Рішення № 77628850, 01.11.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2018
Номер справи
2240/3018/18
Номер документу
77628850
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2240/3018/18

РІШЕННЯ

іменем України

01 листопада 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.

за участю:секретаря судового засідання Яворської І.Ю. представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу "Парковий бульвар-1" до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області про скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

11.09.2018 житлово-будівельний кооператив "Парковий бульвар-1" звернувся до суду з позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області, в якому просить скасувати припис від 06.07.2018 про зупинення підготовчих і будівельних робіт на об'єкті «Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями по вулиці Проскурівського підпілля, 157».

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що документи, які надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва, а об'єкт будівництва - багатоквартирний житловий будинок з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями по вулиці Проскурівського підпілля, 157, споруджується без відхилень від проектних рішень. Вважає, що Припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 06.07.2018 Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області, який видано керівнику Житлово-будівельного кооперативу "Парковий бульвар-1" за результатом позапланової перевірки на об'єкті будівництва - багатоквартирного житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями по вулиці Проскурівського підпілля, 157 м. Хмельницького, є протиправним, тому звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ухвали суду від 14.09.2018 заяву Житлово-будівельного кооперативу "Парковий бульвар-1" від 13.09.2018 про забезпечення позову - залишено без задоволення (арк. спр.55-56).

Згідно з ухвалою від 17.09.2018 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, та призначив судове засідання на 10.10.2018.

Протокольною ухвалою суду від 10.10.2018 оголошено перерву в розгляді справи до 24.10.2018.

Відповідно до протокольної ухвали від 24.10.2018 суд оголосив перерву в розгляді справи до 01.11.2018.

05.10.2018 відповідач надав суду Відзив на позовну заяву від 04.10.2018, в якому, покликаючись на Закони України "Про регулювання містобудівної діяльності", Про архітектурну діяльність", вказує, що Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області виконало всі передбачені чинним законодавством обов'язки щодо проведення державного архітектурно-будівельного контролю та не порушило прав суб'єкта містобудування, і просить відмовити у задоволенні позову (арк. спр.77).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з тих же підстав, що вказані в позовній заяві.

Представник відповідача в задоволенні позову просив відмовити з підстав, вказаних у Відзиві на позовну заяву.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог, так і заперечень, оцінивши докази по справі, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

У період з 14.06.2018 по 06.07.2018 відповідач провів перевірку позивача та склав ОСОБА_3 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт №157 (далі - ОСОБА_3 перевірки №157). Згідно опису виявлених порушень, суб'єкт містобудування порушив: 1) п.4 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою КМ України від 13.04.2018 №466; 2) ДСТУ Б А.2.4-2:2009 "Правила виконання робочої документації генеральних планів", п.3.3 та розділ 5 ДСТУ Б А.2.4-2:2009 "Умовні познаки і графічні зображення елементів генеральних планів та споруд транспорту", п.3.16 та п.7.43 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень"; 3) ч.4 ст.31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.5 Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою КМ України від 11.05.2011 №560 та п.4.1 ДСТУ-Н Б А.2.2-10:2012 "Настанова з організації проведення експертизи проектної документації та будівництво"; 4) ст.9,27 Закону України "Про архітектурну діяльність" ( арк. спр.10-16).

Відповідно до Припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 06.07.2018 (далі - Припис), головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області ОСОБА_4 встановив: 1) станом на 06.07.2018 земельна ділянка за адресою вул. Проскурівського підпілля, 157 м. Хмельницького (кадастровий номер 5810100000:01:008:0144) на підставі договору суборенди від 09.12.2014 була передана в суборенду ЖБК "Парковий бульвар" строком до 02.04.2017; 2) згідно відомостей про робочі креслення основного комплекту та складу наданої проектної документації відсутні: план земляних мас та зведений план інженерних мереж; 3) в проектній документації відсутнє відповідне відображення межі земельної ділянки (землекористування/землеволодіння), зображення якої визначене таблицею 1 ДСТУ Б А.2.4-2:2009; 4) проектною документацією не передбачено (не відображене місце розташування) ігрових майданчиків для дітей дошкільного й молодшого шкільного віку, майданчиків для відпочинку дорослого населення, занять фізкультурою, господарських цілей та вигулювання собак; 5) проектною документацією передбачено улаштування 36 машино місць (10 для тимчасового та 26 для постійного зберігання), що є порушенням ДБН 360-92**; 6) проектна документація не враховує, що земельна ділянка знаходиться на території з районною сейсмічністю 6 балів; 7) в Декларації про початок виконання будівельних робіт, яка зареєстрована 29.03.2017 за №083170880840, наведено недостовірні дані щодо належно затвердженої проектної документації, і не обов'язкового проведення експертизи проекту; 8) роботи по влаштуванню зовнішніх стін виконувались з використанням склосітки з подальшим шпаклюванням (зовнішній шар), а також частковим використанням пінополістиролу, як утеплювального матеріалу, що не передбачено проектною документацією. Вимагає: "1. Негайно (з моменту отримання припису) зупинити будівельно-монтажні роботи на об'єкті "Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями по вул. Проскурівського підпілля, 157 м. Хмельницький" за виключенням робіт пов'язаних з усуненням зауважень щодо виявлених відхилень від проектних рішень в частині улаштування зовнішніх стін, та повідомити про це Управління. 2. До 07.08.2018 вчинити заходи щодо проведення проектної документації у відповідність до вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил. 3. Забезпечити виконання вимог даного припису іншими суб'єктами містобудування, що виконують будівельно-монтажні роботи на даному об'єкті, а також невідкладно повідомити Управління у разі продовження будівельно-монтажних робіт на даному об'єкті." (арк. спр.17-20).

Закон України від 17.02.2011, № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон №3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 Закону №3038-VI, замовник - це фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

Пунктом 11 ч.1 ст.1 Закону №3038-VI визначено, що проектна документація - це затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об'єктів будівництва.

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону №3038-VI, до уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність".

Згідно з ч.2 ст.24 Закону №3038-VI, забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Частиною 1 ст.31 Закону №3038-VI визначено, що проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Порядком розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011, № 45 (далі - Порядок №45) визначено, що автор проекту - це архітектор або інженер, який є розробником затвердженого проекту. Головний архітектор проекту (далі - ГАП) - це архітектор, який має кваліфікаційний сертифікат та виконує роботу з архітектурно-об'ємного проектування, очолює та/або координує розроблення окремих розділів проектної документації. Проектувальник - це юридична особа, яка має у своєму складі відповідних виконавців, що згідно із законодавством одержали кваліфікаційний сертифікат, який підтверджує спроможність виконання робіт щодо об'єктів відповідного класу наслідків (відповідальності), або фізична особа, яка згідно з законодавством має такий кваліфікаційний сертифікат (далі - сертифікований виконавець).

Відповідно до п.5 Порядку №45, укладення та виконання договорів на виконання проектних робіт здійснюються у порядку, встановленому Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2005 року N 668.

Згідно з п.9 Порядку №45, проектна документація на будівництво об'єктів розробляється з урахуванням вимог містобудівної документації, вихідних даних на проектування та дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, нормативно-правових актів з охорони праці, зокрема Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 23 червня 2017 року N 1050, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 вересня 2017 року за N 1111/30979, державних стандартів і правил, у тому числі вимог доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення (вимоги щодо створення доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення зазначаються в проектній документації окремим розділом).

Відповідно до п.17 Порядку №45, замовник і генпроектувальник (проектувальник) визначають в умовах договору виконавця авторського нагляду, який здійснює авторський нагляд відповідно до вимог законодавства та державних будівельних норм.

Згідно з Декларацією про початок виконання будівельних робіт, будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями, поштова адреса: 29000, м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля,157, замовника ЖБК "Парковий бульвар-1", яка була зареєстрована Управлінням ДАБІ в Хмельницькій області 29.03.2017 за № ХМ 083170880840, проектна документація розроблена ФОП ОСОБА_5 (код НОМЕР_1), який також є відповідальною особою, що здійснює авторський нагляд ( арк. спр.108-109).

У Приписі відповідач констатує про відсутність реєстрації і документу на право користування земельної ділянкою по вул. Проскурівського підпілля, 157 м. Хмельницького (кадастровий номер 5810100000:01:008:0144). При цьому, не заперечує в ОСОБА_3 перевірки №537, що на підставі договору суборенди від 09.12.2014 ця земельна ділянка була передана в суборенду ЖБК "Парковий бульвар" строком до 02.04.2017. Орендодавцем у цьому правочині є Хмельницька міська рада, позивач розпочав та веде будівництво на цій землі, і вирішує з орендодавцем питання оформлення права користування цією землею. Відповідно до Витягу з протоколу засідання постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони наколишнього природнього середовища Хмельницької міської ради за №68 від 20.09.2018 комісією прийнято рішення підтримати звернення ЖБК "Парковий бульвар-1" щодо надання в оренду земельної ділянки по вул. Проскурівського підпілля, 157 м. Хмельницького (арк. спр.81-82), що відповідно свідчить про реальний намір врегулювання питання оформлення права користування землею позивачем, яку він раніше використовував, використовує фактично, і веде на ній будівництво та невирішення цього питання з причин, від нього не залежних. Це фактично не заперечує відповідач, адже не встановив самовільного будівництва позивача, що видно з ОСОБА_3 перевірки №537 і Припису.

Позивачем надана суду Проектна документація "Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями та паркінгом по вул. Проскурівського підпілля,157 в м. Хмельницький", виконану ГАП ОСОБА_5 і ТОВ "ПІК ТОП ПРОЕКТ" (арк. спр.122-139).

Згідно з Журналом авторського нагляду під час будівництва, згідно ДСТУ-Н БА.2.2-11:2014, проектувальника ТОВ "ПІК ТОП ПРОЕКТ", який розпочато 19.02.2015, останній запис під №44, порушень вказаних відповідачем не зафіксовано (арк. спр.37-48).

Відповідно до Кваліфікаційного сертифікату відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єкта архітектури серії АА №002605 він виданий ОСОБА_5, який пройшов професійну атестацію, що підтверджує його відповідність кваліфікаційним вимогам у сфері діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, професійну спеціалізацію, необхідний рівень кваліфікації і знань. Категорія - архітектор ( арк. спр.120).

ГАП ОСОБА_5 надано суду письмове пояснення, в якому він повністю заперечує висновки головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області ОСОБА_4, зроблені в ОСОБА_3 перевірки №157 та Приписі, і стверджено, що Проектна документація виконана належним чином та повністю відповідає будівельним нормам ( арк. спр.147-148).

Отже, на час перевірки відповідач не встановив порушень, які вказані в ОСОБА_3 перевірки №157, які, відповідно, також вказані в оскаржуваному Приписі. Суд вважає, що позивач є замовником і він не порушив Проектну документацію будівництва та відсутні докази її порушення проектною організацією, яка розробляла проектну документацію, а також головним архітектором, що визначено ст.26 Закону України, від 20.05.1999, № 687-XIV "Про архітектурну діяльність" (далі - Закон № 687-XIV ). Адже, ГАП ОСОБА_5 несе відповідальність за відповідність проектної документації вихідним даним на проектування, вимогам державних стандартів, норм і правил. При цьому, він заперечує висновки головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області ОСОБА_4, які також спростовані наданими позивачем доказами (Проектна документація, Кваліфікаційний сертифікат, Журнал авторського нагляду під час будівництва), і з цим погоджується суд.

Частиною 2 ст.26 Закону № 687-XIV визначено, що проектна організація, яка розробляла проектну документацію, а також головний архітектор та головний інженер проекту несуть відповідальність за відповідність проектної документації вихідним даним на проектування, вимогам державних стандартів, норм і правил.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України від 14.10.1994, № 208/94-ВР "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", суб'єкти містобудування, які здійснюють проектування об'єктів, експертизу проектів будівництва, несуть відповідальність у вигляді штрафу за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил, у тому числі за нестворення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, незабезпечення приладами обліку води і теплової енергії, а також за заниження класу наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва: проектна організація - у розмірі дев'яноста прожиткових мінімумів для працездатних осіб; експертна організація - у розмірі вісімнадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Пунктом 2 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженого постановою КМ України від 23.05.2011, № 553 (далі - Порядок №553) визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.

Відповідно до пп.3 п.11 Порядку №553, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт. Підготовчі та будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, будівельним нормам, стандартам і правилам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без набуття права на їх виконання, підлягають зупиненню до усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Згідно з п.12 Порядку №553, у разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки, відмови суб'єкта містобудування в наданні документів, необхідних для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, відсутності суб'єкта містобудування, якому у визначений цим Порядком строк було надіслано повідомлення про проведення перевірки, або його уповноваженої особи (за довіреністю) на об'єкті під час перевірки складається відповідний акт.

Відповідно до п.19 Порядку №553, припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Припис підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку.

Доказів перевірки чи встановлених порушень суб'єктами містобудування, які здійснювали проектування об'єкту будівництва замовника - позивача, Управлінням ДАБІ в Хмельницькій області суду не надано, що відповідно, також підтверджує відсутність порушень Проектної документації.

Всі 3-и вимоги Припису відповідач формулює щодо невідповідності Проектної документації вимогам законодавства, яку позивач не робив, так як є замовником, і, як встановлено судом, відповідач фактично не встановив порушень цієї проектної документації, що відповідно вказує на протиправність цього Припису.

Цей висновок суду не спростовує проведена відповідачем ще одна перевірка позивача з 12.09.2018 по 25.09.2018, про що складено ОСОБА_3 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт №736. Згідно описом виявлених порушень суб'єкт містобудування не виконав припис про зупинення будівельних робіт від 06.07.2018 і відповідач виніс ще один Припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 25.09.2018 ( арк. спр.101-104), який не є предметом цього судового розгляду. При цьому, суд дає критичну оцінку Припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 25.09.2018, і враховує, що у цій адміністративній справі встановлена протиправність Припису, який винесено 06.07.2018, з урахуванням доказів, перевірених судом.

Частиною 1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином суд приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, адже суб'єкт владних повноважень не встановив невідповідності Проектної документації об'єкту "Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями та паркінгом по вул. Проскурівського підпілля,157 в м. Хмельницький", виконану ГАП ОСОБА_5 і ТОВ "ПІК ТОП ПРОЕКТ" вимогам законодавства, але це визначив як підставу для винесення Припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 06.07.2018, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється.

Відповідно до квитанції "Ощадбанку" №162 від 11.09.2018 позивач сплатив судовий збір у розмірі 1762 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь, згідно вимог ч.1 ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Житлово-будівельного кооперативу "Парковий бульвар-1" задовольнити.

Скасувати Припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 06.07.2018 Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області, виданого керівнику Житлово-будівельного кооперативу "Парковий бульвар-1" за результатом позапланової перевірки на об'єкті будівництва - багатоквартирного житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями по вулиці Проскурівського підпілля, 157 м. Хмельницького.

Стягнути на користь Житлово-будівельного кооперативу "Парковий бульвар-1" судовий збір у розмірі 1762,00 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 05 листопада 2018 року

Позивач:Житлово-будівельний кооператив "Парковий бульвар-1" (вул. Свободи, 14, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 38854413) Відповідач:Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 35668372)

Головуючий суддя ОСОБА_3