Рішення № 77689615, 29.10.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2018
Номер справи
0840/3791/18
Номер документу
77689615
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

29 жовтня 2018 року о/об 15 год. 00 хв.Справа № 0840/3791/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Агаєві Р.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» (69008, м.Запоріжжя, вул.Південне шосе, буд.67-А; код ЄДРПОУ 41592432)

до 1.Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197); 2.Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» (надалі - позивач, ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління») звернулося до суду з адміністративним позовом до Держаної фіскальної служби України (надалі - відповідач-1, ДФС України), Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач-2, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач, з урахуванням поданої заяви про уточнення позовних вимог, просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №884591/41592432 підписане 16.08.2018 головою комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Пужай-Череда А.М.; 2) зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» №26 від 31.07.2018 у Єдиному реєстрі податкових накладних датою фактичного її отримання Державною фіскальною службою України, а саме 13.08.2018.

У позові (а.с.187-197) зазначено, що ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» є платником податку на додану вартість (ІПН 415924308257). Основним видом діяльності позивача є будівництво житлових і нежитлових будівель. ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» із ТОВ «Коксохімремонт» (замовник/покупець робіт) укладений договір підряду №1452/ЗСМУ від 12.07.2018, згідно якого ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» зобов'язувалось на свій ризик виконати в порядку та на умовах даного договору роботи з ремонту ДП №7 доменного цеху №1 ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг», а саме: Р-120-МП Промпроводки. P-144-МП. Шихтоподача. У липні 2018 року ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» в межах вказаного договору підряду виконало роботи на загальну суму 2908620,24 грн., в т.ч. ПДВ - 484770,04 грн., та передало (продало) їх ТОВ «Коксохімремонт». На підтвердження цього 31.07.2018 між ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» та ТОВ «Коксохімремонт» підписаний двосторонній акт приймання виконаних робіт за липень 2018 року №01-07/ЗСМУ. В свою чергу, за результатами оформлення відповідним актом факту виконання робіт на загальну суму 2908620,24 грн., в т.ч. ПДВ - 484770,04 грн., позивачем складена податкова накладна від 31.07.2018 за №26 та 13.08.2018 направлена в електронному виді засобами телекомунікаційного зв'язку до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Того ж дня позивачем отримано квитанцію від 13.07.2018 за №1 (реєстраційний номер - 9169284572) про зупинення реєстрації податкової накладної від 31.07.2018 за №26 на підставі п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Як зазначено в квитанції, податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку», та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. 15.08.2018 позивачем направлено до контролюючого органу пояснення щодо підтвердження реальності здійснення операції по вказаній податковій накладній, реєстрація якої зупинено, а також надані копії документів на підтвердження господарської операції, що підтверджується Повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №3 від 15.08.2018 та відповідною квитанцією про їх доставку та отримання. Проте, рішенням про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №884591/41592432 від 16.08.2018, підписаним головою комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації A.M. Пужай-Череда (заступником начальника ГУ ДФС у Запорізькій області), відмовлено у реєстрації податкової накладної №26 від 31.07.2018 у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. Зазначення в оскаржуємому рішенні про ненадання розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків взагалі є незрозумілим з огляду на відсутність таких документів і складенням податкової накладної за фактом «першої події», а саме - датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, яким є акт приймання виконаних робіт №01-07/ЗСМУ від 31.07.2018. ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» 23.08.2018 подало скаргу на вказане рішення №884591/41592432 від 16.08.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №26 від 31.07.2018, повторно надавши копії всіх документів і пояснення щодо обставин здійснення господарської операції. Рішенням Комісії з питань розгляду скарг від 03.09.2018 за №28702/41592432/2 скаргу позивача від 23.08.2018 залишено без задоволення, рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.07.2018 за №26 - без змін, у зв'язку з відсутністю копій документів, що підтверджують факт реалізації товарів (робіт, послуг) та/або наданням документів не в повному обсязі. Які документи відсутні та/або які не були надані в рішенні комісії ДФС України з питань розгляду скарг конкретно не зазначено. Фактично ж ДФС України в порушення п.14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної не вказано у квитанції від 13.07.2018 за №1 (реєстраційний номер - 9169284572) конкретного переліку документів, які, на думку контролюючого органу, необхідно надати позивачу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №26 від 31.07.2018. Однак, як вбачається з Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №3 від 15.08.2018 та доданих до нього документів, позивачем по вказаній господарській операції до контролюючого органу надіслано крім іншого первинні документи: копію договору підряду №1452/ЗСМУ від 12.07.2018 з додатками; копію акта виконаних робіт №01-07/ЗСМУ від 31.07.2018; копію рахунку-фактури №07/26 від 31.07.2018. Інші документи, які були додані спочатку до пояснень, а потім і до скарги, також підтверджують господарську операцію, за результатами виконання якої і була оформлена податкова накладна №26 від 31.07.2018, і усувають сумніви в ризиковості ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» чи здійсненої ним господарської операції. Проте, спочатку відповідач №2, а потім і відповідач №1, обмежилися лише загальною оцінкою наданих позивачем документів, не встановивши конкретно, які саме документи не подані і що вони мали б підтвердити або спростувати та/або помилково зазначили про ненадання документів, які в дійсності були їм надані.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Представником відповідачів-1,2 подано до суду відзив на адміністративний позов (а.с.226-229), в якому він з посиланням на приписи ст.201 Податкового кодексу України, «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженому 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117, «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), зазначає, що Комісією ДФС України прийнято Рішення №884591/41592432 від 16.08.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №26 від 31.07.2018, на загальну суму 2908620,24 грн., в т.ч. ПДВ 484770,04 грн. щодо виконаних робіт з ремонту ДП №7, ДЦ-1 ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» згідно договору №1452/ЗСМУ від 12.07.2018 на адресу ТОВ «Коксохімремонт» зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. На розгляд комісії платником надано у електронному вигляді підтверджуючі документи. За висновком комісії підставами відмови у реєстрації податкової накладної №26 від 31.07.2018 при опрацюванні документів з'ясовано наступне: - позивачем не було надано жодних пояснень, яким чином проведення будівельно-монтажних робіт на об'єктах: ДП №7, ДЦ-1 ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» у липні 2018 року підтверджується договорами оренди будівельної техніки №4-7/18 від 01.07.2018, №3-7/18 від 01.07.2018, №2-7/18 від 01.07.2018, №6-7/18 від 01.07.2018, договором оренди транспортних засобів №1-7/18 від 01.07.2018, договорами оренди №7-7/18 від 01.07.2018 та №67-18/02 від 01.02.2018, з наданих комісії документів не зрозуміло, на якому саме об'єкті, за якою адресою та який саме автотранспорт чи спецтехніка використовувались позивачем при виконанні робіт за Договором підряду №1452/ЗСМУ; - відсутні підтверджуючі документи (платіжні доручення, рахунки на оплату) щодо витрат ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» на оплату оренди автотранспорту, спецтехніки за наданими договорами оренди будівельної техніки №4-7/18 від 01.07.2018, №3-7/18 від 01.07.2018, №2-7/18 від 01.07.2018, №6-7/18 від 01.07.2018, договором оренди транспортних засобів №1-7/18 від 01.07.2018, договорами оренди №7-7/18 від 01.07.2018 та №67-18/02 від 01.02.2018, надання яких передбачено пунктами 13, 14 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117; - відсутність документів про проведення передплати 20% від Замовника на адресу підрядника (ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління»), що передбачено п.5.2 Договору підряду №1452/ЗСМУ від 12.07.2018 з ТОВ «Коксохімремонт», а також відсутні пояснення щодо наявності заборгованості по оплаті від ТОВ «Коксохімремонт» за виконанні роботи; - у наданому позивачем на розгляд комісії пакеті документів були відсутні документи, які підтверджують фактичну участь робітників підрядника (ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління») у виконанні ремонтних робіт за фактичним місцезнаходженням Основного замовника ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» м.Кривий Ріг, також відсутні документи, які підтверджують витрати понесені підрядником на відрядження власних штатних робітників-спеціалістів до м.Кривий Ріг або залучення для виконання робіт субпідрядників.

Відповідачі-1,2 проти позову заперечували.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

В абз.1 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Згідно з абз.1-2 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Як зазначено у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

У Листі Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 «Критерії ризиковості платника податку», зокрема, зазначено: «1.Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: … 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Головні управління ДФС в областях, м.Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення. …».

Належної мотивації підстав та причин віднесення ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» (та вчинених з ТОВ «Коксохімремонт» операції з виконання робіт/послуг) до ризикових платників податків відповідно до пп.1.6 п.1 Листа Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018, прийняте ГУ ДФС у Запорізькій області Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №884591/41592432 від 16.08.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №26 від 31.07.2018 - не містить.

Відсутня така інформація і у Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.07.2018 за №1 (реєстраційний номер - 9169284572) (а.с.38).

У п.18-п.21 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженому 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117, передбачено: «18. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. 19. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). 20. Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. 21. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства».

Відповідно до п.21 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», затвердженому 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117 (надалі - «Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації») комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Відповідачем-2 не надано до суду доказів додержання вимог п.21 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», результатів проведених звірок/перевірок інформаційних джерел та наданих позивачем документів.

У п.17 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», зокрема, зазначено: «… Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови комісії, секретарем комісії та членами комісії, які брали участь у засіданні. Забезпечення обліку матеріалів роботи комісії контролюючого органу покладається на секретаря такої комісії. …»

Відповідачами-1,2 не надано до суду копію протоколів засідань Комісії під час прийняття Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, матеріалів роботи комісії, тощо.

Відтак, відповідачами-1,2 документально не доведено додержання процедури розгляду матеріалів.

Відповідно до п.19 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України №341 від 26.04.2017) (надалі - «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних»), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Згідно з п.20 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В обґрунтування позовних вимог позивачем надано до суду копії: договору підряду №1452/ЗСМУ від 12.07.2018; акта приймання виконаних робіт №01-07/ЗСМУ від 31.07.2018; рахунку-фактури №07/26 від 31.07.2018; податкової накладної №26 від 31.07.2018 та квитанції №1 (реєстраційний номер - 9169284572) від 13.08.2018 до неї; Повідомлення про подання пояснень та копій документів №3 від 15.08.2018 з квитанціями; ліцензії №63-л від 28.12.2017; дозволів від 25.04.2018 та 21.05.2018; штатного розпису від 27.06.2018; Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 2 квартал 2018 року за формою №1-ДФ від 12.07.2018 з квитанціями; Повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 27.12.2017 та 17.07.2018 з квитанціями; договору оренди транспортних засобів №1-7/18 від 01.07.2018, договору оренди будівельної техніки №2-7/18 від 01.07.2018, договору оренди будівельної техніки №3-7/18 від 01.07.2018, договору оренди кранів №4-7/18 від 01.07.2018, договору оренди транспорту №6-7/18 від 01.07.2018, договору оренди ТМЦ №7-7/18 від 01.07.2018, договору оренди приміщень №67-18/02 від 01.02.2018; витяг щодо суми податку, на яку платник ПДВ має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ №13 від 13.08.2018; податкові накладні №23, №29, №30 від 27.08.2018 з квитанціями про їх реєстрацію (вказані податкові накладні виписані та зареєстровані за фактом виконання робіт за тим самим договором підряду №1452/ЗСМУ від 12.07.2018, за яким виписано, а потім і зупинено реєстрацію податкової накладної №26 від 31.07.2018); банківські виписки з особового рахунку ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» за 20, 21, 23, 27, 30, 31 серпня 2018р., 10, 11, 14, 17 вересня 2018р. (які підтверджують оплату виконаних робіт, в тому числі і за актом приймання виконаних робіт за липень 2018 року №01-07/ЗСМУ від 31.07.2018, на підставі якого складено податкову накладну №26 від 31.07.2018); податкові накладні ТОВ «Коксохімремонт» №102, №115 від 31.07.2018 з квитанціями про їх реєстрацію (вказані податкові накладні виписані та зареєстровані ТОВ «Коксохімремонт» за фактом наступного продажу робіт на адресу ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг», раніше отриманих від ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» за актом приймання виконаних робіт за липень 2018 року №01-07/ЗСМУ від 31.07.2018; інші документи.

У Рішенні про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №884591/41592432 від 16.08.2018 (щодо відмови у реєстрації податкової накладної №26 від 31.07.2018), підставою відмови у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДФС у Запорізькій області зазначено: «Прийнято рішення про: відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави - ненадання платником податку копій документів: …; Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити); Розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків …» (а.с.91).

Судом досліджено Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та додані до них документи, які надсилались позивачем до контролюючого органу.

У чому саме полягає: «… ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. …», як то зазначено у Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.07.2018 за №1 (реєстраційний номер - 9169284572), відповідач-1,2 документально суду не довів.

Звідси, пропозиції відповідача-1,2 надати позивачу «пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», як то зазначено у Квитанції, на думку суду є необґрунтованими.

Судом з'ясовано, що вказані пояснення надаються платником податків у довільній формі.

Суд вважає, що контролюючий орган не може вимагати від позивача того, що не регламентовано нормою права.

Що саме повинен був зазначити у поясненнях позивач, хід викладення інформації - відповідачі-1,2 суду не довели.

Як свідчать матеріали справи, позивачем надавались письмові пояснення та документи, на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, до яких застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України.

Отже, позиція відповідачів-1,2 стосовно непідтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній №26 від 31.07.2018, до якої застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України - є необґрунтованою.

Позивачем, на думку суду, надані документи та пояснення, достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних складеної ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» податкової накладної.

Оскільки наведена комісія ГУ ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, функціонує у складі ГУ ДФС України у Запорізькій області, то відповідачем у справі, на думку суду, має бути ГУ ДФС України у Запорізькій області і розглядатись, відповідно, має рішення цього суб'єкта владних повноважень.

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №884591/41592432 від 16.08.2018 прийнято відповідачем-2 не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є неправомірним і підлягає скасуванню.

Водночас, з метою поновлення порушених прав та інтересів позивача Державна фіскальна служба України повинна бути зобов'язана зареєструвати податкову накладну ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління», яка є предметом спору, в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її надходження до контролюючого органу.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги ТОВ «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідачів-1,2 не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) №884591/41592432 від 16.08.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №26 від 31.07.2018, оформленої Товариством з обмеженою відповідальністю «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» (69008, м.Запоріжжя, вул.Південне шосе, буд.67-А; код ЄДРПОУ 41592432), на загальну суму 2908620,24 грн., в тому числі податок на додану вартість 484770,04 грн.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №26 від 31.07.2018 (на загальну суму 2908620,24 грн., в тому числі податок на додану вартість 484770,04 грн.), яка складена Товариством з обмеженою відповідальністю «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» (69008, м.Запоріжжя, вул.Південне шосе, буд.67-А; код ЄДРПОУ 41592432) датою її фактичного отримання Державною фіскальною службою України - 13.08.2018.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізьке спеціалізовано-монтажне управління» (69008, м.Запоріжжя, вул.Південне шосе, буд.67-А; код ЄДРПОУ 41592432) солідарно з бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197), Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) судові витрати в сумі 3524 грн. 00 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 29.10.2018.

Суддя О.О. Прасов