
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
08 листопада 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/785/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
26.03.2018 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1.) до управління Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області (далі - Відповідач, УПФУ в Станично - Луганському районі) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, знаходиться на обліку у відповідача як пенсіонер за віком з вересня 2017 року, але пенсію не отримував. Виплату пенсії припинили за попередній місцем обліку в УПФУ в м. Кремінна Луганської області у грудні 2016 року. На електронну пошту відповідача 23.02.2018 позивачем подано скаргу як обов'язкове адміністративне оскарження перед зверненням до суду з вимогою поновити виплату пенсії, до теперішнього часу відповіді не отримано.
З посиланням на статті 8, 46, 92 Конституції України, статтю 29 ЦК України, статтю 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», рішення ЄСПЛ у справі «Пічкур проти України», позивач просив суд:
- визнати протиправною та дискримінаційною бездіяльність УПФУ в Станично - Луганському районі щодо не виплати пенсії за віком з грудня 2016 року ОСОБА_1,
- зобов'язати УПФУ в Станично - Луганському районі поновити виплату пенсії та виплатити заборгованість з пенсії за віком з грудня 2016 року по день прийняття рішення про поновлення виплат з урахуванням компенсації ОСОБА_1,
- допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць;
- зобов'язати УПФУ в Станично - Луганському районі подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення згідно статті 382 КАС України.
Ухвалою суду від 28.03.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відстрочено сплату судового збору (арк.спр. 1-2).
Ухвалою суду від 28.03.2018 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 805/402/18 (арк.спр. 13).
Ухвалою суду від 25.09.2018 поновлено провадження у справі, витребувано докази від відповідача та Рубіжанського ОУПФУ Луганської області (арк.спр. 27-28).
Ухвалою суду від 11.10.2018 вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено відкрите судове засідання, витребувано докази від відповідача та Рубіжанського ОУПФУ Луганської області (арк.спр. 47-48).
Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк.спр. 56-59), причини неявки суду не повідомив.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надала заяву про розгляд справи без її участі.
02.05.2018 за вх. № 10416/2018, 12.10.2018 за вх. № 26426/2018 відповідач надав відзиви на позов (арк. спр. 22,51), в яких заперечував проти задоволення позовних вимог з огляду на таке. Згідно з пунктом 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації). Позивач станом на 24.04.2018 не звертався особисто з заявою щодо запиту пенсійної справи та прийняття на облік до відповідача. Згідно даних Інформаційного центру персоніфікованого обліку Центральної бази даних одержувачів пенсій ОСОБА_1 з 04.12.2016 знаходився на обліку та отримував пенсію в Кремінському ОУПФУ Луганської області.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-76 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом установлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, є пенсіонером (арк.спр.5, 6, 62).
Копією паспорта позивача підтверджується, що ОСОБА_1 з 08.04.2014 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (арк. спр. 5).
Управлінням соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації надано суду інформацію від 05.10.2018 за вх. № 25073/2018 про те, що ОСОБА_1 отримав довідку внутрішньо переміщеної особи від 04.09.2017 № 0000317169, рішення про скасування довідки не приймалося (арк.спр. 37).
Згідно із довідкою від 04.09.2017 № 0000317169 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої УСЗН Станично - Луганської РДА, фактичним місцем проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, є АДРЕСА_2 (арк.спр. 4).
08.10.2018 за вх. № 25418/2018 Управлінням соціального захисту населення Кремінської РДА надано інформацію, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, перебував на обліку в управлінні як внутрішньо переміщена особа з 10.12.2015, з 04.10.2017 ОСОБА_1 був знятий з обліку в управлінні у зв'язку з вибуттям в інший район (арк.спр. 39).
04.03.2018 на електронну адресу відповідача надійшла скарга ОСОБА_1, в якій він просив поновити виплату пенсії з дня припинення та виплатити заборгованість (арк.спр. 7).
13.03.2018 за вх. № 3300/02-02 відповідачем надано відповідь на звернення позивача, в якій запропоновано для поновлення виплати пенсії звернутися особисто до УПФУ, в якому позивач перебуває на обліку (арк.спр. 8).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно зі статтею 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" 05.11.1991 № 1788-XII пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини першої статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії виплачуються без урахування одержуваного заробітку (прибутку) за місцем проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.
За статтею 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
У статті 49 Закону № 1058-IV зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. Так, у частині першій цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
В позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що він не отримує пенсію з грудня 2017 року.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669) період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.
Згідно з частиною третьою статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" наведеного Закону закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII) закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно статті 1 Закону 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Згідно зі статтею 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення, здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Статтею 14 Закону № 1706-VII передбачено, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312). Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження. Соціальні виплати особам з інвалідністю I групи та особам, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, за їх письмовими заявами можуть проводитись публічним акціонерним товариством "Укрпошта" (далі - ПАТ "Укрпошта") з доставкою додому за фактичним місцем проживання/перебування таких осіб.
Таким чином, умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується відповідною довідкою.
Як установлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 з 10.12.2015 по 04.10.2017 перебував на обліку в УСЗН Кремінської РДА як внутрішньо переміщена особа (арк.спр. 39), та 04.09.2017 отримав від УСЗН Станично - Луганської РДА довідку № 0000317169 (арк.спр. 4).
Частиною другою статті 49 Закону № 1058-IV передбачено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Положеннями пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до пункту 4.1. Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Таким чином, відповідно до норм чинного законодавства для поновлення виплати пенсії пенсіонером особисто або його законним представником необхідно подати відповідну заяву до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Така заява реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію.
В позовній заяві позивач посилається на те, що в знаходиться на обліку відповідача як пенсіонер за віком з вересня 2017 року, але пенсію не отримував, а виплату пенсії припинено за попереднім місцем обліку в УПФУ в м. Кремінна Луганської області з грудня 2016 року.
Ухвалою суду від 11.10.2018, зокрема, витребувано від УПФУ в Станично - Луганському районі Луганської області належним чином засвідчену копію журналу вхідної кореспонденції за період вересень - жовтень 2017 року, витяг з журналу реєстрації звернень громадян за принципом «Єдиного вікна» за період вересень - жовтень 2017 року, та від Рубіжанського ОУПФУ витребувано інформацію, чи перебуває на обліку ОСОБА_1
Станом на час розгляду справи судом жодних належних та допустимих доказів звернення ОСОБА_1 до УПФУ в Станично - Луганському районі Луганської області з заявою про взяття на облік та виплату пенсії (копію заяви з відміткою про прийняття, розписку-повідомлення тощо) позивачем суду надано не було.
Відповідачем на виконання вимог ухвали суду надано довідку від 07.11.2018 № 08/21, згідно з якою електронний Журнал реєстрації заяв про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (індекс справи 02-21) даних про звернення з заявою про взяття на облік до управління та запиту пенсійної справи ОСОБА_1 не містить (арк.спр. 70).
Відповідно до витягу з журналу реєстрації звернень громадян УПФУ в Станично - Луганському районі Луганської області та роздруківок з програмного забезпечення відповідача за період з серпня по жовтень 2017 року ОСОБА_1 до УПФУ в Станично - Луганському районі Луганської області не звертався (арк. спр. 71-83).
Крім того, 07.11.2018 за вх. № 31543/2018 Рубіжанським ОУПФУ надано письмові пояснення, згідно з якими ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, в січні 2016 року звернувся до УПФУ в Кремінському районі з заявою про призначення/перерахунок пенсії. На підставі особистої заяви позивача взято на облік з 01.08.2014. До заяви було додано довідку внутрішньо переміщеної особи від 10.12.2015 № 915013440, видану УСЗН Кремінської РДА. Пенсію за період з 01.08.2014 по 29.02.2016 виплачено в лютому 2016 року, виплату пенсії з 01.03.2016 по 30.11.2016 проведено в повному обсязі. На виконання листа - завдання Мінсоцполітики України від 21.11.2014 № 13447/1/1-/14/8 в листопаді 2016 року за результатом обміну інформації щодо внутрішньо переміщених осіб з управлінням соціального захисту населення Кремінської РДА відбулось автоматичне призупинення управлінням виплати пенсії з 01.12.2016. З 01.12.2016 та до 07.11.2018 пенсія ОСОБА_1 не виплачується, з заявами про поновлення виплати пенсії до управління ОСОБА_1 не звертався (арк.спр.60-61).
Відомостей щодо зняття з обліку ОСОБА_1 Рубіжанським ОУПФУ не надано.
Таким чином, судом установлено, що ОСОБА_1 із заявою про взяття на облік та поновлення виплати пенсії до УПФУ в Станично - Луганському районі Луганської області не звертався.
Оскільки ОСОБА_1 не звертався до УПФУ в Станично - Луганському районі Луганської області з заявою про поновлення виплати пенсії, тому в суду відсутні підстави для визнання бездіяльності УПФУ в Станично - Луганському районі Луганської області щодо невиплати позивачу пенсії з грудня 2017 року протиправною та зобов'язання відповідача поновити виплату пенсії ОСОБА_1
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В даному випадку позивачем не доведено ґрунтовності своїх вимог.
На підставі вищевикладеного у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає таке.
Ухвалою суду від 28.03.2018 ОСОБА_1 відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно з частиною другою статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" встановлено прожитковий мінімум в розрахунку на місяць для працездатних осіб у розмірі 1762 гривень з 1 січня 2018 року. Тобто, позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у розмірі 704,80 грн.
У зв'язку з відмовою в задоволені позову судовий збір в сумі 704,80 грн слід стягнути з ОСОБА_1
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 фактичне місце проживання як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_3) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 704,80 грн (сімсот чотири грн 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя А.Г. Секірська