Рішення № 77690185, 05.11.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2018
Номер справи
1340/4045/18
Номер документу
77690185
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1340/4045/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 листопада 2018 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, в складі:

Головуючого-судді Мричко Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Мусій С.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовною заявою Товариства з додатковою відповідальністю «УКР-МІДЬ» до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу,-

встановив :

Товариство з додатковою відповідальністю «УКР-МІДЬ» (надалі – ТзДВ «УКР-МІДЬ» Позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (надалі – ГУ ДФС у Львівській області, Відповідач) в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ ГУ ДФС у Львівській області № 5024 від 04.09.2018 «Про проведення документальної позапланової перевірки ТзДВ «УКР-МІДЬ».

Позивач свої вимоги обгрунтовує тим, що Відповідачем протягом 2017 року скеровувались Позивачу періодичні письмові запити про надання податкової інформації. Вказує, що на усі письмові запити контролюючого органу ТзДВ «УКР-МІДЬ» своєчасно та у повному обсязі надавалися пояснення та їх документальні підтвердження. За таких обставин, вважає, що у Відповідача відсутні правові підстави для прийняття наказу про призначення документальної позапланової перевірки товариства відповідно до підпункту 78.1.1. пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України (надалі – ПК України).

Відповідач подав суду відзив на позовну заяву (арк. справи 49-52), в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог ТзДВ «УКР-МІДЬ» у повному обсязі. Вказує, що у ГУ ДФС у Львівській області, були наявними підстави для надіслання запитів. ТзДВ «УКР-МІДЬ» не надало відповіді та їх документального підтвердження у повному обсязі, тому у контролюючого органу були підстави, визначені статтею 78 ПК України для проведення (призначення) документальної позапланової перевірки Позивача.

Одночасно з позовною заявою, ТзДВ «УКР-МІДЬ» подала суду клопотання про забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу ГУ ДФС у Львівській області № 5024 від 04.09.2018 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзДВ «УКР-МІДЬ».

Згідно з ухвалою 11.09.2018 у справі № 1340/4045/18, судом вжиті заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного наказу до ухвалення рішення в справі.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, пояснення надала аналогічні до викладеного у позовній заяві, просила позов задовольнити повністю.

У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Просила у задоволенні позову відмовити повністю.

З’ясувавши зміст спірних правовідносин, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Протягом 2017 року ГУ ДФС у Львівській області надсилало ТзДВ «УКР-МІДЬ» періодичні запити «про надання пояснень та їх документальних підтверджень».

Посилаючись на підпункти 16.1.5, 16.1.7 пункту 16.1 статті 16, підпункт 20.1.2 пункту 20 статті 20, підпункт 73.3 статті 73, підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України, пункт 14 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1245, ГУ ДФС у Львівській області просило ТзДВ «УКР-МІДЬ» протягом п’ятнадцяти робочих днів з дня отримання запиту надати інформацію (пояснення та їх документальні підтвердження).

Зокрема: «надати засвідчені підписом посадової особи ТзОВ «УКР-МІДЬ» та скріплені печаткою копії документів, що безпосередньо стосуються господарських відносин з його контрагентами, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків (їх відображення в обліку і звітності), зокрема: договори, виписані (оформлені) накладні (акти виконаних робіт, наданих послуг, прийому-передачі) на поставку товарів (робіт, послуг); банківські виписки, платіжні доручення, відображення даних операцій в бухгалтерському обліку, копії довіреностей на отримання ТМЦ, договори на відповідальне зберігання, інформацію щодо транспортування товару та здійснення вантажних робіт, договори на перевезення, товарно-транспортні накладні, дорожні листи, проведені розрахунки за транспортування товару згідно даних бухгалтерського обліку із вказанням бухгалтерських проведень, що фіксують здійснені операції, стан взаєморозрахунків на кінець періоду, що перевірявся, відповідно до даних бухгалтерського обліку із вказанням бухгалтерських проведень, що фіксують здійснені операції, а також у разі реалізації товарів (робіт, послуг) надати інформацію та їх документальне підтвердження про покупців придбаних товарів (робіт, послуг). Крім цього, надати інформацію щодо зберігання, транспортування товаро-матеріальних цінностей, виробничих запасів (потужностей) СГД для виробництва ТМЦ чи надання робіт (послуг), щодо наявності необхідної кількості працюючих з відповідним фаховим знанням для здійснення виробництва (надання послуг, виконання робіт) згідно зі штатним розкладом, щодо наявності у СГД ліцензій, патентів, сертифікатів, дозволів (у випадку їх необхідності для виготовлення та реалізації згідно з чинною нормативною базою), тощо».

- у запиті від 26.04.2017 № 4496/10/13-01-14-14 «про надання пояснень та їх документальних підтверджень» вказано, що ГУ ДФС у Львівській області виявлено факти, що свідчать про недостовірність визначення ТзОВ «УКР-МІДЬ» даних податкового кредиту по взаємовідносинах із ТзОВ «Меркуріал Торг», що містяться в податкових деклараціях з ПДВ за період лютий, березень 2017 та із ТзОВ «Край-Транс», що містяться у податковій декларації з ПДВ за період березень 2017. Вказано надати документи на підтвердження здійснення господарських операцій згідно з наведеним вище переліком (арк. справи 10).

- у запиті від 26.04.2017 № 4470/10/13-01-14-08-13 «про надання пояснень та їх документальних підтверджень» вказано, що ГУ ДФС у Львівській області виявлено факти, що свідчать про недостовірність визначення ТзОВ «УКР-МІДЬ» даних податкових зобов’язань/податкового кредиту по взаємовідносинах із ТзОВ «МЕРКУРІАЛ ТОРГ» лютий 2017 року, ТОВ «КАРАТ ЛТД», ТОВ «ТК КАРАТ» ТзОВ «Край-Транс», ТОВ «НВП «УКРПРОМВПРОВАДЖЕННЯ», ТОВ «КРАЙ-ТРАНС», ТОВ «ЗАВОД ДІАЛОГ-ПЛЮС», ТОВ «ЗАВОД ДІАЛОГ-ПЛЮС», що містяться у податковій декларації з ПДВ за відповідні періоди. Вказано надати документи на підтвердження здійснення господарських операцій згідно з наведеним вище переліком (арк. справи 11).

У відповідь на запити від 26.04.2017 № 4470/10/13-01-14-08-13 та від 26.04.2017 № 4496/10/13-01-14-14, ТзДВ «УКР-МІДЬ» скерувало на адресу ГУ ДФС у Львівській області лист за № 7 від 05.05.2017, згідно з яким надіслало пакет документів про інформацію та документальне підтвердження фінансово-господарських операцій з ТзОВ «МЕРКУРІАЛ ТОРГ», ТОВ «КАРАТ ЛТД», ТОВ «ТК КАРАТ» ТзОВ «Край-Транс», ТОВ «НВП «УКРПРОМВПРОВАДЖЕННЯ», ТОВ «КРАЙ-ТРАНС», ТОВ «ЗАВОД ДІАЛОГ-ПЛЮС» за лютий-березень місяці 2017 року, що містяться в податкових деклараціях, зокрема: оборотно-сальдові відомості, копії договорів купівлі-продажу, видаткові накладні, товаро-транспортні накладні, доручення, платіжні доручення (арк. справи 12-14).

- у запиті від 04.07.2017 № 8208/10/13-01-14-14 «про надання пояснень та їх документальних підтверджень» вказано, що ГУ ДФС у Львівській області виявлено факти, що свідчать про недостовірність визначення ТзОВ «УКР-МІДЬ» даних податкового зобов’язання та податкового кредиту по взаємовідносинах із ТзОВ «Карат ЛТД», що містяться у податкових деклараціях з ПДВ за період січень 2017, квітень 2017, із ПАТ «Укрелектроапарат» за період січень 2017 року - квітень 2017 року, із ПП «Пакт» за період лютий 2017 – квітень 2017 року, із ТОВ «ТК КАРАТ» за період квітень 2017 року, із ТОВ «НВП Укрпромвпровадження» за період квітень 2017 року, із ТОВ «ВП УКРКАБЕЛЬ» за період березень – квітень 2017 року, із ТОВ «Завод ДІАЛОГ-ПЛЮС» за період квітень 2017 року, із ТОВ «УКР-АЛЮМІНІЙ» за період січень 2017 року – квітень 2017 року, із ПП «ФІРМА «ГАЛИЧ КАБЕЛЬ» за період березень 2017 року, із ТОВ «МЕРКУРІАЛ ТОРГ» за період березень – квітень 2017 року. Вказано надати документи на підтвердження здійснення господарських операцій згідно з наведеним вище переліком (арк. справи 15).

У відповідь на запит від 04.07.2017 № 8208/10/13-01-14-14, ТзДВ «УКР-МІДЬ» скерувало на адресу ГУ ДФС у Львівській області лист за № 9 від 18.07.2017, згідно з яким надіслало пакет документів про інформацію та документальне підтвердження фінансово-господарських операцій з ТзОВ «Карат ЛТД», ПАТ «Укрелектроапарат» ПП «Пакт», ТОВ «ТК КАРАТ», ТОВ «НВП Укрпромвпровадження», ТОВ «ВП УКРКАБЕЛЬ» ТОВ «Завод ДІАЛОГ-ПЛЮС», ТОВ «УКР-АЛЮМІНІЙ», ПП «ФІРМА «ГАЛИЧ КАБЕЛЬ», ТОВ «МЕРКУРІАЛ ТОРГ», що містяться в податкових деклараціях з ПДВ, зокрема: оборотно-сальдові відомості, копії договорів купівлі-продажу, видаткові накладні, товаро-транспортні накладні, доручення, платіжні доручення, прихідні документи від постачальників, реєстр платіжних доручень, докази доставки товару (арк. справи 16-18).

- у запиті від 07.07.2017 № 8624/10/13-01-14-14 «про надання пояснень та їх документальних підтверджень» вказано, що ГУ ДФС у Львівській області виявлено факти, що свідчать про недостовірність визначення ТзОВ «УКР-МІДЬ» даних податкового зобов’язання та податкового кредиту по взаємовідносинах із ТОВ «МЕРКУРІАЛ ТОРГ» за період січень 2017 року, травень 2017 року. Вказано надати документи на підтвердження здійснення господарських операцій згідно з наведеним вище переліком (арк. справи 19).

У відповідь на запит від 07.07.2017 № 8264/10/13-01-14-14, ТзДВ «УКР-МІДЬ» скерувало на адресу ГУ ДФС у Львівській області лист за № 8 від 17.07.2017, згідно з яким надіслало пакет документів про інформацію та документальне підтвердження фінансово-господарських операцій за січень, травень місяці 2017 року із ТОВ «МЕРКУРІАЛ ТОРГ», зокрема: оборотно-сальдові відомості, копії договору купівлі-продажу, видаткові накладні, платіжні доручення, догові оренди складських приміщень, договір поставки товарів (арк. справи 20).

- у запиті від 03.08.2017 № 10572/10/13-01-14-08-13 «про надання пояснень та її документального підтвердження для проведення зустрічної звірки» вказано, що ГУ ДФС у Львівській області на підставі підпунктів 20.1.2, 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу I, пунктів 73.3, 73.5 статті 73 глави 7 розділу ІІ ПК України з метою отримання податкової інформації, необхідної у зв’язку з проведенням ГУ ДФС у Волинській області перевірки ТОВ «ГАЛ-КАТ», просить протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту, надати для здійснення зустрічної звірки з даними платника податків та інших суб’єктів інформаційних відносин інформацію, її документальне підтвердження (засвідчені підписом суб’єкта господарювання або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), копії первинних документів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися з платником податків за період 01.06.2017 року по 30.06.2017 року) (арк. справи 21).

У відповідь на запит від 03.08.2017 № 10572/10/13-01-14-08-13 ТзДВ «УКР-МІДЬ» скерувало на адресу ГУ ДФС у Львівській області лист за № 9 від 30.08.2017, згідно з яким надіслало пакет документів про інформацію та документальне підтвердження фінансово-господарських операцій за червень місяць 2017 року з суб’єктом господарювання ТОВ «Гал-Кат», а саме: договір купівлі-продажу, видаткові накладні, вказано інформацію щодо доставки товару та придбання палива для доставки товару, договір оренди нежитлових приміщень, накладна на придбання, реєстр платіжних доручень, договір на переробку давальницької сировини, акти приймання-передачі, оборотно-сальдові відомості (арк. справи 22).

- у запиті від 11.09.2017 № 13726/10/13-01-14-14 «про надання пояснень та їх документальних підтверджень» вказано, що ГУ ДФС у Львівській області виявлено факти, що свідчать про недостовірність визначення ТзОВ «УКР-МІДЬ» даних податкового кредиту та податкового зобов’язання по взаємовідносинах із ТзОВ «Карат ЛТД», ТзОВ «ТК «Карат», ПП «Пакт», ТзОВ «ТД «Бердянський кабельний завод», ПрАТ «Азовкабель», ПП «Автоінтерлогістик», ТзДВ «Гал-Кат» за період червень 2017 року. Вказано надати документи на підтвердження здійснення господарських операцій згідно з наведеним вище переліком (арк. справи 23).

У відповідь на запит від 11.09.2017 № 13726/10/13-01-14-14, ТзДВ «УКР-МІДЬ» скерувало на адресу ГУ ДФС у Львівській області лист за № 10 від 18.09.2017, згідно з яким надіслало пакет документів про інформацію та документальне підтвердження фінансово-господарських операцій за червень 2017 року із ТзОВ «Карат ЛТД», ТзОВ «ТК «Карат», ПП «Пакт», ТзОВ «ТД «Бердянський кабельний завод», ПрАТ «Азовкабель», ПП «Автоінтерлогістик», ТзДВ «Гал-Кат», зокрема: копії договорів купівлі-продажу, оборотно-сальдові відомості, видаткові накладні, товаро-транспортні накладні, доручення, платіжні доручення, акти приймання – передач, акт про надання послуг, реєстр платіжних документів, вказано ким здійснювалась доставка (арк. справи 24-26).

- у запиті від 13.10.2017 № 17483/10/13-01-14-08-13 «про надання пояснень та її документального підтвердження для проведення зустрічної звірки» вказано, що ГУ ДФС у Львівській області на підставі підпунктів 20.1.2, 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу I, пунктів 73.3, 73.5 статті 73 глави 7 розділу ІІ ПК України з метою отримання податкової інформації, необхідної у зв’язку з проведенням ГУ ДФС у Запоріжській області перевірки ТОВ «ГАЛ-КАТ», просить протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту, надати для здійснення зустрічної звірки з даними платника податків та інших суб’єктів інформаційних відносин інформацію, її документальне підтвердження (засвідчені підписом суб’єкта господарювання або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), копії первинних документів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися з платником податків за період червень, липень, серпень 2017 року (арк. справи 31).

У відповідь на запит від 13.10.2017 № 17483/10/13-01-14-08-13 ТзДВ «УКР-МІДЬ» скерувало на адресу ГУ ДФС у Львівській області лист за № 11 від 18.10.2017, згідно з яким надіслало пакет документів про інформацію та документальне підтвердження фінансово-господарських операцій за червень, липень, серпень місяці 2017 року з ПрАТ «Азовкабель», а саме: договір купівлі-продажу, видаткові накладні, платіжні доручення, картки рахунків 361, оборотно-сальдові відомості, вказано інформацію щодо отриманого товару (арк. справи 32).

- у запиті від 06.12.2017 № 23425/10/13-01-14-14 «про надання пояснень та їх документальних підтверджень» вказано, що ГУ ДФС у Львівській області виявлено факти, що свідчать про недостовірність визначення ТзОВ «УКР-МІДЬ» даних податкового зобов’язання та податкового кредиту по взаємовідносинах із ТОВ «Лембуд» за період вересень 2017 року. Вказано надати документи на підтвердження здійснення господарських операцій згідно з наведеним вище переліком (арк. справи 27).

У відповідь на запит від 06.12.2017 № 23425/10/13-01-14-14, ТзДВ «УКР-МІДЬ» скерувало на адресу ГУ ДФС у Львівській області лист за № 12 від 21.12.2017, згідно з яким надіслало пакет документів про інформацію та документальне підтвердження фінансово-господарських операцій за вересень 2017 року із ТОВ «Лембуд». Вказано, що фінансово-господарську діяльність ТзДВ «УКР-МІДЬ» здійснює на підставі договору купівлі-продажу. Товаром за цим договором є виливки мідні, вказано код товару. За запитуваний період надано копії видаткових накладних з супроводжуючими документами (арк. справи 28).

- у запиті від 18.12.2017 № 24618/13-01-14-14 «про надання пояснень та їх документальних підтверджень» вказано, що ГУ ДФС у Львівській області виявлено факти, що свідчать про недостовірність визначення ТзОВ «УКР-МІДЬ» даних податкового кредиту по взаємовідносинах із ТзОВ «Лембуд» за період жовтень 2017 року. Вказано надати документи на підтвердження здійснення господарських операцій згідно з наведеним вище переліком (арк. справи 29).

У відповідь на запит від 18.12.2017 № 24618/13-01-14-14, ТзДВ «УКР-МІДЬ» скерувало на адресу ГУ ДФС у Львівській області лист за № 1 від 09.01.2018, згідно з яким надіслало пакет документів про інформацію та документальне підтвердження фінансово-господарських операцій за жовтень 2017 року із ТзОВ «Лембуд». Вказано, що фінансово-господарську діяльність ТзДВ «УКР-МІДЬ» здійснює на підставі договору купівлі-продажу. Товаром за цим договором є виливки мідні, вказано код товару. За запитуваний період надано копії видаткових накладних з супроводжуючими документами. Долучені платіжні доручення, картки рахунку 631, також надано інформацію щодо зберігання та транспортування товару, долучено копію договору оренди складських приміщень, договір купівлі автонавантажувача (арк. справи 30).

В подальшому, а саме 04.09.2018 ГУ ДФС у Львівській області на підставі підпунктів 16.1.5, 16.1.7 пункту 16.1статті 16, підпункту 20.1.2 пункту 20.1 статті 20, підпункту 73.3 статті 73, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПУ України прийняло наказ № 5024 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзДВ «УКР-МІДЬ» щодо дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинах із ТзОВ «Меркуріал Торг» за період січень, лютий, березень, квітень, травень 2017 року, ТзОВ «Карат ЛТД» за період січень, лютий, березень, квітень, червень 2017 року, ТзОВ «Укрпромвпровадження» за період лютий, березень, квітень 2017 року, ТзОВ «Завод Діалог-Плюс» за період лютий, березень, квітень 2017 року, ТзОВ «ТК Карат» за період лютий, березень, квітень, червень 2017 року, ТзОВ «Край-Транс» за період лютий, березень 2017 року, ТзОВ «Укр-Алюміній» за період січень, лютий, березень, квітень 2017 року, ПП «Пакт» за період лютий, березень, квітень, червень 2017 року, ПАТ «Укрелектроапарат» за період січень, лютий, березень, квітень 2017 року, ТзОВ «ВП «Укркабель» за період березень, квітень 2017 року, ПП «Фірма «Галич-Кабель» за період березень 2017 року, ТзОВ «ТД «Бердянський Кабельний Завод» за період червень 2017 року, ПрАТ «Азовкабель» за період червень 2017 року, ПП «Автоінтерлогістик» за період червень 2017 року, ТзДВ «Гал-Кат» за період червень 2017 оку, ТзОВ «ЛЕМБУД» за період вересень, жовтень 2017 року. Зазначено період проведення перевірки з 04 вересня 2018 року тривалістю 5 робочих днів.

Не погодившись з прийнятим ГУ ДФС у Львівській області наказом № 5024 від 04.09.2018 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзДВ «УКР-МІДЬ» Позивач оскаржив такий до суду.

При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 62 ПК України одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з підпунктом 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов’язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об’єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Пункт 78.1 статті 78 ПК України визначає вичерпний перелік підстав для здійснення документальної позапланової перевірки.

Зокрема, відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється у випадку, якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

Згідно з пунктом 78.4 статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Отже, документальна позапланова перевірка проводиться на підставі наказу керівника контролюючого органу та за наявності підстав для її проведення; у свою чергу можливість для прийняття наказу про проведення документальної позапланової перевірки на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України виникає за наявності таких умов:

- виявлення фактів, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

- ненадання платником пояснень та їх документального підтвердження на запит контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

При прийнятті рішення, суд виходив з таких мотивів.

Як встановлено судом, фактичною підставою для прийняття оскаржуваного наказу були положення підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України.

Суд не погоджується з Відповідачем про наявність підстав для призначення та проведення документальної позапланової виїзної перевірки Позивача з огляду на наступне.

Зазначені у підпункті 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України обставини є юридичним фактом, з настанням якого законодавець пов’язує подальшу реалізацію контролюючим органом свого права на проведення документальної позапланової перевірки.

При цьому, факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, можуть бути підставою для проведення перевірки лише у випадку, коли сумніви не усунуті наданими поясненнями та їх документальними підтвердженнями. За таких обставин у контролюючого органу є право на оцінку пояснень і їх документальних підтверджень. Якщо ці пояснення не обґрунтовані або документально не підтверджені, перевірка може бути призначена.

Суб’єкт господарювання має право не погодитися з рішенням про призначення перевірки і оскаржити такий до суду. У такому спорі суб’єкт владних повноважень зобов’язаний довести обґрунтованість свого рішення з посиланням на недоліки пояснень суб’єкта господарювання та їх документальне обґрунтування.

В матеріалах справи, відсутні будь-які докази на підтвердження наявності конкретних обставин (фактів), які б свідчили про порушення ТзДВ «УКР-МІДЬ» податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у тому числі обставин, зазначених у письмових запитах ГУ ДФС у Львівській області, зокрема, доказів виявлення таких обставин внаслідок перевірок інших платників податків тощо.

Позивачем в свою чергу, на запити податкового органу та у відведений строк надані пояснення та їх документальні підтвердження, відповідність яких обсягу запитуваної інформації не спростована Відповідачем – суб’єктом владних повноважень, на якого положеннями частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, якщо він заперечує проти адміністративного позову, відповідними доказами.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 01.08.2018 справа № 804/2071/15.

Крім цього, суд вважає за належне звернути увагу Відповідача на наступне.

Пунктом 81.1 статті 81 ПК України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред’явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб’єкта (прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об’єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб’єкта (прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об’єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Порядок та особливості проведення документальної невиїзної перевірки визначені у статті 79 ПК України.

Так, згідно з пунктом 79.1 статті 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.

З огляду на зміст вищенаведених правових норм суд зауважує, що оцінка правомірності наказу про проведення документальної перевірки, у тому числі позапланової виїзної, повинна надаватися з урахуванням достатності змісту наказу для висновків про фактичну підставу проведення відповідної перевірки.

Як вбачається з наказу ГУ ДФС у Львівській області від 04.09.2018 № 5024, у ньому міститься лише посилання на підпункт 16.1.5, 16.1.7 пункту 16.1статті 16, підпункт 20.1.2 пункту 20.1 статті 20, підпункт 73.3 статті 73, підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПУ України, у зв’язку з чим неможливо ідентифікувати передбачену ПК України фактичну підставу для призначення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача.

За встановлених обставин, суд дійшов висновку, оскаржуваний наказ ГУ ДФС у Львівській області № 5024 від 04.09.2018 «Про проведення документальної виїзної перевірки ТзДВ «УКР-МІДЬ» прийнято за відсутності підстав та умов, визначених підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України, із дотриманням яких законодавець пов’язує можливість проведення документальної позапланової перевірки.

Щодо посилання представника відповідача у відзиві на позовну заяву на постанову Верховного Суду від 30.01.2018 у справі № К/9901/231/17813/1831/17. Суд вважає таке посилання некоректним, оскільки у вказаній постанові Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду надавалася оцінка іншим обставинам, а саме ненадання платником податків відповіді на письмові запити контролюючого органу про надання інформації.

Враховуючи наведене вище, суд вважає позовні вимоги ТзДВ «УКР-МІДЬ» підставними та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

З урахуванням вимог частини 1 статті 139 КАС України сплачений, згідно з платіжним дорученням № 26 від 07.09.2018, судовий збір підлягає стягненню з бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Львівській області на користь ТзДВ «УКР-МІДЬ».

Керуючись статями 14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № 5024 від 04.09.2018 року «про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзДВ «УКР-МІДЬ».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35) на користь Товариства з додатковою відповідальністю «УКР-МІДЬ» (код ЄДРПОУ 40648515, місцезнаходження: 79040, м. Львів, вул. Конюшинна, 14) судовий збір, сплачений, згідно з платіжним дорученням № 26 від 07.09.2018, за подання цього позову, в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 08.11.2018.

Суддя Мричко Н.І.