Рішення № 77658975, 07.11.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2018
Номер справи
1640/3120/18
Номер документу
77658975
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3120/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

06 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправною бездіяльності щодо не виконання приписів пункту 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відносно автоматичного не переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 по матеріалам пенсійної справи, розмір якої обчислити із заробітної плати в розмірі 1787,00 крб., одержаної в одному із неповних календарних місяців роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, за 21 день в липні 1986 року (з 01 по 21), на підставі довідки виданої колективно промислово-будівельною фірмою "Приватбуд" від 16.11.1995 за №215 та зобов'язання перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків призначеної згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 по матеріалам пенсійної справи, розмір якої обчислити із заробітної плати в розмірі 1787,00 крб., одержаної в одному із неповних календарних місяців роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, за 21 день в липні 1986 року (з 01 по 21), на підставі довідки виданої колективно промислово-будівельною фірмою "Приватбуд" від 16.11.1995 за №215, на виконання приписів пунктів 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з урахуванням вже виплачених коштів.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач мав автоматично перевести його на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак цього зроблено не було.

Ухвалою суду від 10.09.2018 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 09.10.2018 справу призначено до розгляду в судовому засіданні.

03.10.2018 судом одержано відзив Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Зазначав, що позивач вибірково виокремлює певні права, не враховуючи скупних умов за обов'язкової наявності яких можливе настання певних прав. Стверджував, що розмір пенсії позивач а по Закону №1058 за матеріалами його пенсійної справи значно менший, ніж розмір його пенсії за Законом №796 у зв'язку з чим автоматичне переведення позивача з одного виду пенсії на інший є недоцільним.

Позивач в судове засідання не з'явився надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Частиною першою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в Кременчуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію по інвалідності призначену у відповідності до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

02.07.2018 позивачем до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області подано скаргу. Згідно якої ОСОБА_1 просив на виконання приписів пункту 4-7 розділу XV Закону №1058 перевести його з 01.10.2017 з пенсії по інвалідності призначеної йому згідно Закону №796 на пенсію по інвалідності згідно Закону №1058 по матеріалам пенсійної справи, розмір якої обчислити із заробітної плати в розмірі 1787,00 крб, одержаної в одному із неповних календарних місяців роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, за 21 день липня 1986 року (з 01 по 21), на підставі довідки виданої колективно промислово-будівельною фірмою "Приватбуд" від 16.11.1995 за №215.

Відповідач своїм листом від 12.07.2018 №206/О-14 повідомив, що на цей час ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 7546,04 грн.

Оскільки розмір пенсії по інвалідності за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розраховується за матеріалами пенсійної справи з урахуванням страхового стажу тривалістю 09 років 03 місяці 28 днів, додаткового стажу з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку - 24 роки 02 місяці та заробітної плати з 01.07.1986 по 21.07.1986 та є нижчим від розміру отримуваної позивачем пенсії, переведення на пенсію згідно зазначеного Закону є недоцільним.

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017, яким розділ XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі по тексту Закон №1058-IV) доповнено пунктом 4-7 наступного змісту: "Особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ".

Пунктом 4-3 розділ XV Закону №1058-IV передбачено, що Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Згідно з частиною першою статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Частиною четвертою статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною другою статті 27 Закону №1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Отже, при обчисленні пенсії по першій складовій, враховується трудовий стаж набутий особою до 01.01.2004 і обчислений на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до п. 4-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1783 Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян при призначенні пенсій відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовуються мінімальний та максимальний розміри пенсій (з урахуванням цільової грошової допомоги), що встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2003 р. N544 "Про підвищення розмірів трудових пенсій", збільшені на 12 відсотків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 №544 Про підвищення розмірів трудових пенсій з метою поліпшення матеріального становища пенсіонерів збільшено мінімальний розмір пенсій, передбачений для обчислення трудових пенсій за віком до 150 грн включно для інших категорій працівників.

З урахуванням 12% підвищення мінімальний розмір пенсії, передбачений для обчислення трудових пенсій за віком становить 168 грн.

Системно аналізуючи наведені норми Закону, суд приходить до висновку, що при обчисленні частини пенсії за період страхового стажу, набутого до 01.01.2004, може бути обчислено з заробітної плати за роботу в зоні радіоактивного забруднення, але при цьому розмір пенсії обчислюється з застосуванням обмеження максимального розміру в 168 грн.

Враховуючи викладене, суд не погоджується з твердженнями позивача про необхідність здійснення перерахунку пенсії виходячи з заробітної плати 1787,00 карбованців одержаної в одному із неповних календарних місяців роботи в зоні відчуження ЧАЕС за 21 день липня 1986 року.

Порядок переведення з одного виду пенсії на інший регламентовано частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Статтею 33 Закону №1058-IV встановлено, що пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Згідно з частиною першою статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до пункту 12 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011, №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 285 відсотків, II групи - 255 відсотків, III групи - 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 встановлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", збільшуються на 25 відсотків.

Враховуючи викладене розмір пенсії по інвалідності за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має розраховуватися за матеріалами пенсійної справи позивача з урахуванням страхового стажу який складає 09 років 03 місяці 28 днів, додаткового стажу з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку - 24 роки 02 місяці та заробітної плати обчисленої відповідно до вимог статті 40 Закону №1058-IV.

Суд погоджується з розрахунками пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків, яку отримує позивач та розрахунком пенсії по інвалідності, яку може отримувати ОСОБА_1 у разі здійснення перерахунку на підставі п. 4-7 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV наданими відповідачем та вважає, що розмір пенсії позивача по Закону №1058-IV значно більший між належна йому пенсія по Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому переведення його з одного виду пенсії на інший є недоцільним.

Крім того, суд вважає за необхідне вказати, що пенсію позивачу призначено пенсії по інвалідності в розмірні фактичних збитків по Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії ніж Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому переведення ОСОБА_1 з пенсії призначеної за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням пільг по обчисленню середньомісячного заробітку визначених статтями 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є неможливим, оскільки призведе до порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У даному випадку Кременчуцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області доведено правомірність відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно із статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39622, РНОКПП НОМЕР_1) до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика набережна, 9, м. Кременчук, Полтавська область, 39630, корд ЄДРПОУ 40367050) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Бойко