
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
01 листопада 2018 року м. Київ № 826/14458/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Качура І.А., при секретарі судового засідання Денисенко А.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання представника позивача про призначення судово-економічної експертизи у адміністративній справі за позовом
Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" доГоловного управління ДФС у м.Києвіпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
За участі представників сторін:
представник позивача, Процюк О.В., ;
представник позивача, Супрович Н.М., ;
представник позивача, Ступак А.Ю., ;
представник позивача, Єфремов М.С., ;
представник відповідача, Коваленко Л.В., ;
представник відповідача, Ходаковський А.В., ;
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Державне публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.08.2018 року відкрито провадження у адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено справу до розгляду в підготовчому засіданні.
Поряд з цим, через відділ документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярію) Окружного адміністративного суду міста Києва від представника Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" надійшло клопотання від 18.10.2018 (вх..№105435/18) про призначення судової технічної експертизи документів, відповідно до якого заявник просить суд:
1) призначити по справі за позовом державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про скасування податкового повідомлення-рішення, судово-економічну експертизу, перед якою поставити питання:
- чи підтверджуються документально висновки Головного Управління ДФС у м. Києві наведені в Акті перевірки № 366/26-15-14-01-05/30401456 від 29.05.2018;
- чи підтверджуються документально боргові зобов'язання державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (код 30401456) за кредитуванням бюджету у сумі 114 399 265,94 грн.;
- чи мало державне публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (код 30401456) підстави для здійснення сторно бухгалтерського запису (виправлення помилки бухгалтерського обліку) про облік державним публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (код 30401456) кредиторської заборгованості щодо погашення боргів перед державним бюджетом за передачу сільськогосподарської техніки у 1998-1999 роках за рахунок коштів державного лізингового фонду на загальну суму 229 349 241,71 грн.;
- який стан і розмір грошових взаємовідносин і зобов'язань міждержавним публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (код 30401456) та Державним бюджетом України в особі Державної казначейської служби України (код 37567646);
- якими нормами законодавства України регламентуються зобов'язання Державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (код 30401456) з сплати податку на прибуток підприємств, досліджені Головним управлінням ДФС у місті Києві під час Планової виїзної перевірки державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (код 30401456) з питань Дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, валютного законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2017 єдиного внеску па загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 по 31.12.2017, яку було проведено в період з 29.03.2018 по 14.05.2018: Податковим кодексом України чи Законом України «Про оподаткуванню прибутку підприємств»;
- в випадку якщо б правочини за наслідками вчинення яких Головним Управлінням ДФС у місті Києві було нараховано державному публічному акціонерному товариству «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (Код 30401456) податкові зобов'язання за результатом планової виїзної перевірки державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (код 30401456) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, валютного законодавства за період з 01.01.2015 по 3 1.1 2.2017, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 по 31.12.2017» яку було проведено в період з 29.03.2018 по 14.05.2018, підлягали оподаткуванню, то за який період.
2) Проведення експертизи доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз, м. Київ, вул. Смоленська 6.
В судовому засіданні 01.11.2018 суд поставив на обговорення питання про призначення судової технічної експертизи та зупинення провадження по справі.
Представник позивача заявлене клопотання підтримав та просив задовольнити, представник відповідача проти проведення експертизи заперечував.
Відповідно до статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Згідно зі статтею 103 Кодексу адміністративного судочинства України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Якщо суд доручає проведення експертизи кільком експертам чи експертним установам, суд в ухвалі призначає провідного експерта або експертну установу.
Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об'єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі).
У разі необхідності суд може заслухати експерта щодо формулювання питання, яке потребує з'ясування, та за його клопотанням дати відповідні роз'яснення щодо поставлених питань. Суд повідомляє учасників справи про вчинення зазначених дій, проте їх неявка не перешкоджає вчиненню цих дій.
В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
У разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручення призначений судом експерт невідкладно подає суду клопотання щодо його уточнення або повідомляє суд про неможливість проведення ним експертизи за поставленими питаннями.
Приймаючи до уваги предмет спору та обставини справи, враховуючи, що для з'ясування обставин, які мають значення для справи, необхідно дослідити питання, які потребують спеціальних знань, у сфері іншій, ніж право, суд погоджується з думкою позивача про необхідність призначення експертизи.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Таким чином, оскільки проведення експертизи потребує тривалого часу, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній адміністративній справі до одержання результатів судово-економічної експертизи.
На підставі вищенаведеного, статті 102, 103, пункту 4 частини другої статті 236, статті 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» задовольнити.
2. Призначити у справі судово-економічну експертизу, на розгляд якої поставити питання:
- чи підтверджуються документально висновки Головного Управління ДФС у м. Києві наведені в Акті перевірки № 366/26-15-14-01-05/30401456 від 29.05.2018;
- чи підтверджуються документально боргові зобов'язання державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (код 30401456) за кредитуванням бюджету у сумі 114 399 265,94 грн.;
- чи мало державне публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (код 30401456) підстави для здійснення сторно бухгалтерського запису (виправлення помилки бухгалтерського обліку) про облік державним публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (код 30401456) кредиторської заборгованості щодо погашення боргів перед державним бюджетом за передачу сільськогосподарської техніки у 1998-1999 роках за рахунок коштів державного лізингового фонду на загальну суму 229 349 241,71 грн.;
- який стан і розмір грошових взаємовідносин і зобов'язань міждержавним публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (код 30401456) та Державним бюджетом України в особі Державної казначейської служби України (код 37567646);
- якими нормами законодавства України регламентуються зобов'язання Державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (код 30401456) з сплати податку на прибуток підприємств, досліджені Головним управлінням ДФС у місті Києві під час Планової виїзної перевірки державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (код 30401456) з питань Дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, валютного законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2017 єдиного внеску па загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 по 31.12.2017, яку було проведено в період з 29.03.2018 по 14.05.2018: Податковим кодексом України чи Законом України «Про оподаткуванню прибутку підприємств»;
- в випадку якщо б правочини за наслідками вчинення яких Головним Управлінням ДФС у місті Києві було нараховано державному публічному акціонерному товариству «Національна акціонерна компанія .«Украгролізинг» (Код 30401456) податкові зобов'язання за результатом планової виїзної перевірки державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» (код 30401456) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, валютного законодавства за період з 01.01.2015 по 3 1.1 2.2017, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 по 31.12.2017» яку було проведено в період з 29.03.2018 по 14.05.2018, підлягали оподаткуванню, то за який період.
3. Проведення експертизи доручити Київському науково - дослідному інституту судових експертиз.
4. Оплату вартості проведення судової експертизи покласти на державне публічне акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг».
5. Зупинити провадження у справі №826/14458/18 до отримання висновку експерта.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 294-297КАС України.
Повний текст ухвали складено 05.11.2018.
Суддя І.А. Качур