Ухвала суду № 77663366, 01.11.2018, Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
01.11.2018
Номер справи
182/6890/16-а
Номер документу
77663366
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 182/6890/16-а

Провадження № 6-а/0182/17/2018

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.11.2018 року Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Рибакової В.В.

при секретарі - Затуливітер Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Нікополі заяву Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про зміну способу та порядку виконання судового рішення, -

ВСТАНОВИВ:

08.10.2018 року Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації звернувся до суду з заявою про зміну способу та порядку виконання судового рішення, посилаючись на наступні обставини.

Зазначив, що постановою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 28.02.2017 року у справі № 182/6890/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 було зобов’язано Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.

Постанову суду в частині здійснення перерахунку у розмірі 4450,00 грн. виконано, але зазначені грошові кошти не виплачені через відсутність бюджетних призначень та асигнувань на цю мету, а здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливо лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Обставини, що роблять виконання рішення неможливим викладені у Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 13 червня 2013 року № 846/12/13-13, в якому зазначено, що у зазначеній категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов’язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.

Тому Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації просить суд змінити спосіб і порядок виконання постанови Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 28.02.2017 року, на підставі якої видано виконавчий лист по справі № 182/6890/16-а, із зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум на стягнути з Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум, у розмірі 4450,00 грн.

Представник Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації в судове засідання не з’явися, був повідомлений, в заяві просив ухвалу суду прийняту за результатами розгляду заяви направити поштою на адресу заявника.

ОСОБА_1 надав до суду заяву про розгляд заяви за його відсутності, проти заяви не заперечує.

Справу розглянуто за відсутністю сторін у відповідності до положень ч.2 ст.378 КАС України.

Розглянувши заяву Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, дослідивши додані до заяви документи, оглянувши матеріали справи № 182/6890/16-а, суд вважає за необхідне відмовити у її задоволенні, виходячи з наступного.

Постановою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 28.02.2017 року у справі № 182/6890/16-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії – задоволено; визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо невиплати у 2016 році ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком; зобов’язано Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.15-18).

29.03.2017 року Нікопольським міськрайонним судом Дніпропетровської області був виданий виконавчий лист по справі № 182/6890/16-а про зобов’язання Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.31).

Згідно ч.2ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

У відповідності до ст.124 Конституції України, що є нормативним актом прямої дії, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов’язковими до виконання на всій території України.

Згідно ч.1 ст. 378 КАС України, суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом) може встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Згідно ч.3 ст.33 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Зміна чи встановлення способу і порядку виконання рішення - це заміна одного виду виконання іншим або визначення чіткого логічного порядку вчинення дій, спрямованих на виконання припису рішення суду. Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити, не змінюючи при цьому його змісту. Критерієм зміни чи встановлення способу і порядку виконання рішення є обставини, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення суду.

Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року № 4901-VI (набрав чинності з 1 січня 2013 року), держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган, тобто зазначеною нормою Закону передбачено виконання судових рішень і зобов'язального характеру. У зазначеному Законі немає заборони виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, у резолютивній частині яких замість слів «стягнути» записано «зобов'язати виплатити», а тому посилання заявника не неможливість виконання рішення суду не можна визнати обґрунтованим.

Підстави для зміни способу виконання судового рішення відповідно до положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» могли б виникнути лише у випадку, коли після звернення стягувача за правилами ч.2 ст.3 цього Закону до Державної казначейської служби України із заявою про виконання рішення суду йому було відмовлено з мотивів неможливості виконання судового рішення за нормами зазначеного Закону у зв'язку з невідповідністю формулювань резолютивної частини судового рішення вимогам цього Закону.

Змінивши спосіб виконання постанови по справі із зобов'язання виплатити зазначені соціальні виплати на стягнення конкретної суми цих виплат, буде змінено постанову по суті, з виходом при цьому за межі позовних вимог та вирішенням питання, що не було предметом дослідження судом при розгляді справи по суті. Тому, зміна способу і порядку виконання рішення суду про зобов'язання суб'єктів владних повноважень здійснити виплату на стягнення такої виплати є незаконною.

Посилання заявника на Інформаційний лист Вищого адміністративного суду України від 13 червня 2013 року № 846/12/13-13 є безпідставним, так як зазначений лист відкликано Інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 11.02.2014 № 173/11/14-14.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у задоволенні заяви Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про зміну способу та порядку виконання судового рішення, слід відмовити.

Беручі до уваги Постанову КАС ВС від 30.01.2018 року по справі № 281/1820/14-а, Постанову КАС ВС від 12.04.2018 року по справі №759/1928/13-а, керуючись ст.ст. 248,293,294,295,378 КАС України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про зміну способу та порядку виконання судового рішення - відмовити.

На ухвалу суду може бути подано апеляційну скаргу до Третього апеляційного адміністративного суду до або через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом п’ятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручене у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.

Суддя: ОСОБА_2