Рішення № 77629056, 05.11.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2018
Номер справи
1540/3796/18
Номер документу
77629056
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/3796/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2018 року м.Одеса

Зала судових засідань №19

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді – Аракелян М.М.

За участю секретаря – Гуманенко О.В.

За участю сторін:

Від позивача: ОСОБА_1 – за довіреністю;

Від відповідача та третьої особи: ОСОБА_2 – за довіреністю

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНТЕР ТРЕЙДІНГ” до Державної фіскальної служби України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ГУ ДФС в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов’язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

30 липня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНТЕР ТРЕЙДІНГ”, в якій позивач просить суд визнати протиправною та скасувати реєстрацію перевищення ПЗ над сумою податку в Системі електронного адміністрування ПДВ, що мала місце 19.02.2018р. на суму 111777; зобов'язати Державну фіскальну службу України відкоригувати суму ліміту ТОВ “ІНТЕР ТРЕЙДІНГ” (код ЄДРПОУ 36919756) в Системі електронного адміністрування ПДВ, відповідно додавши до поточного ліміту, помилково списані 111777.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що Головним державним інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності території обслуговування м. Одеси управління податків і зборів юридичних осіб ГУ ДС в Одеській області ОСОБА_3 було проведено камеральну перевірку ТОВ «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ» податкової звітності з ПДВ за звітний (податковий) період червень 2017 року, за результатами якої було складено акт №6070/15-32-12-12/36919756 від 21.08.2018 року та встановлено порушення п. 200.1, п. 200.2, ст. 200, п.201.10, п. 201.14. 201.15 ПК України та Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ від 28.01.2016р. №21, що виразилося у заниженні по декларації з ПДВ за звітний (податковий) період червень 2017 року суми, що сплачується до державного бюджету у розмірі 108856 грн. та завищення суми від’ємного значення у розмірі 2920 грн. Не погоджуючись з висновками перевірки, Товариство оскаржило акт в адміністративному порядку, за результатами розгляду скарги ТОВ «Інтер Трейдінг» 13.09.2017 року ГУ ДФС в Одеській області відмовило у її задоволенні, а висновки акту - залишило без змін. На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення - рішення №0053181212 від 15.09.2017р., яким було збільшено суму грошового зобов’язання з податку на додану вартість на суму 108856,00 грн. за основним платежем та 27214,0 грн. за штрафними санкціями та податкове повідомлення - рішення №0053171212 від 15.09.2017р., яким була встановлена сума завищення від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 2920,0 грн., які були отримані позивачем 21.09.2017 року. За результатами адміністративного оскарження вищевказаних податкових повідомлень-рішень ДФС України було задоволено скаргу ТОВ «Інтер Трейдінг» та скасовано податкові повідомлення-рішення №0053181212 від 15.09.2017р., №0053171212 від 15.09.2017р. При цьому, 25.01.2018 року позивачем отримано квитанції №2 про реєстрацію податкових накладних №8 та №9. ДФС України, незважаючи на скасування двох ППР, знову двічі зареєстровано податковий обов’язок за однією операцією. Як наслідок, з суми ліміту в системі електронного адміністрування ПДВ знято 111776,66 грн.

29.01.2018 року ДФС України було зареєстровано подані позивачем розрахунки коригування, та як наслідок сума ліміту в системі електронного адміністрування ПДВ збільшилась на 111776,66 грн. Водночас в системі 19.02.2018 року з’явилась реєстрації перевищення ПЗ над сумою податку, номер документу: «перевищення/01.2018», сума операції: « 111777», сума ліміту зменшена до «мінус 75401,8».

Як зазначає представник позивача, 23.02.2018 року ТОВ «Інтер Трейдінг» було направлено на адресу ДФС України скаргу з проханням скасувати реєстрацію перевищення ПЗ над сумою податку в системі електронного адміністрування ПДВ, що мала місце 19.02.2018 року на суму 111777, та відкоригувати суму ліміту в системі електронного адміністрування ПДВ, відповідно додавши до поточного ліміту, помилково списані 111777. 18.05.2018 року позивачем було отримано відповідь від ДФС України, в якому зазначено про автоматичність системі і відсутності ручного коригування. Однак, як зазначає представник позивача, за результатами розгляду скарги відповідачем не прийнято жодного рішення.

Посилаючись на положення ст. 17, 21, 201.1 ПК України, зауважуючи на тому, що платник податків не зобов’язаний нести податкові зобов’язання з ПДВ двічі по одній і тій же операції, представник позивача вважає, що реєстрації ПЗ над сумою податку в системі електронного адміністрування ПДВ, що мала місце 19.02.2018 року на суму 111777, є незаконною.

Ухвалою суду від 06.08.2018 року відкрито провадження у справі №1540/3796/18. Розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 04.09.2018 року.

27 серпня 2018 року від представника відповідача та третьої особи до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№24886/18), в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник зазначив, що ТОВ «Інтер Трейдінг» вже зверталось до ДФС України з аналогічними вимогами, листом від 21.02.2018 року. У відповідь, на лист ТОВ «Інтер Трейдінг», ДФС України надало інформацію про неможливість ручного втручання в роботу системи електронного адміністрування та звернула увагу ТОВ «Інтер Трейдінг», що всі розрахунки в вищевказаній системі відбуваються лише з даних, що надає платник податку. Посилаючись на положення ст. 200-1 ПК України та Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569, представник зазначив, що у випадку виникнення невідповідності між відповідними показниками податкової звітності з ПДВ та даними ЄРПН платнику необхідно виправити таку невідповідність шляхом подання уточнюючих розрахунків за відповідні звітні періоди та/або зареєструвати в ЄРПН відповідні податкові накладні / розрахунки коригування залежно від виду допущеної помилки. Зауважуючи на тому, що виникнення перевищення податкових зобов’язань над сумою податку в системі електронного адміністрування ПДВ у ТОВ «Інтер Трейдінг» виникло у зв’язку із внесенням даних в податкову звітність (податкові зобов’язання), сума яких була більше, ніж сума зареєстрованих підприємством податкових накладних за цей період, представник відповідача вказує на відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Підготовче засідання, призначене на 04.09.2018 року, за клопотанням представника позивача відкладено на 19.09.2018 року.

Узвалою суду від 19.09.2018 року закрито підготовче провадження по справі №1540/3796/18 та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 04.10.2018 року.

У підготовчому засіданні 04.10.2018 року оголошено перерву до 24.10.2018 року.

У судовому засіданні 24.10.2018 року представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача та третьої особи заперечував проти задоволення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтер Трейдінг» з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників справи та оцінивши надані учасниками справи докази, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступні обставини та дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ» (код ЄДРПОУ: 36919756) зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 02.03.2010 року № 1 556 102 0000 038352, перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 03.03.2010 року, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 21 липня 2017 року №12821/36919756 було відмовлено ТОВ «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ» в реєстрації податкової накладної №8 від 21.06.2017 року.

Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 21 липня 2017 року №12813/36919756 було відмовлено ТОВ «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ» в реєстрації податкової накладної №9 від 22.06.2017 року.

21 серпня 2018 року Головним державним інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності території обслуговування м. Одеси управління податків і зборів юридичних осіб ГУ ДС в Одеській області ОСОБА_3 було проведено камеральну перевірку ТОВ «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ» податкової звітності з ПДВ за звітний (податковий) період червень 2017 року, за результатами якої було складено акт №6070/15-32-12-12/36919756 від 21.08.2018 року «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ» за звітний (податковий) період – червень 2018 року.

Відповідно до висновків акту перевірки посадовими особами контролюючого органу було встановлено порушення позивачем п. 200.1, п. 200.2, ст. 200, п.201.10, п. 201.14. 201.15 ПК України та Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ від 28.01.2016р. №21, що виразилося у заниженні податкових зобов’язань (р.9) по декларації з ПДВ за червень 2017 року на суму ПДВ 111777,00 грн., завищення суми відємного значення (р.19) на 2920,00 грн. і призвело до заниження позитивного значення (ПЗ) різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, що сплачується до державного бюджету (р.18) у розмірі 108856,00 грн.

На підставі вищевказаних висновків акту перевірки від 21.08.2018 року контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення - рішення №0053181212 від 15.09.2017р., яким було збільшено суму грошового зобов’язання з податку на додану вартість на суму 108856,00 грн. за основним платежем та 27214,0 грн. за штрафними санкціями, та податкове повідомлення - рішення №0053171212 від 15.09.2017р., яким була встановлена сума завищення від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 2920,0 грн.

Вищевказані податкові повідомлення-рішення були скасовані за результатами розгляду скарги ТОВ «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ» в адміністративному порядку з підстав передчасності висновків, викладених в акті камеральної перевірки та зобовязано ГУ ДФС в Одеській області вжити заходів відповідно до пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК України, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією рішення ДФС України про результати розгляду скарг від 04.12.2017 року №28441.

Як встановлено судом та не заперечується учасниками справи, 25.01.2018 року позивачем отримано квитанцію №2 про реєстрацію податкових накладних №8 та №9 в ЄРПН на загальну суму ПДВ 111776,66 грн.

26 січня 2018 року ТОВ «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ» було складено та направлено на реєстрацію до ЄРПН/РК розрахунки коригування №1 до податкової накладної №8 та №2 до податкової накладної №9, як помилково виписаних.

29 січня 2018 року вищевказані розрахунки коригування були зареєстровані відповідачем в ЄРПН/РК.

19 лютого 2018 року позивачем подано податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний (податковий) період 2018 рік.

При цьому, 19.02.2018 року в системі електронного адміністрування ПДВ позивачем було виявлено реєстрацію перевищення позитивного значення (ПЗ) над сумою податку: номер документу «Перевищення/01.2018», сума операції: « 111777», та сума ліміту зменшена до «мінус 75401,8».

23.02.2018 року ТОВ «Інтер Трейдінг» було направлено на адресу ДФС України скаргу з проханням скасувати реєстрацію перевищення ПЗ над сумою податку в системі електронного адміністрування ПДВ, що мала місце 19.02.2018 року на суму 111777, та відкоригувати суму ліміту в системі електронного адміністрування ПДВ, відповідно додавши до поточного ліміту, помилково списані 111777.

Листом від 11.05.2018 року №16121 «Про надання інформації» ДФС України було надано відповідь на скаргу позивача від 23.02.2018 року.

В листі зазначено, що Система електронного адміністрування працює виключно в автоматичному режимі та на підставі алгоритмів, розроблених відповідно до ст. 200-1 ПК України та Порядку №569, і не допускає ручного втручання в її роботу. Також зазначено, що показник Е-перевищ розрахувався у зв’язку з невідповідністю суми податкових зобов’язань, задекларованих ТОВ «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ» згідно поданих декларацій з ПДВ та/або уточнюючих розрахунків до декларацій із сумою ПДВ та податковими накладними/ розрахунками коригування, виписаними у відповідних періодах та зареєстрованими в ЄРПН. Сума перевищення ТОВ «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ» складає 111777 грн., як різниця між податковими зобов’язаннями згідно поданої платником податку декларації з ПДВ за січень 2018 року (353930 грн.) та сумами податку за виписаними у січні 2018 року податковими накладними та розрахунками коригування до них, зареєстрованими в ЄРПОН (242153 грн.).

Не погоджуючись с позицією контролюючого органу, вважаючи протиправною реєстрацію перевищення ПЗ на сумою податку в системі електронного адміністрування ПДВ, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на наступне.

Спірні правовідносини регулюються, зокрема, положеннями Податкового кодексу України, Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 (далі - Постанова № 569).

Відповідно до п. 200.1 ст. 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» затверджено Порядок електронного адміністрування ПДВ, яким визначено механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків (далі - Порядок № 569).

19 вересня 2017 року ДФС України в Листі № 1365/99-99-15-03-01-18 виклала Доповнення до Заявки на доопрацювання програмного забезпечення щодо функціонування системи електронного адміністрування ПДВ в частині обрахунку суми податку на додану вартість, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, з урахуванням змін, внесених до Податкового кодексу України Законами України від 24.12.2015 № 909-VIII та від 21.12.2016 № 1797-VIII (далі - Доповнення).

Згідно з ч. 2 ст. 200-1 розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 цього Кодексу. Платникам - сільськогосподарським підприємствам, що обрали спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, додатково відкриваються: а) рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів до Державного бюджету України та на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг (крім зернових і технічних культур та продукції тваринництва, визначеної у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу); б) рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів до Державного бюджету України та на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання зернових та технічних культур, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу; в) рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів до Державного бюджету України та на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання продукції тваринництва, визначеної у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу.

Для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.

Відповідно до ч. 3 ст 200-1 ПК України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (УНакл), обчислену за такою формулою: УНакл = ?НаклОтр + ?Митн + ?ПопРах + ?Овердрафт - ?НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ; де: УНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;УМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України; УПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті.

Під час розрахунку показника ?ПопРах також враховується сума коштів у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку. При цьому для поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов’язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.

Порядок та строки врахування таких сум у системі електронного адміністрування податку встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Не враховуються в обрахунку показника ?ПопРах суми, зараховані на рахунки платників у системі електронного адміністрування податку з: а) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг (крім зернових та технічних культур та продукції тваринництва, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу); б) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання зернових та технічних культур, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу; в) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання продукції тваринництва, визначеної у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу.

?Овердрафт - сума середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу.

Показник ?Овердрафт щокварталу (протягом перших шести робочих днів такого кварталу) підлягає автоматичному перерахунку з урахуванням показника середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців станом на дату такого перерахунку, були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу. Такий перерахунок здійснюється шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком.

Платникам податку, які станом на 1 січня 2016 року зареєстровані платниками податку на додану вартість менш як 12 звітних (податкових) місяців, а також платникам, зареєстрованим платниками податку на додану вартість після 1 січня 2016 року, - таке збільшення здійснюється протягом перших шести робочих днів кварталу, що настає за кварталом, в якому строк такої реєстрації досягає 12 звітних (податкових) місяців.

УНаклВид - загальна сума податку за складеними платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

УВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань та результатів перевірок, що проводяться відповідно до цього Кодексу;

УПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку показників УНаклОтр та УНаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників УНаклОтр, УНаклВид та УМитнвикористовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.

Під час обрахунку суми УНакл також використовуються показники, визначені пунктами 34, 34-1 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу.

Сума ?Накл платника, реорганізованого шляхом приєднання, злиття, перетворення, сформована на момент державної реєстрації припинення юридичної особи, використовується під час обрахунку суми ?Накл правонаступника такого платника податку.

Сума ?Накл платника, реорганізованого шляхом поділу (з якого здійснюється виділ), сформована на момент державної реєстрації припинення юридичної особи такого платника (державної реєстрації створення юридичної особи правонаступника), використовується під час обрахунку суми ?Накл правонаступника такого платника податку пропорційно до отриманої частки майна згідно з розподільчим балансом.

Частиною 4 ст. 200-1 ПК України встановлено, що на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти: а) з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу; б) з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку; в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України; г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.4-1 статті 43 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 5 ст. 200-1 ПК України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов’язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов’язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов’язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді. Кошти, що надійшли на рахунки, визначені у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті, автоматично перераховуються органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на рахунок такого платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та на спеціальний рахунок такого платника протягом наступного операційного дня. Реквізити такого спеціального рахунка платник - сільськогосподарське підприємство, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зобов’язаний зазначати у податковій звітності з податку на додану вартість. На запит платника податку йому шляхом надсилання електронного повідомлення надається інформація про рух коштів на його рахунках у системі електронного адміністрування податку.

Згідно з ч. 6 ст. 200-1 ПК України за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 цього Кодексу. Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов’язань з податку. На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника (УПопРах). Перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунка (?ПопРах) не призведе до формування від’ємного значення суми податку, визначеної відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу (?Накл). Для відповідного перерахування таких коштів центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету/на поточний рахунок та реквізити поточного рахунку платника (у випадку подання заяви платника на повернення коштів на такий рахунок). На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів після граничного терміну, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати платником сум податкових зобов’язань, здійснює таке перерахування до бюджету/на поточний рахунок платника податку.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову та митну політику, має право надсилати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість: реєстри - для перерахування податку до бюджету в разі подання платником податку уточнюючих розрахунків до податкових декларацій; коригуючі реєстри - для уточнення інформації, зазначеної у раніше надісланих реєстрах.

Відповідно до ч. 9 ст. 200-1 ПК України якщо у платника податку загальна сума податкових зобов’язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (?Перевищ), а сума, визначена пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу (?Накл), є недостатньою для реєстрації таким платником податкової накладної або розрахунку коригування до такої податкової накладної за звітні періоди виникнення такого перевищення, платник податку має право зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, що дорівнює значенню показника ?Перевищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов’язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи податкові зобов’язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов’язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника ?ПопРах незалежно від значення показника ?Накл, визначеного відповідно до пункту 200-1.3 цієї статті.

Платник податку має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацом першим цього пункту, тільки податкові накладні за звітні періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (?Перевищ).

Відповідно до п.1 Порядку електронного адміністрування податку на

додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України

від 16 жовтня 2014 року № 569 встановлено, що цей Порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.

Відповідно до пункту 13 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 система електронного адміністрування працює в автоматичному режимі.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що в даному випадку показник УПеревщ розраховувався у зв’язку з невідповідністю суми податкових зобов’язань, задекларованих позивачем згідно поданих декларацій ПДВ та/або уточнюючих розрахунків до декларацій із сумою ПДВ за податковими накладними/розрахунками коригування, виписаними у відповідних періодах та зареєстрованими в ЄРПН, тому може бути відкориговано лише шляхом подання відповідних коригуючих змін (розрахунків коригування, уточнюючиї декларацій) щодо податкових зобов’язань такого платника податків.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, станом на момент розгляду справи сума перевищення позитивного значення складає 11777 грн. та виникла в результаті самостійно поданої позивачем незкоректної звітності, яка не може бути змінена відповідачем без внесення необхідних уточнень ТОВ «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ», самим платником.

Суд зазначає, що внесення змін до Системи електронного адміністрування ПДВ не в автоматизованому порядку та неврахування окремих податкових накладних/розрахунків коригування для визначення реєстраційної суми не передбачено Податковим законодавством України.

З огляду на зазначене та враховуючи те, що формування показника S перевищ здійснюється автоматично для кожного платника ПДВ за кожний звітний період починаючи з 1 липня 2015 року, тобто враховується звітність з ПДВ починаючи з податкової звітності за липень 2015 року та податкові накладні і розрахунки коригування до них, складені починаючи з 01.07.2015 року, суд погоджується з твердженням представника відповідача, щодо того, якщо у платника податку виникли розбіжності між показниками податкової звітності з ПДВ за відповідний звітний період, з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до неї, та сумою податку, що міститься в складених таким платником у відповідному періоді податкових накладних / розрахунках коригування до податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, платнику слід перевірити правильність декларування суми податкових зобов'язань, зазначених у поданих податкових деклараціях за відповідний період.

Разом з тим, відповідно до наявної в матеріалах справи роздруківки з СЕА ПДВ, судом встановлено, що саме різниця між зареєстрованими податковими накладними від 25.01.2018 року №8, №9 та поданою позивачем податковою декларацією з ПДВ від 19.02.2018 року призвела до відповідного завищення ПЗ.

Тобто, позивач дійшов хибних висновків, стверджуючи про подвійність податкових зобов’язань з податку на додану вартість «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ» по одній і тій же господарській операції.

Таким чином, в даному разі доводи представника позивача щодо неправомірної реєстрації відповідачем перевищення позитивного значення над сумою податку в системі електронного адміністрування ПДВ на 111777 грн. є необґрунтованими та не доречними, оскільки Система електронного адміністрування ПДВ є автоматизованою та враховую лише ту звітність, яка була надана ТОВ «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ» за відповідний звітний період.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є: 1) верховенство права; 2) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 3) гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 4) змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі; 5) обов'язковість судового рішення; 6) забезпечення права на апеляційний перегляд справи; 7) забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом; 8) розумність строків розгляду справи судом; 9) неприпустимість зловживання процесуальними правами; 10) відшкодування судових витрат фізичних та юридичних осіб, на користь яких ухвалене судове рішення.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Аргументи позивача не відповідають встановленим обставинам справи, та спростовуються змістовними запереченнями представника відповідача, які ґрунтуються на положеннях чинного податкового законодавства.

Враховуючи вищевикладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕР ТРЕЙДІНГ».

Судові витрати у справі покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНТЕР ТРЕЙДІНГ” до Державної фіскальної служби України, третя особа - ГУ ДФС в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов’язати вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повне рішення складено та підписано 05.11.2018 року.

Суддя М.М. Аракелян

Справа № 1540/3796/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частини)

24 жовтня 2018 року м.Одеса

Зала судових засідань №19

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді – Аракелян М.М.

За участю секретаря – Гуманенко О.В.

За участю сторін:

Від позивача: ОСОБА_1 – за довіреністю;

Від відповідача та третьої особи: ОСОБА_2 – за довіреністю.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНТЕР ТРЕЙДІНГ” до Державної фіскальної служби України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ГУ ДФС в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов’язати вчинити певні дії, -

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНТЕР ТРЕЙДІНГ” до Державної фіскальної служби України, третя особа - ГУ ДФС в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов’язати вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повне рішення буде складено та підписано протягом десяти днів.

Суддя М.М. Аракелян

.