
Справа № 344/9279/18
Провадження № 2/344/3459/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2018 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Татарінової О.А.,
секретаря Бухвак І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Івано-Франківську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення у формі листа від 06.10.2017 на № 251794 від 19.09.2017р. та зобов’язання вчинити певні дії щодо взяття на квартирний облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, для надання житла у позачерговому порядку,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з наведеним позовом до відповідача, мотивуючи тим, що він є учасником бойових дій в Афганістані та учасником АТО, інвалідом війни 2 групи. 19.09.2017 р. він звернувся до міського голови м. Івано-Франківська із заявою про постановку його сім’ї на квартирний облік для покращення житлових умов при Івано-Франківському міськвиконкомі. 06.10.2017 р. за № 251794 отримав відмову департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради, згідно якої мінімальний розмір житлової площі на кожного члена сім’ї в м. Івано-Франківську та області, затверджена постановою виконавчого комітету обласної ОСОБА_2 народних депутатів та президії обласної ради профспілок від 07.01.1985 р. за № 2, становить 6 м2. Вказаний мінімальний розмір житлової площі в порушення вимог законодавства не переглядався з 1985 року та послужив відмовою у постановці позивача на квартирний облік дія покращення житлових умов. Просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача у формі листа від 06.10.2017 на №251794 від 19.09.2017р., а також ухвалити рішення, яким зобов’язати відповідача – виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради взяти його з 19.09.2017р( з дати подання заяви) на квартирний облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, для надання житла у позачерговому порядку.
Позивач ОСОБА_1, у судовому засіданні позов підтримав. Зазначив, що він є учасником бойових дій в Афганістані та учасником АТО, інвалідом війни 2 групи, та має право на взяття його на квартирний облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, для надання житла у позачерговому порядку.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позов заперечив, посилаючись на поданий відзив на позовну заяву (а.с.20-21), зазначив, що на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов. Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які забезпечені площею нижче за визначений рівень, який визначається виконавчими комітетами обласних та міських ОСОБА_2 народних депутатів спільно з радами профспілок. Згідно з постановою виконавчого комітету обласної ОСОБА_2 народних депутатів та президії обласної ради професійних спілок від 07.01.1985 року за № 2 мінімальний розмір житлової площі на кожного члена сім’ї в м. Івано-Франківську та області становить 6 кв.м. Відповідно до Довідки №02-02/4547 про склад сім’ї виданої КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» за адресою АДРЕСА_1 у трикімнатній квартирі житловою площею 43,6 кв. м. (загальна 84,1 кв. м. ) зареєстровано 5 осіб. Враховуючи вищезазначене на кожну зареєстровану особу припадає 8,72 кв.м. (43,65 кв.м. : 5 осіб). Тому, безпідставними є наведені позивачем розрахунки необхідної для його сім’ї площі квартири. Окрім того, звертаючись із заявою про взяття на квартирний облік, позивач вказав усіх зареєстрованих за вищезазначеною адресою, як склад сім’ї. Проте, брат позивача, син, невістка, внук не можуть перебувати з позивачем на черзі, оскільки вважаються окремими сім’ями. І враховуючи характеристики квартири, на кожну сім’ю (ОСОБА_1, син з дружиною та дитиною, брат) припадає окрема кімната. Виходячи з вищевикладеного просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею ч.1 ст.5 ЦПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст.ст. 12, 81, 82 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини, визнанні сторонами, не підлягають доказуванню.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до копії посвідчення інваліда війни серія Б № 271362 ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи (а.с.6).
Згідно копій довідок №3026 від 07.11.2016 р, №880 від 22.08.2017 р. ОСОБА_1 в періоди з 23.05.2016р. по 29.05.2016р., з 30.05.2016р. по 24.09.2016 р., з 06.10.2016р. по 27.10.2016 р., з 17.12.2016р. по 04.05.2017р. брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення в її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції - м.Маріуполь Донецької області (а.с. 7,8).
Згідно копії довідки № 02-02/4547 виданої КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» ОСОБА_1 проживає у м.Івано-Франківську за адресою: АДРЕСА_2, яка складається з 3 кімнат кухнею житловою площею 43,60м.кв. . За даною адресою зареєстровані громадяни: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 – уповноважений власник, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 – син, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3 – брат, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4 – невістка, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_5 – онук (а.с.9).
Відповідно до копії технічного паспорта на квартиру АДРЕСА_3, власником квартири є ОСОБА_1; житлові і підсобні приміщення квартири розміщені на шостому поверсі 10поверхового будинку і становлять собою окрему квартиру, що складається з житлових кімнат із них: 1-а кімната 18,6 кв.м., 2-а кімната 11,3 кв.м., 3-а кімната 13,7 кв.м.; житлова площа квартири 43,6 кв. м.; кухня окрема площею 14,3 кв.м., ванна кімната – 4,0кв.м., туалет 2,1 кв.м., коридор – 8,3 кв.м.; 5.8 кв.м., комора – 0,8; 1,5 кв.м., балкон 0,9 кв.м., лоджія 2,8 кв.м.. Загальна площа квартири 84,1 кв.м (а.с.10,11).
19.09.2017 ОСОБА_1 звернувся із заявою до міського голови м.Івано-Франківська про постановлення його на квартирний облік при міськвиконкомі, де вказав склад сім’ї: ОСОБА_1 - заявник, ОСОБА_4 - син, ОСОБА_5 – брат, ОСОБА_6 – невістка, ОСОБА_7 – онук. (а.с.12).
Згідно копії листа 06.10.2017 на № 251794 від 19.09.2017р. за підписом директора Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради ОСОБА_8, ОСОБА_9 відмовлено у задоволені його заяви про постановку на квартирний облік при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради за місцем проживання, у зв’язку із тим, що ОСОБА_1 забезпечений житловою площею вище рівня мінімального розміру житлової площі на кожного члена сім’ї, встановленого в Івано-Франківськкій області (6 кв.м). Також вказано, що в склад сім’ї заявник вказав свого брата, сина та невістку, які не можуть перебувати з ним на черзі, оскільки вважаються окремими сім’ями (.а.с13)
В силу ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Способи захисту цивільних прав та інтересів передбачені ст.16 цього кодексу. Захист права власності регламентується главою 29 ЦК України.
Відповідно до частин першої, другої статті 47 Конституції України, кожен має право на житло. Громадянам України, які відповідно до закону потребують соціального захисту, соціальне житло надається безоплатно.
Згідно зі статтею 9 Житлового кодексу Української РСР(далі -ЖК Української РСР) забезпечення постійним житлом громадян,які відповідно до законодавства мають право на його отримання, може здійснюватися шляхом будівництва або придбання доступного житла за рахунок надання державної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, "забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю І групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
Статтею 34 ЖК УРСР потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни: забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановленому ОСОБА_2 Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою профспілок; які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам; які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік захворювань затверджується Міністерством охорони здоров'я Української РСР за погодженням з Українською республіканською радою профспілок; які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів; які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності; які проживають у гуртожитках. Громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов і з інших підстав, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.
Як вбачається з ч.ч. 1, 3, 4 ст. 43 ЖК України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень).
Згідно п.13 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP», затверджених ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Української ОСОБА_10 професійних спілок №470 від 11.12.1984 р. (далі -Правила обліку), на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов. Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які забезпечені площею нижче за визначений рівень, який визначається виконавчими комітетами обласних та міських ОСОБА_10 народних депутатів спільно з радами профспілок.
Також, відповідно до абз. 2 п. 15 Правил облік, навіть громадяни, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень, беруться на квартирний облік при наявності передбачених Правилами підстав незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.
Згідно з постановою виконавчого комітету обласної ОСОБА_10 народних депутатів та президії обласної ради професійних спілок від 07.01.1985 року за № 2 мінімальний розмір житлової площі на кожного члена сім’ї в м. Івано-Франківську та області становить 6 кв. м.
Також, звертаю увагу на те, що відповідно до ч. 2 ст. 64 ЖК України, до членів сім'ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки.
Відповідно до п. 55 Правил обліку, жиле приміщення надається громадянинові на всіх членів сім'ї, які перебувають разом з ним на квартирному обліку. а також на дітей, що народилися після взяття його на облік, і на дружину (чоловіка), яка пізніше вселилася на жилу площу, зайняту подружжям, що перебуває на обліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі наведеного, суд не вбачає підстав для скасування рішення у формі листа від 06.10.2017 на №251794 від 19.09.2017р. враховуючи, що позивачем не доведено порушень його прав, оскільки при розгляді його заяви відповідач діяв в межах своїх повноважень та на підставі вимог закону, обгрунтовано відмовив позивачу ОСОБА_1 щодо взяття на квартирний облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, для надання житла у позачерговому порядку, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі наведеного, відповідно до ст.47 Конституції України, ст. ст. 15,16 Цивільного кодексу України, ст.ст.9,34,43,64 Житлового кодексу Української РСР, ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , п.13, 55 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP», затверджених ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Української ОСОБА_10 професійних спілок №470 від 11.12.1984 р., керуючись ст.ст.4,12,13,76,77,78,79, 80,81,89, 141, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В :
В позові ОСОБА_1 до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення у формі листа від 06.10.2017 на № 251794 від 19.09.2017р. та зобов’язання вчинити певні дії щодо взяття на квартирний облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, для надання житла у позачерговому порядку відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: О.А. Татарінова
Повний текст рішення складено 07 листопада 2018 року.