Рішення № 77657541, 24.10.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2018
Номер справи
0540/6106/18-а
Номер документу
77657541
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2018 р. Справа№0540/6106/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Толстолуцької М.М. при секретарі судового засідання Хороші С.С., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Дочірнього підприємства Закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар’єр (юридична адреса: 84402, Донецька область, м. Лиман, код ЄДРПОУ 25098218)

до Державної служби геології та надр України (юридична адреса: 03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16, код ЄДРПОУ 37536031)

про визнання незаконним наказу Державної служби геології та надр України № 172 від 15 травня 2018 року в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами та зобов’язання продовжити дію спеціального дозволу з часу його зупинення, визначеного наказом № 172 від 15 травня 2018 року, -

За участі представників сторін:

від позивача – ОСОБА_1 за наказом,

ОСОБА_2 за довіреністю,

від відповідача – не з’явився

В С Т А Н О В И В:

Дочірнє підприємство Закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар’єр (надалі - позивач, ДП ЗАТ «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар’єр, підприємство) звернулось до суду з позовом до Державної служби геології та надр України про визнання незаконним наказу Державної служби геології та надр України № 172 від 15 травня 2018 року в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами та зобов’язання продовжити дію спеціального дозволу з часу його зупинення, визначеного наказом № 172 від 15 травня 2018 року.

Ухвалою суду від 30 липня 2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі, з призначенням підготовчого судового засідання на 21 серпня 2018 року.

Ухвалою суду від 26 липня 2018 року заяву позивача про застосування заходів забезпечення позову задоволено.

Ухвалою суду від 21 серпня 2018 року відкладено підготовче провадження до 20 вересня 2018 року.

Ухвалою суду від 27 вересня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 24 жовтня 2018 року.

Щодо позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25 червня 2018 року позивачу стало відомо про те, що Державною службою геології та надр України 15.05.2018 року був прийнятий наказ № 172, пунктом 1 якого було зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 1 до цього наказу. У пункті 1 наказу № 172 від 15.05.2018 року зазначений позивач. Зауважив, що в додатку до наказу, підпунктом 1 пункту 44 Порядку відповідачем взагалі не було наведено, у чому саме полягають порушення позивачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр. Вважає, що наказ № 172 від 15.05.2018 року в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами та зобов’язання продовжити дію спеціального дозволу з часу його зупинення є незаконним. Позивач зазначив, що ухвалу Краснолиманського міського суду Донецької області від 03.01.2018 року про призначення виїзної перевірки позивача по справі №236/3419/17 була оскаржена позивачем в апеляційному та касаційному порядку. Просив позов задовольнити /арк. справи 6-9/.

Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, відповідно до якого вбачається, що у зв'язку з надходженням ухвали слідчого судді Краснолиманського міського суду Донецької області від 03.01.2018 року у справі №236/3419/17, Держгеонадрами України винесено наказ від 31.01.2018 року № 32 про проведення позапланової перевірки ДП ЗАТ «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар’єр. На підставі наказу № 32 від 31.01.2018 року видано направлення № 01/18 від 02.02.2018 року на проведення позапланової перевірки. У період з 05.02.2018 року по 09.02.2018 року Східним міжрегіональним відділом департаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України було вжито дії щодо проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр ДП ЗАТ «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар’єр. За наслідками проведеної перевірки складено Акт про недопущення до перевірки № 1/3972, на підставі Акту складено припис від 12.02.2018 № 1/3972, за яким надано строки на усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування. 13.04.2018 року Східним міжрегіональним відділом департаменту Державного геологічного контролю винесено подання на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 3972 від 21.07.2006 року у зв'язку з невиконанням вимог припису. Наказом № 172 від 15.05.2018 року дію спеціального дозволу зупинено та надано 30 днів на усунення порушень, про що повідомлено позивача. Вважає, що Держгеонадра України діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог /арк. справи 62-66/.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.

Позивач - дочірнє підприємство закритого акціонерного товариства "Трест "Донбастрансбуд" Краснолиманський пісчаний кар'єр зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (ЄДРПОУ 25098218), місцезнаходження юридичної особи: 84402, Донецька область, м. Лиман, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань / арк. справи 25-26/.

Позивачем був отриманий спеціальний дозвіл на користування надрами, а саме на видобування піску на родовищі Краснолиманське-1, ділянка №1, Донецька область, реєстраційний номер спеціального дозволу 3972, дата видачі 21.07.2006 року, терміном дії 20 років /арк. справи 10/.

Відповідач - Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року №1174.

Судом встановлено, що за результатами позапланової перевірки Східним міжрегіональним відділом департаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України ДП ЗАТ «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар’єр, був складений припис від 12.02.2018 № 1/3972, в якому зазначено про недопущення посадових осіб зазначеного Департаменту до здійснення заходів державного нагляду (контролю) у зв'язку з надходженням ухвали слідчого судді Краснолиманського міського суду Донецької області від 03.01.2018 року про призначення виїзної позапланової перевірки позивача по справі № 236/3419/17.

12.02.2018 року за №1/3972 посадовими особами відповідача за результатами позапланової перевірки згідно з актом позапланової перевірки від 05-09-02.2018 року №1/1372 було винесено припис у строк до 12.03.2018 року: усунути вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування шляхом надання до Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України документів (завірених належним чином копій) та матеріалів, що підтверджують дотримання ДП ЗАТ "Трест "Донбастрансбуд" Краснолиманський пісчаний кар'єр вимог законодавства про надрокористування за вказаним переліком, а також подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень /арк. справи 13-15/.

13.04.2018 року Східним міжрегіональним відділом департаменту Державного геологічного контролю винесено подання на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 3972 від 21.07.2006 року у зв'язку з невиконанням вимог припису.

Наказом № 172 від 15.05.2018 року дію спеціального дозволу на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 1 до цього наказу зупинено та надано 30 днів на усунення порушень.

Відповідно до додатку 1 наказу № 172 підставою зупинення згідно з Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим Постановою КМУ від 30.05.2011 року № 615 (далі - Порядок №615) є - п.п. 1 п. 22 порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; п.п. 4 п. 22 невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

У березні 2018 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби геології та надр України про визнання незаконними дії, скасування направлення на проведення перевірки № 01/18 від 02.02.2018 року, акту про недопущення до перевірки № 1/3972 від 09.02.2018 року та припису № 1/3972 від 12.02.2018.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 805/1468/18-а від 10.07.2018 року встановлено, що не доведено правомірність та обґрунтованість прийнятого припису, а тому позов задоволено частково – припис від 12.02.2018 № 1/3972 скасовано.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд доходить наступного.

Відповідно до частини 1 статті 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Згідно зі статтею 14 Кодексу України про надра встановлено, що надра можуть надаватися у користування для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, видобування корисних копалин.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон України від 05.04.2007 №877-V).

Відповідно до ст. 1 Закону України № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Стаття 7 Закону № 877-V передбачає, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Наведене свідчить, що виявлення порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства можливе лише в ході здійснення заходу державного нагляду (контролю).

Водночас, як вбачається з матеріалів справи факт недопуску до проведення позапланової перевірки позивача підтверджується актом про недопущення до перевірки №1/3972 від 05-09.02.2018 року та який не було оскаржено відповідачем, а також зазначено у припису відповідача від 12.02.2018 року №1/397.

З аналізу вищезазначеного можна зробити висновок, що здійснення заходу державного нагляду (контролю) не відбулося, відповідно встановлювати порушення вимог законодавства без проведення перевірки є не правомірним, більш того, приймати наказ про зупинення дії дозволу підставою для якого було саме встановлення порушень вимог законодавства , виявлених під час не проведення перевірки, є незаконним.

Суд зауважує, що встановлення порушення вимог законодавства суб'єктом господарювання можливе виключно у разі допуску останнім посадових осіб контролюючого органу до здійснення заходу контролю.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стосовно вимог позивача про зобов’язання продовжити дію спеціального дозволу з часу його зупинення, визначеного наказом № 172 від 15 травня 2018 року суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що зупиняючи спеціальний дозвіл на користування надрами відповідач зазначив у своєму повідомленні, що зупиняє його дію "у зв’язку з не усуненням порушень, виявлених під час проведення перевірки Східним міжрегіональним відділом Держгеонадр".

Пунктом 22 Постанови КМУ від 30.05.2011 № 615 "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" передбачено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінприроди з підстав, передбачених Законом України “Про оцінку впливу на довкілля”, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов’язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров’ю працівників або населення;

4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища;

5) наявності підстав, передбачених Законом України “Про санкції”.

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов’язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов’язку проводити на ділянці надр роботи, пов’язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків.

Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

У разі визнання судом незаконним зупинення дозволу строк дії дозволу вважається таким, що автоматично продовжений на строк незаконного зупинення.

Суд зазначає, що з матеріалів справи не вбачається порушень позивачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр. Сам лише факт не допуску до перевірки посадових осіб органу державного нагляду, не є порушенням умов користування надрами.

Враховуючи викладене, позовні вимоги в частині зобов’язання продовжити дію спеціального дозволу з часу його зупинення, визначеного наказом № 172 від 15 травня 2018 року задоволенню не підлягають.

На переконання суду, ДП ЗАТ «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар’єр надано достатні документальні докази, якими підтверджується протиправність прийнятого Державною службою геології та надр України наказу від 15.05.2018 року №172, в частині що стосується позивача, у той час, як відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність та обґрунтованість прийнятого рішення з урахуванням вимог, встановлених ч.2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до наявних матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до адміністративного суду було сплачено судовий збір у розмірі 1 762,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 1157 від 24 липня 2018 року та суму 1 762,00 грн. відповідно до доручення від 24 липня 2018 року № 1158

Нормами частини третьої ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, суд присуджує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму сплаченого позивачем судового збору пропорційно задоволеним позовним вимогам в розмірі 1 762,00 грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 287, 293-295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Дочірнього підприємства Закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар’єр до Державної служби геології та надр України про визнання незаконним наказу Державної служби геології та надр України № 172 від 15 травня 2018 року в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами та зобов’язання продовжити дію спеціального дозволу з часу його зупинення, визначеного наказом № 172 від 15 травня 2018 року – задовольнити частково.

Визнати протиправним наказ Державної служби геології та надр України від 15 травня 2018 року № 172 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами (реєстраційний номер спеціального дозволу 3972, дата видачі 21.07.2006 року, терміном дії 20 років), виданого Дочірньому підприємству Закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар’єр, код ЄДРПОУ 25098218.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України (юридична адреса: 03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16, код ЄДРПОУ 37536031) на користь Дочірнього підприємства Закритого акціонерного товариства «Трест «Донбастрансбуд» Краснолиманський пісчаний кар’єр (юридична адреса: 84402, Донецька область, м. Лиман, код ЄДРПОУ 25098218) судовий збір у розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.

Вступна та резолютивна частини рішення прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 24 жовтня 2018 року. Повний текст рішення складено та підписано 05 листопада 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Толстолуцька М.М.