Рішення № 77688273, 01.11.2018, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
01.11.2018
Номер справи
905/1315/18
Номер документу
77688273
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

01.11.2018 Справа № 905/1315/18

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання (помічника судді за дорученням) Бондаренко Ю.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Керівника Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області та Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Євгенівське”, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача – Євгенівської сільської ради та за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Кронос-Дон” про стягнення заборгованості з орендної плати 144594 грн. 84 коп., розірвання договору оренди та зобов’язання повернути майно, -

За участю представників сторін:

прокурор – Алекаєв Ю.В. (за службовим посвідченням);

від позивача – не з’явились;

від відповідача – ОСОБА_1 (за довіреністю);

від третьої особи на стороні відповідача - не з’явились;

від третьої особи на стороні позивача - не з’явились;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Керівник Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області звернувся до господарського суду Донецької області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області та Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області з позовом про стягнення з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Євгенівське” заборгованості за договором оренди земельних ділянок № 04-10-149-00003 від 27.09.2010 в сумі 144594 грн. 84 коп.; розірвання договору оренди земельних ділянок № 04-10-149-00003 від 27.09.2010, укладеного між Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області та Сільскогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю “Євгенівське”; зобов’язання Сільскогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Євгенівське” повернути Головному управлінню Держгеокадастру у Донецькій області – земельні ділянки загальною площею 203,3517 га.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на неналежне виконання СТОВ “Євгенівське” зобов’язань по перерахуванню орендної плати за договором оренди земельних ділянок № 04-10-149-00003 від 27.09.2010.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 23.07.2018 за вказаним позовом відкрито провадження у справі, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача – Євгенівську сільську раду та третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю “Кронос-Дон”. Підготовче судове засідання призначено на 16.08.2018.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 16.08.2018 відкладено підготовче засідання на 06.09.2018.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 06.09.2018 продовжено строк розгляду справи до 19.10.2018 та відкладено підготовче засідання на 08.10.2018.

08.10.2018 від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи для надання часу для звірки розрахунків.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 08.10.2018 закрито підготовче провадження у справі №905/1315/18 та призначено розгляд справи по суті на 22.10.2018.

19.10.2018 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач вважає, що СТОВ “Євгенівське” своєчасно та в повному обсязі сплачувало орендну плату за оренду земельних ділянок по Договору № 04-10-149-00003 від 27.09.2010 та просить відмовити у задоволенні позову.

22.10.2018 у судове засідання з’явився прокурор та відповідач. Інші представники сторін до судового засідання не з’явились, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

У заяві від 30.10.2018 Великоновосілківська районна державна адміністрація Донецької області підтвердила наявність заборгованості СТОВ “Євгенівське” по орендній платі по Договору № 04-10-149-00003 від 27.09.2010. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 22.10.2018 відкладено розгляд справи по суті на 01.11.2018 року об 11:00 год.

У судовому засіданні 01.11.2018 прокурор просив задовольнити позовні вимоги повністю. Надав пояснення аналогічні викладеним у позові.

Представник СТОВ “Євгенівське” проти позову заперечував. Пояснив, що відповідач своєчасно та в повному обсязі сплачував орендну плату по Договору № 04-10-149-00003 від 27.09.2010, проте у зв’язку з відсутністю платіжних документів в бухгалтерії підприємства не може це підтвердити належними та допустимими доказами.

Представники позивачів у судове засідання не з’явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.

Статтями 42 та 43 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони. Учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

У пункті 3.9.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» роз’яснено, що у випадку нез’явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. З огляду на вищевикладене, господарський суд розглядає справу в порядку ст.ст.80, 178 ГПК України за наявними в ній матеріалами.

Згідно ст. 222 Господарського процесуального кодексу України фіксування судового засідання здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

У 2005 році між Великоновосілківською районною державною адміністрацією та СТОВ «Євгенівське» укладено договір оренди земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу та резервного фонду Євгенівської сільської ради загальною площею 203,3517 га, у тому числі 165,3302 га ріллі, 28,0184 га пасовищ та 10,0031 га сіножатей строком на 5 років. (а.с.31-32)

Вказаний договір зареєстровано у Великоновосілківському районному відділі Донецької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» за № 04-05-149-00002 від 29.04.2005.

25.06.2010 головою Великоновосілківської районної державної адміністрації винесено розпорядження №225 «Про поновлення договору оренди земельних ділянок», яким строк дії вищевказаного договору оренди земельних ділянок з СТОВ «Євгенівське» поновлено на 5 років.

27.09.2010 у Державному реєстрі земель під №04-10-149-00003 зареєстровано поновлений договір оренди земельних ділянок загальною площею 203,3517га між Великоновосілкіською районною державною адміністрацією та СТОВ «Євгенівське» строком на 5 років (а.с.34-35).

В оренду надано земельні ділянки з кадастровими номерами 1421281200:01:001:0441, 1421281200:01:001:0442, 1421281200:01:001:0443, 1421281200:01:001:0444, 1421281200:01:001:0445, 1421281200:01:001:0446, 1421281200:01:001:0447, 1421281200:01:001:0448, 1421281200:01:001:0449.

Відповідно до п. 8, 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовому вигляді у розмірі 1,5% від грошової оцінки земельної ділянки, що складає 35409,19 грн. Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексації.

Згідно з п. 10 Договору, орендна плата вноситься орендарем рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

У відповідності до п. 34 Договору, дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов’язків, передбачених договором.

У 2012 році Великоновосілківською районною державною адміністрацією в особі її голови укладено додаткову угоду до вищевказаного договору оренди земельних ділянок, якою змінено п.7, відповідно до нової редакції якого земельна ділянка передана СТОВ «Євгенівське» в оренду на 49 років. Додаткова угода зареєстрована у відділі Держкомзему у Великоновосілківському районі, про що у книзі записів державної реєстрації договорів 08.05.2012 вчинено запис №142128124002227.

У подальшому, 18.05.2012 Великоновосілківською районною державною адміністрацією розпорядженням № 217 «Про надання згоди СТОВ «Євгенівське» на передачу земельних ділянок в суборенду ТОВ «Кронос-Дон» надано згоду СТОВ «Євгенівське» на передачу земельних ділянок загальною площею 203,3517 га в суборенду ТОВ «Кронос-Дон» (а.с.56).

Відповідний договір суборенди між СТОВ «Євгенівське» та ТОВ «Кронос-Дон» укладено у 2012 році та зареєстровано у відділі Держземкадастру у Великоновосілківському районі, про що у книзі записів державної реєстрації договорів вчинено запис від 14.06.2012 №142128124002340.

Пунктом 8 Договору суборенди земельних ділянок, передбачено, що орендна плата вноситься Суборендарем на поточний рахунок Орендаря, тобто СТОВ «Євгенівське».

Відповідно до інформації Міськрайонного управління у Великоновосілківському районі та м. Донецьку ГУ Держгеокадастру від 11.04.2018 за №710/112-18 нормативна грошова оцінка земельних ділянок з кадастровими номерами 1421281200:01:001:0441, 1421281200:01:001:0442, 1421281200:01:001:0443, 1421281200:01:001:0444, 1421281200:01:001:0445, 1421281200:01:001:0446, 1421281200:01:001:0447, 1421281200:01:001:0448, 1421281200:01:001:0449 не проводилась, однак станом на 01.01.2018 нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Донецькій області становить 31167,66 грн., 1 га пасовища – 5698,55 грн., сіножатей – 5762,35 грн.

Тобто, на теперішній час вартість земельних ділянок, переданих в оренду СТОВ «Євгенівське» за вищевказаним договором складає 5370261,07 грн.

На земельних ділянках з кадастровими номерами 1421281200:01:001:0441, 1421281200:01:001:0442, 1421281200:01:001:0443, 1421281200:01:001:0444, 1421281200:01:001:0445, 1421281200:01:001:0446, 1421281200:01:001:0447, 1421281200:01:001:0448, 1421281200:01:001:0449 об’єкти нерухомості відсутні, про що свідчить акт обстеження земельних ділянок від 07.06.2018, а також витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 25.06.2018.

У судовому засіданні встановлено, що свої зобов’язання за договором орендар - СТОВ «Євгенівське» виконує неналежно, допускає систематичну несплату орендної плати.

Проте, Орендодавець – Великоновосілківська районна державна адміністрація не здійснювала контроль за своєчасністю сплати орендної плати СТОВ «Євгенівське», не вимагала від орендаря виконання обов’язку зі своєчасної сплати орендної плати.

Пунктом 4 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що справлення плати за землю належить до віддання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, оскільки така орендна плата повністю зараховується до бюджетів відповідних рад, на території яких знаходиться земельна ділянка передана райдержадміністрацією в оренду.

Згідно розрахунку Євгенівської сільської ради станом на 21.06.2018 заборгованість СТОВ «Євгенівське» з орендної плати за використання земельних ділянок за договором №04-10-149-00003 становить 144594,84 грн. (а.с.79-81)

Зазначений розрахунок зроблений за період використання відповідачем земельної ділянки з урахуванням положень Закону України №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Так, 02.09.2014 Верховною Радою України прийнято Закон України №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набув законної сили 15.10.2014.

Відповідно до ст. 6 вказаного Закону (в редакції від 02.09.2014), під час проведення антитерористичної операції суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1053-р від 30.11.2014 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» затверджено перелік населених пунктів на яких здійснюється антитерористична операція. Відповідно до п.п.3 п.2 вказаного Розпорядження, с. Євгенівка (Євгенівської сільської ради) Великоновосілківського району віднесено до переліку населених пунктів, на яких здійснюється антитерористична операція.

Отже, відповідно до абз.3 п.5 ст. 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» на зазначений населений пункт розповсюджується дія Закону.

З 08.06.2016 набув законної сили Закону України №1365-VIII від 17.05.2016 «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», яким внесені зміни до ст.ст. 4, 6 Закону, та передбачено звільнення суб’єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, визначеними частиною четвертою статті 4 цього Закону.

За ч. 4 ст. 4 цього Закону перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» зі змінами, с.Євгенівка (Євгенівської сільської ради) Великоновосілківського району виключено з переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Таким чином, з 08.06.2016 положення ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» на с. Євгенівка не розповсюджується.

Отже, суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, в період з 15.10.2014 по 08.06.2016 були звільнені від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

З огляду на наведене, заборгованість з орендної плати за використання земельних ділянок за договором укладеним між Великоновосілківською районною державною адміністрацією та СТОВ «Євгенівське» визначається з урахуванням індексації.

Так, сума заборгованості (144594,84 грн.) в позовній заяві вирахувана наступним чином: 406936,64 – 91310,71 – 150266,70 – 20764,39 = 144594,84 грн., де 406936,64 грн. - нарахована заборгованість з січня 2014 року по квітень 2018 року, 91310,71 грн. – сплачена орендна плата с січня 2014 року, 150266,70 грн. – пільговий період у зв’язку з проведенням антитерористичної операції, 20764,39 грн. – сума нарахувань поза межами строків позовної давності.

Незважаючи на несплату орендної плати, земельні ділянки використовуються СТОВ «Євгенівське» у своїй діяльності (передача у суборенду), що підтверджується актом обстеження, складеним Євгенівською сільською радою від 07.06.2018.

Вказане свідчить про порушення відповідачем істотних умов договору.

Доводи прокурора в цій частині відповідачем не спростовані. СТОВ «Євгенівське» не надано суду належних та допустимих доказів, які свідчать про повне чи часткове погашення заборгованості з орендної плати за спірний період.

Несплата орендних платежів СТОВ «Євгенівське» за договором оренди земельної ділянки стала підставою для звернення до господарського суду керівника Краматорської місцевої прокуратури з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області та Великоновосілківської районної державної адміністрації до відповідача про стягнення боргу, розірвання договору оренди та повернення земельних ділянок до земель державної власності.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами регулюються нормами Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, Податкового кодексу України, Законів України «Про оренду землі» та «Про місцеве самоврядування в Україні».

Вказаний спір виник внаслідок неналежного виконання СТОВ “Євгенівське” зобов’язань по перерахуванню орендної за договором оренди земельних ділянок № 04-10-149-00003 від 27.09.2010.

На час укладення цього договору – чинною на той час редакцією ч. 4 ст. 4 Закону України «Про оренду землі» було передбачено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.

Повноваження вказаних органів виконавчої влади щодо розпорядження землями державної власності визначається ст. 122 Земельного кодексу України. Так, в чинній на той час редакції Кодексу було визначено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 ст. Закону України «Про оренду землі» (в редакції Закону, чинній на момент укладання договору), орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.

Аналогічно, у ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України (чинній на теперішній час) визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Отже, на теперішній час повноваження щодо розпорядження землями державної форми власності сільськогосподарського призначення по території Донецької області наявні у Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, який на теперішній час є територіальним уповноваженим органом виконавчої влади у вказаній сфері.

Положеннями ст. 13 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі – це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ч.1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі»).

Частиною 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендна плата за землю – це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Абзацом п’ятим частини першої статті 24 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ст. 93 Земельного кодексу України).

Землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (ст. 96 Земельного кодексу України).

Плата за землю наразі належить до місцевих податків (у складі податку на майно), встановлення яких здійснюється органами місцевого самоврядування у порядку, визначеному Податковим кодексом України (далі - ПКУ).

Вона сплачується у вигляді земельного податку (власниками та постійними користувачами земельних ділянок) або орендної плати за землі державної та комунальної власності (орендарями таких земель) та зараховується до відповідних місцевих бюджетів згідно з Бюджетним кодексом України за місцем розташування земельних ділянок (до міських, сільських та селищних бюджетів).

Стаття 69 Бюджетного кодексу України (доходи загального фонду бюджетів міст районного значення, сільських, селищних бюджетів) встановлює, що до доходів загального фонду бюджетів міст районного значення, сільських, селищних бюджетів належить податок на майно, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

Сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зокрема плати за землю (п. 12.3 ПКУ).

При прийнятті такого рішення обов’язково визначаються об’єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов’язкові елементи, визначені ст. 7 ПКУ, з дотриманням критеріїв, встановлених розд. XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору (п.п. 12.3.2 ПКУ).

Акти ради, сільського, селищного, міського голови, виконавчого комітету відповідної ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (п. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Водночас відповідно до п. 4 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» справляння плати за землю належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Згідно із п. 287. 3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцем знаходження земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до п. 288.2 ст. 288 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Пунктом 288.4 Податкового кодексу України передбачено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно з п.п.14.1.136. п. 14.1. ст. 136 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Підпунктами. 14.1.147. п. 14.1. ст. 147 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Пунктом 288.6 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю вноситься до бюджету у вигляді земельного податку та орендної плати. Платником орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності до бюджету є підприємство-орендар на підставі укладеного з місцевою владою договору оренди землі (п. 288.1 ПК України).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України, ч.1 ст. 141 ЗК України, підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Статтею 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Згідно до ч.1 ст. 34 Закону України «Про оренду землі», у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов’язаний повернути земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Розрахунком Євгенівської сільської ради підтверджується, що станом на 21.06.2018 заборгованість СТОВ «Євгенівське» з орендної плати за використання земельних ділянок за договором №04-10-149-00003 становить 144594,84 грн.

Під час розгляду справи №905/1335/18 відповідачем не надано належних та допустимих доказів, які свідчать про повне чи часткове погашення вказаної заборгованості.

Отже, прокурор належними та допустимими доказами довів, що орендар – СТОВ «Євгенівське» порушило норми Закону України «Про оренду землі», Податкового кодексу України та вимоги Договору №04-10-149-00003 щодо своєчасного внесення орендної плати, що в свою чергу є законодавчо визначеною підставою для розірвання договору оренди в судовому порядку.

Факт тривалого і систематичного порушення відповідачем грошових зобов'язань із здійснення орендних платежів є доведеним належним чином, що свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог про стягнення заборгованості з орендної плати у сумі 144594,84 грн. та про дострокове розірвання договору оренди земельних ділянок №04-10-149-00003 від 27.09.2010.

Щодо позовної вимоги про поверненню спірних земельних ділянок на користь Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення договору оренди чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється.

Пунктом п.19 Договору №04-10-149-00003 після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Законодавство у сфері орендних відносин також пов'язує припинення обов'язків орендаря з фактом повернення об'єкта договору оренди, тобто з моментом підписання акта приймання-передачі. Так відповідно до ч.2 ст.795 ЦК України повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору.

Оскільки з вищевикладених підстав суд дійшов до висновку про задоволення позовної вимоги про дострокове розірвання договору оренди земельних ділянок №04-10-149-00003 від 27.09.2010, то позовна вимога про вилучення у СТОВ «Євгенівське» земельних ділянок загальною площею 203,3517 га та передачу їх до земель державної власності Головному управлінню Держгеокадастру в Донецькій області також підлягає задоволенню, як правомірна та обґрунтована.

Висновки господарського суду в цій справі узгоджуються з правовою позицією викладеною в постанові Верховного Суду від 10.05.2018 по справі № 923/441/17.

Щодо здійснення прокурором представництва в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно ч. 4 ст. 53ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Частиною 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Аналіз вказаної статті Закону дає підстави дійти до висновку що «інтереси держави» (як загальне поняття) являють собою комплекс прав та законних інтересів як в цілому держави України (або народу України), так і інтереси окремої територіальної громади певної місцевості (жителі певного населеного пункту або декількох населених пунктів).

Інтереси держави Україна та інтереси певної територіальної громади є частинами одного цілого – «інтересів держави», про які зазначено в ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Інтереси держави Україна та інтереси певної територіальної громади можуть збігатися повністю, частково, або навіть взагалі не пересікатися.

Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 визначено, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства,захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

Згідно із вимогами ч. 1 ст. 13 та ч. 1 ст. 14 Конституції України земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Порушення встановленого законом порядку володіння, користування землями сільськогосподарського призначення є підставою для втручання органів прокуратури, у тому числі для звернення з позовами до суду в інтересах держави.

Вказані порушення інтересів держави та інтересів територіальної громади області свідчать про наявність «порушень інтересів держави» у розумінні ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та наявність підстав представництва.

Інтереси держави у сфері захисту земельних правовідносин полягають

у забезпеченні правомірного обігу майнових прав на земельні ділянки, додержання законодавчого порядку їх відчуження, а також у визнанні

та захисті законних форм землекористування.

Несвоєчасне надходження орендних платежів за користування земельними ділянками державної або комунальної форми власності порушує інтереси держави в частині планомірного надходження коштів до державного та місцевого бюджетів з метою своєчасного та в повному обсязі фінансування виконання бюджетних зобов'язань, що порушує економічні інтереси держави.

Вирішуючи питання про справедливу рівновагу між інтересами суспільства і конкретної особи Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Трегубенко проти України» від 2 листопада 2004 року категорично ствердив, що «правильне застосування законодавства незаперечно становить «суспільний інтерес» (пункт 54 рішення).

Звернення прокурора до суду спрямовано на задоволення суспільної потреби у встановленні законності при вирішенні суспільно значимого питання законності використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, яке здійснюється з порушенням вимог чинного законодавства.

Компетентним суб’єктом, який має здійснювати захист вказаних інтересів держави, є Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області.

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 14.01.2015 № 15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. Згідно з п.п.31 п.4 вказаного Положення, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

У відповідності до п.п. 13 п. 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333 «Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру», Головне управління Держгеокадастру відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.

Згідно з п.6 Положення, посадові особи Головного управління в межах своїх повноважень мають право звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

У зв’язку з цим, прокурор звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області.

Разом з тим, відповідні зміни до Договору в частині заміни сторони – Орендодавця не внесені, у зв’язку з чим органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах в частині вимагати повернення земельної ділянки є також Великоновосілківська районна державна адміністрація Донецької області.

Таким чином, у правовідносинах що виникли, Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області та Великоновосілківська районна державна адміністрація Донецької області є органами, уповноваженим здійснювати захист порушених інтересів держави у разі їх порушення чи загрози порушення.

Разом з тим, заходів щодо захисту порушених інтересів держави, у т.ч. претензійно-позовного характеру, спрямованих на повернення земельної ділянки державі, вказаними органами не було вжито, внаслідок чого керівник Краматорської місцевої прокуратури звернувся з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області та Великоновосілківської районної державної адміністрації до відповідача про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки до земель державної власності.

Відповідно до ст.129 Конституції України та ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно ст.ст. 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Усупереч вказаним нормам, відповідач не надав господарському суду доказів, які спростовують доводи прокурора, отже позовні вимоги керівника Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області та Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області до СТОВ “Євгенівське” про стягнення заборгованості з орендної плати 144594 грн. 84 коп., розірвання договору оренди та зобов’язання повернути майно – підлягають задоволенню.

У відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору у сумі 5692,92 грн. покладаються на СТОВ «Євгенівське».

Керуючись статтями 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

В И Р I Ш И В:

Позовні вимоги керівника Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області та Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області до СТОВ “Євгенівське” про стягнення заборгованості з орендної плати 144594 грн. 84 коп., розірвання договору оренди та зобов’язання повернути майно – задовольнити повністю.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Євгенівське» (вул. Центральна, б. 30 с. Євгенівка, Великоновосілківського району Донецької області, 85563, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ - 30835215) на користь Великоновосілківської районної державної адміністрації заборгованість з орендної плати за оренду земельних ділянок загальною площею 203,3517 га у сумі 144594,84 грн., перерахувавши на розрахунковий рахунок №33211812700165, УДКСУ у Великоновосілківському районі, отримувач Євгенівська сільська рада, код ЄДРПОУ 043422393.

Розірвати договір оренди земельних ділянок №04-10-149-00003від 27.09.2010,укладений між Великоновосілківською районною державною адміністрацією та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Євгенівське» щодо оренди земельних ділянок загальною площею 203,3517 га вартістю 5370261,07 грн.

Зобов’язати Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Євгенівське» повернути земельні ділянки 1421281200:01:001:0441, 1421281200:01:001:0442, 1421281200:01:001:0443, 1421281200:01:001:0444, 1421281200:01:001:0445, 1421281200:01:001:0446, 1421281200:01:001:0447, 1421281200:01:001:0448, 1421281200:01:001:0449 загальною площею 203,3517 га на користь Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області (вул. Європейська, 13, м. Костянтинівка, Донецької області, 85102, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ -39767332) за актом прийому-передачі.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Євгенівське» (вул. Центральна, б. 30 с. Євгенівка, Великоновосілківського району Донецької області, 85563, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ - 30835215) судовий збір, сплачений за подання до суду позовної заяви, у розмірі 5692,92 грн. на користь прокуратури Донецької області (Банк – Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок – 35216066016251, ЄДРПОУ – 25707002).

Рішення прийняте у нарадчій кімнаті, його вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 01 листопада 2018 року.

Повний текст рішення складено та підписано 07 листопада 2018 року.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ у встановленому порядку.

Рішення господарського суду Донецької області набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому главою 1 розділу ІV Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Е.В. Зекунов