
справа № 462/3948/14-а
У Х В А Л А
24 жовтня 2018 року Залізничний районний суд міста Львова
в складі:
головуючого-судді Ліуша А.І.
з участю секретаря Трипалюк А.Б.
представника заінтересованої особи ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Львові заяву ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення, -
В С Т А Н О В И В :
заявник звернувся до суду з заявою про визнання протиправним рішення, вчиненого суб’єктом владних повноважень на порушення прав позивача, підтверджених рішенням суду, покликаючись на те, що постановою Залізничного районного суду м. Львова від 15 серпня 2017 року Залізничне Управління ПФ України зобов’язано здійснити з 01 лютого 2014 року перерахунок та виплату його пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи із заробітної плати ОСОБА_2 за фактично відпрацьовані дні у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, зазначеної у довідці про заробітну плату ОСОБА_2 від 10 лютого 2012 року №48. На виконання даної постанови Залізничним Управлінням ПФ України /Залізничним об’єднаним Управлінням ПФ України м. Львова/ прийнято розпорядження від 06 листопада 2017 року, однак вважає таке розпорядження протиправним, оскільки при його прийнятті не дотримано вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України №125-р від 04 квітня 2001 року, згідно якого заробіток за один день збільшується на розмір премії, що була виплачена за безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у цьому місяці, і множиться на 30 календарних днів. Внаслідок наведеного, Залізничним Управлінням ПФ України невірно здійснено розрахунок належних йому витрат, а також коефіцієнту зарплати. Вважає, що Залізничне Управління ПФ України навмисно не виконало без жодних поважних причин постанову суду. Просить визнати розпорядження Залізничного об’єднаного Управління ПФ України м. Львова від 06 листопада 2017 року протиправним, зобов’язати Залізничне об’єднане Управління ПФ України м. Львова усунути допущені порушення, направити копію ухвали суду у Львівську місцеву прокуратуру №2 з метою встановлення у діях службових осіб Залізничного об’єднаного Управління ПФ України м. Львова ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 382 КК України.
Представник заінтересованої особи в судовому засіданні заяву заперечила, пояснила, що внаслідок того, що заявник пропрацював в зоні відчуження менш як 12 місяців поспіль, а тому розрахунок пенсії ОСОБА_2 здійснено вірно. Виплата пенсії заявнику проводиться згідно судового рішення. Просить у задоволенні заяви відмовити.
Заслухавши пояснення представника заінтересованої особи, дослідивши докази, наявні у матеріалах заяви, суд вважає, що заяву слід задовольнити частково.
Судом встановлено, що постановою Залізничного районного суду м. Львова від 15 серпня 2017 року Залізничне Управління ПФ України зобов’язано здійснити з 01 лютого 2014 року перерахунок та виплату його пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи із заробітної плати ОСОБА_2 за фактично відпрацьовані дні у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, зазначеної у довідці про заробітну плату ОСОБА_2 від 10 лютого 2012 року №48.
Залізничним об’єднаним Управлінням ПФ України м. Львова прийнято розпорядження від 06 листопада 2017 року згідно якого управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьовані дні у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, зазначеної у довідці про заробітну плату від 10 лютого 2012 року№48.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб’єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення пенсій працівникам органів внутрішніх справ та військовослужбовцям внутрішніх військ МВС, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і стали інвалідами внаслідок променевої хвороби» від 4 квітня 2001 р. N 125-р, працівникам органів внутрішніх справ та військовослужбовцям внутрішніх військ МВС, які брали безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і стали інвалідами внаслідок променевої хвороби, пенсії по інвалідності відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначаються (перераховуються) із заробітку, одержаного за роботу у зоні відчуження за фактично відпрацьований час, який обчислюється у такому порядку: сума грошового утримання, що складається з посадового окладу і окладу за спеціальними званнями, у кратних розмірах в одному з календарних місяців роботи 1986 року ділиться на кількість фактично відпрацьованих днів у цьому місяці. Заробіток за один день збільшується на розмір премії, що була виплачена за безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у цьому місяці, і множиться на 30 календарних днів. До одержаного умовного місячного заробітку додається надбавка за вислугу років.
У відповідності до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи. У разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження: з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися, виходячи із заробітної плати, за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні; менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється, виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.
Враховуючи наведене, оскільки заявник ОСОБА_2 працював в населених пунктах зони відчуження з 25 вересня 1986 року по 02 листопада 1986 року, що становить менше 12 місяців поспіль, то пенсію слід обчислювати виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьований час, а відтак покликання заявника на невірний розрахунок належних йому витрат, а також коефіцієнт зарплати, є безпідставними.
Крім того, на переконання суду, заявником не надано суду жодних належних, допустимих, достатніх, достовірних доказів, які б слугували підставою направлення ухвали суду у Львівську місцеву прокуратуру №2 з метою встановлення у діях службових осіб Залізничного об’єднаного Управління ПФ України м. Львова ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 382 КК України.
Однак, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
У відповідності до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року №16-рп/2009, метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 07 травня 2002 року у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова «судового розгляду».
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як складова частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п.40).
Відповідно до ст. 124 Конституції України, делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.
Згідно з ст. 129-1 Конституції України закріплено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Внаслідок наведеного, враховуючи численні звернення заявника ОСОБА_2 до Залізничного об’єднаного Управління ПФ України м. Львова (правонаступником якого є Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області) щодо належного виконання постанови Залізничного районного суду м. Львова від 15 серпня 2017 року, з метою повного та ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність встановлення судового контролю за виконанням Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області постанови Залізничного районного суду м. Львова від 15 серпня 2017 року шляхом зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання даного судового рішення, протягом 30 днів з дня набрання вказаною ухвалою законної сили, зокрема, щодо обґрунтованого врахування роботи заявника ОСОБА_2 в населених пунктах зони відчуження з 25 вересня 1986 року по 02 листопада 1986 року.
Керуючись ст.ст. 382, 383 КАС України, суд , -
П О С Т А Н О В И В:
заяву задовольнити частково.
У задоволенні вимог щодо визнання розпорядження Залізничного об’єднаного Управління Пенсійного Фонду України міста Львова від 06 листопада 2017 року протиправним, зобов’язання Залізничного об’єднаного Управління Пенсійного Фонду України міста Львова усунути допущені порушення, направлення ухвали суду у Львівську місцеву прокуратуру №2 з метою встановлення у діях службових осіб Залізничного об’єднаного Управління Пенсійного Фонду України міста Львова ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 382 КК України - відмовити за безпідставністю.
Встановити судовий контроль за виконанням Головним Управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області постанови Залізничного районного суду міста Львова від 15 серпня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Залізничного об’єднаного управління Пенсійного фонду України міста Львова (Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Львова) про визнання протиправною бездіяльності суб’єкта владних повноважень та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області надати до Залізничного районного суду міста Львова звіт про виконання постанови Залізничного районного суду міста Львова від 15 серпня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Залізничного об’єднаного управління Пенсійного фонду України міста Львова (Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Львова) про визнання протиправною бездіяльності суб’єкта владних повноважень та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії протягом 30 /тридцяти/ днів від набрання ухвали законної сили.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду зазначений строк обчислюється з дня складення повної ухвали суду.
Повну ухвалу суду складено 29 жовтня 2018 року.
Суддя: /підпис/ ОСОБА_3
Копія вірна.
Суддя: А.І. Ліуш