
провадження № 2-о/243/1373/2018
справа № 243/9916/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2018 року м. Слов’янськ
Суддя Слов’янського міськрайонного суду Донецької області Ільяшевич О.В, розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, -
ВСТАНОВИЛА:
10 жовтня 2018 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті.
12 жовтня 2018 року ухвалою суду заяву залишено без руху та наведено мотиви з яких пільги щодо звільнення від сплати судового збору, передбачені п. 21, ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», не поширюються на заяву, подану заявницею. Судом запропоновано сплатити судовий збір із зазначенням строку та порядку його сплати.
Вказана ухвала суду була особисто отримана представником заявниці ОСОБА_2, який діє на підставі ОСОБА_3: ДН № 017774 від 09 жовтня 2018 року, - 17 жовтня 2018 року, про що свідчить його особиста розписка наявна в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 185 ЦПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п’яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Зважаючи на вказану норму чинного законодавства, підставою для повернення є невиконання вимог суду щодо усунення недоліків у заяві та/або несплата судового збору.
Відповідно до вимог ст. 185 ЦПК України, при отриманні заяви суддя на підставі поданих документів, самостійно повинен вирішити питання, чи відповідає заява вимогам ст. 175 і 177 ЦПК України та зокрема чи оплачена вона судовим збором.
Законом прямо передбачені підстави звільнення від сплати судового збору та випадки, коли судовий збір взагалі не справляється. За таких обставин, обов’язок суду полягає у тому, щоб перевірити чи підпадає подана заява під вказані категорію справ. При цьому, саме по собі клопотання про звільнення від сплати судового збору з конкретних підстав, визначених законом, не вимагається та не обмежує обов’язку суду перевірити наявність всіх підстав звільнення від сплати судового збору, або його несправляння взагалі.
В ухвалі про залишення без руху заяви від 12 жовтня 2018 року, було лише встановлено, що дана заява не підпадає під категорію визначену ст. 1 ЗУ «Про судовий збір», за якою судовий збір не справляється, внаслідок чого суд позбавлений можливості застосувати ці норми чинного законодавства у вказаній заяві.
За змістом п. 21 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв’язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
При цьому законодавцем застосовано такі мовні конструкції: як « …встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв’язку із … тимчасовою окупацією території України …, що призвели до вимушеного переселення…».
Отже законодавцем чітко визначено причинно-наслідковий зв’язок між подією (збройна агресія, конфлікт тощо), яка потягла дію - наслідок (вимушене переселення, загибель тощо), який і повинен бути підтверджені судом як факт, що має юридичне значення. Саме на такі підстави наголошено було в ухвалі про залишення заяви без руху, без будь-якої прив’язки до конкретних видів фактів, що має юридичне значення.
Слід зазначити, що згаданою нормою передбачено чіткий перелік як подій, так і їх наслідків.
Такий наслідок тимчасової окупації як неможливість отримання документів на території, підконтрольній владі України, п. 21 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» не містить.
Суд повторно наголошує на тому, що Європейський суд з прав людини вказав, що інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовувати накладенняфінансових обмежень на доступ особи до суду. Положення п. 1 ст. 6 Конвенції про виконання зобов’язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає просто відсутність втручання, але й може вимагати вчинення позитивних дій у різноманітних формах з боку держави; не означає воно й беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах, так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах (п. 59 рішення ЄСПЛ від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі» («Kreuz v. Poland»)).
Дійсно законодавцем визначено певну категорію справ та заявників, які звільненні від сплати судового збору, а також певну категорію справ, у яких судовий збір не справляється.
Законом передбачено загальні підстави звільнення або відстрочення/розстрочення від сплати судового збору – наявність скрутного матеріального становища.
Втім п. 21 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» не передбачено звільнення від сплати судового збору при подачі до суду заяві про встановлення факту смерті у зв’язку із тимчасовою окупацію, внаслідок якої заявниця не може на території України отримати свідоцтво про смерть, оскільки законодавцем чітко визначено причинно-наслідковий зв’язок між подією (збройна агресія, конфлікт тощо), яка потягла дію - наслідок(вимушене переселення, загибель тощо), який і повинен бути підтверджені судом як факт, що має юридичне значення, .
Суд повторно наголошує на тому, що такий наслідок тимчасової окупації як неможливість отримання документів на території, підконтрольній владі України, п. 21 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» не містить.
Відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
З огляду на викладене, враховуючи що підстав, визначених законом, для звільнення заявниці від сплати судового збору судом не встановлено, заявниці було запропоновано сплатити судовий збір у розмірі передбаченому ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» та одночасно роз’яснено право на звернення із клопотанням про звільнення від сплати судового збору, зменшення його розміру, або відстрочення сплати судового збору, відповідно до ст. 8 ЗУ «Про судовий збір», ст. 136 ЦПК України, однак до теперішнього часу недоліки заяви не усунуті, суд приходить до висновку, що дану заяву слід вважати неподаною і повернути заявниці.
Виходячи із змісту ч.3 ст. 185 ЦПК України, питання про повернення судового збору вирішується після спливу строку, встановленого судом для усунення недоліків. Отже відповідно до ухвали суду про залишення заяви без руху, строк для усунення недоліків спливає через п’ять днів з дня вручення копії ухвали яким є – 17 жовтня 2018 року.
З огляду на викладене, зважаючи що заявницею та/або її представником у строк, встановлений судом недоліки заяви не усунуті, судовий збір не сплачений, суд приходить до висновку, що заяву слід вважати неподаною та повернути заявниці.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 294 Цивільного процесуального кодексу України, ст.4, 5, 6 ЗУ «Про судовий збір», -
УХВАЛИЛА:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті – вважати неподаною та повернути заявниці.
Роз’яснити в цій ухвалі, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Слов’янський міськрайонний суд Донецької області протягом п’ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя Слов’янського
міськрайонного суду ОСОБА_4