Рішення № 77658552, 06.11.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2018
Номер справи
2340/3577/18
Номер документу
77658552
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2018 року справа № 2340/3577/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Смілаенергопромтранс” до Виконавчого комітету Смілянської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

07 вересня 2018 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулося з позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Смілаенергопромтранс” (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Василя Стуса, 41, ідентифікаційний код 33931257) до Виконавчого комітету Смілянської міської ради (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Незалежності, 37, ідентифікаційний код 04061553), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Постійно діючої міжвідомчої комісії з питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради, оформленого протоколом від 07.08.2018 №7, в частині надання дозволу ОСОБА_1 на відключення АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального електроопалення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку оскаржуване рішення суперечить вимогам чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню. Зокрема зазначив, що рішення відповідачем прийняте за відсутності двох обов’язкових умов для відключення від системи централізованого опалення: наявності затвердженої схеми перспективного розвитку системи теплопостачання в м. Сміла та згоди всіх власників квартир в будинку АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального електроопалення.

Ухвалою суду від 12.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження та постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами та залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору ОСОБА_1

Відповідач 19.09.2018 отримав ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 12.09.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак відзив на позовну заяву не надав.

Третя особа ОСОБА_1 19.09.2018 отримав ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 12.09.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак пояснень на позовну заяву не надала.

Відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає, що за ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

20.03.2015 між позивачем та ОСОБА_1 укладений договір №209 про надання послуг з централізованого опалення житла в тому числі місць загального користування.

23.02.2018 рішенням Виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області №70 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг» вирішено:

« 1.Визначити виконавцями житлово-комунальних послуг з централізованого опалення та послуг з постачання теплової енергії для об’єктів усіх форм власності:

1.1 КП «Смілакомунтеплоенерго» з 01.02.2018;

1.2 ТОВ «Смілаенергопромтранс» та ТОВ «Сміла-тепло-2017» з 01.01.2018 року.

2. Виконавці житлово-комунальних послуг з централізованого опалення та послуг з постачання теплової енергії для об’єктів усіх форм несуть повну відповідальність, передбачену чинним законодавством, за ненадання або неякісне надання послуг.».

Відповідно до статуту ТОВ «Смілаенергопромтранс» товариство є господарським і створюється і є господарським і створюється з метою здійснення виробничо-господарської, інвестиційної, комерційної та іншої господарської діяльності, організація та здійснення закупки і продажу товарів та продукції, надання транспортних послуг, надання торговельних та інших послуг, здійснення фінансових і торговельних операцій та іншої, не забороненої чинним законодавством України, а також одержання прибутку на вкладений капітал та реалізації на основі одержаного прибутку соціальних та економічних інтересів Учасників (ч. 1 ст. 5 Статуту).

Згідно з ч. 2 ст. 5 Статуту Основними видами діяльності Товариства є: виробництво і реалізація теплової енергії; виробництво і реалізація гарячої води; виробництво і реалізація електричної енергії; надання комунальних послуг населенню; торгівельна діяльність у сфері оптової, роздрібної торгівлі; закупівля, переробка та реалізація сільгосппродукції; комерційна та зовнішньоекономічна діяльність.

Згідно витягу з протоколу №7 від 07.08.2018 засідання постійно діючої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконавчого комітету Смілянської міської ради ОСОБА_1 був наданий дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 від системи централізованого опалення та встановлення індивідуального електроопалення.

Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного. Спірні відносини врегульовані Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 “Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення” (надалі - Правила № 630).

Пунктом 24 Правил №630 передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до пункту 25 Правил №630 відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 “Про затвердження Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання”, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року за №1478/11758, на виконання пункту 25 Правил № 630 затверджено відповідний Порядок (надалі – Порядок №4).

Пунктом 1.2 Порядку №4 передбачено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.

З метою реалізації прав споживачів на відмову від отримання послуг з централізованого постачання, рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 22.03.2018 №110 утворено постійно діючу міжвідомчу комісію з питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та затверджено Положення про відповідну Комісію.

До основних завдань Комісії відноситься прийняття рішення щодо видачі дозволів (відмови у видачі дозволу) споживачам послуг централізованого опалення (п. 2.4 Положення про Комісію).

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268 “Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення”, внесено зміни до Правил № 630, зокрема у назві розділу “Відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача” слова “у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача” замінено словами “багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів”; в абзаці першому пункту 25 слово “споживача” замінено словом “споживачів”; доповнено пункт 26 після слова “здійснюється” словами “у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України “Про теплопостачання” схемою теплопостачання”, за якими відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється; відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України “Про теплопостачання” схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268 “Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення” та на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2007 року № 45445/7/1-06 з метою впорядкування питань, що виникають під час надання дозволів на влаштування індивідуального опалення, та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій у житловому фонді, прийнято Наказ від 06 листопада 2007 року № 169 “Про затвердження Змін до Наказу Мінбуду України від 22 листопада 2005 року № 4”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587 (далі - Наказ № 169), яким у назві та у пункті 1 вищезазначеного Наказу слово “приміщень” виключено та затверджено Зміни до Порядку.

Таким чином, чинне законодавство України передбачає можливість відключення від мереж централізованого опалення саме житлових будинків з ініціативи споживачів, а не окремих квартир чи приміщень.

Згідно з пунктом 2.1 Порядку, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання; у заяві про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання власник (власники) будинку зазначає причини відключення; до заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Таким чином, відключення багатоквартирних житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання проводиться у разі згоди всіх власників житлового будинку.

Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.04.2018 у справі №826/9835/16, що застосовується судом при вирішенні даної справи згідно частини 5 статті 242 КАС України, яка передбачає, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно прийняв рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на відключення його квартири від мережі централізованого опалення.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1762,00 грн.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю “Смілаенергопромтранс” задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 04061553), оформлене протоколом Постійно діючої міжвідомчої комісії з питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради, оформленого протоколом від 07.08.2018 №7, в частині надання дозволу ОСОБА_1 на відключення АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального електроопалення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 04061553) на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Смілаенергопромтранс” (вул. Василя Стуса, 41, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 33931257) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 КАС України шляхом подання до суду першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням п.п.15.5. п.15 ч.1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.П. Тимошенко