Рішення № 77689400, 06.11.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2018
Номер справи
0540/8313/18-а
Номер документу
77689400
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2018 р. Справа№0540/8313/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бабаш Г.П.,

при секретарі - Оголь В.К.

за участю

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Ткаченко О.М. (довіреність від 17.09.2018 року),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального судового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання зняти з реєстрації,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов'янської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання зняти з реєстрації ОСОБА_3, її малолітнього сина ОСОБА_4 та ОСОБА_5.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що ОСОБА_3 та ОСОБА_5 придбали за договором купівлі-продажу квартиру, в якій на теперішній час зареєстровані. Вказані особи надали позивачу повноваження зняти їх з реєстрації. Позивач для цього звернувся до відповідача, але отримав відмову, яку вважає незаконною. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до положень Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" зняття з реєстрації місця проживання здійснюється на підставі рішення суду про позбавлення права користування житловим приміщенням.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, підготовче судове засідання призначено на 27 вересня 2018 року.

27 вересня 2018 року підготовче судове засідання відкладено на 11 жовтня 2018 року у зв'язку з неявкою позивача.

Ухвалою суду від 11 жовтня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 06 листопада 2018 року.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмовому відзиві. Зокрема представник зазначив, що згідно Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою КМУ від 02.03.2016 року № 207, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі заяви особи або її представника за встановленою формою. Разом із заявою особа подає документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Тобто для зняття з реєстраційного обліку громадян Російської Федерації ОСОБА_3 та ОСОБА_5 їх представник повинен надати оригінали посвідок на постійне проживання в Україні для проставлення штампу зняття з реєстрації місця проживання. Однак при зверненні до відділу з ведення реєстраційного обліку позивачем не були надані посвідки у зв'язку з їх відсутністю. Крім того відповідач зазначив, що у зв'язку зі зміною прізвищ даних осіб, їх посвідки на проживання в Україні підлягають обміну, що необхідно для їх ідентифікації. Також зняття з реєстрації місця проживання іноземців здійснюється на підставі документів, які свідчать про припинення підстав для їх перебування на території України. Така інформація від ДМС до органу реєстрації не надходила. На підставі викладено, відповідач просив у позові відмовити.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, розглянувши всі матеріали справи, перевіривши доводи, викладені в адміністративному позові та письмовому відзиві, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з договору купівлі-продажу квартири від 30.11.2010 року, громадяни Російської Федерації ОСОБА_7 та ОСОБА_8 придбали у спільну часткову приватну власність квартиру номер АДРЕСА_2

Згідно поквартирної картки за вказаною адресою зареєстровані ОСОБА_9, ОСОБА_8 та її малолітній син ОСОБА_4 ( свідоцтво про народження від 04.10.2017 року).

06.12.2014 року ОСОБА_8 уклала шлюб з ОСОБА_10, внаслідок чого отримала прізвище ОСОБА_10, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу НОМЕР_2

10.02.2016 року ОСОБА_7 уклала шлюб з ОСОБА_11, внаслідок чого отримала прізвище ОСОБА_11, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу НОМЕР_3

ОСОБА_3 та ОСОБА_5 є громадянами Російської Федерації, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями паспортів.

ОСОБА_4 згідно свідоцтва НОМЕР_4 від 13.02.2018 року про реєстрацію за місцем проживання зареєстрований в Ростовській області, м. Червоний Сулін.

15.07.2017 року ОСОБА_5 уповноважила ОСОБА_1 бути її представником, що підтверджується копією довіреності наявною в матеріалах справи.

18.10.2017 року ОСОБА_3 уповноважила ОСОБА_1 бути її представником у всіх організаціях і установах України, в тому числі і з питання зняття з реєстраційного обліку її неповнолітнього сина ОСОБА_4, що підтверджується копією довіреності наявною в матеріалах справи.

09.08.2018 року ОСОБА_1 звернулась до начальника відділу з ведення реєстраційного обліку та місця проживання фізичних осіб Слов'янської міської ради з заявою зняти з реєстрації ОСОБА_7, нині ОСОБА_5 та ОСОБА_8, нині ОСОБА_3, її малолітнього сина ОСОБА_4 До заяви були додані копії паспортів та ідентифікаційних номерів ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_3, копія свідоцтва про народження ОСОБА_4, копія квартальної карточки, копії свідоцтв про укладення шлюбів ОСОБА_7 та ОСОБА_8, договір купівлі- продажу квартири.

Відділ з ведення реєстраційного обліку та місця проживання фізичних осіб - виконавчий орган Слов'янської міської ради, що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження міської ради.

10.08.2018 року відділом з ведення реєстраційного обліку місця проживання та місця перебування фізичних осіб надано відповідь на заяву, в якій повідомлено про відмову у задоволенні заяви щодо зняття з реєстрації місця проживання у зв'язку з відсутністю певних документів (документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, квитанція про сплату адміністративного збору) та правових підстав.

Відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, а також визначення порядку реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлення випадків їх обмеження врегульовано Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 року № 1382.

Згідно статті 2 даного Закону громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Статтею 7 даного Закону визначений порядок зняття з реєстрації місця проживання -зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:

заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;

судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

свідоцтва про смерть;

паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

інших документів, які свідчать про припинення:

підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства;

підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту;

підстав на право користування житловим приміщенням.

Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону.

Разом із заявою особа подає:

документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи додатково подаються:

документ, що посвідчує особу представника;

документ, що підтверджує повноваження особи як представника (законного представника).

Відповідно до статті 9 Закону № 1382 орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо, зокрема, особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію.

Правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України, що визначено статтею 10 наведеного Закону.

Правила реєстрації місця проживання затверджені Постановою КМУ від 02.03.2016 року № 207.

Пунктом 9 Правил визначено, що відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.

Відповідно до пункту 11 Правил орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо:

особа не подала необхідних документів або інформації;

у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;

звернулася особа, яка не досягла 14 років.

Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

Таким чином і Закон № 1382, і прийняті на його підставі Правила (пункт 26) визначають, що разом з заявою про зняття з реєстрації особа подає документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання.

Як вбачається з поданої ОСОБА_1 до відповідача заяви від 09.08.2018 року та наданих в судовому засіданні пояснень, таких документів стосовно ОСОБА_3, її малолітнього сина ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не подавалось.

Таким чином відсутність зазначених документів є безумовною підставою для відмови органу реєстрації в знятті з реєстрації місця проживання.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні адміністративного позову, суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Але дана норма підлягає застосуванню з урахуванням вищенаведеного положення Конституції України, тобто зобов'язання особи на вчинення певної дії можливо, зокрема, за наявності підстав для вчинення цієї дії.

Враховуючи, що при поданні заяви про зняття з реєстрації осіб позивачем не дотримано встановленого законодавством порядку - не поданий документ, що визначений пунктом 9 Правил, суд вважає, що відповідач прийняв рішення у відповідності до вимог закону. Тому підстав задовольняти позов суд не вбачає.

Також суд звертає увагу, що протиправною бездіяльністю є така поведінка суб'єкта, коли в силу закону він має вчинити будь-яку дію, але він цього не робить. Позивач жодним чином не обґрунтовує протиправність дій/бездіяльності відповідача, не наводить норм закону, які порушені відповідачем.

Як вже було зазначено, рішення про відмову в знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. В даному випадку заява про зняття з реєстрації такого рішення відповідача не містить. Проте на наступний день після звернення ОСОБА_1 відповідачем надана відповідь в листі № 22-13/52, з якої вбачається і результат розгляду заяви - повідомлено про відмову в знятті з реєстрації, і підстави цієї відмови - відсутність вказаних документів та правових підстав. Відтак у суду відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача.

Стосовно посилання в позові на приписи статті 7 Закону № 1352, а саме здійснення зняття з реєстрації місця проживання на підставі рішення суду про позбавлення права користування житловим приміщенням, суд зазначає наступне.

Як вже наголошувалось, статтею 7 Закону визначені підставі зняття з реєстрації місця проживання, серед яких є заява особи або судове рішення про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.

Тобто це дві окремі підстави зняття з реєстрації, і в даному випадку підставою була заява ОСОБА_1 стосовно її довірителів. Будь-яких рішень суду про позбавлення ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 права користування житловим приміщенням позивачем ні відповідачу, ні суду не надано.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 19, 72-74, 90, 139, 241-246, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволені позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) до Слов'янської міської ради (ЄДРПОУ: 04052821, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 2) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання зняти з реєстрації - відмовити.

Вступна та резолютивна частини рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 06 листопада 2018 року.

Рішення в повному обсязі складено 07 листопада 2018 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. ч. 5, 6 ст. 250 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаш Г.П.