
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2018 р. справа № 1840/2704/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 1840/2704/18 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про:
- визнання протиправною бездіяльність Сумського обласного військового комісаріату щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні як складових грошового забезпечення;
- зобов'язання Сумського обласного військового комісаріату надати до ОСОБА_3 управління Пенсійного Фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні;
- визнання протиправними дій ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, виходячи з грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні;
- зобов'язання ОСОБА_3 управління Пенсійного Фонду України в Сумській області після отримання довідки з Сумського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахувати та виплатити пенсію, виходячи із грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні на підставі довідки Київського міського військового комісаріату, починаючи з “ 14” червня 2017 року. Свої вимоги мотивує тим, що Сумський обласний військовий комісаріат протиправно не виготовляє та не направляє на адресу ОСОБА_3 управління Пенсійного Фонду України в Сумській області довідки про його грошове забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні. Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області безпідставно відмовляється перерахувати позивачу пенсію з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Ухвалою суду від 17.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
31.07.2018 від Сумського обласного військового комісаріату до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач проти позову заперечує посилаючись на те, що у військкомату відсутні будь-які законні підстави для виготовлення та направлення на адресу ОСОБА_3 управління Пенсійного Фонду України в Сумській області довідки про грошове забезпечення позивача з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області направило до суду відзив на позов, у якому заперечує проти позову з тих підстав, що види доплат, які позивач просить головне управління врахувати до грошового забезпечення для обчислення пенсії, відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців.
13.08.2018 позивачем надана суду відповідь на відзив, де позивач наполягає на своїх вимогах.
Отримавши відзиви на позовну заяву від відповідачів у справі, з огляду на обставини, викладені у відзивах на адміністративний позов, керуючись ст.ст. 12, 257-263 КАС України, суд постановив ухвалу від 09.08.2018 про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 28.08.2018 об 11:00 год.
У зв'язку з неявкою позивача та представника відповідача розгляд справи неодноразово відкладався.
Суд, враховуючи складність даної справи, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, керуючись ст.ст. 12, 248, 257, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, постановив ухвалу від 17.09.2018 про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначивши підготовче судове засідання на 26.09.2018 о 10:00 год.
Ухвалою суду від 18.10.2018 було закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні в приміщенні Сумського окружного адміністративного суду на 30.10.2018.
В судове засідання позивач та його представник не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Представник Сумського обласного військового комісаріату ОСОБА_1 в судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у письмовому відзиві.
Представник ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Сумській області в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 29 грудня 2014 року № 840 був звільнено з військової служби у запас за пунктом 67, п/п «б» (за станом здоров’я) з посади начальника медичної служби 11 окремої бригади армійської авіації. Наказом командира військової частини, польова пошта В4067 від 20.01.2015 № 16 позивача виключено зі списків особового складу, усіх видів забезпечення та направлено до зарахування на військовий облік до Херсонського об'єднаного міського військового комісаріату Херсонської області. Позивач, як військовий пенсіонер, перебував на обліку в ОСОБА_3 управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області, яке нараховувало та виплачувало пенсію позивачу на підставі наданих документів.
Згідно заяви ОСОБА_2 військово-облікові документи були направлені до Сумського обласного військового комісаріату до місця реєстрації та постійного проживання, а пенсійна справа направлена до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Отже, на момент звернення до суду позивач перебував на обліку у ОСОБА_3 управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.
Як зазначає ОСОБА_2, випадково, у червні 2018 року, дізнався, що ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області невірно здійснюється нарахування йому пенсії, оскільки її розмір обчислюється, виходячи з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, які він отримував під час проходження військової служби.
Тому, 14 червня 2018 року позивач звернувся до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням додаткових виплат, та до Сумського обласного військового комісаріату про складення довідки з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, і надання її до Пенсійного Фонду України в Сумській області.
ОСОБА_3 управління Пенсійного Фонду України в Сумській області від 02 липня 2018 року № 1811/М-11 ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії.
Згідно листа Сумського обласного військового комісаріату від 21 червня 2018 року № 11/1530 позивачу відмовлено у підготовці довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні та передачі її до ОСОБА_3 управління Пенсійного Фонду України в Сумській області.
Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що спірні види грошового забезпечення, на підставі яких позивач вимагає здійснити перерахунок пенсії, були виплачені позивачу після 01 січня 2011 року, що дає підстави приймати до уваги лише ті види грошового забезпечення, з яких було нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
За приписами п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У свою чергу стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначає, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Предметом оскарження в даній справі є неправомірність відмови органів Пенсійного фонду України щодо віднесення сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, на підставі якого здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій осіб, визначається виключно законами України.
Аналіз положень ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави стверджувати, що пенсії особам які мають право на пенсію за цим Законом обчислюються з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у вигляді надбавок, доплат, підвищень, а не одноразових виплат.
Такий висновок суду кореспондується з положеннями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з яких вбачається, що грошове забезпечення є однією із соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям. При цьому до інших гарантій законом віднесено: продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, пільги та компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей, одноразова грошова допомога тощо.
Відтак, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.
Що стосується правової позиції Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 10 березня 2015 року в справі № 21-70а15, щодо необхідності віднесення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до одноразових додаткових видів грошового забезпечення, то з цього приводу необхідно зазначити, що в указаній правовій позиції не враховане рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року №4-рп/2015, оскільки останнє прийняте після винесення постанови Верховного Суду України.
Тому Верховний Суд у своїй постанові від 20.02.2018 у справі № 286/2987/16-а висловив іншу правову позицію, згідно якої суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не повинні враховуватися при обчисленні пенсії.
Аналогічна правова позиція Верховного Суду висловлена також у постанові від 03.04.2018 у справі № 345/2849/17.
Стосовно вимог позивача про визнання протиправною бездіяльність Сумського обласного військового комісаріату щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні як складових грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
ОСОБА_2 після звільнення з військової служби, 30.01.2015 звернувся до Херсонського обласного військового комісаріату з питанням підготовки та передачі документів до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду в Херсонській області.
Херсонський обласний військовий комісаріат надіслав Подання про призначення пенсії з відповідним пакетом документів до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
Тобто, Сумський обласний військовий комісаріат не здійснював підготовку та передачу документів для призначення пенсії ОСОБА_2
Постанова Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 «Про збільшення розміру пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачала підвищення вже призначених пенсій до зазначеної дати, тобто до 23.04.2012.
Крім того, відповідно до п.2 вказаної Постанови, Довідки про грошове забезпечення уповноваженими органами складалися станом на 01.04.2012 року.
Таким чином, на момент підготовки та видачі уповноваженими органами передбачених п.2 Постанови довідок про грошове забезпечення особам, пенсії яких підлягають перерахунку, позивач проходив військову службу і не був пенсіонером.
Тому вимоги позивача щодо зобов’язання Сумського обласного військового комісаріату надати до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір його грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 «Про збільшення розміру пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні є безпідставними.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, Сумським обласним військовим комісаріатом на підставі списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, що надійшов від ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Сумській області, була складена та подана на адресу останнього довідка про грошове забезпечення ОСОБА_2 за формою, передбаченою Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Проте, позивачем у позовних вимогах взагалі не зазначено, в яку довідку про грошове забезпечення саме Сумський обласний військовий комісаріат безпідставно не включив грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні як складових грошового забезпечення. При цьому, слід зауважити, що документи для призначення пенсії готувалися військовою частиною п/п В 4067 та Херсонським обласним військовим комісаріатом, а рішення про призначення пенсії і визначення її розміру приймалося ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність повноважень у Сумського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та надання до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням в ній розмірів грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Крім того, позовні вимоги ОСОБА_2 сформульовані таким чином, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зобов'язано нарахувати і виплатити йому пенсію лише після отримання довідки із Сумського обласного військового комісаріату.
Проте, як зазначив суд, у Сумського обласного військового комісаріату відсутні повноваження на видачу довідки, яку просить позивач, тому і з цих підстав позовні вимоги до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Сумській області не підлягають задоволенню, оскільки така довідка до органу пенсійного фонду не надходила і права позивача ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області не порушувалися.
Таким чином, у суду відсутні законні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про:
- визнання протиправною бездіяльність Сумського обласного військового комісаріату щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні як складових грошового забезпечення;
- зобов'язання Сумського обласного військового комісаріату надати до ОСОБА_3 управління Пенсійного Фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні;
- визнання протиправними дій ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, виходячи з грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні;
- зобов'язання ОСОБА_3 управління Пенсійного Фонду України в Сумській області після отримання довідки з Сумського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахувати та виплатити пенсію, виходячи із грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні на підставі довідки Київського міського військового комісаріату, починаючи з “ 14” червня 2017 року.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення виготовлений 07.11.2018.