
Номер провадження 2-а/754/10/18
Справа №754/15904/17
РІШЕННЯ
Іменем України
05 листопада 2018 року Деснянський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді Скрипки О.І.
при секретарі Моторенко К.О.
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Суліми О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, який в подальшому було уточнено, про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», про зобов'язання ГУ ПФУ в м.Києві відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі Грошового атестата №2 від 2005 року, листа пенсійного відділу ДФРЕ МВС України №15/5-М-1634 від 06.06.2005 року, довідки МВС України в м. Києві №22/6-2076 від 08.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та процентних надбавок, передбачених Розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі N/А 2076 провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року в розмірі 69% з включенням до сум грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. посадового окладу 3800 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням (підполковник поліції) 2200 грн., надбавки за стаж служби 45%, роботи з таємними виробами, носіями 10%, надбавки за особливі умови служби 50%, надбавки за безперервну службу 70%, премія 33,3%, доплати по 2 категорії ЧАЕС (під час служби), підвищенні за постановою КМУ 2012 р. №355 (35% від основного розміру пенсії), про зобов»язання нарахувати та виплатити йому одноразово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги та інших пенсій, встановлених законодавством) на підставі Рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 «У справі за конституційним поданням ВСУ щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої ст.43, першого речення частини першої ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовї служби та деяких інших осіб», про зобов»язання встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов»язання ГУ ПФУ в м.Києві подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
При цьому позивач посилається на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.02.1997 року.
31.10.2017 року позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача щодо перерахунку розмір у його пенсії відповідно до чинного законодавства.
14.11.2017 року отримав відповідь з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про те, що Пенсійним фондом України та Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві визнано право позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії. В перерахунку та виплаті перерахованої пенсії відмовлено в зв'язку з тим, що додаткові кошти, для перерахунку і виплати пенсії Державним бюджетом України не виділені.
Дану відмову позивач вважає безпідставною та незаконною, а бездіяльність протиправною, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві не дотримано зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ухвалою судді Деснянського районного суду м.Києва Шевчук О.П. від 06.12.2017 року відкрито провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії.Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19 січня 2018 року справа за єдиним унікальним номером 754/15904/17-а, номер провадження 2-а/754/10/18 передана судді Скрипці О.І. у зв»язку зі звільненням судді Шевчука О.П.
Ухвалою судді Деснянськлго районного суду м.Києва Скрипки О.І. від 22.01.2018 року вищезазначена справа прийнята до свого провадження та призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог позивача, просила відмовити в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до часткового задоволення позовних вимог.
При цьому суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
31.10.2017 року позивач звернувся з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку розміру його пенсії відповідно до чинного законодавства.
Як вбачається з відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №27397/03 від 14.11.2017 року пенсія обчислена відповідно до вимог чинного законодавства, перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
МВС України до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-2076 від 08.06.2017 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1, згідно з якою розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року за аналогічною посадою становить: посадовий оклад 3800,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (45%) 2700,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 380,00 грн. Усього нараховано 9080,00 грн.
В свою чергу позивач просить провести перерахунок його пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі Грошового атестата №2 від 2005 року, листа пенсійного відділу ДФРЕ МВС України №15/5-М-1634 від 06.06.2005 року, довідки МВС України в м. Києві №22/6-2076 від 08.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та процентних надбавок, передбачених Розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі N/А 2076 провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року в розмірі 69% з включенням до сум грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. посадового окладу 3800 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням (підполковник поліції) 2200 грн., надбавки за стаж служби 45%, роботи з таємними виробами, носіями 10%, надбавки за особливі умови служби 50%, надбавки за безперервну службу 70%, премія 33,3%, доплати по 2 категорії ЧАЕС (під час служби), підвищенні за постановою КМУ 2012 р. №355 (35% від основного розміру пенсії).
Відповідно до Грошового атестату №2 вбачається, що до складу пенсії при її призначенні входила надбавка за особливо важливі завдання 50% та премія 33,3%.
Як вбачається з позову позивач не згоден з тим, що для перерахунку його пенсії не беруться до уваги такі види грошового забезпечення як: надбавка за особливо важливі завдання 50% та премія 33,3%.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та доводам, що викладені в позові, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до положень статті 63 Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року установлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача.
Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій, перерахунок проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з пунктом 2 Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (п. 3 Порядку).
Таким чином, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій готуються та видаються органом, з якого особи були звільнені із служби.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що МВС України, на виконання вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-2076 від 08.06.2017 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1, згідно з якою розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року за аналогічною посадою становить: посадовий оклад 3800,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (45%) 2700,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 380,00 грн. Усього нараховано 9080,00 грн.
Відповідно до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Таким чином, у МВС України відсутній обов'язок вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 такі види грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% та премії 33,3%, а також зазначати в довідці розмір премій більше, ніж ті, які фактично виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
В свою чергу, у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відсутні повноваження здійснення перерахунку пенсії з урахування складових грошового забезпечення, які не містяться у довідці МВС України, наданій державним органом, з якого особу було звільнено із служби.
Разом з тим, судом встановлено, що МВС України до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №22/6-2076 від 08.06.2017 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Проте відповідачем не здійснено перерахунку пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з метою забезпечення його права на належне пенсійне забезпечення, що свідчить про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
При цьому суд зазначає, що відсутність бюджетних коштів не може слугувати підставою для звуження чи позбавлення особи права на соціальне забезпечення, гарантоване Конституцією та законами України.
Враховуючи сукупність викладених обставин, позовні вимоги ОСОБА_1до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають частковому задоволенню.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22 квітня 2014 року.
У відповідності до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відтак, 01.01.2016 у позивача виникло право на перерахунок пенсії. При цьому, перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок, повинен бути здійснений без будь-якої заяви особи, яка має право на перерахунок пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 15.02.2018 року у справі №820/6514/17, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Отже, у зв'язку з вищевикладеним, вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії підлягає задоволенню з 01.01.2016 року.
Що стосується вимог позивача про нарахування, виплату одноразово своєчасно недоотриманої суми пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), а також встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов»язання ГУ ПФУ в м.Києві подати в установлений судом термін, з моменту набрання законної сили, звіт про виконання рішення суду, то суд в задоволенні відмовляє, оскільки це не передбачено чинним законодавством.
На підставі ч. 1ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне присудити на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, понесені судові витрати в сумі 640 грн.
Керуючись ст.ст. 139, 243, 244, 246, 247 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року ОСОБА_1 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки МВС України від 08.06.2017 року № 22/6-2076 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок та виплату з 01.01.2016 року ОСОБА_1 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки МВС України від 08.06.2017 року № 22/6-2076 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Стягнути на користь держави судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.
В іншій частині позовних вимог позивачу відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 07 листопада 2018 року.
Суддя: