Рішення № 77657716, 07.11.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2018
Номер справи
280/4319/18
Номер документу
77657716
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07 листопада 2018 року Справа № 280/4319/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Кисіля Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 71502)

до Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (вул. Українська, буд. 4 а, офіс 2, м. Енергодар, Запорізька область, 71503)

про зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

12.10.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якій позивач просить:

зобов’язати відповідача здійснити позивачу з 09.08.2018 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Ухвалою суду від 16 жовтня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/4319/18. Судове засідання призначено на 06 листопада 2018 року без виклику сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач для обчислення пенсії позивачу застосував показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки (за 2014, 2015 та 2016 роки). Проте позивач вважає, що їй слід обчислювати пенсію з урахуванням ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» згідно якої тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Відповідач позов не визнав, надав суду відзив (вх.№35352 від 05.11.2018, а.с.23-25), в якому зазначив, що позивач з 2002 року отримувала пенсію за вислугу років, як працівник закладів освіти. Право на призначення пенсії за вислугу років було передбачено Законом України «Про пенсійне забезпечення». З часу набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсія позивача перерахована на умовах і в порядку визначеному цим Законом. Позивач набула право на пенсію за віком після досягнення 56 років та звернулася із заявою від 09.08.2018 про переведення з одного виду пенсії на інший із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2016-2017 роки. Попередній перерахунок пенсії позивача здійснений з 01.12.2018, з використанням показника середньої заробітної плати за 2016 рік. Позивачу перераховано пенсію за вислугу років в порядку і на умовах передбачених Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», вже із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, в зв’язку з чим позивач фактично просить перевести її на інший вид пенсії. Відповідач вважає, що є неможливим повторно призначити пенсію та повторно обчислити розмір пенсії, яка вже існує і виплачується громадянину. Просить суд у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб.

Частиною 3 ст. 263 КАС України встановлено, що у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Частиною 2 ст. 263 КАС України визначено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.4 ст.243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 11.12.2002 перебуває на обліку в Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у зв’язку з призначенням пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як працівнику освіти.

Після призначення пенсії позивач продовжувала працювати та отримувати заробітну плату, з якої сплачувались страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується розпорядженнями: №115295 від 16.04.2006, №115295 від 13.05.2008, №115295 від 04.06.2010, №115295 від 21.12.2017 (а.с. 26, 28, 30, 32).

09.08.2018 позивач звернулась до відповідача з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший з застосуванням середньої заробітної плати за 2016-2017 роки (а.с. 7).

Рішенням №923280115295 від 13.09.2018 позивачу перераховано пенсію за віком з 09.08.2018, при перерахунку пенсії відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки з 2014 по 2016 включно (а.с. 8-12).

Не погоджуючись з такими діями органу Пенсійного фонду, ОСОБА_1 звернулась до суду із даним позовом.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі – Закон №1058-ІV) відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

З матеріалів справи судом встановлено, що до дати прийняття відповідачем рішення №923280115295 від 13.09.2018 позивач отримувала пенсію за вислугу років, відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 26-32), а з 13.09.2018 відповідачем був змінений вид пенсійних виплат на - пенсія за віком (а.с. 8).

Тобто, судом встановлено, що до 13.09.2018 за Законом №1058-ІV пенсія за віком позивачу не призначалась.

Станом на 13.09.2018 позивач мала 40 років 2 місяці та 24 дні страхового стажу (повного) (а.с. 8) та досягла віку 61 рік. Тобто, за ст. 26 Закону №1058-ІV позивач набула право на пенсію за віком.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Абзацами 1 та 2 частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

За приписами ч.ч. 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

В постанові від 29.11.2016 по справі №133/476/15-а Верховним Судом України висловлена наступна правова позиція:

«Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV».

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.02.2018 у справі № 310/3774/17 та від 14.09.2018 у справі №127/18159/17.

З наведених правових позицій вбачається, що відсутні правові підстави для застосування ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV у разі зміни виду пенсії за вислугою років, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення», на пенсію за віком, визначену Законом №1058-ІV, оскільки ці нормативно-правові акти визначають різні підстави та порядок призначення пенсії, зокрема Законом №1058-ІV не передбачений такий вид пенсії як – за вислугою років.

При цьому у постанові від 14.09.2018 у справі №127/18159/17 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов наступного правового висновку:

«Отже, у випадку, коли особі було призначено пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років».

Суд зазначає, що у справі №127/18159/17 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, виходячи з обставин справи, застосував Закон №1058-ІV у редакції, яка була чинною в 2017 році (на дату звернення позивача за тією справою до відповідного органу Пенсійного фонду України).

За приписами абз. 4 ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV, якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

В даному випадку позивач 09.08.2018 не звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, заява позивача стосувалась переведення з одного виду пенсії на інший.

Крім того, як зазначено вище до 13.09.2018 позивачу не призначалась пенсія за Законом №1058-IV, відповідно положення абз. 4 ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV до спірних правовідносин так само не можуть бути застосовані.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що в даному випадку відповідач призначив позивачу пенсію за віком за Законом №1058-IV, оскільки до 13.09.2018 позивачу пенсія за Законом №1058-IV не призначалась.

Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV (в редакції чинній станом на дату звернення позивача із відповідною заявою до відповідача) заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до абзацу другого пункту 44 розділу XV Закону №1058-ІV з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Таким чином, оскільки позивач до 2018 року не була пенсіонером в розумінні Закону №1058-ІV, відповідач в даному випадку мав призначити позивачу пенсію, а не перевести з одного виду пенсії на інший, та відповідно при призначенні пенсії застосувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислену як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Щодо строку, з якого необхідно перерахувати пенсію, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 45 Закону №1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Враховуючи, що позивач, відповідно до вимог ст. 26 Закону №1058-ІV, мала право на пенсію за віком раніше ніж за три місяця, які передували даті її звернення до відповідача з відповідною заявою, то пенсія за віком повинна бути призначена позивачу з дати звернення до відповідача з заявою – 09.08.2018.

Позивачем при зверненні до суду був сплачений судовий збір у сумі 704,80 грн., який, з врахуванням вимог ст. 139 КАС України підлягає стягненню з відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 71502) до Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (вул. Українська, буд. 4 а, офіс 2, м. Енергодар, Запорізька область, 71503) про зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Зобов'язати Енергодарське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (вул. Українська, буд. 4 а, офіс 2, м. Енергодар, Запорізька область, 71503; код ЄДРПОУ 41249795) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 71502; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки з 09.08.2018 із урахуванням різниці, що вже була виплачена.

3. Стягнути з Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (вул. Українська, буд. 4 а, офіс 2, м. Енергодар, Запорізька область, 71503; код ЄДРПОУ 41249795) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 71502; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням вимог пп. 15.5 п. 15 ч. 1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України.

Суддя Р.В. Кисіль