Рішення № 77658053, 06.11.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2018
Номер справи
489/4413/18
Номер документу
77658053
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2018 р. № 489/4413/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54031 до відповідача:Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв, 54018 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:Товариство з додатковою відповідальністю «Миколаївське спеціалізоване управління № 28», вул. 12 Поздовжня, 51, м. Миколаїв, 54028

про:визнання протиправними дій; визнання протиправним та скасування рішення від 18.04.2018 № 35/3; зобов’язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернувся з позовом до Інгульського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (надалі – відповідач або Управління) про визнання протиправними дій щодо відмови в призначені пенсії за віком на пільгових умовах по списку № 2; визнання протиправним та скасування рішення від 18.04.2018 № 35/3 про відмову в призначені пенсії; зобов’язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 з 11.04.2018. В якості третьої особи позивач вказав Товариство з додатковою відповідальністю «Миколаївське спеціалізоване управління № 28» (надалі – Третя особа або Товариство).

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що Управлінням протиправно відмовлено у призначені пенсії на пільгових умовах за списком № 2 та неправомірно не враховано пільговий стаж за період роботи з 17.06.1992 по 18.12.2000 у Товаристві з додатковою відповідальністю «Миколаївське спеціалізоване управління № 28» повний робочий день.

У відзиві на позовну заяву (ар. с. 43-46) Управління вказало таке. Позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (надалі – Закон № 1058). Згідно з пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Також відповідачем зазначено, що працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058 на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи. Як вказав відповідач у відзиві, відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 «Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (надалі – Порядок № 383), під повним робочим розуміють виконання робіт в умовах, передбачених Списком № 2, не менше як 80% робочого часу, встановленого для працівників цього виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов’язаних із виконанням певних трудових обов’язків. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (надалі – Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт професій, посад і показників, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (надалі – Постанова № 461), а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць. Атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Управління у відзиві зазначило, що пунктом 4 Порядку № 442 передбачено, що атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п’ять років. Пунктами 8, 9 Порядку № 442 передбачено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з МОЗ. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, після погодження з профспілковим комітетом, затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Відповідачем вказано у відзиві, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Відповідно до пункту 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (надалі – Порядок № 637), у випадку, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників. Як вказав відповідач у відзиві, позивач працював з 24.09.1984 по 28.04.1989 складальником корпусів металевих суден уТОВ «Миколаївський суднобудівний завод», з 17.06.1992 по 18.12.2000 – монтажником сталевих і залізобетонних конструкцій в ТЗДВ «Миколаївське спеціалізоване управління № 28». Довідка про підтвердження стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 05.02.2018 № 7, що була видана ДП «Миколаївський суднобудівний завод», підтверджує період роботи позивача повний робочий день з 24.09.1984 по 28.04.1989 складальником корпусів металевих суден. Також Управління у відзиві вказало, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту та документального підтвердження виконання робіт, передбачених Списком № 2, повний робочий день, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці. Відсутність підтвердження цих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Ухвалою від 27.09.2018 суд зобов’язав третю особу надати суду довідку на підтвердження пільгового характеру роботи на підприємстві ОСОБА_1 на посаді складальника корпусів металевих суден, із шкідливими та важкими умовами праці за період роботи з 17.06.1992 по 18.12.2000, а також зобов’язав Департамент соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації (надалі – Департамент) надати документи на підтвердження проведення атестації робочих місць.

Листом від 16.10.2018 № 3139/08 (ар. с. 117-120) Департамент повідомив про проведення атестації.

В судовому засіданні позивач вимоги адміністративного позову підтримав, представник відповідача проти задоволення позову заперечував, представник третьої особи заперечень проти позову не висловила.

Дослідивши письмові докази, суд

В С Т А Н О В И В:

Позивач 11.04.2018 звернувся до Управління з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Управління рішенням від 18.04.2018 № 35/3 відмовило позивачу в призначенні пенсії, посилаючись на відсутність необхідного стажу роботи на пільгових умовах (ар. с. 20-22). У рішенні відповідач вказав, що ТЗДВ «Миколаївське спеціалізоване управління № 28» листом від 06.02.2018 № 6 повідомило про неможливість надання довідки про підтвердження трудового стажу (у період з 17.06.1992 по 18.12.2000) для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, в зв’язку з відсутністю документів, що підтверджують проведення атестації робочих місць.

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

Згідно з записами у трудовій книжці, позивач працював з 24.09.1984 по 28.04.1989 складальником корпусів металевих суден на Заводі ім. 61 комунара (теперішня назва ДП «Миколаївський суднобудівний завод»), з 17.06.1992 по 18.12.2000 - монтажником сталевих і залізобетонних конструкцій у ВАТ «Миколаївське спеціалізоване управління № 28» (теперішня назва ТДВ «Миколаївське спеціалізоване управління № 28» , ар. с. 9-11).

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема, чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи – жінкам (абзац перший частини першої статті 26 Закону № 1058).

Згідно зі статтею 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (надалі – Закон № 1788), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1, 2 Порядку № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно пунктом 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Відповідно до пункту 4.5 Порядку № 383, якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (надалі - Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація робочих місць, відповідно до Порядку проведення атестації та Методичних рекомендацій, передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є передусім наявність професії та виробництва у відповідних списках та підтвердження шкідливих умов праці працівника безпосередньо на робочому місці результатами атестації робочих місць, проведення якої передбачено Порядком № 442, за умови зайнятості працівника на вищеназваних роботах не менш як 80% робочого часу, встановленого для відповідного виробництва. Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах.

Як встановлено судом та підтверджено записами у трудовій книжці, у позивача наявний пільговий стаж, який достатній для призначення йому пенсії на пільгових умовах за списком № 2. Також судом було встановлено, що у ВАТ «Миколаївське спеціалізоване управління № 28» була проведена атестація робочих місць за умовами праці, що підтверджується наказом від 19.05.1995 № 70 (ар. с. 118-120). Відповідач жодним чином не спростував того, що зайнятість ОСОБА_1 складала менше половини 80% робочого часу, встановленого для відповідного виробництва. Судом враховано, що позивач неодноразово звертався до третьої особти з приводу надання документів, необхідних для призначення пенсії проте остання відмовила в їх надання (ар. с. 14-18). На думку суду, реалізація позивачем права, передбаченого законом, не може бути поставлена в залежність від поведінки його колишнього роботодавця.

Суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для відмови у призначенні пенсії.

Таким чином, рішення Управління № 35/3 від 18.04.2018 про відмову у призначені пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.

Позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах задоволенню не підлягає, оскільки діям відповідача суд дав оцінку шляхом визнання протиправним рішення Управління про відмову у призначенні відповідної пенсії.

Згідно з статтею 45 Закону № 1058, пенсія призначається з дня звернення, тому суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058 з 11.04.2018 .

На підставі наведеного суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судовий збір розподіляється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 139, 241-243, 246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54031, РНОКПП НОМЕР_1) до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаціний код 41250638) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Інгульського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області № 35/3 від 18.042018.

3. Зобов’язати Інгульське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2, відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

4. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250638) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54031, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704,80 грн., сплачений платіжною квитанцією від 12.07.2018 № 0.0.1081585395.1.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна