Рішення № 77658926, 01.11.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2018
Номер справи
813/2929/18
Номер документу
77658926
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/2929/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 листопада 2018 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання Михайленко Б.С.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Львівського комунального підприємства «Культурно-освітній центр імені ОСОБА_4» про зупинення експлуатації приміщень,-

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі – позивач, ГУ ДСНС у Львівській області) до Львівського комунального підприємства «Культурно-освітній центр імені ОСОБА_4» (далі – відповідач, ЛКП «Культурно-освітній центр імені ОСОБА_4»), в якому позивач просить зупинити експлуатацію приміщень (будівлі) Львівського комунального підприємства «Культурно-освітній центр імені ОСОБА_4» за адресою: м.Львів, пр.Ч.Калини, 81, до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення позапланової перевірки приміщень відповідача на предмет дотримання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки виявлено ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697, Кодексу цивільного захисту України, Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях (далі - ПТБ) та низки інших нормативних актів. Частина з виявлених порушень пропонувалися ЛКП КОЦ ім. О.Довженка до виконання попереднім Приписом про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту № 59 від 25.08.2017 року, але станом на 04.04.2018 року вони, за твердженням позивача, не були усунуті. Стверджує, що продовження експлуатації приміщень закладу (будівлі) без усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки становить загрозу для життя і здоров’я працівників та інших відвідувачів, що можуть там перебувати. Наведене стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

09 липня 2018 року ухвалою Львівського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву ГУ ДСНС у Львівській області до провадження та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

У судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові.

Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечили. Відзиву у встановлений судом строк не надали.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

На підставі наказу від 30.03.2018 № 88, виданого ГУ ДСНС у Львівській області (а.с. 30), у період з 04 квітня 2018 року по 18 квітня 2018 року ГУ ДСНС у Львівській області в особі заступника начальника Сихівського РВ міста Львова ГУ ДСНС України у Львівській області в особі майора служби цивільного захисту ОСОБА_5, та головного інспектора Сихівського РВ міста Львова ГУ ДСНС України у Львівській області майора служби ЦЗ ОСОБА_6, у присутності директора ЛКП «Культурно-освітній центр імені ОСОБА_4» ОСОБА_7, було проведено позапланову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки території, будівель та приміщень ЛКП «Культурно-освітній центр імені ОСОБА_4» за адресою: м.Львів, пр.Ч.Калини, 81.

Під час проведення позапланової перевірки приміщень відповідача було виявлено ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697 (далі - Правила пожежної безпеки в Україні та/або ППБУ), Кодексу цивільного захисту України (далі – Кодекс ЦЗ та/або КЦЗУ), Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях (далі - ПТБ) та низки інших нормативних актів, а саме:

- усі приміщення не обладнані системами протипожежного захисту (окрім синього залу) (порушення п. 1.2 Розділ V НАПБ А.01.001- 2014);

- приміщення вентиляційної, кінооператорної, електрощитової захаращене різними матеріалами (порушення п.2.12. Розділ III НАПБ А.01.001-2014);

- світлові покажчики «Вихід» частково утримуються з порушенням вимог. У залі для глядачів (синій зал), світильники не увімкнуті на весь час перебування людей (проведення заходу) (порушення п. 2.32. Розділ III НАПБ А.01.001-2014);

-з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів електромереж в коробках розгалуження електромережі в приміщеннях не здійснене за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (порушення п. 1.6 Розділ IV НАПБ А.01.001-2014);

-експлуатуються тимчасові електромережі в підсобних приміщеннях на 1;2-му поверхах, кінооператорній, по коридорах, біля сцени червоного залу (порушення п.1.8. Розділ IV НАПБ А.01.001-2014);

-експлуатується електрощитова без заповнення отворів протипожежних перешкод, які відокремлюють її від інших приміщень (не влаштовано протипожежні двері) (порушення п. 1.24. Розділ IV НАПБ А.01.001-2014);

-не здійснено процедуру виявлення на об‘єкті джерел та чинників небезпеки (порушення п. 7 Наказ МНС України № 140 від 16.08.2005 р.);

-на вікнах приміщень де перебувають люди встановлено глухі металеві решітки (кабінет) (порушення п. 2.16 Розділ III НАПБ А.01.001-2014);

-евакуаційне освітлення на сходових клітках не відповідає нормам (не влаштовано) (порушення п.2.31. Розділ III НАПБ А.01.001-2014);

- приміщення підвалу, підсобні приміщення на 2-му поверсі не очищаються від горючого сміття (матеріалів) (порушення п. 2.1. Розділ III НАПБ А.01.001-2014);

-двері електрощитової утримуються відчиненими. На дверях не вказане місце зберігання ключів (порушення п.2.12. Розділ III НАПБ А.01.001-2014);

- у приміщеннях глядацьких залів (синій, червоний) опорядження (облицювання) стін не виконано з горючих матеріалів. На дані матеріали відсутні сертифікати відповідності матеріалів показникам пожежної безпеки (порушення п.2.17. Розділ III НАПБ А. 1.001-2014);

-у фойє конструктивно зменшено розмір евакуаційних виходів з приміщень, змінено інженерні та планувальні рішення. (Влаштовано перегородки за якими знаходиться кафе по обидва боки фойє та кабінки у червоному залі по обидва боки сцени) (порушення п.2.23. Розділ III НАПБ А.01.001-2014);

-розміщення крісел в залі для глядачів (червоний зал) не відповідає вимогам ДБН З 1-7-2002 «Пожежна безпека об’єктів будівництва», ДБН В.2.2-9-2009 «Громадські будинки та споруди», ДБН В.2.2-13-2003 «Спортивні та фізкультурно- оздоровчі споруди», ДБН В.2.2-28:2010 «Будинки адміністративного та побутового призначення», ДБН В.2.2-16-2005 «Культурно-видовищні та дозвіллєві заклади» (відсутній центральний розділ) (порушення п.2.25. Розділ III НАПБ А.01.001-2014);

-покриття підлоги у глядацьких залах (синій, червоний) виконано з горючих матеріалів. На покриття відсутні сертифікати, що засвідчують відповідну небезпеку і щодо токсичності продуктів горіння, димоутворювальну здатність та відповідність групам поширення полум'я РП1, РП2. (порушення п.2.28. Розділ III НАПБ А.01.001-2014);

-частково захаращені шляхи евакуації різними матеріалами в фойє (кафе); виходи з кінооператорної на 2-му поверсі по обидва боки;

-використовуються конструкції для торгівлі, а також зберігання тимчасового інвентарю та матеріалу на шляху евакуації в приміщенні фойє (порушення п.2.37. Розділ III НАПБ А.01.001-2014);

-усе горюче, сценічне оформлення, драпірування в залах для глядачів, не оброблено вогнезахисними засобами. Дерев’яні конструкції сценічної коробки не оброблені вогнезахисними засобами, що забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (порушення п.2.3. Розділ VI НАПБ А.01.001-2014);

-відбувається зберігання горючого інвентарю, бутафорії та декорації у заекранному просторі. (червоний зал) (порушення п. 2.28. Розділ VI НАПБ А.01.001-2014);

-не влаштовано шафи для зберігання засобів індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі. Відсутні засоби захисту. Кількість засобів індивідуального захисту органів дихання визначається за кількістю обслуговувального персоналу (порушення п. 2.29. Розділ VI НАПБ А.01.001- 2014);

-відбувається складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами у електрощитовій, приміщенні кінооператорної, біля електрощитка на 2-му поверсі, у кафе-піцерії (порушення п. 1.18. Розділ IV НАПБ А.01.001-2014);

-усі електрощити, групові електрощитки не оснащено схемами підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарату захисту (порушення п. 1.16. Розділ IV НАПБ А.01.001-2014);

-електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлено на не горючі основи (конструкції) по коридору 2-го поверху, підвалі, електрощитку на першому поверсі (порушення п. 1.17 Розділ IV НАПБ А.01.001-2014);

-проводиться підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи, та експлуатуються зі знятими ковпаками (розсіювачами) у допоміжних приміщеннях 2-го поверху, біля сцени червоного залу, окремих приміщеннях 1-го поверху (порушення п. 1.18. Розділ IV НАПБ А.01.001-2014);

- пожежний кран-комплект у підвалі не укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом (порушення п. 2.2-2. Розділ V НАПБ А.01.001-2014);

-пожежний кран-комплект у підвалі не розміщено у вбудованій або навісній шафі, яка має отвори для провітрювання і пристосована для опломбування та візуального огляду їх без розкривання (порушення п. 2.2-6. Розділ V НАПБ А.01.001 -2014);

-у приміщенні насосної станції не вивішені загальна схема протипожежного водопостачання та схема обв'язки насосів. На кожній засувці і пожежному насосі – підвищувачі відсутня інформація про їх призначення (порушення п.2.3-1. Розділ V (НАПБ А.1.001-2014);

-турбопроводи й насоси не пофарбовано у відповідний колір згідно з ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности», ГОСТ 14202-69 «Турбопроводы промышленных предприятий. Опознавательная окраска, предупреждающие знаки и маркировочные щитки» (порушення п. 2.3-3. Розділ V НАПБ А.01. 001-2014);

- біля входу в приміщення насосної станції відсутній напис (табло) «Пожежна насосна станція» з освітленням уночі (порушення п.2.3-6. Розділ V НАПБ А.01.001-2014).

За результатами проведеної позапланової перевірки відповідача ГУ ДСНС України у Львівській області складено акт № 38 (а.с. 12-19).

Частина з виявлених порушень пропонувалися ЛКП КОЦ ім. О.Довженка до виконання попереднім Приписом про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту № 59 від 25.08.2017 (а.с. 21-22), але станом на 04.04.2018 року вони, за твердженням позивача, не були усунуті.

Позивач вважає, що вказані порушення створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей у закладі загалом. Продовження експлуатації приміщень закладу (будівлі) без усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки становить загрозу для життя і здоров’я працівників, та інших відвідувачів, що можуть там перебувати.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

З 01.07.2013 набрав чинності Кодекс цивільного захисту України, який регулює відносини, пов’язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, ОСОБА_1 міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов’язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до підпункту 57 пункту 4 Указу Президента України №20/2013 від 16.01.2013 “Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій” Державна служба з надзвичайних ситуацій України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

Згідно з підпунктом 63 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013 , Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з підпунктом 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов’язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно з ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Таким чином, судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і цивільного захисту та небезпечність зазначених в акті перевірки порушень № 38, свідчать про високий ризик виникнення надзвичайних ситуацій у приміщенні (будівлі) ЛКП «Культурно-освітній центр імені ОСОБА_4» та створює загрозу життю та здоров’ю людей.

При цьому станом на дату розгляду справи відповідачем не надано суду доказів усунення виявлених порушень.

Враховуючи викладене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей та ненаданням доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених в акті перевірки № 38, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ГУ ДСНС України у Львівській області щодо зупинення експлуатації приміщень (будівлі) Львівського комунального підприємства «Культурно-освітній центр імені ОСОБА_4» до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Зупинити експлуатацію приміщення Львівського комунального підприємства «Культурно-освітній центр імені ОСОБА_4» за адресою: м.Львів, пр.Ч.Калини, 81, до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

Виконання судового рішення покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області.

Контроль за виконанням судового рішення щодо усунення порушень пожежної та техногенної безпеки ЛКП «Культурно-освітній центр імені ОСОБА_4» (в тому числі право відтермінування зупинення експлуатації приміщень (будівлі) ЛКП «Культурно-освітній центр імені ОСОБА_4») покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області.

Судовий збір стягненню з відповідача не підлягає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 06.11.2018.

Суддя В.М. Сакалош