
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2018 року №810/2769/18
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Терлецької О.О., при секретарі судового засідання Кравченко Р.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), як уповноваженому члену сім’ї, в подовженні строку виплати щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 05 лютого 2018 року;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради поновити виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), як уповноваженому члену сім’ї, щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 05 лютого 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона внутрішньо переміщеною особою. У зв'язку з проведенням бойових дій та антитерористичної операції в її населеному пункті вона була вимушена покинути своє постійне місце проживання та переїхати до міста Ірпінь Київської області, де і стала на облік як внутрішньо переміщена особа.
Однак, з 05 лютого 2018 року відповідач припинив їй виплату пенсії з підстав, не передбачених ч.1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Вважаючи такі дії незаконними, позивачка звернулася до суду.
Представник відповідача подав письмовий відзив на позовну заяву в якому не погодився з вимогами позивача, просив суд відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі з огляду на те, що відповідно до п. 6 Порядку №505 грошова допомога не призначається у разі коли: будь – хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення \ частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення Ірпінської ради Київської області від 29.09.2016 №3251005477 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с.17).
Відповідно до вищевказаної довідки, фактичним місцем проживанням позивача є АДРЕСА_1.
ОСОБА_1, з вересня 2016 року, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради та отримує грошову допомогу з 29.09.2016 року відповідно до п.5 Порядку № 505.
З лютого 2018 року Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради припинило грошову допомогу позивачу.
З метою отримання інформації про причини невиплати грошової допомоги, позивач, 01 лютого 2018, звернулась до відповідача з відповідною заявою.
Розглянувши звернення позивача, Управлінні праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради, листом від 08.02.2017 №1576, повідомило їй, що відповідно до п. 6 Постанови КМУ від 01.10.2014 року №505 грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім’ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
На думку відповідача, у власності чоловіка позивачки знаходиться квартира за адресою АДРЕСА_2, що стало підставою для припинення виплат.
Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо припинення з 01 лютого 2018 року виплати грошової допомоги, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.2 Порядку №505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Право громадян України на отримання грошової допомоги передбачено порядком затверджено Постановою Кабінету Міністрів України
від 1 жовтня 2014 р. № 505 надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.”.
Пункт 3 Порядку № 505 Грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім’ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім’ї (далі - уповноважений представник сім’ї) у таких розмірах.
Пункт 12 Порядку № 505 Виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі:
подання уповноваженим представником сім’ї заяви про припинення виплати грошової допомоги;
надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім’ї протягом чотирьох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють;
зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи;
виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Суд зауважує, що перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений пунктом 12 порядком № 505 є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати грошової допомоги лише у випадках, передбачених законом. Такі випадки визначені також п. 6 Порядку №505.
Судом встановлено, що між чоловіком позивачки та продавцем укладено договір купівлі-продажу квартири. Як убачається з договору право власності на квартиру, яка є предметом цього договору виникає у покупця після здійснення покупцем остаточного розрахунку з моменту державної реєстрації цього права.
Відповідно до частини 1 статті 1 закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015р. № 1127 передбачено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень – офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або при припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до інформаційної довідки від 05 лютого 2018 №112835410 єдиним власником квартири є ОСОБА_3 (продавець за договором від 14.10.2017р.)
Також в Єдиному реєстрі внесені відомості щодо заборони відчуження об’єктів нерухомого майна щодо даної квартири.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що чоловік позивачки не є власником квартири відповідно до відомостей з Державного реєстру на нерухоме майно, оскільки може набути таке право лише після виконання сторонами вимог договору від 14.10.2017.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача правових підстав для припинення виплати позивачу грошову виплату, починаючи з 01 лютого 2018 року, а тому такі дії Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради є протиправними.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наведених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні з даним позовом ОСОБА_1 було сплачено судовий збір у розмірі 1 409,60 грн., таким чином вказані витрати підлягають присудженню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), як уповноваженому члену сім’ї, в подовженні строку виплати щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 05 лютого 2018 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради поновити виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), як уповноваженому члену сім’ї, щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 05 лютого 2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) сплачений нею судовий збір у розмірі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради (код ЄДРПОУ 03317252).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 06 листопада 2018 р.