Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2а-5980/09/0670
категорія 2.11.12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попової О. Г.,
при секретарі - Снігірьовій О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Червонський цукровик" до Державної податкової інспекції в Андрушівському районі про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій,-
встановив:
Позивач звернувся до суду із позовом до Державної податкової інспекції в Андрушівському районі про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій. Вказує, що 25.03.2009 року працівниками ДПА у Житомирській області проведено перевірку господарської одиниці магазину, що розташований за адресою: вул. Свердлова, 73, смт. Червоне, Андрушівського району та належить ВАТ "Червонський цукровик". За результатами перевірки складено акт № 0309/06/30/23/00372374 від 25.03.2009 року. На підставі вказаного акту видано рішення про застосування фінансових санкцій №0000482301 від 06.04.2009 року. Зазначене рішення оскаржувалось позивачем до ДПА України в Житомирській області, ДПА України, однак, скарги підприємства залишені без задоволення. Позовні вимоги мотивує тим, що податкові інспектори не мали права проводити перевірку, не попередивши товариство у відповідності до вимог ст.11 Закону України "Про державну податкову службу". Вважає, що немає сенсу реєструвати РРО "Експортред РС 380 " в РУ Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Житомирській області, так як реєстратор розрахункових операцій був зареєстрований в податковій інспекції.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали. Надали суду заперечення проти доводів позовної заяви.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та представників відповідача, встановив: згідно плану проведення перевірок контролю за розрахунковими операціями суб'єктів господарювання на березень 2009 року на підставі направлень №657, №661 від 02.03.2009 року працівниками ДПА у Житомирській області проведено перевірку господарської одиниці магазину, що розташований за адресою: вул. Свердлова, 73, смт. Червоне, Андрушівський район, Житомирська область та належить ВАТ "Червонський цукровик", за результатами якої складено акт № 0309/06/30/23/00372374 від 25.03.2009 року.
Перевіркою встановлені факти реалізації алкогольних напоїв за ціною, нижчою від встановлених мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напої, торгівлі алкогольними напоями через контрольно-касовий апарат, не зазначений в ліцензії та невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, чим порушено вимоги Постанови КМ України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва", ст.15 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", п.п.11,13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Вказаний акт підписаний продавцем Плахотіною Т.О., будь-яких зауважень не зазначено.
На підставі акта №0309/06/30/23/00372374 від 25.03.2009 року податковою інспекцією прийнято рішення №0000482301 від 06.04.2009 року про застосування до ВАТ "Червонський цукровик" фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 15513,20 грн. за реалізацію алкогольних напоїв за ціною, нижчою від встановлених мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв та за торгівлю алкогольними напоями через контрольно - касовий апарат, не зазначений в ліцензії.
Вказане рішення оскаржувалось позивачем до ДПА України в Житомирській області, ДПА України, однак, скарги підприємства залишені без задоволення.
З такими висновками податкової інспекції суд погоджується з огляду на наступне.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 8, 9, 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено функції органів державної податкової служби, до яких, зокрема, належать здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку.
Відповідно до п. 2 ст. 11 зазначеного Закону, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Згідно із частиною 7 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу" позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України (ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг").
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
У межах повноважень, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" органи державної податкової служби проводять перевірки згідно з затвердженими керівниками податкових органів планами-графіками.
Згідно наказу ДПА України від 04.04.2002 р. N 155/ДСК - перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу - сукупність заходів контролюючих органів, спрямованих на здійснення контролю за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності вимог Законів України "Про державну податкову службу в Україні", "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок проведення розрахункових операцій, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації та грошових коштів, а також контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку здійснення операцій з купівлі продажу іноземної валюти.
Відповідно до наказу Державної податкової адміністрації від 27.05.2008 № 355 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків" перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій проводяться групою у складі не менше двох посадових осіб органів ДПС за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку (примірна форма направлення наведена в додатку 8 до Методичних рекомендацій). Направлення виписується окремо на перевірку кожного суб'єкта господарювання у 2-х примірниках (один з яких оформлюється на бланку органу ДПС), що скріплюються гербовою печаткою і підписуються керівником органу ДПС. З метою підвищення контролю за здійсненням розрахункових операцій та запобігання дублюванню перевірок у ДПІ в містах і районах формується та затверджується щомісячний план проведення зазначених перевірок. При цьому за дорученням Кабінету Міністрів України можуть проводитись позапланові перевірки суб'єктів господарювання, які здійснюють готівкові розрахунки.
Перевірка господарської одиниці магазину, що належить ВАТ "Червонський цукровик", була проведена згідно плану проведення перевірок контролю за розрахунковими операціями суб'єктів господарювання на березень 2009 року на підставі направлень № 661, № 657 від 02.03.2009 року, тому відповідно у направленнях і зазначено такий вид перевірки як планова. Направлення на перевірку були надані представнику господарюючого суб'єкта - продавцю Плахотіній Т.О. під підпис.
За таких обставин, твердження позивача щодо неправомірності проведення перевірки, порушення встановленого порядку здійснення перевірок є помилковими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.
Пунктом 11 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Частиною 12 ст. 15 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що для місць торгівлі, які розташовані за межами території міст обласного підпорядкування і міст Києва та Севастополя на відстані до 50 км та які мають торговельні зали площею понад 500 кв. м, плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі, та 2000 гривень на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі, на роздрібну торгівлю сидром та перрі (без додання спирту) - 780 гривень на кожне місце торгівлі.
ВАТ "Червонський цукровик", при встановленні нового ЕККА моделі "Експотрейд" РС 380.02 № ВТ 91000315, фіскальний номер 0601000396 з 5.12.2008 року, не провело реєстрацію даного ЕККА у встановленому законодавством порядку, а саме, не внесло зміни до додатку до ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та не внесли зазначений ЕККА до додатку.
Як встановлено податковими інспекторами перевіркою Z-звітів, через незареєстрований в додатку до ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями ЕККА з 5.12.2008 року до моменту здійснення перевірки, тобто до 24.03.2009 року, товариством реалізовано алкогольних напоїв на загальну суму 7256,60 грн.
Абзацом 5 ч.2 ст. 17 Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), не зазначений у ліцензії - 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 1000 гривень.
Що стосується порушення, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" - реалізація алкогольних напоїв за ціною, нижчою від встановлених мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, то, як пояснила в судовому засіданні 14.01.2010 року представник позивача, в цій частині рішення про застосування фінансових санкцій не оскаржується. В позовній заяві також відсутні будь-які пояснення чи заперечення щодо вказаного порушення.
Відповідно до абз.5 ч.11 ст.17 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, виготовленими за коньячною технологією, горілкою та лікеро-горілчаними виробами за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача та відмовляє у задоволенні позову в повному обсязі.
Керуючись Конституцією України, Законом України "Про державну податкову службу в Україні", Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Методичними рекомендаціями щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків", затверджені наказом ДПА України від 27.05.2008 р. №355, ст. ст. 86, 158-163 КАС України,-
постановив:
В задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства "Червонський цукровик" до Державної податкової інспекції в Андрушівському районі про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій - відмовити.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлено: 16 січня 2010 р.