Рішення № 77630973, 06.11.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2018
Номер справи
1840/3264/18
Номер документу
77630973
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2018 р. Справа №1840/3264/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Гелети С.М., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Шосткинське об’єднане УПФУ), в якому просить визнати протиправними (дискримінаційними) дії відповідача, які полягають у не виплаті пенсії, починаючи з липня 2014; зобов’язати відповідача поновити нарахування та виплату пенсії за віком, сплатити заборгованість з липня 2014.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 2008 року є позивач пенсіонером, до липня 2014 року перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України Жовтневого району м. Луганська. З жовтня 2017 позивача взято на облік в Шосткинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України як внутрішньо переміщену особу. При цьому з липня 2014 до моменту звернення до суду пенсія позивачу не виплачується у зв’язку із чим останній звернувся до суду за захистом своїх прав.

04.10.2018 відповідачем подано відзив, у якому Шосткинське об’єднане УПФУ проти позовних вимог заперечує та зазначає, що припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365. Розпорядженням Шосткинського об’єднаного УПФУ від 01.11.2017 на виконання рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради від 27.10.2017 № призупинено виплату пенсії ОСОБА_1 у зв’язку з відсутністю особи за місцем проживання.

18.09.2018 ухвалою суду відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 04.10.2018 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради, а також відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду. Витребувано у відповідача копію пенсійної справи ОСОБА_1

Ухвалою від 18.10.2018 у справі призначено судове засідання та витребувано матеріали пенсійної справи позивача. 22.10.2018 від відповідача надійшли матеріли пенсійної справи ОСОБА_1 Представники сторін у судове засідання 06.11.2018 не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсіонер за віком, перебуває на обліку в Шосткинському об'єднаному УПФУ. До липня 2014 позивач перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України Жовтневого району м. Луганська, а з жовтня 2017 став на облік в Шосткинському об'єднаному УПФУ.

03.10.2017 позивачу видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1 (а.с. 12). В матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1, наданої відповідачем, також міститься довідка від 03.10.2017 НОМЕР_1 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.

Розпорядженням від 01.11.2017 Шосткинське об'єднане УПФУ призупинило з 01.08.2014 виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради від 27.10.2017 № 24 (а.с. 26).

Суд не погоджується із такими діями відповідача з огляду на наступне.

Так, 22.11.2014 року набув чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (далі - Порядок № 509). Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства Державний ощадний банк України. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому, з компенсацією витрат за надання таких послуг, передбачених укладеним відповідно до пункту 3 цієї постанови тристороннім договором.

Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку за місцем перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ "Державний ощадний банк України".

При цьому суд зазначає, що у даному випадку ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб, йому видана довідка від 03.10.2017 № НОМЕР_1. Доказів скасування вказаної довідки відповідачем не надано.

Питання виплати пенсій врегульовані ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені підстави припинення та поновлення виплати пенсії.

У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 зазначеного Закону поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.

Як встановлено судом, виплата пенсії ОСОБА_1 призупинена на підставі розпорядження Шосткинського об'єднаного УПФУ від 01.11.2017, яке в свою чергу прийнято прийнятого на підставі рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради від 27.10.2017 № 24.

При цьому судом не встановлено, а відповідачем не зазначено у відзиві та не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав, визначених ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для призупинення виплати пенсії ОСОБА_1 Крім того, суд також зазначає, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить такої підстави невиплати пенсії як її "призупинення".

Суд вважає за необхідне застосувати до спірних правовідносин практику Європейського Суду з прав людини, як джерело права відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".

Як зазначив Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "Пічкур проти України" (набрало статусу остаточного 07.02.2014 року) право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення). У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Суд звертає увагу відповідача на положення статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952) яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на встановлені обставини, суд вважає дії Шосткинського об’єднаного УПФУ такими, що не відповідають зазначеним приписам Основного Закону, оскільки виплата пенсії позивачу була призупинена за відсутності законодавчо встановлених підстав.

Посилання відповідача на норми постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 суд вважає безпідставним, оскільки встановлення нормативно-правовим актом розширеного кола підстав для припинення виплати пенсії суперечить вимогам Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який має вищу юридичну силу.

Даний висновок суду узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 06.02.2018 по справі № 233/4105/17 провадження № К/9901/614/17. Також позиція суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеною в рішенні від 03.05.2018 року у зразковій справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії, залишеною без змін Великою Палатою Верховного Суду постановою від 04.09.2018 № 805/402/18-а провадження № 11-644асі18.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач - Шосткинське об'єднане управління ПФУ, призупиняючи виплату пенсії з підстав, не передбачених ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", діяв не на підставі та у спосіб, що визначені законом.

При цьому суд зазначає, що позивач просив визнати протиправними (дискримінаційними) дії відповідача, які полягають у не виплаті пенсії, починаючи з липня 2014 року. Однак, як встановлено судом, виплата пенсії ОСОБА_1 була призупинена з 01.08.2014 на підставі розпорядження Шосткинського об'єднаного УПФУ від 01.11.2017.

На підставі ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати розпорядження Шосткинського об'єднаного УПФУ від 01.11.2017 про призупинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2014, що в даному випадку буде належним способом захисту порушеного права позивача.

Щодо визнання дій відповідача дискримінаційними, суд зазначає наступне.

Так, п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" дискримінація - ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними (далі - певні ознаки), зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними. У позовній заяві ОСОБА_1 не вказує на те які саме дії відповідача, на його думку, є дискримінаційними та не обґрунтовує наявність таких дій.

При цьому із змісту позову вбачається, що проявом дискримінації по відношенню до позивача стало прийняття рішення про призупинення виплати пенсії. Суд не вбачає у таких діях відповідача прояву дискримінації з огляду на те, що питання призначення, перерахунку та припинення пенсійних виплат належать до компетенції органів Пенсійного фонду України і належить до їх звичайних повноважень, які здійснюються відповідно до закону.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, з метою з'ясування обставин існування дискримінації у конкретній ситуації застосовується триступеневий тест:

по-перше, виявлення двох категорій осіб, які є порівнюваними та відмінними, оскільки відповідно до Конвенції, дискримінація передбачає належність людини до певної групи; по-друге, встановлення, чи дійсно члени цих двох груп оцінюються по-різному; і, по-третє, якщо так, то чи для цього є об'єктивні, обґрунтовані підстави.

У своїй заяві позивач не зазначив і не обґрунтував наявності в нього певної ознаки (раса, колір шкіри, стать, вік та ін.), яка б могла вплинути на питання перерахунку його пенсії. У такому разі має місце припущення позивача про обмеження його прав, яке не можна пов'язувати з дискримінацією.

З огляду на викладене суд відмовляє у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання дій відповідача дискримінаційними.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення, слід зазначити наступне.

Частиною 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Таким чином, вказаною нормою встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання. Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 01.11.2017 про призупинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2014.

Зобов’язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, 1, код ЄДРПОУ 37512104) поновити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, 41101, АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_2) нарахування та виплату пенсії з 01.08.2014 року.

Зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, 1, код ЄДРПОУ 37512104) нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, 41101, АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_2) з 01.08.2014 року з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, 41101, АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_2) пенсії за один місяць звернути до негайного виконання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, 1, код ЄДРПОУ 37512104) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, 41101, АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_2) суму судового збору в розмірі 1409,60 грн.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 06.11.2018.

Суддя С.М. Гелета