
07.11.2018 227/4869/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.11.2018 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді - Левченка А.М.,
за участю секретаря судового засідання - Черкасової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Добропільського міськрайонного суду Донецької області в порядку окремого провадження суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: ОСОБА_2, Добропільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Донецькій області, про встановлення факту народження дитини, -
ВСТАНОВИВ:
07.11.2018 року заявник звернувся до суду із зазначеною заявою, в якій просив встановити факт народження дитини жіночої статі 07.04.2018 року у м. Донецьк, Україна, ОСОБА_3 від батьків: громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і громадянина України ОСОБА_4.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що її дочка є матір’ю ОСОБА_3, яку вона народила в Центральній міській клінічній лікарні №6 м. Донецька.
При зверненні до Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області було відмовлено в реєстрації народження дитини, оскільки документи, які видані на території, не підконтрольній Україні, не приймаються органами державної влади, у зв’язку з чим, змушена звернутися з даною заявою до суду.
Встановлення факту народження необхідно для отримання свідоцтва про народження.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з’явилася, звернулася до суду із заявою про розгляд справи без її участі, вимоги підтримує у повному обсязі.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з’явилися, надала клопотання про розгляд справи у її відсутність, оскільки має труднощі у виїзді з тимчасово окупованої території для участі у судовому засіданні, заявлені вимоги повністю підтримує і згодна з ними.
Представник заінтересованої особи: Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, звернувся до суду з заявою, в якій просить розглянути справу без його участі, та повідомив суд про те, що у архіві відділу актового запису про народження 07.04.2018 року дитини жіночої статі, матір’ю якої є ОСОБА_2, не виявлено.
Суд, розглянувши справу у межах заявлених вимог, дослідивши письмові документальні докази, представлені в обґрунтування заяви, вважає, що подана заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, з заявами про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно копії свідоцтва про народження серії VI-НО №439250 від 13.03.1986 року, ОСОБА_1 є матір’ю ОСОБА_5, яка після розірвання шлюбу залишила прізвище чоловіка «Августіновська», що підтверджується копією свідоцтва про розірвання шлюбу серії І-Но №291430 від 29.11.2016 року.
Таким чином, заявник ОСОБА_1 є бабусею народженої 07.04.2018 року дитини жіночої статі, має право звернутися до суду з відповідною заявою.
На підтвердження факту народження дитини заявницею додано до заяви копії: довідки про народження №247/04.3-119 від 16.05.2018 року, виданого згідно якої батьками народженої 07.04.2018 року ОСОБА_3 є ОСОБА_2 та ОСОБА_4; обмінної карти, відповідно до якої у ОСОБА_2 07.04.2018 року відбулися пологи і народилася дитина жіночої статі, та виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого, виданих КЗ «Центральна міська клінічна лікарня №6» м. Донецьк, свідоцтва про народження 07.04.2018 року ОСОБА_3 серії ДНР №059699, виданого Калиновським відділом запису актів громадянського стану м. Донецьк.
До матеріалів справи долучена відмова Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у проведенні державної реєстрації народження дитини № 15.31-25/4159 від 06.11.2018 року.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
За приписами ч. 1 ст. 294 ЦПК України, під час розгляду справ окремого провадження суд зобов’язаний роз’яснити учасникам справи їхні права та обов’язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об’єктивного з’ясування обставин справи.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
З огляду на наведену норму закону, надані заявницею копії довідки про народження №247/04.3-119 від 16.05.2018 року, виданого згідно якої батьками народженої 07.04.2018 року ОСОБА_3 є ОСОБА_2 та ОСОБА_4; обмінної карти, відповідно до якої у ОСОБА_2 07.04.2018 року відбулися пологи і народилася дитина жіночої статі, та виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого, виданих КЗ «Центральна міська клінічна лікарня №6» м. Донецьк, свідоцтва про народження 07.04.2018 року ОСОБА_3 серії ДНР №059699, виданого Калиновським відділом запису актів громадянського стану м. Донецьк, є недійсними та не створюють правових наслідків, оскільки видані на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Крім цього, форма даного медичного документу не відповідає формі, визначеній Наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження та смерті» від 08.08.2006 року №545.
Втім, згідно консультативному висновку «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» від 21 червня 1971 року Міжнародного суду ООН документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Суд приймає до уваги і практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до ст. 17 Закону України від 23.02.2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» має застосовуватися при розгляді справ як джерело права.
Так, під час розгляду справ проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), проти Молдови та Росії (зокрема, "Mozer v/ the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі "Cyprus v. Turkey", ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, закладами охорони здоров'я), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку, зокрема, під час розгляду справ у порядку статті 257-1 ЦПК України.
З урахуванням викладеного, оцінивши усі зібрані по справі докази, які у їх сукупності підтверджують факт народження, приймаючи до уваги наявність об'єктивних перешкод для проведення державної реєстрації факту народження та з метою захисту прав і свобод заявниці, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, оскільки в даному випадку це єдиний спосіб отримати свідоцтво про народження, виданого державним органом України.
Крім того, відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ч. 3 ст. 317 ЦПК України, у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Тому суд вважає необхідним встановити факт народження дитини ОСОБА_3 від матері ОСОБА_2
При цьому, суд відмовляє заявнику у встановленні народження дитини від батька ОСОБА_6, оскільки до заяви не додано жодного доку менту, який би підтверджував факт батьківства останнього або підтверджував би факт перебування матері дитини ОСОБА_2 з ним у шлюбі.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що у порядку ст. 135 ЦПК України ім'я та по батькові батька дитини може бути записане за вказівкою матері дитини ОСОБА_2
При цьому суд звертає увагу заявників на позицію Верховного суду України, викладену в п. 18 Постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31 березня 1995 року, згідно якої рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом.
В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
У порядку ст. 430 ЦПК України, рішення суду підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 81, 263, 264, 273, 293, 315-319 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи: ОСОБА_2, Добропільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Донецькій області, про встановлення факту народження дитини – задовольнити частково.
Встановити факт народження 07.04.2018 року у м. Донецьк Донецької області Україна, дитини жіночої статі, від матері – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В іншій чатсині вимог відмовити.
Рішення суду підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Апеляційного суду Донецької області або через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Копію рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження особи.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:
Заявник: ОСОБА_1, 15.01.1963 рок ународження, місце реєстрації: м. Донецьк, вул. Хлюпі на, 15/4, РНОКПП НОМЕР_1.
Заінтересовані особи:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце реєстрації: м. Донецьк, вул. Бурденко, 44/12, РНОКПП НОМЕР_2;
Добропільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, місце знаходження: 85000, Донецька область, м.Добропілля, пров.Європейський, буд.6, ЄДРПОУ 25336362.
Повний текст рішення складено 07.11.2018 року.
Суддя А.М. Левченко