Рішення № 77658578, 06.11.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2018
Номер справи
2340/3059/18
Номер документу
77658578
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2018 року справа № 2340/3059/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить визнати неправомірними дії Монастирищенського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо виконання постанови суду від 01.07.2011 у справі №2а-853/11; зобов’язати Монастирищенський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виконати постанову Монастирищенського суду від 01.07.2011 у справі №2а-853/11 відповідно до ст. ст. 5, 6, 8, 19, 124 Конституції України – нарахувати і виплатити заборгованість пенсії відповідно до ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ, з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове страхування” починаючи з 01.03.2011 по 01.08.2018 з урахуванням інфляції за мінусом виплачених позивачу коштів.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебуває на обліку в Монастирищенському відділі обслуговування громадян ГУПФУ в Черкаській області. Постановою Монастирищенського районного суду від 01.07.2011 у справі №2а-853/11 зобов?язано управління Пенсійного фонду України Монастирищенського району провести нарахування та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1, який є інвалідом ІІІ групи за захворюванням, отриманим внаслідок роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі шести мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ. Проте відповідач вказану постанову суду не виконує, посилаючись у відповіді №14623/09 на статті 6, 19 Конституції України. Вважає вказану бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує його права.

13 вересня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що на виконання постанови Монастирищенського районного суду Черкаської області від 01.07.2011 у справі №2а-853/11 здійснено перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 за період з 01.03.2011 по 22.07.2011; сума доплати за результатами перерахунку складає 17341,01 грн. Виплата вказаних пенсій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Вказана сума є невиплаченою у зв’язку з тим, що кошти, передбачені відповідною бюджетною програмою на дані цілі, до управління не надходили. Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не наділене повноваженнями самостійного розпорядження коштами фонду, а виконання рішення суду стане можливим у разі виділення коштів з Державного бюджету.

Відповідач також зазначає, що починаючи з 23.07.2011 у Україні змінилось правове регулювання, на підставі якого здійснювались соціальні виплати, які одержував позивач. Зокрема, відповідно до п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду на 2011 рік. Аналогічні положення щодо застосування зазначених статей закріплені в законах України про Державні бюджети на 2012-2015 рр.

У 2011 році розміри державної і додаткової пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи були встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 №745.

Відповідач вказує, що обов’язок відповідача забезпечити виконання рішення суду про нарахування і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 в розмірі шести мінімальних пенсій за віком закінчився після зміни законодавства, що регулює спірні відносини.

Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши подані суду письмові докази, доводи сторін, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, суд встановив наступне.

Позивач є особою, віднесеною до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інвалідом ІІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою.

Постановою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 01.07.2011 у справі №2а-853/11 позов задоволено частково: визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України Монастирищенського району по відмові в нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України № 796-ХІІ; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі провести нарахування та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1, який є інвалідом 3 групи за захворюванням, отриманим внаслідок роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АС в розмірі шести мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 01.03.2011, а також провести нарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі п'ятдесяти процентів мінімальної пенсії за віком відповідно до положень ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 16.11.2010 по 16.05.2011; в задоволенні позову в іншій частині відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2018 у справі №2а-853/11 постанову Монастирищенського районного суду Черкаської області від 01.07.2011 в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України Монастирищенського району провести нарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі п'ятдесяти процентів мінімальної пенсії за віком відповідно до положень ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 16.11.2010 по 01.03.2011 – скасовано та провадження у справі в цій частині закрито; в іншій частині постанову Монастирищенського районного суду Черкаської області від 01.07.2011 залишено без змін.

Судом встановлено, що на виконання постанови Монастирищенського районного суду Черкаської області від 01.07.2011 у справі №2а-853/11, управлінням ПФУ в Монастирищенському районі здійснено перерахунок пенсії по інвалідності за період з 01.03.2011 по 22.07.2011; сума доплати за результатами перерахунку становить 17341,01 грн.

Нині вказана сума перерахованої пенсії є невиплаченою у зв’язку з тим, що кошти передбачені відповідною бюджетною програмою на дані цілі не надходили.

У зв’язку з невиконанням судового рішення у справі №2а-853/11 в частині нарахування та виплати пенсії по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01.03.2011, позивач звернувся до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області.

ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області від 15.11.2016 №14623/09 позивач був повідомлений, що відповідно до п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду на 2011 рік. Аналогічні положення щодо застосування зазначених статей закріплені в законах України про Державні бюджети на 2012-2015 рр.

Вважаючи неправомірними дії територіального органу Пенсійного фонду щодо виконання постанови суду від 01.07.2011 у справі №2а-853/11, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, що діяла на час розгляду адміністративної справи №2а-853/11 в судах у 2011 році) розміри пенсій для інвалідів ІІІ групи інвалідності, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до п. 7 Закону України від 14.06.2011 № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік"" розділ VII «Прикінцеві положення» доповнено пунктом 4 такого змісту: "4. Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Закон України від 14.06.2011 № 3491-VI набрав чинності 19.06.2011.

Аналогічні положення щодо застосування зазначених статей закріплені в законах України про Державні бюджети на 2012-2015 рр.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 у справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23 грудня 2010 року N 2857-VI з наступними змінами.

06.07.2011 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» (набрала чинності 23.07.2011), якою установлено розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Розмір пенсій визначався у твердій грошовій сумі, без прив’язки до пенсій за віком чи прожиткового мінімуму.

Постанова Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 №745 була чинною у період з 23 липня 2011 року до 01 січня 2012 року.

Починаючи з 01 січня 2012 року і нині механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії) визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.

Таким чином, починаючи з 23.07.2011 в Україні змінилось правове регулювання механізму нарахування пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Окрім того, відповідно до Закону України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладені в новій редакції, якими визначення розмірів та порядку призначення соціальних виплат покладено на Кабінет Міністрів України

Враховуючи вищевикладене, з огляду на аргументацію відповідача, суд вважає за доцільне надати окремо оцінку виконання рішення суду у справі №2а-853/11 за період з 01.03.2011 по 22.07.2011 та за період з 23.07.2011 по 01.08.2018.

Відповідно до статті 124 Конституції України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Положення аналогічного змісту закріплені у ст. 129-1 Конституції України (в редакції, що діє з 30.09.2016).

Згідно зі ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діяла до 15.12.2017) визначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Положення аналогічного змісту закріплені у ст. 370 КАС України в редакції, що діє з 15.12.2017.

Вище судом встановлено, що на виконання постанови Монастирищенського районного суду Черкаської області від 01.07.2011 у справі №2а-853/11, Головним управлінням ПФУ в Черкаській області здійснено перерахунок пенсії по інвалідності за період з 01.03.2011 по 22.07.2011; сума доплати за результатами перерахунку становить 17341,01 грн.

Нині вказана сума перерахованої пенсії є невиплаченою у зв’язку з тим, що кошти передбачені відповідною бюджетною програмою на дані цілі не надходили.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України від 05.06.2012 № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).

Пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" передбачено, що виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.

Механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", інвентаризації та погашення заборгованості за ними визначає Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440 (далі – Порядок №440).

Так, згідно з п. 2 Порядку №440 рішення - виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" суб'єкти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року.

Пункт 3 Порядку №440 визначає, що рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.

Відповідно до п.п. 19, 20 Порядку №440 бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845.

Таким чином, виконання постанови Монастирищенського районного суду Черкаської області від 01.07.2011 у справі №2а-853/11 в частині виплати перерахованої пенсії по інвалідності ОСОБА_1 за період з 01.03.2011 по 22.07.2011 у розмірі шести мінімальних пенсій за віком у сумі 17341 грн. 01 коп. має здійснюватись згідно Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440.

Стосовно виконання судового рішення у справі №2а-853/11 за період з 23.07.2011 до 01.08.2018, суд зазначає наступне.

Згідно з розпорядженням УПФУ в Монастирищенському районі №115030 від 16.07.2012 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії по інвалідності, внаслідок чого розмір пенсії з 01.03.2011 становить 5150,00 грн, з 01.04.2011 - 5154,20 грн, з 01.07.2011 – 5154,20 грн, з 23.07.2011 – 1451,60 грн, з 01.10.2011 – 1489,60 грн, з 01.12.2011 – 1520,00 грн, з 01.01.2012 – 2210,04 грн, з 01.03.2012 – 2210,04 грн, з 01.04.2012 – 2219,64 грн, з 01.05.2012 – 2219,64 грн, з 01.07.2012 – 2223,24 грн.

Так, позивач отримував свою пенсію в розмірі, визначеному постановою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 01.07.2011 у справі №2а-853/11 до 23.07.2011.

Суд констатує, що подальша дія вищезазначеного судового рішення закінчилася, коли набрав чинності Закон України від 14.06.2011 №3491-V1 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік», яким змінено порядок нарахування пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме: з 23.07.2011.

В п.п. 27, 28 ухвали Європейського суду з прав людини від 03.06.2014 (заява №43331/12) у справі «Великода проти України» суд зазначив, що у цій справі немає доказів того, що відповідні зміни до Закону України про державний бюджет України на 2011 рік не були внесені відповідно до законної процедури, а за відсутності будь-яких доказів того, що вони не були доступними та передбачуваними, Суд доходить висновку, що вони відповідали вимозі щодо законності за статтею 1 Першого протоколу. Суд також не може дійти висновку, що передавши Кабінету Міністрів України право на встановлення розміру соціальних пільг, Парламент України діяв у порушення якихось положень Конвенції.

Суд також зазначає, що зменшення пенсії заявниці очевидно було обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася держава. За відсутності будь-яких доказів щодо протилежного та визнаючи, що держава-відповідач має широке поле свободи розсуду щодо досягнення балансу між правами, що є предметом спору, та економічною політикою, Суд не вважає, що таке зменшення було непропорційним переслідуваній легітимній меті або що воно поклало надмірний тягар на заявницю (див. ухвалу щодо прийнятності від 8 жовтня 2013 року у справі «ОСОБА_3 Матеуш та Сантуш Жануаріо проти Португалії» (Da Conceiзгo Mateus and Santos Januario v. Portugal), заяви № 62235/12 та № 57725/12).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час нарахування і виплати позивачеві пенсії по інвалідності за період з 23.07.2011 по 01.08.2018 відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законом. Відтак, відсутні неправомірні дії територіального органу Пенсійного фонду щодо невиконання судового рішення у вказаний період.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких необхідно відмовити.

У зв’язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Калашникова, 41, м. Монастирище, Черкаська область, 19100; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) про визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів від з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.В. Руденко