
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
У Х В А Л А
06.11.2018 м. ДніпроСправа № 904/4098/18За позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз", м. Київ
до Публічного акціонерного товариства "Криворіжгаз", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, м. Київ
про визнання договору укладеним
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність №1-12 від 24 травня 2018 року, представник
Від відповідача: не з'явився
Від третьої особи: не з'явився
С У Т Ь С П О Р У :
Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить визнати договір про транспортування природного газу №1807000395 від 01.08.2018 укладеним в редакції АТ "Укртрансгаз", що відповідає типовій формі договору транспортування природного газу, затвердженій постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2497 (повний текст договору викладений у прохальній частині позову).
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що надіслав на адресу ПАТ "Криворіжгаз" договір на транспортування природного газу №1807000395 від 01.08.2018 у двох примірниках, один з яких підписаний позивачем. Договір складений у відповідності до типової форми договору транспортування природного газу, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2497. Відповідач підписав договір з протоколом розбіжностей до нього та запропонував викласти п.9.3 в наступній редакції:
"у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця) Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до п’яти робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.
Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року №256, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період".
АТ "Укртрансгаз" вважає, що така редакція п.9.3. договору є порушенням норм чинного законодавства, а саме постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2497, якою затверджено типову форму договору транспортування природного газу та просить викласти пункт 9.3. договору в наступній редакції:
У випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.
Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період.
За твердженням АТ "Укртрансгаз", запропонована відповідачем редакція п.9.3 договору транспортування природного газу змінює істотні умови та зміст типового договору, що суперечить положенням пункту 4 абзацу 4 статті 179 Господарського процесуального кодексу України, оскільки Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20, визначено порядок перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам з застосуванням наступної процедури:
розрахунки проводяться на підставі актів звіряння або договорів, які визначають величину щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг), і спільних протокольних рішень, підписаних усіма учасниками таких розрахунків;
Учасник розрахунку має право відмовитися від підписання спільного протокольного рішення виключно за умови відсутності боргу перед учасником за товари/послуги, який планується погасити відповідно до цього Порядку;
Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" перераховує кошти субвенції з поточного рахунка, відкритого в Казначействі, на відкриті в Казначействі рахунки:
ПАТ "Укргазвидобування" для сплати грошових зобов’язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та газового конденсату;
Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в системі електронного адміністрування податку на додану вартість з урахуванням вимог статті 2001 Податкового кодексу України для сплати до бюджету грошових зобов’язань з податку на додану вартість;
ПАТ "Укртрансгаз" з подальшим перерахуванням коштів субвенції на рахунок цього товариства в системі електронного адміністрування податку на додану вартість з урахуванням вимог статті 2001 Податкового кодексу України для сплати до бюджету грошових зобов’язань з податку на додану вартість;
органів доходів і зборів (за балансовими рахунками 3734 "Депозитні рахунки органів стягнення" (далі - депозитні рахунки 3734) для сплати до бюджету грошових зобов’язань з податку на додану вартість під час ввезення природного газу на митну територію України у сумі, що не перевищує зобов’язань з цього податку, розрахованих за офіційним курсом валюти України, визначеним відповідно до статті 3-1 Митного кодексу України на день подання додаткової митної декларації.
ПАТ "Укртрансгаз" перераховує кошти субвенції з поточного рахунка, відкритого в Казначействі, на відкриті в Казначействі рахунки:
ПАТ "Укргазвидобування" - для сплати грошових зобов’язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та газового конденсату;
ПАТ "Укртрансгаз" в системі електронного адміністрування податку на додану вартість з урахуванням вимог статті 200-1Податкового кодексу України - для сплати до бюджету грошових зобов'язань з податку на додану вартість;
Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" з подальшим перерахуванням коштів субвенції на її рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість з урахуванням вимог статті 200-1 Податкового кодексу України - для сплати до бюджету грошових зобов’язань з податку на додану вартість та/або на відкриті в Казначействі рахунки органів доходів і зборів (депозитні рахунки 3734) для сплати до бюджету грошових зобов’язань з податку на додану вартість під час ввезення природного газу на митну територію України у сумі, що не перевищує зобов’язань з цього податку, розрахованих за офіційним курсом валюти України, визначеним відповідно до статті 3-1 Митного кодексу України на день подання додаткової митної декларації.
При цьому кошти, перераховані на депозитні рахунки 3734 органів доходів і зборів, не підлягають поверненню як кошти авансових платежів.
В свою чергу, Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року №256, регулює відносини з фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення з застосуванням іншої процедури фінансування.
Позивач вважає, що відповідач, змінюючи п.9.3. договору, фактично змінює предмет регулювання відносин між сторонами договору транспортування, зокрема, в частині строків та процедури здійснення оплати вартості небалансів допущених оператором газорозподільної системи, що, в свою чергу, приводить до зміни змісту та істотних умов договору транспортування природного газу.
Відповідач, Публічне акціонерне товариство "Криворіжгаз", проти задоволення позовних вимог заперечує, вважає, що позиція АТ "Укртрансгаз" щодо укладання п. 9.3. договору транспортування природного газу в редакції позивача, є такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства. Правомірність застосування Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою КМУ від 11.01.2005 №20, який втратив чинність, є таким, що не відповідає Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року №256, що є чинним на момент укладення договору та підлягає застосуванню при перерахуванні деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг, субсидій та компенсацій.
У відповіді на відзив, яка надійшла до суду 16.10.2018, позивач зазначає про те, що відповідач є оператором газорозподільної системи і, як суб’єкт господарювання, на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб. Відповідно до пп.27 п.2.2. Ліцензійних умов передбачено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат (відповідач) повинен мати укладений з оператором газотранспортної системи договір транспортування природного газу відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого НКРЕКП. Тобто, укладення договору про транспортування природного газу в редакції типового договору, затвердженого Регулятором (НКРЕКП) є обов’язковим для учасників ринку природного газу, в тому числі й для відповідача. Постановою НКРЕКП №2497 від 30.09.2015 затверджено Типовий договір транспортування природного газу, в якому міститься посилання на положення Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою КМУ від 11.01.2005 №20.
Отже, за доводами позивача, позиція відповідача щодо викладення абз.2 п.9.3. договору в його редакції є саме зміною змісту такого положення, оскільки відповідач пропонує поширити на спірні правовідносини постанову Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року №256, поширення якої Типовим договором транспортування природного газу не передбачено. Зазначена постанова не може бути застосована до спірних правовідносин, оскільки не розповсюджує свою дію на відповідача, яким послуги з розподілу не надаються безпосередньо населенню.
В запереченнях на відповідь на відзив від 24.10.2018 відповідач наголошує на тому, що відповідно до загального правила дії нормативно-правових актів у часі застосуванню підлягають тільки діючі (чинні) нормативно-правові акти, тобто ті, які набрали і не втратили чинності на момент застосування. Відповідно до п.8-1 постанови КМУ №256 суб’єктами господарювання, які мають ліцензію на розподіл природного газу, кошти, отримані згідно з абзацами другим, сьомим, дев’ятим та чотирнадацятим цього пункту, спрямовуються на оплату природного газу оптовим продавцям та власника ресурсу природного газу (в тому числі ПАТ "НАК "Нафтогаз України"), на оплату послуг з транспортування природного газу оператору газотранспортної системи та/або сплату грошових зобов’язань із загальнодержавних податків та зборів до бюджету, визначених статтею 9 Податкового кодексу України (крім податку на доходи фізичних осіб), в тому числі податку на додану вартість в межах нарахувань на обсяг планової тарифної виручки, встановленої НКРЕКП на плановий період.
У зв’язку з тим, що частина коштів по договору на транспортування природного газу сплачується через казначейські рахунки – вказані розрахунки здійснюються органами Державної казначейської служби та головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів. Постанова КМУ №256 автоматично регулює відносини між сторонами по даній справі.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 10.10.2018 до участі у справі №904/4098/18 залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідач та третя особа у судове засідання не з'явилися, явку повноважних представників не забезпечили, про день, час, місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Керуючись статями 119, 177-185, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
У Х В А Л И В:
1. Продовжити строк розгляду справи №904/4098/18 на стадії підготовчого провадження на тридцять днів до 12.12.2018 включно.
2. Відкласти підготовче судове засідання у справі на 27 листопада 2018 року о 11:20 год., яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області в кабінеті № 3-208 за адресою: 49600, м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, 1.
Третій особі:
- надати письмові пояснення на позовну заяву, надіслати позивачу копію письмових пояснень та доданих до них документів, надати до суду документи, що підтверджують надіслання (надання) пояснень.
Роз'яснити учасникам, що відповідні заяви по суті справи повинні відповідати вимогам статей 161-165 Господарського процесуального кодексу України та мають бути подані у строк, визначений в ухвалі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення - 06.11.2018 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Повний текст ухвали складено - 07.11.2018
Суддя ОСОБА_2