Постанова № 7764768, 12.01.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2010
Номер справи
2а-399/10/1870
Номер документу
7764768
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 січня 2010 р.                                                             Справа № 2а-399/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

          за участю секретаря судового засідання- Шевченко В.М.,

представника позивача - Торути Л.П.,

представника відповідача - Рибкіної Ю.М., ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Фабрика лінія" до Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ,-

В С Т А Н О В И В:

28 жовтня 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, який його представник підтримала в судовому засіданні, мотивуючи позовні вимоги тим, що рішенням Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції від 19.06.2009 року за № 0001792341 до приватного підприємства "Фабрика ЛІНІЯ" застосовано штрафну санкцію на суму 20000 гривень. Рішення прийнято на підставі акту планової виїзної перевірки приватного підприємства "Фабрика лінія" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 05.12.2006 р. по 31.12.2008 р., валютного та іншого законодавства за період з 05.12.2006 р. по 31.12.2008 року від 05.06.2009 року за № 179/23-3/34678149. На думку податкового органу позивач порушив п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, що затверджено Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року за № 637.

Позивач аважає таке рішення протиправним та просить визнати його нечинним з тих підстав, що в акті зазначено, що прибутковий касовий ордер на оприбуткування готівкових коштів на суму 4000 гривень, які були зняті з розрахункового рахунку 2 листопада 2007 року не оформлювався. Проте, ця обставина виявлена лише 5 червня 2009 року. Штрафна санкція за порушення п. 2.6 Положення не відноситься до категорії податкового зобов'язання або податкового боргу, вона є адміністративно-господарською санкцією, тому на неї розповсюджується дія Господарського кодексу України. Статтею 250 ГК України встановлено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення діяльності.

Представник відповідача проти позову заперечив, в обгрунтування заперечення пояснив, що при проведенні планової виїзної перевірки приватного підприємства "Фабрика лінія", щодо правильності дотримання вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 було виявлено порушення п.2.6 цього Положення, а саме: на оприбуткування готівкових коштів на суму 4000,00 грн., які були зняті з розрахункового рахунку 02.11.2007 р. прибутковий касовий ордер не оформлявся, в касовій книзі запис про оприбуткування готівкових коштів відсутній. Відповідно до п. 6 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із функцій державної податкової служби України є забезпечення застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій. Статтею 4 Господарського кодексу України зазначено, що фінансові відносини за участі суб’єктів господарювання, що виникають в процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів, адміністративні та інші відносини управління за участю суб’єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб’єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб’єкта господарювання, не є предметом регулювання цього кодексу.

У зв’язку з цим, строки застосування до суб’єктів господарювання адміністративно-господарських санкцій, передбачені статтею 250 Господарського кодексу України, не поширюються на фінансові санкції, які застосовують органи державної податкової служби.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задовленню, виходячи з наступного. Статтями 6,17 КАС України передбачено, що кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом. Компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб”єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.

Відповідно до ст. 71 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб”єкта владних повноважень обов”язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що при проведенні планової виїзної перевірки приватного підприємства "Фабрика лінія" щодо правильності дотримання вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 було виявлено порушення п.2.6 цього Положення, а саме: на оприбуткування готівкових коштів на суму 4000,00 грн., які були зняті з розрахункового рахунку 02.11.2007 р. прибутковий касовий ордер не оформлявся, в касовій книзі запис про оприбуткування готівкових коштів відсутній. Це порушення зафіксоване в акті перевірки від 05.06.2009 року ( а.с.12-57), та не заперечується позивачем. 19 червня 2009 року Конотопською міжрайонною державною податковою інспекцією прийняте рішення про застосування до позивача штрафних ( фінансових) санкцій в розмірі 20000 гривень ( а.с.9).

Однак, суд вважає, що дане рішення суперечить вимогами чинного законодавства з наступних підстав. Фінансові санкції за своєю правовою природою є адміністративно – господарськими санкціями згідно положень ст. 238 Господарського кодексу України, оскільки застосовуються уповноваженими органами державної влади, як заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб’єкта господарювання та ліквідацію його наслідків, у випадках передбачених законом.

Згідно абзацу другого п. 7.3, п. 7.50 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, ст. 3 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», п. 4 ст. 10, п. 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби наділені повноваженнями по здійсненню контролю за дотримання норм з регулювання обігу готівки та застосуванню фінансових санкцій за їх порушення.

В статті 250 Господарського кодексу України передбачений строк застосування адміністративно – господарських санкцій. Цей строк є загальним для застосування всіх адміністративно – господарських санкцій і застосовується у випадку відсутності строку їх застосування в спеціальному законі.

Ні в Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, ні в Указі Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» не передбачено строків застосування фінансових санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки.

Таким чином, підлягає застосуванню ст. 250 Господарського кодексу України, відповідно до якої адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Рішення Конотопської міжрайонної податкової інспекції № 0001792341, яким на підставі абзацу другого ст. 1 Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» до приватного підприємства "Фабрика Лінія" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 20000 грн., було прийнято 19 червня 2009 року, тобто через 1 рік 7 місяців 17 днів з дня вчинення правопорушення. Тобто застосування фінансових санкцій оспорюваним рішенням є неправомірним, оскільки прийняте з порушення граничного строку їх застосування.

При цьому посилання відповідача на ст. 4 Господарського кодексу України, як на підставу безпідставності застосування строку, передбаченого ст. 250 Господарського кодексу України, є помилковим, оскільки в даному випадку йде мова про адміністративні та інші відносини управління, пов’язані зі здійсненням органами держави влади та місцевого самоврядування повноважень, зокрема, щодо здійснення державного контролю та нагляду за господарською діяльністю (ст. 19 Господарського кодексу України), однак це застереження не стосується строків застосування до суб’єкта господарювання адміністративно–господарських санкцій, які застосовуються за порушення правил здійснення господарської діяльності, встановлених в законодавстві, спеціальним суб’єктом – органом держави влади або місцевого самоврядування в межах їх повноважень, оскільки ці відносини, в першу чергу, складаються у сфері господарювання і підпадають під дію норми ст. 250 Господарського кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задовленню, а рішення Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції від 19.06.2009 року за № 0001792341 про застосування до позивача штрафної санкції на суму 20000 гривень є нечинним.

Керуючись ст. 250 Господарського кдексу України, Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, ст. 3 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», п. 4 ст. 10, п. 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Фабрика лінія" до Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій – задовольнити.

Визнати нечинним рішення Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області № 0001792341 від 19.06.2009 року про застосування до приватного підприємтсва "Фабрика лінія" штрафних санкцій на суму 20000 гривень.

Стягнути на користь приватного підприємства "Фабрика лінія" за рахунок державного бюджету 03 гривні 40 копійок в рахунок повернення судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                                                             Л.М. Опімах

Повний текст постанови складений 18 січня 2010 року.