
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2018 року м.Кропивницький Справа № 1140/2547/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого-судді Ю.П. Пасічника
при секретарі - Глущенко Т.М.
за участю представників відповідача - Стрельцова Т.М., Майданюк С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Суботцівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, (вул. Центральна, 24, с.Суботці, Знам'янський р-н, Кіровоградська область, 27444, код ЄДРПОУ 04365106) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом і просить:
- визнати протиправними дії Суботцівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, які полягають у відмові в призначенні та виплаті допомоги на період працевлаштування, у відповідності з ч.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад";
- зобов'язати Суботцівську сільську раду Знам'янського району Кіровоградської області здійснити нарахування та виплату середньомісячної заробітної плати, у відповідності до ч.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", але не більше як на 6 місяців починаючи з 18.07.2018 року та закінчуючи 18.01.2019 року;
- допустити до негайного виконання рішення в частині виплати середньомісячної заробітної плати за два місяці, що слідують з дня звільнення, тобто за період з 18.07.2018 року по 18.09.2018 року, та стягнути з Суботцівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області на користь ОСОБА_3 15416,67 грн. без врахування загальнообов'язкових податків та зборів та з врахуванням відрахування ПДФО та військового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що працював на посаді Суботцівського сільського голови. У зв'язку з достроковим припинення повноважень і через неможливість працевлаштуватися на попередній роботі подав до сільської ради відповідну заяву для нарахування і виплати середнього заробітку на період працевлаштування строком до шести місяців, яке це передбачено ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Сільська рада відмовила йому в задоволенні заяви з тих підстав, що виплати передбачені ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" можливі лише в разі закінчення повноважень сільського голови, а не їх дострокового припинення.
Позивач, вважаючи таку бездіяльність неправомірною, просить суд зобов'язати Суботцівську сільську раду виплатити йому грошову компенсація у розмірі шести посадових окладів.
Ухвалою суду від 19 вересня 2018 року відкрито провадження за правилами спрощеного провадження.
Зазначеною ухвалою відповідачу встановлено строк для подання до суду відзиву на позовну заяву з відповідними доказами в їх обґрунтування.
У встановлений судом строк відповідачем надіслано суду відзив на адміністративний позов, в якому останній просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. У відзиві вказав, що позивач не має права на таку компенсацію в зв'язку з достроковим припиненням повноважень, а не їх закінченням.
Крім того, в ході розгляду справи представники відповідача зазначили, що виплати передбачені ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" можливі лише в разі якщо особа до вступу на виборну посаду працював на посаді, яка передбачала виплату заробітної плати. В даному випадку, посада керівника громадської організації, яку обіймав позивач до вступу на виборну посаду, не передбачала виплату заробітної плати, а основним джерелом доходу позивача було зайняття підприємницькою діяльністю.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.83).
В судовому засіданні 06.11.2018р. на підставі ч. 3 ст. 243 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частини рішення, складення повного тексту рішення відкладено до 12.11.2018р.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представників відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, установі, організації.
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.
Згідно ст. 118 КЗпП України працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень зі виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації. Норма аналогічного змісту передбачена також і абзацом 1 ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Також у абзаці 2 ч. 2 ст. 33 вказаного Закону передбачено, що у разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.
Таким чином, законодавець гарантує колишньому депутату міської ради збереження середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді лише за умови неможливості надання йому попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців. При цьому обов'язок запропонувати звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади роботу (посаду) за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації в разі відсутності можливості працевлаштувати на попередній або рівнозначній посаді покладається саме на роботодавця. Згідно ч.5 ст.12 Закону України «Про місцеве самоврядування» на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
З матеріалів справи вбачається, що вбачається, що згідно із записом в трудовій книжці позивача НОМЕР_2 від 23.06.2008р., позивача обрано на посаду Суботцівського сільського голови (а.с.8).
До обрання на посаду Суботцівського сільського голови позивач працював керівником громадської організації "Незалежна Ліга підприємців м. Кіровограда", яка зареєстрована Кіровоградською міською радою 30.01.2002р. (а.с.50, 52, 36-40).
На підтвердження обіймання посади керівника вказаної організації позивачем надано довідку №15115 про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України громадської організації "Незалежна Ліга підприємців м. Кіровограда", реквізит якої керівник містить запис ОСОБА_3 (а.с.49); довідку про взяття на облік платника податків, відповідно до якої керівником громадської організації "Незалежна Ліга підприємців м. Кіровограда" зазначено ОСОБА_3 (а.с.49); копію витягу з трудової книжки позивача НОМЕР_3, яка містить запис від 05.12.2002р. про початок виконання обов'язків керівника громадської організації "Незалежна Ліга підприємців м. Кіровограда" (а.с.7 звор. бік).
Крім того, позивач до обрання на посаду Суботцівського сільського голови з 2006р. був зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується його автобіографією (а.с.65).
У зв'язку з обрання позивача на посаду Суботцівського сільського голови його було звільнено з посади керівника громадської організації "Незалежна Ліга підприємців м. Кіровограда", що підтверджується протоколом №5 від 03.06.2008р. (а.с.51); Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, реквізит якого дані про реєстраційні дії містить запис від 05.06.2008р. про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що пов'язані із зміною відомостей про керівника юридичної особи (а.с.40); копію витягу з трудової книжки позивача НОМЕР_3, яка містить запис від 17.06.2008р. про звільнення з посади голови громадської організації "Незалежна Ліга підприємців м. Кіровограда" (а.с.7 звор. бік).
Крім того, згідно повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, 07.06.2008р. припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (а.с.68).
17.07.2018р. рішенням 32 сесії 7-го скликання Суботцівського сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області №619, повноваження ОСОБА_3, як сільського голови достроково припинено за його власною заявою (а.с.6).
Відповідно до наказу Знам'янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості від 19.07.2018р. №НТ180819, позивачеві надано статус безробітного (а.с.11).
Після звільнення з посади сільського голови, позивач звернувся до громадської організації "Незалежна Ліга підприємців м. Кіровограда" з питання працевлаштування за попереднім місцем роботи.
Листом від 10.08.2018р. позивача було поінформовано, про відсутність можливості працевлаштування (а.с.10).
13.08.2018р. позивач звернувся до відповідача із заявою з приводу виплат передбачених ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» (а.с.12).
Листом від 10.09.2018р. позивачеві було відмовлено у виплаті середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування з тих підстав, що його повноваження було припинено достроково, а не закінчені (а.с.13).
Разом з тим, суд зазначає, що вказана відмова є протиправною оскільки відповідно до положень ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» здійснення виплат передбачених абз. 2 ч. 2 вказаної статті пов'язане із закінченням повноважень депутата місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, при цьому вказана норма Закону не виокремлює способу закінчення повноважень, достроково (ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні") чи у зв'язку із закінченням строку повноважень визначеного ч. 2 ст. 141 Конституції України.
Вирішуючи позов суд визнає, що відповідачем було порушено гарантії позивача, передбачені в статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.
Доводи відповідача про відсутність підстав для виплати позивачеві середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування у зв'язку з тим, що посада керівника громадської організації "Незалежна Ліга підприємців м. Кіровограда", яку займав позивач, є неоплачуваною, необґрунтовані, оскільки, ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» не ставить в залежність отримання виплат передбачених ч. 2 вказаної статті, із необхідністю займатись роботою (обіймати посаду) яка є оплачуваною, до обрання на виборну посаду.
Також, суд вважає протиправними доводи відповідача стосовно того, що позивачеві слід відмовити у виплаті середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування, оскільки він має забезпечити себе роботою шляхом відновлення статусу фізичної особи-підприємця, який у нього був до обрання на виборну посаду.
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Отже, заняття підприємницькою діяльність це є правом особи, нічим та ні ким не обумовлене, та до реалізації якого не може спонукати будь-хто.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку що позов належить задовольнити частково, оскільки позивачем невірно обраховано розмір середньомісячної заробітної плати, у зв'язку з неврахуванням періоду перебування на лікарняному у місяцях, які передували звільненню з посади.
Відповідно довідки про доходи Суботцівської сільської ради від 17.10.2018р. середньомісячна заробітна плата позивача становить 13635 грн., а тому саме з цієї суми слід обраховувати виплати передбачені ч.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (а.с.53).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Суботцівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області (вул. Центральна, 24, с.Суботці, Знам'янський р-н, Кіровоградська область, 27444, код ЄДРПОУ 04365106) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Суботцівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, які полягають у відмові в призначенні та виплаті допомоги на період працевлаштування, у відповідності з ч.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Зобов'язати Суботцівську сільську раду Знам'янського району Кіровоградської області здійснити нарахування та виплату середньомісячної заробітної плати, у відповідності до ч.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", але не більше як за 6 місяців починаючи з 18.07.2018 року та закінчуючи 18.01.2019 року.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині виплати ОСОБА_3 середньомісячної заробітної плати за один місяць з 18.07.2018 року по 18.08.2018 року, в сумі 13635грн. без врахування загальнообов'язкових податків та зборів та з врахуванням відрахування ПДФО та військового збору.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Суботцівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04365106) на користь ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_1) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 08.11.2018р.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник