
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1340/3988/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання Михайленко Б.С.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін за позовом Заступника керівника Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області до Поторицької сільської ради Сокальського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області(далі - позивач) звернувся в інтересах держави до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Поторицької сільської ради Сокальського району Львівської області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Поторицької сільської ради Сокальського району Львівської області щодо невиконання вимог ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» про офіційне оприлюднення регуляторного акту – рішення Поторицької сільської ради Сокальського району Львівської області № 182 від 10.02.2017 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель с.Велике»;
- зобов’язати Поторицьку сільську раду офіційно оприлюднити виконати рішення Поторицької сільської ради Сокальського району Львівської області № 182 від 10.02.2017 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель с.Велике» у встановленому ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» порядку.
Підставою звернення до суду зазначено те, що внаслідок порушення Поторицькою сільською радою вимог ч. 5 ст. 12 ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо оприлюднення рішення Поторицької сільської ради Сокальського району Львівської області № 182 від 10.02.2017 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель с.Велике» у встановленому порядку, таке залишається досі не оприлюдненим, не може застосовуватись попри набрання ним чинності, вказана бездіяльність призводить до невірного визначення та неповного надходження до бюджету плати за землю.
Ухвалою суду від 05.09.2018 року було відкрито спрощене провадження в адміністративній справі з викликом сторін.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав викладених у позовній заяві та просила суд позов задовольнити повністю.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив та правом на подання відзиву в порядку ст.162 КАС України не скористався, хоча суд протокольною ухвалою визнав явку відповідача обов’язковою.
Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, окрім випадків визначених цією статтею.
Заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Суд встановив, що XVI сесією VII демократичного скликання Поторицької сільської ради Сокальського району Львівської області прийнято рішення № 182 від 10.02.2017 «Про затвердження нормативно грошової оцінки земель с.Велике».
03.05.2018 Поторицька сільська рада Сокальського району Львівської області на запит позивача від 26.04.2018 №14-44/2134вих.-18 надала копії рішень про затвердження нормативно грошової оцінки земель у межах населених пунктів с.Поториця, с.Горобків та с.Велике, а також копію підтверджуючих документів про оприлюднення у встановленому законом порядку, зокрема в газеті «Голос з-під Бугу». Разом з тим, зазначене рішення у місцевих друкованих засобах інформації не оприлюднювалося, а офіційний друкований засіб масової інформації у Поторицькій сільській раді відсутній.
У зв’язку з тим, що відповідач всупереч вимогам чинного законодавства не оприлюднив рішення Поторицької сільської ради Сокальського району Львівської області № 182 від 10.02.2017 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель с.Велике», заступник керівника Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області звернувся з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керується наступними правовими нормами.
Відповідно до п. 3 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з частиною 3 статті 23 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування та інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 КАС України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Чинним законодавством України не визначено органу, який наділений повноваженнями щодо звернення до суду з позовом до Поторицької сільської ради Сокальського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання до вчинення дій. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
‘ Частиною 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Згідно положень ч. 1 вказаної статті органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
За змістом статті 23 закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 5 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Згідно з ч. 12 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регуляторний акт – це:
- прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;
- прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб’єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
З врахуванням викладеного, рішення органу місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель має визначальні ознаки регуляторного акта. Зокрема, таке рішення є, офіційним письмовим документом, що прийнятий уповноваженим регуляторним органом та окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських та адміністративних відносин.
Вказане узгоджується з висновками, викладеними Вищим адміністративним судом України в ухвалах від 16.06.2016 року у справі №492/311/15-а та постанові від 15.11.2016 року у справі №349/1491/14-а.
Отже, рішення Поторицької сільської ради Сокальського району Львівської області № 182 від 10.02.2017 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель с.Велике» є регуляторним актом, на яке поширюються положення Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», зокрема, в частині процедури його прийняття та оприлюднення.
Відповідно до ч. 4 ст. 12 вказаного Закону, регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а разі їх відсутності – у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Таким чином, рішення відповідача, як регуляторний акт, підлягало обов’язковому оприлюдненню в друкованих засобах масової інформації.
Разом з тим, судом встановлено, що таке не оприлюднене, в засобах масової інформації не опубліковувалося.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» № 9 від 01.11.1996 року, закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов’язки громадян, однак не доведені до відома населення у встановленому законом порядку, згідно з ч. 2 ст. 57 Конституції України, є нечинними та не можуть застосовуватись.
З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невиконання вимог чинного законодавства України щодо офіційного оприлюднення регуляторного акту, а саме - рішення Поторицької сільської ради Сокальського району Львівської області № 182 від 10.02.2017 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель с.Велике».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 78 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до положень ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивачем таких витрат не понесено (експертизи не призначались, свідків не залучено), судові витрати з відповідача стягувати не слід.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд –
в и р і ш и в:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Поторицької сільської ради Сокальського району Львівської області (80038, Львівська область, Сокальський район, с. Поториця, вул. Зелена, 112; код ЄДРПОУ: 04370780) щодо невиконання вимог ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» про офіційне оприлюднення регуляторного акту - рішення Поторицької сільської ради Сокальського району Львівської області № 182 від 10.02.2017 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель с.Велике»
Зобов’язати Поторицьку сільську раду Сокальського району Львівської області офіційно оприлюднити рішення № 182 від 10.02.2017 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель с.Велике» у встановленому ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» порядку.
Судові витрати з відповідача не стягувати.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 06.11.2018 року.
Суддя В.М. Сакалош