
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2018 року №810/3830/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О.,
при секретарі судового засідання Кравченко Р.О.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача 1 - ОСОБА_2,
представника відповідача 2 - не з‘явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ТОВ "Тріумф" до Броварського ОДПІ ГУ ДФС, Броварського УДКСУ про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Тріумф" з позовом до Броварського ОДПІ ГУ ДФС, Броварського УДКСУ, в якому, з врахуванням заяви про збільшення позовних вимог просить суд стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «ТРІУМФ» за період з 01.08.2017 по 30.09.2018 пеню в сумі 2 106 771,33 грн. за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014.
В обгрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що звернення до суду із даним позовом обумовлено тим, що до цього часу Товариству з обмеженою відповідальністю "Тріумф" не повернуто суму бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 в розмірі 9 722 495,00 грн., присуджену постановою Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 у справі № 810/4997/15 (з урахуванням змін).
На думку представника позивача, викладене вище свідчить про наявність у Товариства з обмеженою відповідальністю "Тріумф" права на отримання пені з непогашеної суми заборгованості бюджету з відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 за період з 01.08.2017 по 30.09.2018.
Заперечуючи проти позову, представник відповідача просив суд відмовити в його задоволенні та зазначив, що на виконання рішень судів Державною казначейською службою України тричі перераховано позивачу з Державного бюджету України пеню за порушення строків бюджетного відшкодування з липень та вересень 2014 року. На думку представника відповідача, повторне стягнення з держави суми пені по даній справі, означатиме притягнення держави до подвійної відповідальності, що суперечить положенням статті 61 Конституції та призведе до значних втрат бюджету.
Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у зв’язку з наступним.
Відповідно до вимог пунктів 200.7 - 200.9 ст. 200 Податкового кодексу України п позивачем, з метою отримання бюджетного відшкодування ПДВ, було подано Броварській ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2014 разом із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування та відповідним розрахунком суми бюджетного відшкодування в розмірі 8 813 918,00 грн., а також податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2014 разом із заявою про повернення бюджетного відшкодування та відповідним розрахунком суми бюджетного відшкодування в розмірі 908 577,00 грн.
В порядку п. 200.11 ст. 200 Податкового кодексу України Броварською ОДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування Позивачем бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014.
За результатами проведення вказаної перевірки Броварською ОДПІ було складено довідку № 31/10-06-15-01-09/31829270 від 19.12.2014, якою було підтверджено достовірність нарахування Позивачем бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 в сумі 9 722 495 грн.
Згідно вимог п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України (у чинній на той час редакції), Броварська ОДПІ була зобов'язана у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати Броварському УДКСУ висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню позивачу з бюджету.
Враховуючи те, що Броварська ОДПІ не надала Броварському УДКСУ вказаний висновок, чим порушила вимоги п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України та право позивача на отримання суми бюджетного відшкодування ПДВ, позивач в жовтні 2015 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з відповідним позовом.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 03.1 1.2015 у справі № 810/4997/15 було визнано протиправною бездіяльність Броварської ОДПІ щодо не повернення позивачу бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 року у розмірі 9 722 495,00 грн., а також присуджено стягнути з Державного бюджету України на користь позивача бюджетне відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 у розмірі 9 722 495,00 грн. та пеню за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 у розмірі 2 304 31 1,22 грн.
Не погоджуючись із вказаною постановою Київського окружного адміністративного суду від 03.1 1.2015 у справі № 810/4997/15, Броварська ОДПІ звернулася до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 у справі № 810/4997/15 вказану апеляційну скаргу було залишено без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 частково змінено, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Броварської ОДГІІ ГУ ДФС у Київській області щодо не подання до Броварського УДКСУ висновку про суму бюджетного відшкодування ПДВ;
- зобов'язано Броварську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області подати до Броварського УДКСУ висновок про повернення Позивачу суми бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 у розмірі 9 722 495,00 грн. та пені за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 у розмірі 2 304 311 грн.;
- в решті постанову Київського окружного адміністративного суду від 03.1 1.2015 у справі № 810/4997/15 було залишено без змін.
Пізніше ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2016 у справі №810/4997/15 було внесено виправлення до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016, а саме викладено четвертий абзац вказаної постанови наступним чином: «Зобов'язати Броварську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління державної фіскальної служби у Київській області подати до Броварського управління Державної казначейської служби України у Київській області висновок про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ на користь ТОВ "Тріумф" (ідентифікаційний код 31829270) за липень та вересень 2014 року у розмірі 9722495 (дев'ять мільйонів сімсот двадцять дві тисячі чотириста дев'яносто п'ять) грн. 00 коп. »
Вказані судові рішення були залишені без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.03.2017 у справі № 810/4997/15.
На виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 у справі № 810/4997/15, Державною казначейською службою України 31.10.2016 було перераховано позивачу з Державного бюджету України присуджену пеню в розмірі 2 304 311,22 грн. за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014, що підтверджується відповідною банківською випискою з рахунку, яка міститься в матеріалах справи.
Враховуючи те, що Броварська ОДПІ продовжувала зволікати з виконанням вищевказаних судових рішень, що унеможливило повернення позивачу суми бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 року у позивача виникло право на додаткове стягнення пені за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014. В зв'язку з цим позивач звернувся із відповідним позовом до Київського окружного адміністративного суду.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 02.02.2017 у справі № 810/290/17 поданий позов було задоволено повністю та присуджено стягнути з Державного бюджету України на користь позивача за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року пеню за період з 01.10.2015 по 31.12.2016 у загальному розмірі 2722153,61 грн.
Також, вказаною постановою було присуджено стягнути з Державного бюджету України за рахунок асигнувань Броварської ОДПІ на користь позивача витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 40 920,00 грн.
Вказана постанова набула законної сили та була повністю виконана, що підтверджується відповідною банківською випискою з рахунку позивача.
Враховуюче подальше зволікання Броварської ОДПІ з виконанням постанови Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 у справі № 810/4997/15 (з урахуванням змін, внесених постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2016 у справі № 810/4997/15), що унеможливило повернення позивачу суми бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 року, позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з черговим позовом про стягнення з Державного бюджету України за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року пені за період з 01.01.2017 по 31.07.2017 в розмірі 903 153,18 грн.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2017 у справі № 810/2512/17 поданий позов було задоволено повністю та присуджено стягнути з Державного бюджету України на користь позивача за період з 01.01.2017 по 31.07.2017 пеню за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року у сумі 903 153, 18 грн. Вказаною постановою також було присуджено стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Броварської ОДПІ на користь позивача судові витрати у сумі 13 550,00 грн.
Вказана постанова набула законної сили та була повністю виконана, що підтверджується відповідною банківською випискою з рахунку позивача.
Позивач зазначає, що до цього часу відповідачем не повернуто суму бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 в розмірі 9 722 495,00 грн., присуджену постановою Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 у справі № 810/4997/15 (з урахуванням змін).
Враховуючи викладене, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення пені в сумі 2 106 771,33 грн. за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року (період з 01.08.2017 по 30.09.2018).
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано Податковим кодексом України.
Відповідно до п.200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.200.13 ст. 200 ПК України (в редакції станом на 31.12.2016 року) на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного., рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
При цьому, згідно із п.200.7 ст. 200 ПК України (в редакції Закону України № 1797-VIII від 21.12.2016, що набрав чинності з 01.01.2017 року) платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до п. 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Судом встановлено, що постановою Київського окружного адміністративного суду від 03.1 1.2015 у справі № 810/4997/15 було визнано протиправною бездіяльність Броварської ОДПІ щодо не повернення позивачу бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 року у розмірі 9 722 495,00 грн., а також присуджено стягнути з Державного бюджету України на користь позивача бюджетне відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 у розмірі 9 722 495,00 грн. та пеню за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 у розмірі 2 304 31 1,22 грн.
Не погоджуючись із вказаною постановою Київського окружного адміністративного суду від 03.1 1.2015 у справі № 810/4997/15, Броварська ОДПІ звернулася до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 у справі № 810/4997/15 вказану апеляційну скаргу було залишено без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 частково змінено, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Броварської ОДГІІ ГУ ДФС у Київській області щодо не подання до Броварського УДКСУ висновку про суму бюджетного відшкодування ПДВ;
- зобов'язано Броварську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області подати до Броварського УДКСУ висновок про повернення Позивачу суми бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 у розмірі 9 722 495,00 грн. та пені за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 у розмірі 2 304 311 грн.;
- в решті постанову Київського окружного адміністративного суду від 03.1 1.2015 у справі № 810/4997/15 було залишено без змін.
Пізніше ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2016 у справі №810/4997/15 було внесено виправлення до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016, а саме викладено четвертий абзац вказаної постанови наступним чином: «Зобов'язати Броварську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління державної фіскальної служби у Київській області подати до Броварського управління Державної казначейської служби України у Київській області висновок про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ на користь ТОВ "Тріумф" (ідентифікаційний код 31829270) за липень та вересень 2014 року у розмірі 9722495 (дев'ять мільйонів сімсот двадцять дві тисячі чотириста дев'яносто п'ять) грн. 00 коп.».
Вказані судові рішення були залишені без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.03.2017 у справі № 810/4997/15.
На виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 у справі № 810/4997/15, Державною казначейською службою України 31.10.2016 було перераховано позивачу з Державного бюджету України присуджену пеню в розмірі 2 304 311,22 грн. за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014, що підтверджується відповідною банківською випискою з рахунку, яка міститься в матеріалах справи.
Враховуючи те, що Броварська ОДПІ продовжувала зволікати з виконанням вищевказаних судових рішень, що унеможливило повернення позивачу суми бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 року у позивача виникло право на додаткове стягнення пені за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014. В зв'язку з цим позивач звернувся із відповідним позовом до Київського окружного адміністративного суду.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 02.02.2017 у справі № 810/290/17 поданий позов було задоволено повністю та присуджено стягнути з Державного бюджету України на користь позивача за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року пеню за період з 01.10.2015 по 31.12.2016 у загальному розмірі 2722153,61 грн.
Також, вказаною постановою було присуджено стягнути з Державного бюджету України за рахунок асигнувань Броварської ОДПІ на користь позивача витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 40 920,00 грн.
Вказана постанова набула законної сили та була повністю виконана, що підтверджується відповідною банківською випискою з рахунку позивача.
Враховуюче подальше зволікання Броварської ОДПІ з виконанням постанови Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 у справі № 810/4997/15 (з урахуванням змін, внесених постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2016 у справі № 810/4997/15), що унеможливило повернення позивачу суми бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 року, позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з черговим позовом про стягнення з Державного бюджету України за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року пені за період з 01.01.2017 по 31.07.2017 в розмірі 903 153,18 грн.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2017 у справі № 810/2512/17 поданий позов було задоволено повністю та присуджено стягнути з Державного бюджету України на користь позивача за період з 01.01.2017 по 31.07.2017 пеню за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року у сумі 903 153, 18 грн. Вказаною постановою також було присуджено стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Броварської ОДПІ на користь позивача судові витрати у сумі 13 550,00 грн.
Вказана постанова набула законної сили та була повністю виконана, що підтверджується відповідною банківською випискою з рахунку позивача.
Позивач зазначає, що до цього часу відповідачем не повернуто суму бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 в розмірі 9 722 495,00 грн., присуджену постановою Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 у справі № 810/4997/15 (з урахуванням змін).
Викладене вище свідчить про наявність у позивача права на отримання пені з непогашеної суми заборгованості бюджету з відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 за період з 01.08.2017 по 30.09.2018. Таким чином, сума пені за період 01.08.2017 по 30.09.2018, яка залишилась не сплаченою позивачу, становить 2 106 771,33 грн.
Згідно з частиною першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності своєї бездіяльності.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір, таким чином, вказані витрати підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Броварської ОДПІ ГУ ДФС.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "ТРІУМФ" (код ЄДРПОУ 31829270) за період з 01.08.2017 по 30.09.2018 пеню в сумі 2 106 771, 33 грн. (два мільйони сто шість тисяч сімсот сімдесят одна гривня 33 копійки) за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014.
Присудити ТОВ "ТРІУМФ" (код ЄДРПОУ 31829270) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 31 610 тридцять одна тисяча шістсот десять) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Броварської об‘єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (код ЄДРПОУ 37893158).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 05 листопада 2018 р.