Ухвала суду № 77628679, 01.11.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2018
Номер справи
808/2147/14
Номер документу
77628679
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ПРО ОСОБА_1 ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ

ОСОБА_2 ПРОПУЩЕНОГО СТРОКУ ДЛЯ ПРЕД’ЯВЛЕННЯ ВИКОНАВЧОГО ЛИСТА ДО ВИКОНАННЯ

01 листопада 2018 рокуСправа № 808/2147/14 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Калашник Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Аксьонової С.В.,

розглянув у письмовому провадженні заяву Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення строку пред’явлення виконавчого листа до виконання у справі

за позовом Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя (69041, м. Запоріжжя, вул. Трегубова, буд. 18, код ЄДРПОУ 20508404)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехніка ЗАЗ» (01010, м. Київ, вул. Іванова Андрія, 11, код ЄДРПОУ 33431965)

про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 16586 грн. 01 коп.,

ВСТАНОВИВ:

23.10.2018 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшла заява (вх. №33694) про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення строку пред’явлення виконавчого листа до виконання. У заяві зазначає, що відповідно до п.1 та додатку 1 Постанови КМУ від 16.12.2015 №1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва реорганізоване шляхом злиття в Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №203 «Про утворення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві» утворено Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, реорганізувавши шляхом злиття Правобережне, Лівобережне, Центральне об'єднані управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Разом з цим зазначає, управління неодноразово здійснювало заходи щодо примусового виконання виконавчого листа. Пояснює, що після отримання ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 03.07.2015 про заміну сторони виконавчого провадження, Головне управління 13.02.2018 повторно звернулось з заявою щодо примусового виконання виконавчого листа №808/2147/14 від 22.09.2014 до Печерського районного ВДВС м. Києва, проте 02.03.2018 державним виконавцем було винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, оскільки заява подана не стягувачем по справі.

Ураховуючи викладене, зауважує, що строк пред’явлення виконавчого листа до виконання було пропущено, у зв’язку із припиненням Центрального об’єднаного УПФУ в м. Києві та утворення ГУ ПФУ в м. Києві, відповідно до постанови КМУ від 29.03.2017 №203 та наказу ПФУ від 05.04.2017 №75, а також кадровими змінами, неукомплектованістю штату, великим обсягом справ та навантаженням в юридичному відділі, заміною сторони (стягувача). Таким чином, вважає, що стягувач позбавлений можливості повторного подання заяви щодо примусового виконання виконавчого листа, що призводить до ненадходження коштів до Пенсійного фонду України, які необхідні для виплати пенсій, тим паче, що потреба в коштах на виплату пенсій значно перевищує надходження коштів від платників, а тому просить поновити пропущений строк для пред’явлення виконавчого листа до виконання. Розгляд справи проводити без участі уповноваженого представника.

Для розгляду питання щодо заміни сторони виконавчого провадження та поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання, судом було призначене судове засідання на 01.11.2018 о 09:45, про що повідомлено учасників справи.

В судове засідання представник заінтересованої особи, що звернулась із заявою, не з'явився, проте у своїй заяві просить про розгляд заяви без його участі.

Учасники справи у судове засідання також не з’явились, про дату, час та місце слухання справи повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомили. Заперечення проти задоволення заяви від відповідача на адресу суду не надходили.

Відповідно до частини третьої статті 376 КАС України суд розглядає заяву про поновлення пропущеного строку в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

За таких обставин, суд вважає за можливе провести судове засідання без участі учасників справи.

У зв’язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши наявні матеріали справи судом встановлено наступне.

25.03.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя (далі за текстом УПФУ в Ленінському районі м.Запоріжжя або позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехніка ЗАЗ» (далі ТОВ «Сантехніка ЗАЗ» або відповідач) про відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в сумі 16 586 грн. 01 коп.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 14.04.2014 у справі №808/2147/14 задоволено позовні вимоги Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя та стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехніка ЗАЗ» (код ЄДРПОУ 33431965) на користь управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя 16 586 грн. 01 коп. витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Указане рішення набрало законної сили 01.07.2014.

22.09.2014 судом, за заявою стягувача, видано виконавчий лист по даній справі.

Відповідно до ухвали суду від 03.07.2015 замінено сторону виконавчого провадження по справі УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя на належного стягувача Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва. Ухвала набрала законної сили 11.08.2015.

Посилаючись на проведену відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №1055 від 16.12.2015 та №203 від 29.03.2017 реорганізацією стягувача шляхом злиття в Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві та на ту обставину, що строк пред’явлення виконавчого листа до виконання було пропущено, у зв’язку із припиненням Центрального об’єднаного УПФУ в м. Києві та утворення ГУ ПФУ в м. Києві, відповідно до постанови КМУ від 29.03.2017 №203 та наказу ПФУ від 05.04.2017 №75, дане управління звернулось до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення строку пред’явлення виконавчого листа до виконання.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява про заміну сторони виконавчого провадження, суд вважає її такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Стаття 129-1 Конституції України та стаття 14 КАС України встановлюють, що судові рішення, зокрема, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до частини першої статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов’язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

За приписами статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1404-VIII), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною п’ятою статті 15 Закону № 1404-VIII передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов’язків від право попередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження – з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.

З наведеного вбачається, що замінити сторону у виконавчому провадженні можливо лише у разі вибуття стягувача з одночасною заміною вибувшої сторони на її правонаступника.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» №1055 від 16.12.2015 вирішено реорганізувати територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом злиття окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком 1, зокрема, реорганізувати управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва, управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва шляхом злиття в Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

У подальшому, 29.03.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 203 «Про утворення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві». Даною постановою затверджено перелік територіальних органів Пенсійного фронду України, які реорганізуються шляхом злиття, а саме Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві та головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві реорганізовано шляхом злиття та створено нову юридичну особу - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Відповідно юридичну особу Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві створено 27.04.2018, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до частини першої статті 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

При цьому, за приписами четвертої цієї статті КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Ураховуючи викладене, суд приходить до висновку, що стягувач по справі підлягає заміні на правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Згідно положень частини першої статті 12 Закону № 1404-VIII, виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Частиною шостою цієї статті визначено, що стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.

Відповідно до частини першої статті 376 КАС України, стягувачам, які пропустили строк для пред’явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Розглядаючи питання про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання, суд повинен перевірити, чи справді пропущено строк пред’явлення виконавчого листа до виконання, а якщо є підстави так вважати, то чи були поважні причини для цього.

На думку суду, поважними можна вважати причини, які не залежали від волі стягувача.

Розглянувши обставини, викладені у заяві заявника та з’ясовані під час судового розгляду справи, суд вважає їх поважними та такими, що об’єктивно перешкоджали своєчасному пред’явленню виконавчого листа до виконання.

Крім того, судом враховано, що оскільки з моменту набрання законної сили постановою суду від 01.07.2014 відповідачем не було вчинено визначених законом дій щодо виконання судового рішення, а саме сплати заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах по Списку №1, а стягувачем наведено поважні причини пропуску строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, суд дійшов висновку про обґрунтованість його заяви.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заява про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання є такою, що підлягає задоволенню.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 243, 248, 376 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задовольнити.

Замінити у виконавчому листі №808/2147/14, виданому 22.09.2014 Запорізьким окружним адміністративним судом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехніка ЗАЗ» (код ЄДРПОУ 33431965) 16586 грн. 01 коп. витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», вибулу сторону стягувача Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя (69041, м. Запоріжжя, вул. Трегубова, буд. 18, код ЄДРПОУ 20508404) на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368).

Поновити Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві пропущений з поважних причин строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого Запорізьким окружним адміністративним судом 22.09.2014 у справі №808/2147/14 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехніка ЗАЗ» (код ЄДРПОУ 33431965) 16 586 грн. 01 коп. витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.251, 256, 295 КАС України.

Ухвала суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.251, 295 КАС України.

Суддя Ю.В.Калашник