Ухвала суду № 77642263, 01.11.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
01.11.2018
Номер справи
522/15332/18
Номер документу
77642263
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №522/15332/18

Провадження №2/522/7871/18

УХВАЛА

01 листопада 2018 року м.Однса

Приморський районний суд м.Одеси у складі:

головуючого судді – Домусчі Л.В.,

за участі секретаря судового засідання – Вадуцкої В.І.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 надання адміністративних послуг Одеської міської ради про зняття з реєстрації місця проживання,

В С Т А Н О В И В:

Позивачі 29.08.2018 року звернулися до суду з позовом до ОСОБА_3 надання адміністративних послуг Одеської міської ради про зняття з реєстрації місця проживання.

В обґрунтування своїх вимог представник позивачів зазначила, що вона, діючи на підставі довіреностей від позивачів, звернулась до ОСОБА_3 надання адміністративних послуг ОМР з заявами про зняття з реєстрації місця проживання її сина ОСОБА_1 та його дружини - ОСОБА_2, у зв'язку зі зміною їх місця мешкання. ОСОБА_3 надання адміністративних послуг ОМР відмовив у задоволенні заяв, у зв’язку з тим. що працівниками міграційної служби Російської Федерації при перетині кордону, були помилково проставлені штампи у паспорти громадян України, хоча ОСОБА_4 та ОСОБА_2 подавали по 2 паспорти, один - громадянина України, другий - громадянина України для виїзду за кордон. Вважає, що працівники Міграційної служби Російської Федерації повинні були проставити ці штампи в паспорт громадянина України для виїзду за кордон, але вони помилково були поставлені не в той паспорт. Ці записи непередбачені для внесення в паспорт громадянина України відповідно до п.6 Положень про паспорт громадянина України. Позивачами ці помилки помічені не були, так як вони були поставлені на останніх сторінках паспорту, які практично ніхто не використовує. Це виявились лише тоді, коли стали розглядатися її заяви ОСОБА_3 надання адміністративних послуг ОМР про зняття позивачів з реєстрації місця проживання, на підставі чого відповідачем було відмовлено у задоволенні заяв про зняття ОСОБА_1 та ОСОБА_1 і Л І. з реєстрації місця проживання, у зв’язку з чим виникла необхідність щодо звернення до суду з відповідним позовом.

Ухвалою суду від 03.09.2018 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків.

18.09.2018 року представником позивачів було подано заяву щодо усунення недоліків

Ухвалою Приморського районного суду м.Одеси від 03.09.2018 року провадження у справі відкрито та ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання на 01.11.2018 року.

01.11.2018 року представник ОСОБА_3 надання адміністративних послуг Одеської міської ради у судове засідання з’явилася, надала сулу клопотання про закриття провадження по справі, як таке, що не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Своє клопотання представник обґрунтовує тим, щопідставою для подання позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3 надання адміністративних послуг Одеської міської ради стала відмова 14.08.2018 року в наданні адміністративної послуги зі зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за адресою: м.Одеса, Італійський бульвар, 3, в/ч А-3842. Відмова у наданні ОСОБА_1 та ОСОБА_1 1.1. 28.02.2018 року зазначеної адміністративної послуги, пов’язана зі здійсненням суб’єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а саме зі здійсненням ОСОБА_3 повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».Представник відповідача зазначив, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання осіб або відмова у здійсненні зазначених дій є результатом здійснення владних повноважень відповідним органом місцевого самоврядування за заявою фізичної особи та спрямований на реалізацію обов’язку фізичних осіб реєструвати місце проживання, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання є адміністративними послугами, а ОСОБА_3 надання адміністративних послуг є суб’єктом, який здійснює публічно-владні управлінські функції на виконання делегованих йому повноважень, у зв’язку з чим визначення законності дій ОСОБА_3 щодо відмови у наданні адміністративної послуги зі зняття з реєстрації місця проживання має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.

У судовому засіданні з’явилася представник позивачів ОСОБА_5, проти клопотання представника відповідача заперечувала.

05.11.2018 року суддя перебувала у відрядженні.

Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи приходить до наступного висновку.

З позову вбачається, що позивачі просять зоюовязати ОСОБА_3 надання адміністративних послуг Одеської міської ради зняти їх, ОСОБА_2 та ОСОБА_1, з реєстрації місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 в/ч А-3842, у зв’язку з тим, що вони виїжджають на проживання до іншої держави.

До матеріалів справи містяться заяви ОСОБА_1 від 01.08.2018 року та ОСОБА_2 від 14.08.2018 року, з якими позивачі зверталися до ОСОБА_3 надання адміністративних послуг ОМР, та на підставі яких відповідач відмовив у задоволенні зазначених заяв, зазначивши, що у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними (ПГУ пошкоджено) (а.с.12, 13).

Відповідно до статей 124, 125 Конституції України правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір. Судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення (частина перша статті 18 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 року №475/97-ВР, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12.10.1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (...) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (...)». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною 1 статті 19 ЦПК визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Підставою для подання позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3 надання адміністративних послуг Одеської міської ради стала відмова 14.08.2018 року в наданні адміністративної послуги зі зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за адресою: м.Одеса, Італійський бульвар, 3, в/ч А-3842.

Статтеє 55 Конституції України зазначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Пунктом 2 частини 1 статті 4 КАС України, зокрема, визначено, що публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов’язує надавати такі послуги виключно суб’єкта владних повноважень, і спір виник у зв’язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг.

Статтею 6 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відмова у наданні ОСОБА_1 та ОСОБА_1 1.1. 28.02.2018 року зазначеної адміністративної послуги, пов’язана зі здійсненням суб’єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а саме зі здійсненням ОСОБА_3 надання адміністративних послуг Одеської міської ради повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Пунктом 1.1 Положення про ОСОБА_3 надання адміністративних послуг Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 08.11.2017 року №2583-УІІ, встановлено що ОСОБА_3 є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг.

Відповідно до рішення Одеської міської ради 16 березня 2016 року №421-VII, повноваження органу реєстрації, передбачені Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», на території міста Одеси здійснює ОСОБА_3 надання адміністративних послуг Одеської міської ради.

Пунктом 2 статті 1 Закону України «Про адміністративні послуги» визначено, що адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб’єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов’язків такої особи відповідно до закону.

Відповідач вважає, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання осіб або відмова у здійсненні зазначених дій є результатом здійснення владних повноважень відповідним органом місцевого самоврядування за заявою фізичної особи та спрямований на реалізацію обов’язку фізичних осіб реєструвати місце проживання, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання є адміністративними послугами.

Згідно з п.6 ст.12 Закону України «Про адміністративні послуги», перелік адміністративних послуг, які надаються через центр надання адміністративних послуг, визначається органом, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг.

Так, відповідно до Переліків адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг Одеської міської ради, затверджених рішенням Одеської міської ради від 10.06.2015 року №6703-УІ зі змінами та доповненнями, зняття з реєстрації місця проживання особи віднесено до переліку адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг Одеської міської ради.

Згідно зі статтею 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється зокрема на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб’єктом владних повноважень владних управлінських функцій у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності.

Таким чином, визначення законності дій ОСОБА_3 щодо відмови у наданні адміністративної послуги зі зняття з реєстрації місця проживання має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до абз.1 п.2 ч.1 ст.4 КАС України публічно-правовий спір, це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження як формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.

Так, відповідно до п.30, Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 року №207, орган реєстрації для потреб реєстрації місця проживання/ перебування формує та веде реєстр територіальної громади. Орган реєстрації є розпорядником відповідного реєстру територіальної громади.

Відповідно до п.27 Правил реєстрації місця проживання, працівник органу реєстрації під час здійснення зняття з реєстрації місця проживання особи формує і вносить дані про зняття з реєстрації місця проживання особи до реєстру територіальної громади.

Тобто, ОСОБА_3 надання адміністративних послуг є суб'єктом, який здійснює публічно-владні управлінські функції на виконання делегованих йому повноважень.

З огляду на вищевказане, зазначена справа повинна розглядатись в порядку адміністративного судочинства.

Згідно п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Таким чином, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі.

Керуючись ст.124 Конституції України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.1, 3, 4, 19, 43, 49, 89, 200, ч.1 ст. 223, 247, 258, 260, п.1 ч.1 ст. 255, 263, 354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Клопотання представника відповідача – задовольнити.

Провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 надання адміністративних послуг Одеської міської ради про зняття з реєстрації місця проживання – закрити.

Ухвалу суду може бути оскаржена протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення, шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси.

Повний текст ухвали суду складено 06.11.2018 року.

Суддя Л.В. Домусчі