Рішення № 77657920, 24.10.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2018
Номер справи
813/2192/18
Номер документу
77657920
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/2192/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2018 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за

позовом Приватного підприємства «Тювик», до Головного управління ДФС у Львівській області, про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач – Приватне підприємство «Тювик» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області № НОМЕР_1 від 14.02.2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням ГУ ДФС у Львівській області від 14 лютого 2018 року №0033371261 оскільки вважає, що податкові накладні були несвоєчасно зареєстровані по причині вчинення неправомірних дій податковим органом, що підтверджується ухвалами Львівського окружного адміністративного суду та нормами ПК України.

Податкова накладна від 24.10.2017 року №16 була надіслана підприємством на реєстрацію в ЄРПН 15.11.2017 р. о 21 годині 23 хвилин.

Квитанція 1 про відмову у прийнятті податкової накладної була сформована ДФС України о 23 годині 02 хвилини 26 секунд, тобто після закінчення операційного дня.

Відповідно вказана податкова накладна була надіслана на адресу Державної податкової служби України своєчасно, в межах операційного дня, і протягом цього ж операційного дня податковий орган не надіслав підприємству квитанцію №1 про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної, тобто на думку позивача податкова накладна від 24.10.2017 р. №16 є такою, що зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 року, тому у відповідача були відсутні правові підстави для застосування штрафу в розмірі 312025,73 грн. за порушення строків реєстрації податкової накладної.

15.11.2017 року сума ліміту на рахунку ПДВ, на яку Підприємство має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, повинна була бути збільшена податковим органом на суму 780064,32 грн.

Незважаючи на обов’язок податкового органу зареєструвати податкову накладну саме 15.11.2017 року з причини порушення ним норм законодавства, він і в подальшому, 16.11.2017 року, не зареєстрував податкову накладну №16 в ЄРПН. Податкова накладна № 16 від 24.10.2017 року була зареєстрована в ЄРПН лише 23.01.2018 року.

Причиною відмови податковим органом у реєстрації податкових накладних: № 11 від 20.09.2017 р., № 5 від 06.09.2017 р., № 6 від 06.09.2017 р., № 16 від 24.10.2017 р., № 22 від 12.12.2017 р., № 19 від 12.12.2017 р. є недостатня сума ліміту по ПДВ, на яку підприємство має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач зазначає, що відсутність достатньої для реєстрації вище перелічених податкових накладних суми ліміту по ПДВ обумовлено протиправними діями податкового органу, а саме: зменшенням суми ліміту внаслідок незаконного зупинення реєстрації податкових накладних, які були виписані Підприємству постачальниками, і не збільшенням суми ліміту внаслідок недотримання податковим органом норм Податкового кодексу України.

Протиправну поведінку відповідача підтверджують ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2018 р. у справі №813/3886/17 про закриття провадження у справі за позовом ТОВ «Захід ОСОБА_1» до ДФС України про визнання протиправним та скасування рішення, від 23.01.2018 р. у справі №813/3884/17 про закриття провадження у справі за позовом ТОВ «Захід ОСОБА_1» до ДФС України про визнання протиправним та скасування рішення, від 23.01.2018 р. у справі №813/3792/17 про закриття провадження у справі за позовом ТОВ «Захід ОСОБА_1» до ДФС України про визнання протиправним та скасування рішення, від 25.01.2018 р. у справі №813/3793/17 про закриття провадження у справі за позовом ТОВ «Захід ОСОБА_1» до ДФС України про визнання протиправним та скасування рішення на підставі п.8 ст.238 КАС України.

Позивачем своєчасно надіслано на реєстрацію в ЄРПН вище перелічені податкові накладні.

Відповідно відсутні правові підстави для застосування штрафу в розмірі 362041,65 грн. за порушення строків реєстрації.

Щодо несвоєчасної реєстрації в ЄРПН податкових накладних №5 від 25.11.2015 р., №7 від 30.11.2015 р., №10 від 28.12.2015 р., позивач зазначає, що в грудні 2015 року на поточний рахунок ПП «Тювик» від ПАТ «Хмельницькобленерго» надійшли грошові кошти згідно договору підряду від 08.09.2015 року №Т-30 «Виконання будівельно-монтажних робіт з реконструкції ПС 35/10 кВ «Лісові Гринівці». Оскільки першою подією було надходження грошових коштів, то на дату їх отримання підприємство склало податкову накладну №1 від 01.12.2015 р. на суму 262020,00 грн., в т.ч. ПДВ-52404,00 грн., податкову накладну №6 від 18.12.2015 р. на суму 945384,50 грн., в т.ч. ПДВ-189076,90 грн., податкову накладну №13 від 29.12.2015 року на суму 559333,33 грн., в т.ч. ПДВ-111866,67 грн., податкову накладну №14 від 29.12.2015 року на суму 210000,00 грн., в т.ч. ПДВ-42000,00 грн. і своєчасно зареєструвало їх в ЄРПН.

В подальшому, у зв’язку з отриманням від ПАТ «Хмельницькобленерго» підписаного акту приймання-передачі робіт, був порушений (змінений) порядок виникнення першої з двох подій, і податкові накладні №1 від 01.12.2015 року, №6 від 18.12.2015 року, №13 від 29.12.2015 року, №14 від 29.12.2015 року є такими, що складені з порушенням норм ПК України.

У зв'язку з вищенаведеним, ПП «Тювик» та ПАТ «Хмельницькобленерго» 08 квітня 2016 року вчинили дії по самостійному виправленню помилки, пов’язаної зі складанням податкових накладних не по першій події.

Підприємство склало та надіслало ПАТ «Хмельницькобленерго» для реєстрації в ЄРПН розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 08.04.2016 р. №4 до податкової накладної від 01.12.2015 року №1, розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 08.04.2016 року №6 до податкової накладної від 18.12.2015 року №6, розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 12.04.2016 р. №8 до податкової накладної від 29.12.2015 р. №13, розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 12.04.2016 р. №9 до податкової накладної від 29.12.2015 р. В розрахунках коригування ПП «Тювик» в графі «Причина коригування» вказало «Помилка».

Після реєстрації ПАТ «Хмельницькобленерго» розрахунків коригування в ЄРПН, ПП «Тювик» склало і своєчасно 09 квітня 2016 року надіслало на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні №5 від 25.11.2015 р. на суму 262020,00 грн., в т.ч. ПДВ-52404,00 грн., податкову накладну №7 від 30.11.2015 р. на суму 945384,50 грн., в т.ч. ПДВ-189076,90 грн., податкову накладну №10 від 28.12.2015 р. на суму 1354288,00 грн., в т.ч. ПДВ-270857,60 грн.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Позивач вважає, що складання податкових накладних на дату виникнення першої події і їх реєстрація в ЄРПН з метою виправлення допущеної помилки у раніше складених податкових накладних, які своєчасно були зареєстровані в ЄРПН, не є несвоєчасною реєстрацією накладних з вини платника податку.

У відповідача були відсутні правові підстави для накладання на Підприємство штрафу в розмірі 204935,40 грн. за порушення строків реєстрації.

Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримав, просив позов задоволити повністю.

Відповідач проти позову заперечив з підстав, що спірне рішення є правомірним і не підлягає скасуванню, оскільки актом перевірки встановлені порушення позивачем вимог податкового законодавства щодо несвоєчасності реєстрації податкових накладних.

Доводи позивача на думку відповідача є необґрунтованими та безпідставними, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача в судових засіданнях позовні вимоги заперечив, просив відмовити в задоволенні позову повністю.

Судом встановлені наступні обставини:

26.01.2018 року відповідачем проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за листопад, грудень 2015 року, вересень, жовтень, грудень 2017 року ПП «Тювик». За результатами перевірки складено акт за №96/13-01/12-61/224063381.

Перевіркою встановлено порушення позивачем:

Неподання податкової звітності з податку на додану вартість в порушення вимог підпункту 49.18.1 (49.18.2) пункту 49.18 статті 49 розділу ІІ,пункту 203.1 статті 203 ПК України;

Несвоєчасне подання податкової звітності з податку на додану вартість в порушення вимог підпункту 49.18.1 (49.18.2) пункту 49.18 статті 49 розділу ІІ,пункту 203.1 статті 203 ПК України;

Пункту п. 1201 ст. 120 ПК України (із змінами та доповненнями);

Пункту п. 201.10 статті 201 ПК України, порушило термін реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, а саме:

- податкової накладної №5 від 25.11.2015 року;

- податкової накладної №7 від 30.11.2015 року;

- податкової накладної №10 від 28.12.2015 року;

- податкової накладної №11 від 20.09.2017 року;

- податкової накладної №5 від 06.09.2017 року;

- податкової накладної №6 від 06.09.2017 року;

- податкової накладної №16 від 24.10.2017 року;

- податкової накладної №22 від 12.12.2017 року;

- податкової накладної №19 від 12.12.2017 року.

14.02.2018 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0033371261, яким на підставі акта від 26.01.2018 року за № 96/13-01-12-61/22406381 встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних, визначених статтею 201 та згідно зі статтею 120 ПК України;

за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 405059,48 грн. застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 40505,95 грн.;

за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 47549,86 грн. застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 9509,97 грн.;

за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф в розмірі 30% у сумі 560961,13 грн.;

за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 1292402,82 грн. застосовано штраф в розмірі 40% у сумі 560961,13 грн.;

за відсутність реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ застосовано штраф в розмірі 50% у сумі

загальна сума штрафу становить 566977,05 грн. за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт,послуг).

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає, що спірне рішення відповідача щодо порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки позивач не порушував граничних строків вказаної реєстрації.

Зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі копіями доказів:

- податкової накладної №16 від 24.10.2017 року; податкової накладної №11 від 20.09.2017 року; податкової накладної №5 від 06.09.2017 року; податкової накладної №6 від 06.09.2017 року; податкової накладної №22 від 12.12.2017 року; податкової накладної №19 від 12.12.2017 року; податкової накладної №16 від 31.07.2017 року; податкової накладної №18 від 31.07.2017 року; податкової накладної №27 від 29.09.2017 року; податкової накладної №27 від 29.09.2017 року; податкової накладної №13 від 15.09.2017 року; податкової накладної №17 від 31.07.2017 року; податкової накладної №5 від 25.11.2015 року; податкової накладної №1 від 01.12.2015 року; податкової накладної №7 від 30.12.2015 року; податкової накладної №6 від 18.12.2015 року; податкової накладної №10 від 28.12.2015 року; податкової накладної №13 від 29.12.2015 року; податкової накладної №14 від 29.12.2015 року;

- ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2018 р. у справі №813/3886/17, ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 р. у справі №813/3884/17, ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 р. у справі №813/3792/17, ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 25.01.2018 р. у справі №813/3793/17,

- розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 08.04.2016 р. №4 до податкової накладної від 01.12.2015 р. №1, розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 08.04.2016 р. №6 до податкової накладної від 18.12.2015 року №6, розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 12.04.2016 р. №8 до податкової накладної від 29.12.2015 року №13, розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 12.04.2016 р. №9 до податкової накладної від 29.12.2015 року №14,

Судом частково враховуються вказані докази, оскільки такі підтверджують зміст спірних правовідносин.

Для підтвердження прийняття податкової накладної до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

Причиною відмови у прийнятті податкової накладної до реєстрації є наявність помилок під час заповнення податкової накладної.

А саме причиною відмови у прийнятті податкової накладної до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); 5) порушення вимог, установлених п. 201.1 ст. 201 та/або п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України.

Квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної, надсилається протягом операційного дня платникові податку.

Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.

З матеріалів справи вбачається, що 15.11.2017 позивачем в порядку ст. 201 ПК України подано на реєстрацію податкову накладну № 16 від 24.10.2017 року направлену для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2017 о 21 год. 23 хв.

Підставою відмови в проведені реєстрації зазначено несвоєчасність подання податкових накладних, а саме: «документ не може бути прийнятий - відповідно до пункту 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови КМУ від 26.04.2017 №341), операційний день для реєстрації документів триває щодня з 0 до 23 години».

Згідно абзацу 3 п. 2 вказаного Порядку операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Судом враховуються аргументи позовних вимог в частині протиправної відмови відповідачем у прийнятті податкової накладної №16 від 24.10.2017 року, оскільки позивач не порушував встановленого часу операційного дня, адже вказана податкова накладна була подана до 23-ї години 15.11.2017, згідно наведеного вище.

Відповідно, у ГУ ДФС у Львівській області були відсутні правові підстави для накладання на підприємство штрафу в розмірі 312025,73 грн. за порушення строків реєстрації податкової накладної від 24.10.2017 р. №16.

Судом встановлено, що позивач направив податкові накладні №11 від 20.09.2017, №15 від 06.09.2017, №6 від 06.09.2017, № 22 від 12.12.2018, № 19 від 12.12.2017 до контролюючого органу для їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, які згідно квитанцій №1 (для кожної накладної відповідно) доставлені до центрального рівня Державної податкової служби України, однак не прийняті з наступних підстав:

- податкова накладна №11 від 20.09.2017 р. Надіслана на реєстрацію 13.10.2017 р. В квитанції №1 зазначено, що документ не може бути прийнятий-сума ПДВ в документі (31600,00) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (21208,43) продавця. Недостатня сума ліміту – 10391,57 грн.;

- податкова накладна №5 від 06.09.2017 р. Надіслана на реєстрацію 30.09.2017 р. В квитанції №1 зазначено, що документ не може бути прийнятий-сума ПДВ в документі (39469,15) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (7940,95) продавця. Недостатня сума ліміту – 31528,20 грн.;

- податкова накладна №6 від 06.09.2017 р. Надіслана на реєстрацію 30.09.2017 р. В квитанції №1 зазначено, що документ не може бути прийнятий-сума ПДВ в документі (8080,71) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (7940,95) продавця. Недостатня сума ліміту – 139,76 грн.;

- податкова накладна №22 від 12.12.2017 р. Надіслана на реєстрацію 30.12.2017 р. В квитанції №1 зазначено, що документ не може бути прийнятий-сума ПДВ в документі (270772,01) не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування (139930,86). Недостатня сума ліміту – 130841,15 грн.;

- податкова накладна №19 від 12.12.2017 р. Надіслана на реєстрацію 30.12.2017 р. В квитанції №1 зазначено, що документ не може бути прийнятий-сума ПДВ в документі (102687,47) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (98232,77) продавця. Недостатня сума ліміту – 4454,70 грн.

Згідно п. 56.23. ст. 56 ПК України оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) здійснюється у порядку, визначеному ст. 56 ПКУ з урахуванням таких особливостей:

- скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Термін розгляду скарги не може бути продовженим;

- якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН не надсилається платнику податків протягом 10- денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня наступного за останнім днем зазначеного строку (підпункти 56.23.1 - 56.23.4 п. 56.23 ст. 56 ПК України).

Судом враховуються обґрунтування позовних вимог позивача в цій часині, оскільки відповідачем неправомірно був занижений ліміт по ПДВ на загальну суму 981346,50 грн. Позивач своєчасно надсилав на реєстрацію в ЄРПН вказані податкові накладні.

Вказані обставини також підтверджуються згаданими ухвалами Львівського окружного адміністративного суду про закриття провадження.

Відповідно на думку суду у відповідача були відсутні правові підстави для застосування штрафу в розмірі 362041,65 грн. за порушення строків реєстрації – податкових накладних №11 від 20.09.2017 року, №5 від 06.09.2017 року, №6 від 06.09.2017 року, №22 від 12.12.2017 року, №19 від 12.12.2017 року.

Щодо накладення відповідачем штрафу за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН податкових накладних №5 від 25.11.2015 року, №7 від 30.11.2015 року, №10 від 28.12.2015 року, то судом в цій частині не враховуються аргументи позивача, оскільки зміна першої події – виправлення помилки пов’язаної зі складанням податкових накладних не по першій події не узгоджується із вимогами ПК України, як законна підстава коригування до податкової накладної.

Судом встановлено, що розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від №4 до податкової накладної від 01.12.2015 року №1 був складений 08.04.2016 року, розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №6 до податкової накладної від 18.12.2015 року був складений 08.04.2016 року, розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №8 до податкової накладної 29.12.2015 року №13 був складений від 12.04.2016 року, розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №9 до податкової накладної від 29.12.2015 року був складений 12.04.2016 року.

Відповідно в цій частині позовних вимог відповідачем правомірно застосовано штраф за порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН згідно п. 120-1.1. ст. 120-1 ПК України, за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН податкових накладних №5 від 25.11.2015 року, №7 від 30.11.2015 року, №10 від 28.12.2015 року.

Відповідно реєстрація податкових накладних №5 від 25.11.2015 року, №7 від 30.11.2015 року, №10 від 28.12.2015 року, яка відбулась 09.04.2016 року, не може вважається своєчасною, оскільки така згідно вимог ПК України здійснена позивачем з порушенням граничних строків реєстрації податкових накладних.

Враховуючи вищенаведене суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 14.02.2018 року в частині 362041,65 грн.

З цих же підстав судом враховуються заперечення відповідача зазначені у відзиві на позовну заяву, в частині правомірного застосовані штрафних санкцій в сумі 204935,4 грн.

Норми права, які застосував суд, наступні:

Згідно п. 187.1 ст. 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна / розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200.1.3 статті 200.1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200.1.3 статті 200.1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов'язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Мотиви застосування вказаних норм наступні: на підставі зазначених норм прийняті спірні рішення.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов Приватного підприємства «Тювик» (82600, Львівська область, Сколівський район, м. Сколе, вул. Стрийська, 35А) до Головного управління ДФС у Львівській області (79005, м. Львів, вул. Стрийська, 35) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення, задоволити частково.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області № НОМЕР_1 від 14.02.2018 року в частині застосування штрафних санкцій в сумі 362041,65 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (ЄДРПОУ 39462700, м. Львів, вул. Стрийська, 35) на користь Приватного підприємства «Тювик» (82600, Львівська область, Сколівський район, м. Сколе, вул. Стрийська, 35А) 5430,62 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 05.11.2018 року.

Суддя Гавдик З.В.