
Справа № 2240/2981/18
РІШЕННЯ
іменем України
06 листопада 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шепетівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_2 ОСОБА_3 СТОРІН
1. ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шепетівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якій просить зобов'язати відповідача внести зміни до:
- актового запису про народження № 1654, складеного на ОСОБА_4 в розділі "Відомості про батька", в графі "Національність" записати "поляк" замість "українець";
- актового запису про шлюб № 1, складеного на ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в розділі "Відомості про чоловіка", в графі "Національність" записати "поляк" замість "українець".
2. Свій позов мотивує тим, що висновки відповідача від 28.08.2018 про відмову у внесенні змін в актовий запис про народження ОСОБА_4 (діда позивача) № 1654, поновлений 28 серпня 1951 року Шепетівським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, щодо зміни національності батька з "українець" на "поляк" та в актовий запис про шлюб № 1, складений 08 січня 1949 року виконавчим комітетом Вовківецької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області на ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (діда та бабу позивача), щодо зміни національності нареченого з "українець" на "поляк", є протиправними, що і стало підставою звернення до суду.
3. 28.09.2018 до суду надійшов відзив Шепетівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якому зазначено, що позивачу відмовлено у внесенні змін до актових записів, у зв’язку із відсутністю підстав для їх внесення. Вказано, що посадовими особами відповідача при складанні висновків на заяви позивача не допущено порушень вимог чинного законодавства та не перевищено межі повноважень. Висновки про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану вчинені на підставі та у спосіб, визначений вимогами чинного законодавства України.
Крім того, зазначає, що дід та баба позивача є померлими особами і протягом життя намірів змінити свою національність ними не виявлено. А тому, вважає, що зміна персональних даних є суб'єктивним особистим немайновим правом громадянина, яке за своєю природою реалізується за власним волевиявленням особи і не успадковується, а отже не може бути реалізоване волею спадкоємця.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
4. Ухвалою суду від 07.09.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
5. ОСОБА_1 народився 09 травня 1973 року в селі Вендичани Могилів - Подільського району Вінницької області, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НА 471805, виданого 13 березня 1998 року Шепетівським МРВ УМВ України в Хмельницькій області.
6. Батьками ОСОБА_1, відповідно до свідоцтва про народження серії І-АМ № 331597, виданого виконавчим комітетом Вендичанської сільської ради Могилів - Подільського району Вінницької області, є : батько - ОСОБА_6, мати - ОСОБА_7.
7. Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_8 серії І- БВ № 031644, виданого 12 липня 2006 року відділом реєстрації актів цивільного стану Шепетівського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області, батько - ОСОБА_4, мати - ОСОБА_5.
8. Відповідно до Витягу з актового запису про шлюб № 1 від 08 січня 1949 року національність ОСОБА_4 - "українець", ОСОБА_5 – "українка".
9. Витяг з актового запису про смерть № 18 від 19 серпня 1993 року містить інформацію про національність померлого ОСОБА_4, в графі національність зазначено "українець".
10. Відповідно до Витягу з актового запису про народження ОСОБА_4 № 1654 від 28 серпня 1951 року національність батька ОСОБА_9 "українець", національність матері ОСОБА_10 "українка".
11. Позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 (діда позивача) № 1654, поновленого 28 серпня 1951 року Шепетівським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, щодо зміни національності батька з "українець" на "поляк" та актового запису про шлюб № 1, складеного 08 січня 1949 року виконавчим комітетом Вовківецької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області на ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (діда та бабу позивача), щодо зміни національності нареченого з "українець" на "поляк".
12. Висновками Шепетівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від 28.08.2018 позивачу відмовлено у внесенні зазначених змін, оскільки відсутні підтверджуючі документи та достатні підстави.
При цьому зазначено, що підставою для запису відомостей про батьків дитини є свідоцтво про (актовий запис) про шлюб. Актовий запис про шлюб ОСОБА_9 та ОСОБА_10 за 1920 - 1926 роки по виконавчому комітету Плесенської сільської ради Шаепетівського району Хмельницької області не зберігся.
13. Вважаючи, свої права порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
ІV. ОЦІНКА СУДУ
14. Згідно з положеннями ст.ст. 1 та 3 Закону України "Про національні меншини в Україні" від 25 червня 1992 року (з наступними змінами та доповненнями) № 2494-XII (надалі Закон № 2494-XII) Україна гарантує громадянам республіки незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення.
Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах.
При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини.
15. Відповідно до ст. 4 даного Закону № 2494-XII відносини, які виникають з приводу реалізації громадянами України прав і свобод, пов'язаних з їх належністю до національних меншин, регулюються Конституцією України, цим Законом, прийнятими на їх підставі іншими законодавчими актами, а також міжнародними договорами України.
16. Згідно норм ст. 11 Закону № 2494-XII громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
17. Частиною 2 ст. 300 Цивільного кодексу України передбачено, що фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
18. Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України від 01.07.2010 № 2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі Закон № 2398-VI) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх, формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд, здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
19. Приписами статті 9 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
20. Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
21. Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі - Правила).
22. Пунктом 1.1. Правил визначено, що Внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
23. За приписами п. 1.7 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
24. Згідно з п. 2.13.3 та п. 2.15.9 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є висновок районного, районного у містах, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України. Висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається, зокрема, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
25. Відповідно до п.п. 2.13.2 та 2.16.7 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду. На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
26. Водночас, суд звертає увагу на те, що для встановлення обґрунтованості прийняття рішення та вчинення дій органом державної реєстрації актів цивільного стану щодо відмови внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи адміністративний суд вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення та/або вчинення відповідних дій, передбачених частиною 1 статті 22 Закону "Про державну реєстрацію актів цивільного стану". Таким чином, подані заявником документи, що були предметом розгляду органом державної реєстрації актів цивільного стану, досліджуються судом як докази у справі, а не як предмет спору.
27. Дослідивши висновок відповідача про відмову, суд погоджується з обґрунтованістю його доводів та вважає його таким, що прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з огляду на наступне.
28. Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з вимогами зобов'язати Шепетівський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження № 1654, складеного на ОСОБА_4 в розділі "Відомості про батька", в графі "Національність" записати "поляк" замість "українець" та актового запису про шлюб № 1, складеного на ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в розділі "Відомості про чоловіка", в графі "Національність" записати "поляк" замість "українець".
29. Тобто, позивач просить зобов'язати відповідача внести зміни в актові записи шляхом зміни національності ОСОБА_4 (діда позивача) та ОСОБА_9 (прадіда позивача) з "українець" на "поляк". При цьому, ОСОБА_4 помер 17 серпня 1993 року, що підтверджується копією Витягу з актового запису про смерть № 18 від 19 серпня 1993 року.
30. Суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
31. Водночас, у відповідності ч.2 статті 22 Закону "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
32. Відповідно до частин 1, 4 ст. 269 Цивільного кодексу України особисті немайнові права належать кожній фізичній особі від народження або за законом. Особистими немайновими правами фізична особа володіє довічно.
33. Особисті немайнові права не входять до складу спадщини, як такі, що нерозривно повязані з особою спадкодавця (п.1 ч.1 ст.1219 Цивільного кодексу України).
34. Отже, зміна персональних даних є суб'єктивним особистим немайновим правом громадянина, яке за своєю природою реалізується лише за власним волевиявленням особи.
35. Аналізуючи вищенаведені акти законодавства, суд вважає, що чинним законодавством не передбачено внесення змін в актовий запис цивільного стану складеного на інших осіб.
36. Відтак, суд вважає, що заявляючи вимогу про внесення відповідачем змін в актові записи, позивач фактично намагається не відновити свою національність, а встановити факт приналежності до польської національності свого діда та прадіда. При цьому, позивачем не надано доказів намірів останніх змінити свою національність.
37. У відповідності зі ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
38. Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
39. Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
40. Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
41. В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність висновків щодо відмови у внесенні змін в актовий запис про народження ОСОБА_4 (діда позивача) № 1654, поновлений 28 серпня 1951 року Шепетівським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області щодо зміни національності батька з "українець" на «поляк» та актовий запис про шлюб № 1, складений 08 січня 1949 року виконавчим комітетом Вовківецької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області на ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (діда та бабу позивача) щодо зміни національності нареченого з "українець" на «поляк» , а тому суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, у зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.
42. В силу вимог ст.139 КАС України понесені позивачем судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Шепетівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (вул. М.Коваля, 29, Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30400 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Шепетівський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Героїв Небесної Сотні, 46, Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30400 , код ЄДРПОУ - 33198013)
Головуючий суддя ОСОБА_11