Рішення № 77657843, 01.11.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2018
Номер справи
1240/2946/18
Номер документу
77657843
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

01 листопада 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2946/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

28 вересня 2018 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як одержувач пенсії відповідно до ОСОБА_2 України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”. 30 липня 2018 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з питанням відповідно до вимог ст.ст. 5, 6, 10 ОСОБА_2 України “Про доступ до публічної інформації”, як розпорядника інформації, надати копію розпорядження про перерахунок раніше призначення йому пенсії відповідно до зазначеної постанови КМУ, із зазначенням складових частин грошового забезпечення та їх розмір, які були враховані головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області при перерахунку пенсії. 16 серпня 2018 року отримав відповідь від 14.08.2018 № 10908/03-01, згідно якої йому повідомили, що перерахунок пенсії був проведений, розмір пенсії склав 4505,30 грн, доплата за період з 1 січня 2018 року по 31 квітня 2018 року була перерахована на картковий рахунок у квітні 2018 року. Також було повідомлено, що сума перерахованої пенсії для виплати за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017 року, обчислюється на 1 січня 2018 року. При цьому сума перерахунку пенсії у розмірі 37589,52 грн. буде виплачена після виділення коштів на їхнє фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня по 31 грудня 2019 року - щомісячно окремою сумою в розмірі 50% різниця між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром одержаної пенсії за період з 1 січня 2016 до 31 грудня 2017 року по 782, 12 грн.; з 1 січня 2020 року - щомісячно окремою сумою в розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром одержаної пенсії за період з 1 січня 2016 року до 31 грудня 2017 року по 1566,23 грн. до повного погашення боргу.

Позивач зазначив, що копію розпорядження про перерахунок раніш призначеної йому пенсії відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” не було надано.

Згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р. “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” підвищення пенсії буде виплачуватися: з 01.01.2018 по 31.12.2018 - щомісячно 50% від суми підвищення; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісячно 75% від суми підвищення; з 01.01.2020 по 31.12.2020 - щомісячно 100% від суми підвищення. Таким чином, відповідач, здійснивши перерахунок пенсії з 01.01.2018, встановив розстрочку її виплати.

Вважає дії відповідача щодо встановлення розстрочки у виплаті перерахованої пенсії протиправними, у зв’язку з чим, просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо встановлення розстрочки у виплаті ОСОБА_1 перерахованої пенсії за вислугу років з 01.01.2018;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області розрахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати сум пенсії за період з 01.01.2018 по дату набрання рішенням суду по даній справі законної сили, без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів станом на дату виплати заборгованості у відповідному місяці;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області проводити ОСОБА_1 виплату перерахованої пенсії в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р. “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, з дати набрання рішенням суду по даній справі законної сили.

Ухвалою суду від 02.10.2018 провадження у справі за даним адміністративним позовом відкрито та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення (без виклику) сторін (а.с.1-2).

25.10.2018 від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю з таких підстав (а.с.28-29).

Позивач перебуває на обліку у ГУПФУ в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років за ОСОБА_2 України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262) по лінії Міністерства оборони України.

Відповідно до ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII, статті 63 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, ОСОБА_1 28 березня 2018 року на підставі довідки від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 21.03.2018 №5576-лк був зроблений перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Сума перерахованих пенсій для виплати з 01.01.2016 по 31.12.2017 склала 37589,52 грн. Ця сума буде виплачена згідно порядку передбаченого пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України №103 починаючи з 01.01.2019 року після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.

16.10.2018 на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов лист від Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 16.10.2018 № 294-лк, в якому повідомили, що у зв'язку з виявленими помилками при складанні довідок про розмір грошового забезпечення, ліквідаційна комісія направляє перероблену довідку про розмір грошового забезпечення від 28.09.2018 № 6962-лк.

18 жовтня 2018 року був зроблений новий перерахунок пенсії з 01.01.2016, в якому розмір перерахованої пенсії зменшився на 56 грн. 49 коп.

В подальшому пенсія позивача буде виплачуватися у розмірі 4448,81 грн. Тому сума перерахованих пенсій для виплати з 01.01.2016 по 31.12.2017 склала 36233,76 грн.

Зазначив, що у відповідності до статті 8 ОСОБА_2 України № 2262, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з ч.-ч. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Згідно з п-п. 20, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

У своїх позовних вимогах позивач просив розрахувати та виплатити заборгованість з виплати сум пенсії за період з 01.01.2018. Відповідач виконав позовні вимоги добровільно в повному обсязі.

Просить відмовити позивачу в задоволенні заявлених позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років за ОСОБА_2 України № 2262 по лінії Міністерства оборони України.

23.03.2018 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла довідка від 21.03.2018 №5576-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) видана ОСОБА_1 (а.с.52).

Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за прирівняною посадою заступника начальника відділення, що не входить до складу відділу управління, відділу (відділення) поліції до посади на день звільнення із служби заступник начальника штабу Артемівського районного відділу Луганського управління МВС України в Луганській області становить: посадовий оклад - 2850,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00 грн; надбавка за стаж служби 40% - 1940,00 грн; премія 2,08% - 141,23 грн, а всього: 6931,23 грн.

28.03.2018 на підставі вказаної довідки позивачу було зроблено перерахунок пенсії з 01.04.2018, згідно з яким розмір щомісячної пенсії склав 4505,30 грн (а.с. 31).

30.07.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з питанням відповідно до вимог ст.ст. 5, 6, 10 ОСОБА_2 України “Про доступ до публічної інформації”, як розпорядника інформації, надати копію розпорядження про перерахунок раніш призначеної йому пенсії відповідно до постанови КМУ №103, із зазначенням складових частин грошового забезпечення та їх розмір, які були враховані головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області при перерахунку пенсії (а.с.10).

16.08.2018 отримав відповідь від 14.08.2018 № 10908/03-01 (а.с.11), згідно якої йому повідомили, що перерахунок пенсії був проведений, розмір пенсії склав 4505,30 грн. Доплата за період з 1 січня 2018 року по 31 квітня 2018 року була перерахована на картковий рахунок у квітні 2018 року.

Також було повідомлено, що сума перерахованої пенсії для виплати за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017 року, обчислюється на 1 січня 2018 року.

При цьому сума перерахунку пенсії у розмірі 37589,52 грн буде виплачена після виділення коштів на їхнє фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня по 31 грудня 2019 року - щомісячно окремою сумою в розмірі 50% різниця між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром одержаної пенсії за період з 1 січня 2016 до 31 грудня 2017 року по 783, 12 грн;

з 1 січня 2020 року - щомісячно окремою сумою в розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром одержаної пенсії за період з 1 січня 2016 року до 31 грудня 2017 року по 1566,23 грн до повного погашення боргу.

16.10.2010 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла довідка від 28.09.2018 №6962-лк про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) (а.с.56).

Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за прирівняною посадою заступника начальника відділення, що не входить до складу відділу управління, відділу (відділення) поліції до посади на день звільнення зі служби заступник начальника штабу Артемівського районного відділу Луганського управління МВС України в Луганській області становить: посадовий оклад - 2850,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00 грн; надбавка за стаж служби 40% - 1940,00 грн; премія 0,8% - 54,32грн, а всього: 6844,32 грн.

18.10.2018 на підставі вказаної довідки позивачу було зроблено перерахунок пенсії з 01.11.2018, згідно з яким розмір щомісячної пенсії склав 4448,81 грн (а.с. 58), а також повторний розрахунок суми раніше здійсненого перерахунку пенсії за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017 року який складає суму в розмірі (37589,52 грн – 1355,76 грн) = 36233,76 грн (а.с.55, 63,64).

Таким чином, судом встановлено, що станом на час розгляду справи позивачу не здійснена виплата перерахованої пенсії за період з 1 січня 2018 року по 31 квітня 2018 року в розмірі 36233,76 грн.

Як зазначено відповідачем у відзиві, різниця перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року буде виплачена з 01.01.2019 після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з таких вимог чинного законодавства.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до частини першої статті 63 ОСОБА_2 № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього ОСОБА_2 провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною четвертою статті 63 ОСОБА_2 № 2262 визначено, що усі призначені за цим ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього ОСОБА_2. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою КМУ № 103 визначений порядок перерахунку пенсій, призначених згідно із законом № 2262 до 01 березня 2018 року з урахуванням виплат, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова № 704).

Аналіз змісту Постанови КМУ № 103 дає підстави для висновку суду, що пункт 1 та 2 цієї постанови не розповсюджуються на пенсії, призначені згідно із ОСОБА_2 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським, про що прямо зазначено в пункті 1 цієї постанови.

Відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивача за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017 року, посилається саме на вимоги пункту 3 Постанови КМУ № 103 (а.с.55, 63).

Отже, позивач, який отримує пенсію як колишній працівник міліції, помилково посилається на пункт 2 Постанови КМУ № 103, обгрунтовуючи незаконність дій відповідача щодо здійснення перерахунку його пенсії за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017 року. Помилка позивача в правовій оцінці дій відповідача не спростовує обов'язку суду перевірити законність здійснення відповідачем оскаржених дій щодо проведення перерахунку пенсії позивача та розстрочення виплати розрахованої заборгованості.

Пунктом 3 визначено, перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із ОСОБА_2, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. — щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. — щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Як зазначає відповідач у відзиві, що остаточно перерахована позивачу сума пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року (в розмірі 36233,76 грн) буде виплачуватися, почінаючи

з 1 січня по 31 грудня 2019 року - щомісячно окремою сумою в розмірі 50% різниця між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром одержаної пенсії за період з 1 січня 2016 до 31 грудня 2017 року,

з 1 січня 2020 року - щомісячно окремою сумою в розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром одержаної пенсії за період з 1 січня 2016 року до 31 грудня 2017 року до повного погашення боргу.

Отже, відповідач, здійснюючи вказаний перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2016 року до 31 грудня 2017 року, визначив суму заборгованості з перерахованої позивачу пенсії в розмірі 36233,76 грн і на підставі вимог пункту 3 Постанови КМУ № 103 здійснив відстрочку цієї виплати до 01.01.2019 та розстрочив її виплату у часі.

На думку позивача ці дії відповідача не відповідають вимогам ОСОБА_2 України №2262 (а саме – ч.3ст.52, ч.2 ст.55 та ч.4 ст.63), які мають вищу юридичну силу порівняно з підзаконним нормативним актом, яким є Постанова КМУ №103.

Саме питання відповідності вимогам чинного законодавства оскаржених дій відповідача із здійснення розстрочки виплати суми заборгованості з перерахованої за минульй час пенсії позивача і є спірним питанням цієї справи.

Статтею 1-1 ОСОБА_2 № 2262 визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, базується на Конституції України і складається з цього ОСОБА_2, ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього ОСОБА_2 та ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Постановою КМУ № 103 визначений порядок, яким виплата сум підвищення перерахованої пенсії (заборгованості з виплати пенсії за період 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року) відстрочена та розстрочена на значний термін (протягом 2019-2020 років).

Постановою КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 прямо визначено, що вона прийнята відповідно до частини 4 статті 63 ОСОБА_2 № 2262.

Частиною 4 ст. 63 ОСОБА_2 № 2262 визначено, що усі призначені за цим ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Суд зазначає, що частина 4 статті 63 ОСОБА_2 № 2262 не наділяє Кабінет Міністрів України правом визначати порядок виплати заборгованості з перерахованої пенсії за минулий час, що встановлено в Постанові від 21 лютого 2018 № 103.

Загальний порядок виплати пенсій визначений статтею 52 ОСОБА_2 № 2262, відповідно до частини третьої якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

В свою чергу, частиною другою статті 55 ОСОБА_2 № 2262 передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Згідно з ч. 3 ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

ОСОБА_2 № 2262 (а саме – ч. 3 ст. 52, ч. 2 ст. 55, ч. 4 ст. 63) мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Саме нормами ОСОБА_2 № 2262 мав керуватися відповідач у спірних правовідносинах.

Тому відповідач, здійснивши відповідно до вимог ч.4 ст.63 ОСОБА_2 № 2262 перерахунок пенсії позивача за минулий час період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, визначивши розмір заборгованості (36233,76 грн), на підставі вимог статті 55 ОСОБА_2 № 2262 мав єдиноразово виплатити позивачу нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів на момент виплати.

За таких обставин суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відстрочення та розстрочення виплати позивачу зазначеної суми є незаконні та протиправні, що порушують права позивача на володіння та розпорядження своєю власністю - зазначеною сумою нарахованої пенсії в розмірі 36233,76 грн.

Тому вимога позивача щодо визнання протиправними дій відповідача про встановлення розстрочки у виплаті ОСОБА_1 перерахованої пенсії за вислугу років є обгрунтованою, у зв'язку з чим суд її задовільняє.

Зазначені обставини свідчать про необхідність відновлення права позивача на отримання у повному об’ємі належних йому сум пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року шляхом здійснення зобов'язання відповідача здійснити єдіноразову виплату позивачу всієї суми перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 36233,76 грн.

Частиною другою статті 55 ОСОБА_2 № 2262 передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно ст. 4 ОСОБА_2 України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” та п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року №159 “Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати” виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про задоволення також вимоги щодо зобов’язання відповідача розрахувати та виплатити позивачу всю суму перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 36233,76 грн з нарахуванням компенсації втрати частини доходів з виплати сум пенсії станом на дату виплати цієї суми у відповідному місяці.

Під час розгляду справи було достовірно встановлено, що відповідач порушив строки виплати пенсії в повному обсязі позивачу з власної вини, оскільки застосував положення Постанови № 103 без належного врахування та застосування положень ст. ст. 11, ч. 3 ст. 52, ч. 2 ст. 55, ч. 4 ст. 63 ОСОБА_2 № 2262, які мають вищу юридичну силу та підлягали аналізу та застосуванню в першу чергу.

Обраний позивачем спосіб захисту в частині зобов’язання відповідача вчинити певні дії є хибним на думку суду, що пов’язане з помилковою правовою оцінкою позивачем дій відповідача в частині застосування пункту 2 Постанови КМУ № 103 до спірних правовідносин. За встановлених судом обставин це є підставою для виходу судом за межі позовних вимог та обрання ефективного способу захисту порушених прав позивача відповідно до вимог ч.2 ст.9 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн, що підтверджується квитанцією № 0.0.1145291173.1 від 27.09.2018 (а.с. 3).

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 704,80 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо встановлення розстрочки у виплаті ОСОБА_1 суми перерахованої пенсії за вислугу років за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 36233,76 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний номер 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9) здійснити єдиноразову виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце реєстрації: 91042, Луганська область, м.Луганськ, кв.Восточний, 8/9) суми перерахованої пенсії за вислугу років за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 36233,76 грн з нарахуванням компенсації втрати частини доходів станом на дату виплати цієї суми у відповідному місяці.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний номер 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце реєстрації: 91042, Луганська область, м.Луганськ, кв.Восточний, 8/9) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.)

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першогоо апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 05 листопада 2018 року.

Суддя ОСОБА_3