Рішення № 77630870, 02.11.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2018
Номер справи
818/2175/17
Номер документу
77630870
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2018 р. Справа №818/2175/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, Зарічного районного відділу у м. Суми Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачі, діючи в інтересах своєї неповнолітньої доньки, звернулись до суду з позовом. Мотивують вимоги тим, що по досягненню донькою 16-річного віку звернулись до відповідачів із заявами про видачу їй паспорту виключно у формі паспортної книжечки, без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, а не у формі пластикової картки типу ID-I. Також просили видати бланк паспорту громадянина України з проставленою відміткою місця проживання та провести спеціальну реєстрацію громадянства України – внести записи про набуття особою громадянства України спеціально уповноваженим на те органом. У відповідях на заяви відповідачі повідомили про те, що можливе оформлення паспорта громадянина України у формі картки, що містить безконтактний носій. Вважають таку відмову протиправною. Просять визнати протиправними дії відповідача – Зарічного районного відділу у м. Суми УДМС України в Сумській області щодо не оформлення паспорту у формі паспортної книжечки; зобов’язати відповідачів оформити та видати бланк паспорту у формі паспортної книжечки, з проставленою відміткою місця проживання – без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних; зобов’язати відповідачів вести паспортний облік відносно ОСОБА_3 за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та місцем реєстрації, без використання цифрового ідентифікатора особи (у тому числі за серією та номером паспорту), без внесення інформації про неї до Єдиного демографічного реєстру чи будь-яких баз даних і реєстрів та без автоматизованої обробки та передачі персональних даних.

Відповідач – УДМС України в Сумській області у відзиві на позов вказує, що із заявою встановленого зразка про видачу їй паспорта ОСОБА_3 не зверталась. Заява подана в довільній формі та не є підставою для видачі паспорта будь-якого зразку. У Зарічного РВ відсутні бланки паспортів у формі книжечки. З посиланням на Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" та постанову КМУ № 302 вказує на відсутність правових підстав для видачі паспорта у формі книжечки. Просить відмовити в задоволенні позову.

Позивачі у відповіді на відзив вказують, що вимоги Закону України «Про єдиний державний демографічний реєстр», на які посилається відповідач у відзиві, значно звужують обсяг прав і свобод, які були у громадянина до прийняття такого закону. Позивачі наполягають на застосуванні іншого законодавства про оформлення та видачу паспорта у вигляді книжечки, яким передбачено два альтернативних варіанти оформлення документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 28.02.2018 відмовлено в задоволенні заяв позивачів про витребування доказів.

Ухвалою суду від 28.02.2018 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі. Вказана ухвала була оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду та за наслідками апеляційного перегляду залишена без змін.

Ухвалою суду від 16.10.2018 відмовлено в задоволенні заяви УДМС України в Сумській області про участь у судовому засіданні.

Ухвалою суду від 16.10.2018 поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 02.11.2018 відмовлено в задоволенні заяви УДМС України в Сумській області про закриття провадження у справі.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи. Таким чином суд вирішує дану типову справу з урахуванням правових висновків ОСОБА_4 Верховного суду, викладених у постанові від 19.09.2018 по зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18).

Судом встановлено, що ОСОБА_3 та її батьки, після досягнення дитиною 16-річного віку, звернулись до відповідачів із заявами аналогічного змісту про видачу паспорта громадянина України. В них зазначили про відсутність наміру та згоди на отримання паспорту у формі пластикової картки та оформити бланк паспорту громадянина України без застосування засобів Єдиного демографічного реєстру. Видати паспорт виключно у вигляді паспортної книжечки. Проставити відмітку реєстрації місця проживання в паспорті. Провести реєстрацію громадянства України – внесення запису про набуття особою громадянства України спеціально уповноваженим на те органом у відповідні облікові документи. (а.с. 14-15,19-21.

Листом від 01.11.2017 та від 18.12.2017 УДМС України в Сумській повідомлено про те, що згідно з Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Роз’яснено порядок подачі документів для оформлення паспорта (а.с. 16-18, 22-24).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, з урахуванням висновків ОСОБА_4 Верховного Суду, викладених у зразковій справі, суд зазначає наступне.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивачі зазначають, що ОСОБА_3 відмовляється від оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки, оскільки така картка містить в собі безконтактний електронний носій із персональними даними, від обробки яких вона відмовляється. Посилається також на норми Закону України "Про громадянство України", Положення про паспорт громадянина України, відповідно до яких передбачено дві форми паспорта: книжечка і картка, і ОСОБА_3 реалізувала своє право на отримання паспорту у формі книжечки шляхом подання відповідної заяви до територіального підрозділу міграційної служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: 1) документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: а) паспорт громадянина України (...).

Частинами 1, 2, 4, 5 ст. 14 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" передбачено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.

Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (ч. 1 ст. 21 Закону).

Отже, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв'язку з неможливістю їх реалізації.

Згідно із ч. 3 ст. 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" паспорт громадянина України (...) містить безконтактний електронний носій.

Відповідно до п. 3 Положення про паспорт громадянина України від 26.06.1992 № 2503-XII, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (далі - Постанова № 302) затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, що додається.

За змістом п. 2 цієї Постанови із застосуванням засобів Реєстру запроваджено:

з 01 січня 2016 року - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-XII;

з 01 листопада 2016 року - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

До завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів ДМС матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України може оформлятися з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки; прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 01 листопада 2016 року припиняється (п. 3 Постанови № 302).

Пунктом 131 Постанови № 302 передбачено, що до безконтактного електронного носія, який міститься у паспорті, вноситься така інформація: (...) біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук) виключно за згодою особи.

Безконтактний електронний носій паспорта громадянина України нового зразка містить відцифровані персональні данні особи.

Як зазначили позивачі у позовній заяві, ОСОБА_3, звертаючись до відповідачів із заявою про видачу паспорта у формі книжечки, відмовилась від отримання паспорту з безконтактним електронним носієм, оскільки такий носій містить цифровий ідентифікатор особи та персональні дані, від обробки яких вона відмовляється.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про захист персональних даних", мета обробки персональних даних має бути сформульована в законах, інших нормативно-правових актах, положеннях, установчих чи інших документах, які регулюють діяльність володільця персональних даних, та відповідати законодавству про захист персональних даних.

Персональні дані - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована (ст. 2 Закону).

Обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (ч. 5, 6 ст. 6 вказаного Закону).

Таким чином, принципами обробки персональних даних є відкритість і прозорість, відповідальність, адекватність та не надмірність їх складу та змісту стосовно визначеної мети їх обробки, а підставою обробки персональних даних є згода суб'єкта персональних даних.

Законодавством не врегульовано питання щодо наслідків відмови особи від обробки її персональних даних, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору, що в свою чергу обумовлює неякість закону та порушення конституційних прав такої особи.

Як зазначила ОСОБА_4 Верховного Суду у рішенні по зразковій справі, реалізація державних функцій має здійснюватися без примушення людини до надання згоди на обробку персональних даних, їх обробка повинна здійснюватись, як і раніше, в межах і на підставі тих законів і нормативно-правових актів України, на підставі яких виникають правовідносини між громадянином та державою. При цьому, згадані технології не повинні бути безальтернативними і примусовими. Особи, які відмовилися від обробки їх персональних даних, повинні мати альтернативу - використання традиційних методів ідентифікації особи.

У ст. 8 Конвенції про захист осіб у зв'язку з автоматизованою обробкою персональних даних, ратифікованій Законом України від 06.07.2010 року № 2438-VI, зазначено: "Будь-якій особі надається можливість: а) з'ясувати існування файлу персональних даних для автоматизованої обробки, його головні цілі, а також особу та постійне місце проживання чи головне місце роботи контролера файлу; б) отримувати через обґрунтовані періоди та без надмірної затримки або витрат підтвердження або спростування факту зберігання персональних даних, що її стосуються, у файлі даних для автоматизованої обробки, а також отримувати такі дані в доступній для розуміння формі; с) вимагати у відповідних випадках виправлення або знищення таких даних, якщо вони оброблялися всупереч положенням внутрішнього законодавства, що запроваджують основоположні принципи, визначені у ст. 5 і 6 цієї Конвенції.

За сталою практикою ЄСПЛ, першою умовою виправданості втручання у права, гарантоване ст. 8 Конвенції, є те, що воно має бути передбачене законом, причому тлумачення терміну "закон" є автономним, та до якості "закону" ставляться певні вимоги (рішення ЄСПЛ у справі "Толстой-Милославський проти Сполученого Королівства" (Tolstoy Miloslavsky v. the United Kingdom) від 13 липня 1995 року, заява № 18139/91, п. 37) Під терміном "закон" слід розуміти як норми, встановлені писаним правом, так і правила, що сформувалися у прецедентному праві. Закон має відповідати якісним вимогам, насамперед, вимогам "доступності" та "передбачуваності".

Таким чином, норми Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" на відміну від норм Положення № 2503-ХІІ (яке є чинним на момент виникнення правовідносин) не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім'я та по-батькові та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог ст. 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, не відповідає вимогам якості закону (тобто втручання не було «встановлене законом») не було «необхідним у демократичному суспільстві» у тому сенсі, що воно було непропорційним цілям, які мали бути досягнуті, не покладаючи на особу особистий надмірний тягар. Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя, у контексті неможливості реалізації права на власне ім'я, що становить порушення ст. 8 Конвенції.

Будь-яке обмеження прав і свобод особи повинно бути чітким та законодавчо визначеним, однак у даному випадку таке обмеження, як неможливість отримання паспорта у формі книжечки, законодавством не передбачено.

З огляду на викладене, суд вважає, що відмовляючи у оформленні паспорту неповнолітній ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки, відповідач діяв протиправно.

Суд відхиляє доводи відповідачів про те, що заява ОСОБА_3 про видачу паспорта подана в довільній формі та не є підставою для видачі паспорта у будь-якій формі. Зі змісту відповідей на заяви вбачається, що дане питання при розгляді заяви не досліджувалось, відповідачами відмовлено у задоволенні заяви з інших підстав.

Разом з тим, не підлягають задоволенню вимоги позивачів в частині зобов’язання відповідачів оформити та видати бланк паспорту у формі паспортної книжечки, з проставленою відміткою місця проживання – без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних; зобов’язати відповідачів вести паспортний облік відносно ОСОБА_3 за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та місцем реєстрації, без використання цифрового ідентифікатора особи (у тому числі за серією та номером паспорту), без внесення нформації про неї до Єдиного демографічного реєстру чи будь-яких баз даних і реєстрів та без автоматизованої обробки та передачі персональних даних.

Судом встановлено, що 04.08.2018 ОСОБА_3 звернулась до Сумського міського відділу УДМС в Сумській області із заявою-анкетою про внесення до Єдиного державного демографічного реєстру персональної інформації про особу, а також пакетом документів, необхідних для оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки (а.с. 160), 16.08.2018 отримала паспорт громадянина України у формі ID-картки (а.с. 161). Таким чином, станом на день розгляду справи ОСОБА_3 виконала свій обов'язок щодо отримання паспорта громадянина України після досягнення 14-річного віку. З двох альтернативних шляхів оформлення паспорта обрала отримання паспорта у вигляді ID-картки з одночасним внесенням персональної інформації про особу до Єдиного демографічного реєстру. Враховуючи, що законодавством не передбачено видачу другого паспорта громадянина України, а обмін паспорта здійснюється за іншою процедурою, ніж видача його громадянину України, який досяг 14-річного віку, суд вважає, що відсутні підстави для зобов'язання відповідача оформити та видати бланк паспорта у формі паспортної книжечки.

Вимога про зобов'язання відповідачів вести паспортний облік відносно ОСОБА_3 без використання цифрових ідентифікаторів особи та без внесення інформації про неї до ЄДДР чи будь-яких баз даних і реєстрів без автоматизованої обробки та передачі персональних даних також не підлягає задоволенню. 04.08.2018 ОСОБА_3 звернулась до підрозділу ДМС із заявою про внесення інформації про неї до Єдиного державного демографічного реєстру, таким чином надала згоду на внесення інформації щодо неї з використанням цифрових ідентифікаторів особи. На підставі поданої заяви відповідач станом на день розгляду справи веде паспортний облік ОСОБА_3 з використанням даних Єдиного державного демографічного реєстру. Таким чином, на день розгляду справи спір з приводу методу ведення паспортного обліку особи відсутній.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, Зарічного районного відділу у м. Суми Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Зарічного районного відділу у м. Суми Управління Державної міграційної служби України в Сумській області щодо не оформлення паспорту неповнолітній ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки.

В частині вимог про зобов’язання Управління ДМС у Сумській області організувати роботу з оформлення та видачі, а Зарічного районного відділу у м. Суми УДМС України в Сумській області - оформити та видати бланк паспорту неповнолітній ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки, з проставленою відміткою місця проживання - без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних; зобов’язання вести паспортний облік відносно неповнолітньої ОСОБА_3: за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації, без використання любого цифрового ідентифікатора особи (у т.ч за серією та номером паспорту), без внесення інформації про неї до Єдиного Демографічного реєстру чи будь-яких баз даних і реєстрів та без автоматизованої обробки та передачі персональних даних - відмовити в зв'язку з необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко