
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/4124/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
в с т а н о в и в :
Головне управління ДФС у Львівській області (далі – ГУ ДФС у Львівській області) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просить стягнути з відповідача податковий борг в сумі 12 998, 16 грн, який виник на підставі визначених контролюючим органом податкових повідомлень-рішень від 23.02.2017 №0001061303, №0001071303 за платежем «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування», №0001081303 за платежем «військовий збір».
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що податкові повідомлення-рішення від 23.02.2017 №0001061303, №0001071303 за платежем «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» та №0001081303 за платежем «військовий збір» прийнято на підставі акту перевірки від 03.01.2017 №1/13-03/НОМЕР_1. Окрім того, згідно зі зворотнім боком облікової картки платника податків позивачу нараховано пеню. На даний час сума зобов’язання є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплачена, у зв’язку з чим позивач звернувся в суд з даною позовною заявою.
Надіслана рекомендованою кореспонденцією відповідачу за адресою місце знаходження, підтвердженою відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС України у Львівській області, судова повістка повернулася з відміткою поштового відділення на конверті про повернення у зв’язку із закінченням встановленого строку зберігання.
Відповідно до положень статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відповідач вважається таким, що його повідомлено про дату, час і місце судового розгляду.
Відповідно до положень статті 205 КАС України справа вирішена на підставі наявних у ній доказів.
Ухвалою від 18.09.2018 відкрито загальне позовне провадження у справі з проведенням підготовчого засідання.
Ухвалою від 06.11.2018 підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду.
06.11.2018 суд перейшов до письмового провадження.
Суд, з’ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Галицькою ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 по 31.12.2015, результати якої оформлено актом від 03.01.2017 №1/13-03/НОМЕР_1.
Перевіркою встановлено, що відповідно до листа завідувача Першої Львівської нотаріальної контори від 16.06.2015 №1049/01-16 та відомостей ЦБД ДРФО ДПА України про суми виплачених доходів фізична особа – платник податку ОСОБА_1 у III кварталі 2015 року отримав дохід у вигляді спадщини від членів сім’ї не першого ступеня за ознакою « 114», який відповідно до п.164.2.10 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України підлягає включенню до загального місячного (річного) оподаткованого доходу та відображенню платником податків в річній декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).
ОСОБА_1 декларацію про майновий стан і доходи за 2015 рік до податкового органу не подавав, доходи за 2015 рік не декларував, податок на доходи фізичних осіб від отриманого доходу у вигляді спадщини від членів сім’ї не першого ступеня за 2015 рік не сплачував.
Вказане зумовило висновки контролюючого органу про порушення ОСОБА_1:
- пп.164.2.10 п.164.2 ст.164, п.167.2 ст.167, пп.172.2.2 п.174.2 ст. 174 Податкового кодексу України, у зв’язку з чим донараховано податок на доходи фізичних осіб за 2015 рік на загальну суму 7 166, 75 грн;
- п.49.18.4 п.49.18 ст.49, п.179.1 ст. 179 Податкового кодексу України в частині неподання декларації майновий стан і доходи за 2015 рік, у зв’язку з чим застосовано штрафну санкцію у розмірі 170 грн;
- пп.1.2, пп.1.3, пп.1.5, пп.1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України пп.168.1.1, пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у зв’язку з чим донараховано військовій збір за 2015 рік на загальну суму 2 150, 03 грн.
На підставі акту від 03.01.2017 №1/13-03/НОМЕР_1 ГУ ДФС у Львівській області 23.02.2017 прийнято податкові повідомлення-рішення:
- №0001061303, яким до ОСОБА_1 застосовано штрафну (фінансову) санкцію за платежем «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» у розмірі 170 грн;
- №0001071303, яким ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов’язання за платежем «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» на суму 8 958, 44 грн, з яких 7 166, 75 грн – за податковими зобов’язаннями, 1 791, 69 грн – за штрафними (фінансовими) санкціями;
- №0001081303, яким ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов’язання за платежем «військовий збір» на суму 2 687, 54 грн, з яких 2 150, 03 грн – за податковими зобов’язаннями, 537, 51 грн – за штрафними (фінансовими) санкціями.
Податковий борг ОСОБА_1 станом на 13.07.2018 становить 12 998, 16 грн, що підтверджується довідкою ГУ ДФС у Львівській області від 16.07.2018 №7241/9/13-01-17-04-09, та складається із:
- податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування (11010500) 7 166, 75 грн – основний платіж, 1 961, 69 грн - штрафні санкції та 909, 37 грн - пеня;
- військового збору (11011000) 2 150, 03 грн – основний платіж, 537, 51 грн штрафні санкції та 272, 81 грн пеня.
ГУ ДФС у Львівській області на адресу відповідача надіслано податкову вимогу №6520-17 від 20.04.2017 на суму 12 998, 16 грн, що підтверджується корінцем податкової вимоги.
Відомості про сплату ОСОБА_1 боргу у матеріалах справи відсутні.
При вирішення справи суд керувався наступним.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі – Податковий кодекс) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до підпункту 15.1 статті 15 платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов’язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно до статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов’язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов’язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 41 Податкового кодексу контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, є органи доходів і зборів.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податкове зобов’язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з підпунктом14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, податковий борг ОСОБА_1 виник у зв’язку із несплатою у встановлений законом строк узгоджених податкових зобов’язань, визначених контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями від 23.02.2017 №0001061303, №0001071303, №0001081303 на загальну суму 12 998, 16.
Позивач ствердив, що податкові повідомлення-рішення 23.02.2017 №0001061303, №0001071303, №0001081303 відповідачем в адміністративному та судовому порядку не оскаржено.
Вказане свідчить, що сума податкового зобов’язання ОСОБА_1 є узгодженою та у встановлені строки до бюджету не сплачена.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов’язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вказаних положень Податкового кодексу ГУ ДФС у Львівській області надіслано на адресу відповідача податкову вимогу №6520-17 від 20.04.2017 усього на суму 12 998, 16 грн.
Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 Податкового кодексу.
Згідно з пунктом 95.1. статті 95 Податкового кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95).
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Матеріалами справи підтверджується наявність податкового боргу ОСОБА_1 у розмірі 12 998, 16 грн.
Ураховуючи викладене, суд дійшов переконання, що позовні вимоги ГУ ДФС у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
Позов Головного управління ДФС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 39462700) до ОСОБА_1 (вул. Городоцька, 33/28, м. Львів, 79007, РНОКПП НОМЕР_1) про стягнення податкового боргу, - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (вул. Городоцька, 33/28, м. Львів, 79007, РНОКПП НОМЕР_1) до бюджету 12 998 (дванадцять тисяч дев’ятсот дев’яносто вісім) грн 16 к. податкового боргу.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.П. Хома