Рішення № 77631036, 01.11.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2018
Номер справи
1940/1392/18
Номер документу
77631036
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 1940/1392/18

01 листопада 2018 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Придаткевич Н.В.

представника позивача ОСОБА_1, довіреність від 01.08.2018

представника відповідача ОСОБА_2, довіреність від 20.07.2018 №2583/09

свідка ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про скасування розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19 липня 2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_4 до ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про скасування розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просить

- скасувати розпорядження від 15.03.2018 №137797 ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_4 з 01.12.2017 відповідно до акту перевірки достовірності подання довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 27.11.2017 №5164 Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зобов'язавши Бережанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 01.12.2017 у попередньому розмірі, та повернути грошові кошти, які були утримані з пенсії ОСОБА_4, як наслідок проведеного перерахунку пенсії з 01.12.2017 відповідно до акту перевірки достовірності подання довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 27.11.2017 №5164 Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 19.08.1998 позивач отримувала пенсію в управлінні праці і соціального захисту м. Тернополя, пізніше в районному відділі Пенсійного фонду м. Тернополя, Управлінні Пенсійного фонду України в м. Тернополі та Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області до 14.11.2017. З 01.12.2017 у зв'язку із переїздом на постійне місце проживання у ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсійну справу було взято на облік в Бережанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (пенсія Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області виплачена по 30.11.2017 включно).

У квітні 2018 року Pera ОСОБА_6, отримала пенсію у меншому розмірі, а саме в сумі 4824,77 грн., що на 656,42 грн. менше, ніж вона отримувала.

З метою з'ясування причин зменшення розміру пенсії позивач 16.04.2018 звернулася до ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із відповідною заявою.

24.04.2018 листом за вихідним №14/Р-11 повідомлено, що під час перевірки достовірності подання довідки про заробітну плату від 28.11.2003 №421, виданої архівним відділом ОСОБА_5 районної державної адміністрації, за період з 01.10.1994 по 10.09.1996, встановлено невідповідність нарахованої заробітної плати і утримання пенсійних внесків. У зв'язку з чим позивачу було проведено перерахунок пенсії, внаслідок якого розмір пенсії було зменшено з 5481,19 грн. до 4824,77 грн. з 01.12.2017. З таким твердженням відповідача позивач не згідна, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання на 27.08.2018.

02.08.2018 від відповідача ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступив відзив на позовну заяву. (арк.спр.36-38)

27.08.2018 ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду за клопотанням представника відповідача ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області розгляд справи відкладено до 24.09.2018.

В судовому засіданні 24.09.2018 за клопотанням представника позивача оголошено перерву до 15.10.2018. 15.10.2018 розгляд справи відкладено до 17.10.2018. В судовому засіданні 17.10.2018 оголошено перерву до 29.10.2018. 29.10.2018 розгляд справи відкладено до 01.11.2018.

В судовому засіданні 01.11.2018 представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, з мотивів викладених у позові та просить задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення сторін, свідка, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 24.10.2017 позивач ОСОБА_4 звернулася до ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо запиту пенсійної справи з Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, де вона перебувала на обліку.

03.11.2017 до ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області надійшла пенсійна справа ОСОБА_4, яка з 01.12.2017 прийнята на облік, оскільки згідно атестату Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області пенсія виплачена по 30.11.2017.

За матеріалами пенсійної справи пенсія позивачу нарахована при загальному стажі роботи 40 років 11 місяців 5 днів та заробітної плати за 24 календарних місяців роботи 01.10.1994 по 10.09.1996 згідно архівної довідки про заробітну плату №421 від 28.11.2003, виданої архівним відділом ОСОБА_5 районної державної адміністрації (арк.спр.12-18)

27.11.2017 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області по архівному відділу ОСОБА_5 районної державної адміністрації проведена перевірка достовірності подання довідки про заробітну плату за вказаний період з 01.10.1994 по 10.09.1996.

Згідно акту №5164 від 27.11.2017 проведеною перевіркою достовірності подання даних, зазначених довідці №421 від 28.11.2003, виданій архівним відділом ОСОБА_5 районної державної адміністрації на ім'я ОСОБА_4 з даними первинних документів в частині нарахованої заробітної плати встановлено невідповідність нарахованої заробітної плати та утримання пенсійних внесків за період з 01.10.1994 по 31.12.1994, з 01.04.1995 по 31.08.1995, та 01.10.1995 по 31.12.1995, з 01.01.1996 по 10.09.1996.(арк.спр.39)

Допитана в судовому засіданні в якості свідка головний спеціаліст сектору контрольно-перевірочної роботи №2 управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області ОСОБА_3 підтвердила факт невідповідності нарахованої заробітної плати та утримання пенсійних внесків ОСОБА_4 за період з 01.10.1994 по 31.12.1994, з 01.04.1995 по 31.08.1995, та 01.10.1995 по 31.12.1995, з 01.01.1996 по 10.09.1996, що відображено в акті про результати перевірки достовірності подання довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 27.11.2017 №5164.

До проведення перевірки даних зарплати розмір пенсії ОСОБА_4 з 01.12.2017 становив 5481,19 грн., а саме:

5124,36 грн. основний розмір пенсії (коефіцієнт страхового стажу 0,40917, коефіцієнт заробітної плати - 3,32690);

290,40 грн. доплата за понаднормативний стаж (20 років);

66,43 грн. підвищення дітям війни.

Враховуючи дані перевірки, суми заробітної плати приведено у відповідність до первинних документів, що призвело до зменшення коефіцієнту заробітної плати з 3,32690 на 2,90073 і до зменшення розміру пенсі з 5481,19 грн. на 4824,77 грн., а саме:

4467,94 грн. основний розмір пенсії (коефіцієнт страхового стажу 0,40917; коефіцієнт заробітної плати - 2,90073);

290,40 грн. доплата за понаднормативний стаж (20 років);

66,43 грн. підвищення дітям війни.

На підставі виявлених перевіркою порушень та наданих архівним відділом ОСОБА_5 районної державної адміністрації первинних документів 01.12.2017 виникла переплата в сумі 2625,68 грн., а саме 656,42 грн. за грудень 2017 року, 656,42 грн. за січень 2018 року, 656,42 грн. за лютий 2018 року, 656,42 грн. за березень 2018 року.

Позивача ОСОБА_4 було повідомлено про виявлену переплату, яка згідно заяви від 23.03.2018 погашена одноразово в сумі 2625,68 грн. (арк.спр.41)

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість висновків відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер це особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії мають право вимагати відповідні документи в підприємств, організацій і окремих осіб, а також необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно пункту 2 частини першої статті 13-1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право у випадках, передбачених законом проводити позапланові перевірки бухгалтерських книг, звітів та інших документів щодо достовірності відомостей поданих до реєстру застрахованих осіб або для призначення пенсій, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час такихперевірок.

У відповідності до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Згідно зі статтею 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. (частини друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України)

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В ході судового розгляду справи позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження протиправності розпорядження ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 15.03.2018 №137797 щодо перерахунку пенсії ОСОБА_4 з 01.12.2017 відповідно до акту перевірки достовірності подання довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 27.11.2017 №5164 Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.

Не знайшло свого підтвердження і посилання представника позивача на неправомірність проведеної перевірки, оскільки вищенаведеними законодавчими актами, зокрема статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статтею 13-1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено право органів Пенсійного фонду України проводити позапланові перевірки бухгалтерських книг, звітів та інших документів щодо достовірності відомостей поданих до реєстру застрахованих осіб або для призначення пенсій, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час такихперевірок.

Таким чином, за сукупністю наведених обставин, суд дійшов висновку, що розпорядження ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 15.03.2018 №137797 щодо перерахунку пенсії ОСОБА_4 з 01.12.2017 відповідає критеріям, встановленим частиною другою статті 2 КАС України, у зв'язку з чим, позовна вимога про скасування розпорядження від 15.03.2018 №137797 ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_4 з 01.12.2017 відповідно до акту перевірки достовірності подання довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 27.11.2017 №5164 Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області не підлягає задоволенню.

Відтак, не підлягає задоволенню і похідна позовна вимога про зобов'язання ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 01.12.2017 у попередньому розмірі, та повернути грошові кошти, які були утримані з пенсії ОСОБА_4, як наслідок проведеного перерахунку пенсії з 01.12.2017 відповідно до акту перевірки достовірності подання довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 27.11.2017 №5164 Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.

За таких встановлених обставин в задоволенні позову ОСОБА_4 до ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про скасування розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії слід відмовити повністю.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_4 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Шевченка, 13а, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область, 47501, код ЄДРПОУ 40377362) про скасування розпорядження від 15.03.2018 №137797 ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_4 з 01.12.2017 відповідно до акту перевірки достовірності подання довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 27.11.2017 №5164 Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області та зобов'язання ОСОБА_5 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 01.12.2017 у попередньому розмірі, та повернення грошових коштів, які були утримані з пенсії ОСОБА_4, як наслідок проведеного перерахунку пенсії з 01.12.2017 відповідно до акту перевірки достовірності подання довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 27.11.2017 №5164 Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 06 листопада 2018 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.