Постанова № 7764785, 28.01.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2010
Номер справи
2а-1206/10/1870
Номер документу
7764785
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 січня 2010 р.                                                             Справа № 2а-1206/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

          за участю:

          секретаря судового засідання - Дишковець Ю.М.,

          представника позивача – Клімовця С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області до Середино-Будського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Середино-Будський агролісгосп" про стягнення податкової заборгованості в сумі 59908 грн. 49 коп. ,-

В С Т А Н О В И В:

Шосткинська міжрайонна державна податкова інспекція у Сумській області звернулася до суду з адміністративним позовом до Середино-Будського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Середино-Будський агролісгосп" про стягнення податкової заборгованості на загальну суму 59908 грн. 49 коп., в тому числі: збір за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду в сумі 24171 грн. 39 коп., з яких сума основного платежу – 17253 грн. 00 коп., сума штрафної санкції – 6776 грн. 25 коп., сума пені – 142 грн. 14 коп.; податок на додану вартість в сумі 30282 грн. 10 коп., з яких сума основного платежу – 18696 грн. 38 коп., сума штрафної санкції – 11087 грн. 27 коп., сума пені 498 грн. 45 коп.; податок на прибуток підприємств в сумі 5455 грн. 00 коп., з яких основного платежу – 5455 грн. 00 коп. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач - Середино-Будське дочірнє агролісогосподарське підприємство "Середино-Будський агролісгосп", 25.07.2002 року зареєстроване Середино_Будською районною державною адміністрацією як суб’єкт підприємницької діяльності – юридична особа та, відповідно до вимог Закону України "Про систему оподаткування" №1251-ХІІ від 25.06.1991 року, є платником податків, зборів та інших обов’язкових платежів. Згідно ст. 9 вищевказаного Закону до обов’язків платників податків входить сплата належних сум податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законом терміни. В наслідок порушення вимог законодавства за період з 01.09.2009 року по 03.12.2009 року у відповідача виникла податкова заборгованість перед бюджетом, яка становить 59908 грн. 49 коп. Тому позивач просить стягнути з відповідача вказану суму боргу.

В судовому засіданні, представник позивача Клімовець С.М. подав заяву про зменшення розміру позовних вимог, оскільки відповідачем було частково сплачено заборгованості в сумі 18831 грн. 09 коп., у зв’язку з чим з відповідача просить стягнути 41077 грн. 40 коп. податкового боргу, в тому числі: збір за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду в сумі 22073 грн. 13 коп., з яких сума основного платежу – 15154 грн. 74 коп., сума штрафної санкції – 6776 грн. 25 коп., сума пені – 142 грн. 14 коп.; податок на додану вартість в сумі 13549 грн. 27 коп., з яких сума основного платежу – 5732 грн. 23 коп., сума штрафної санкції – 7318 грн. 59 коп., сума пені 498 грн. 45 коп.; податок на прибуток підприємств в сумі 5455 грн. 00 коп., з яких основного платежу – 5455 грн. 00 коп.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином /а.с.39/. Про причину неявки суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог та клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило, тому суд визнає можливим справу розглядати без участі в судовому засіданні представника відповідача.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного:

В судовому засіданні встановлено, що відповідач - Середино-Будське дочірнє агролісогосподарське підприємство "Середино-Будський агролісгосп" – є юридичною особою, зареєстрованим Середино-Будською районною державною адміністрацією, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб’єкта підприємницької діяльності – юридичної особи від 25.07.2002 року за №0046 /а.с.11/, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України /а.с.10/ та згідно ст. 4, 5 Законом України “Про систему оподаткування” є платником податків і зборів, передбачених зазначеним Законом.

Відповідно до приписів Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов‘язкових платежів) зобов‘язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов‘язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Як встановлено в судовому засіданні внаслідок неналежного виконання вимог закону, щодо своєчасності оплати визначеного податкового зобов’язання, а також несплатою сум штрафних (фінансових) санкцій та пені у відповідача за період з 01.09.2009 р. по 03.12.2009 р. та з урахування заяви про зменшення розміру позовних вимог утворилася заборгованість в розмірі 41077 грн. 40 коп., в тому числі: збір за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду в сумі 22073 грн. 13 коп., з яких сума основного платежу – 15154 грн. 74 коп., сума штрафної санкції – 6776 грн. 25 коп., сума пені – 142 грн. 14 коп.; податок на додану вартість в сумі 13549 грн. 27 коп., з яких сума основного платежу – 5732 грн. 23 коп., сума штрафної санкції – 7318 грн. 59 коп., сума пені 498 грн. 45 коп.; податок на прибуток підприємств в сумі 5455 грн. 00 коп., з яких основного платежу – 5455 грн. 00 коп. /а.с.12, 45-46/.

Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації.

Згідно з п. 5.1 ст. 5 вищевказаного Закону податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації Зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків у адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п. 2.1 Інструкції про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 15.11.1999 р. за № 785/4078 (далі –Інструкція) платниками збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду є юридичні і фізичні особи, яким надані в постійне або тимчасове користування земельні ділянки лісового фонду.

Відповідно до п. 6.1 Інструкції лісокористувачі щокварталу складають розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду накопичувальним підсумком з початку року за встановленою формою, що є підставою для взяття їх на облік в органах державної податкової служби та нарахування суми збору в особовому рахунку платника.

Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України на Середино-Будське дочірнє агролісогосподарське підприємство "Середино-Будський агролісгосп" покладено обов'язок своєчасно вносити плату за спеціальне використання лісових ресурсів.

Відповідно до ст. 77 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів, крім розміщення пасік, є платним. Розподіл зборів за використання лісових ресурсів на землях державної та комунальної власності визначається законом. Порядок справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів установлюється Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що відповідачем самостійно було подано розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду за 9 місяців 2009 року /а.с.18/, податкові декларації з податку на додану вартість за 8, 9, 10 місяць 2009 року /а.с.19-24/ та декларацію з податку на прибуток підприємства за 3 квартали 2009 року /а.с.26/, якими визначено суму податкового зобов’язання.

Відповідно до пояснень представника позивача, 25.08.2009 року податковим органом була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати збору за спеціальне використання лісових ресурсів за період з 10.02.2009 року по 19.02.2009 року /а.с.40-41/, крім цього 07.09.2009 року була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати податку на додану вартість за період з 30.04.2009 року по 28.08.2009 року /а.с.42-44/. В результаті перевірок встановлено порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 від 21 грудня 2000 року, а саме встановлено факт несвоєчасності сплати збору за спеціальне використання лісових ресурсів та податку на додану вартість.

Відповідальність за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов’язання протягом граничних строків передбачено п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 від 21 грудня 2000 року.

На підставі вказаних актів уповноваженою особою позивача були винесені податкові повідомлення-рішення №0000551500/0, №0000581500/0, №0000561500/0, №0000571500/0, №0000521500/0, №0000511500/0, №0000531500/0, №0000541500/0, №0000591500/0 від 26.08.2009 року про накладення штрафу за платежем збору за спеціальне використання лісових ресурсів та податкові повідомлення-рішення №0000471500/0, №00004615/0 від 07.09.2009 року про накладення штрафу за платежем податок на додану вартість /а.с.13-17,25/. Дані податкові повідомлення-рішення відповідачем були отримані.

У відповідності до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов’язання вважається узгодженим у день отримання платником податків повідомлення-рішення, окрім випадку коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив податкове зобов’язання та на протязі десяти днів звертається до такого органу зі скаргою про перегляд відповідного рішення.

Оскарження вищезазначених податкових повідомлень платником податку не проводилося, тому у розумінні п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 вищезазначеного Закону податкове зобов’язання являється узгодженим.

Відповідно до ст. 16 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачу було нараховано пеню за несвоєчасну сплату збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду в сумі 142 грн. 14 коп., за несвоєчасну сплату податку на додану вартість в сумі 498 грн. 45 коп.

Згідно з п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги.

На виконання вказаної норми закону позивачем було надіслано Середино-Будському дочірньому агролісогосподарському підприємству "Середино-Будський агролісгосп" першу податкову вимогу за формою «Ю1» №1/36 від 31.12.2008 року, яка була отримана уповноваженою особою відповідача 31.12.2008 року, про що свідчить її підпис у відповідній графі корінця вимоги, та другу податкову вимогу за формою «Ю2» №2/1 від 02.02.2009 року, яка була отримана відповідачем 04.02.2009 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с.27-28/.

Однак сума податкової заборгованості відповідачем в повному обсязі сплачена не була.

Згідно п.п. 5.4.1. п.5.4. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII до обов’язків платників податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.

Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" закріплено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов’язкових платежів) відповідно до законів України.

Згідно з п. 20.1 ст. 20 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28 грудня 1994 року N 334/94-ВР, відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства несе платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.

На підставі п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про Державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 року N 509-XII, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.

Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу”, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Станом на день розгляду справи заборгованість відповідачем в повному обсязі не сплачена і складає 41077 грн. 40 коп., в тому числі: збір за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду в сумі 22073 грн. 13 коп., з яких сума основного платежу – 15154 грн. 74 коп., сума штрафної санкції – 6776 грн. 25 коп., сума пені – 142 грн. 14 коп.; податок на додану вартість в сумі 13549 грн. 27 коп., з яких сума основного платежу – 5732 грн. 23 коп., сума штрафної санкції – 7318 грн. 59 коп., сума пені 498 грн. 45 коп.; податок на прибуток підприємств в сумі 5455 грн. 00 коп., з яких основного платежу – 5455 грн. 00 коп.

Таким чином, судом достовірно встановлено, що позовні вимоги Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області до Середино-Будського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Середино-Будський агролісгосп" про стягнення податкової заборгованості на загальну суму 41077 грн. 40 коп. є правомірними, обґрунтованими і відповідно, підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області до Середино-Будського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Середино-Будський агролісгосп" про стягнення податкової заборгованості в сумі 41077 грн. 40 коп. – задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Середино-Будського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Середино-Будський агролісгосп" (41100, Сумська область, м. Середина-Буда, вул. Радянська, 115, код 14027095) на користь Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Комуністична, 2, код 21102905) податкову заборгованість в сумі 41077 грн. 40 коп. /сорок одна тисяча сімдесят сім грн. 40 коп./.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 03.02.2010 року.

Суддя                               (підпис)                               О.М. Кунець

З оригіналом згідно

          Суддя                                                                       О.М. Кунець