
Копія
Справа № 822/1470/18
УХВАЛА
іменем України
05 листопада 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.
за участі:секретаря судового засідання Бачок О.В. представників відповідача - ОСОБА_1, ОСОБА_2, третьої особи - ОСОБА_3 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Відділу культури та туризму Виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади , Виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Полонська міська рада Хмельницької області , ОСОБА_3 про визнанання конкурсу таким, що не відбувся та скасування наказів,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу культури та туризму Виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади, Виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3, Полонська міська рада Хмельницької області, в якому просить суд:
- визнати таким, що не відбувся, конкурс на заміщення вакантної посади директора Будинку культури Полонської міської ради об’єднаної територіальної громади, директора Центральної бібліотеки Полонської міської ради об’єднаної територіальної громади оголошений наказом № 3 від 16 січня 2018 року начальника відділу культури та туризму виконавчого комітету Полонської міської ради об’єднаної територіальної громади Хмельницької області, визнати незаконними протоколи засідань конкурсної комісії для проведення конкурсу на заміщення посади директора Будинку культури Полонської міської ради ОТГ №1 від 27.02.2018 та №2 від 12.03.2018;
- скасувати накази начальника відділу культури та туризму виконавчого комітету Полонської міської ради об’єднаної територіальної громади Хмельницької області від 19.03.2018 №19 «Про звільнення ОСОБА_5», від 16.03.2018 №18 «Про призначення ОСОБА_3М.», розпорядження Виконавчого комітету Полонської міської ради №93/2018-р від 22.03.2018 «Про припинення дії контракту та звільнення з посади ОСОБА_4;
- стягнути з відділу культури та туризму виконавчого комітету Полонської міської ради об’єднаної територіальної громади Хмельницької області на користь ОСОБА_4 понесені позивачем судові витрати у розмірі 1409,60 грн..
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.05.2018 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду за правилами загального позовного провадження із проведенням підготовчого засідання.
23.07.2018 ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду зупинено провадження у справі № 822/1470/18 до набрання законної сили рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду по справі № 822/1471/18, оскільки предметом спору у справі № 822/1470/18 є правовідносини, що виникли за результатом прийняття начальником відділу культури та туризму виконавчого комітету Полонської міської ради об’єднаної територіальної громади Хмельницької області наказу "Про проведення конкурсу на заміщення посад директорів комунальних закладів культури" № 3 від 16 січня 2018 року, який скасовано рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.07.2018 у справі № 822/1471/18, та яке не набрало законної сили.
25.09.2018 постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 липня 2018 року скасовано, а провадження у справі за позовом ОСОБА_6 до відділу культури та туризму виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади, виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади, Полонської міської ради Хмельницької області, третя особа - ОСОБА_7, про визнання конкурсу таким, що не відбувся та скасування наказів закрито, оскільки дану справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
18.10.2018 ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду поновлено провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Відділу культури та туризму Виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади, Виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3, Полонська міська рада Хмельницької області про визнання конкурсу таким, що не відбувся та скасування наказів, та призначено підготовче засідання на 05.11.2018.
Позивач в підготовче засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена судом належним чином. Надіслала до суду клопотання про розгляд справи без її участі.
Представники Відділу культури та туризму Виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади в підготовчому засіданні проти позову заперечили, просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідач - Виконавчий комітет Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади, в підготовче засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. Причини неявки до суду не повідомив.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3, проти позову заперечив, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Полонська міська рада Хмельницької області, в підготовче засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена судом належним чином, уповноваженого представника не направила. Причини неявки до суду не повідомила.
Представник Відділу культури та туризму Виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади в підготовчому засіданні заявив усне клопотання про закриття провадження у справі, оскільки дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Судом в судовому засіданні поставлено на обговорення питання про закриття провадження у справі.
Представники Відділу культури та туризму Виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3, проти закриття провадження у справі не заперечували.
Заслухавши пояснення представників відповідача та третьої особи - ОСОБА_3, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно з ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
За змістом ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Пунктом 17 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.
Статтею 1 Закону України “Про місцеве самоврядування” від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (Закон №280) визначено, що посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону №280 місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
При цьому, система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. У містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету (ст. 5 Закону №280).
Відповідно до ст. 17 Закону №280 відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Статтею 1 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” від 07 червня 2001 року №2493-ІІІ (Закон №2493) встановлено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (ч. 1 ст. 2 Закону № 2493).
Згідно зі ст. 3 Закону № 2493 посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні Zand v. Austria від 12.10.1978 вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних судах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі і обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін. Суд який розглянув справу не віднесену до його юрисдикції, не може вважатись "судом, встановленим законом" у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Враховуючи наведені вище норми законодавства, Будинок культури Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади має статус комунальної організації і не є органом місцевого самоврядування, а тому ОСОБА_4 не обіймала посаду в органах місцевого самоврядування відповідно до Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”.
Таким чином, робота ОСОБА_4 на посаді директора Будинку культури Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади не має відношення до публічної служби.
За таких обставин, в даному випадку звільнення позивача з посади директора Будинку культури Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади, яке є комунальною організацією, на підставі п. 2 ст. 36 КЗпП України із закінченням строку дії контракту стосується трудових відносин, а тому не належить до категорії спорів, які підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Постановами від 31.01.2018 року у справі №802/3530/14-а, від 11.07.2018 у справі №363/4064/16 та від 22.08.2018 у справі №826/13571/17 Верховний Суд дійшов висновку, що зазначена категорія спорів не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За приписами ч.1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
В розумінні вимог ч.1 ст. 239 КАС України, суд роз'яснює позивачеві, що вказаний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства і віднесений до юрисдикції загального місцевого суду за місцем знаходження відповідача.
Частиною 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно зі пунктом 5 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що сплачений судовий збір у розмірі 1762,00 грн. необхідно повернути ОСОБА_4.
Керуючись статтями 238, 239, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Закрити провадження по справі за позовом ОСОБА_4 до Відділу культури та туризму Виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади, Виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Полонська міська рада Хмельницької області, ОСОБА_3 про визнання конкурсу таким, що не відбувся та скасування наказів.
Роз'яснити позивачеві, що для захисту своїх прав та законних інтересів він має право звернутись до суду в порядку цивільного судочинства.
Повернути ОСОБА_4 (30500, Хмельницька обл., м. Полонне, вул. Космонавтів, 27, код - НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 06 листопада 2018 року
Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_8 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_8