
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
29 жовтня 2018 року м. Ужгород№ 807/471/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ващиліна Р.О.
при секретарі судового засідання Неміш Т.В.
за участю:
позивача: представник - ОСОБА_1
відповідача: представник - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Тячівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання протиправним рішення та зобов’язання поновити виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тячівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, в якому просить визнати протиправним рішення комісії управління Пенсійного фонду в Тячівському районі по розгляду суперечливих питань для прийняття рішень про призначення (перерахунку) пенсій, зазначене в протоколі №23 від 22.03.2017 року щодо припинення ОСОБА_3 виплати пенсії та зобов'язати відповідача поновити виплату раніше призначеної пенсії з часу незаконного припинення, тобто з 01.04.2017 року. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішенням Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області від 08.12.2014 р. йому призначено пенсію за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак в подальшому рішенням уповноваженої комісії відповідача від 22.03.2017 р. виплату раніше призначеної пенсії припинено з мотивів відсутності даних в первинних підтверджуючих документах в/ч 55064 про період перебування на території радіоактивного забруднення. Таке рішення вважає протиправним, оскільки воно прийнято з порушенням встановленого порядку, а право позивача на отримання пенсії підтверджується належними доказами.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2018 року у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв’язку з пропуском строку звернення до суду відмовлено.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з мотивів, наведених в позовній заяві, та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у засіданні суду 29 жовтня 2018 року проти позову заперечила з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву №5073/10 від 24.07.2018 р. Зокрема, зазначила, що оскаржене рішення від 22.03.2017 року щодо припинення ОСОБА_3 виплати пенсії прийнято в межах повноважень та на підставі закону, зокрема, у зв'язку отриманням відомостей від Галузевого державного архіву Міністерства оборони України про неможливість підтвердити факт участі ОСОБА_3 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 (далі – ОСОБА_3С.) перебуває на обліку в Тячівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Закарпатської області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 08 грудня 2014 року. Для розрахунку пенсії ОСОБА_3 подано трудову книжку, довідку про заробітну плату, документи про стаж, копії архівної довідки №19076 від 04.11.1993 р., довідки військового комісара Тячівського районного військового комісаріату №2154 від 03.12.14 р., довідки про навчання, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. №040718, паспорту (арк. спр. 20).
22 березня 2017 року рішенням комісії управління Пенсійного фонду в Тячівському районі по розгляду суперечливих питань для прийняття рішень про призначення (перерахунок) пенсій, оформленим протоколом №23, ОСОБА_3 припинено виплату пенсії за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв’язку з тим, що відповідно до архівної довідки, виданої Галузевим Державним архівом Міністерства оборони України від 07.02.2017 р. №624/04, не підтверджено факт участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини 55064 за період з 26.11.1986 р. по 17.01.1987 р., оскільки в перевірених документах в/ч 55064 відсутні дані про роботу на території радіоактивного забруднення.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, ОСОБА_3 звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Питання виникнення та реалізації права громадян на пенсійне забезпечення, в тому числі, за вислугу років врегульоване положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 (далі – Закон №1788-XII).
Так, відповідно до ст. 51 Закону №1788-XII, пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Згідно ст. 15 Закону №1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до преамбули Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 р. (далі – Закон №796-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Ст. 55 Закону №796-XII визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів – 8 років.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 68 Закону №796-XII, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Зазначене положення Закону №796-XII кореспондується також з нормами Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20.01.1997 р. (далі – Порядок), відповідно до п. 2 якого, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.
П. 10 Порядку передбачено, що видача посвідчень провадиться, в тому числі, іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання на підставі одного з визначених в цьому пункті документів.
Згідно п. 12 Порядку (в редакції, чинній на момент видачі посвідчення позивачу) спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при МНС, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, Мінпраці, Мінюсту, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Відповідно до п. 12 Порядку (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу та прийняття рішення про припинення її виплати), спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню (п. 12 Порядку).
З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачем, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А №040718, видане ОСОБА_3, вилучено не було, а тому вважається чинним, а відповідно на особу, якій воно було видано, поширюються пільги та гарантії, передбачені Законом №796-XII.
Згідно розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком, у тому числі, додаються наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Проведений правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини, дає підстави для висновку про те, що належним підтвердженням особливого статусу особи, яка звернулась із заявою про призначення пенсії, у даному випадку - учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є безпосередньо посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та будь-яка із інших перелічених у вказаному Порядку довідок чи інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими Законом №796-XII, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідно до ст. 15 Закону №796-XII, є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
До такого ж висновку дійшов Верховний Суд в постановах від 23.05.2018 р. у справі №398/3509/16-а, від 24.07.2018 р. у справі №338/474/17, ухвалі від 04 вересня 2015 року у справі №690/23/15-а.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні за призначенням пенсії надано разом із відповідною заявою копії архівної довідки №19076 від 04.11.1993 р., довідки військового комісара Тячівського районного військового комісаріату №2154 від 03.12.14 р., посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. №040718, відповідно до яких ОСОБА_3 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини 55064 та працював в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у період з 26.11.1986 р. по 17 січня 1987 р.
Зазначена обставина підтверджується також наявною в матеріалах справи копією тимчасового посвідчення (на заміну військового квитка) №1769050 (арк. спр. 21).
Оскаржене рішення комісії управління Пенсійного фонду в Тячівському районі по розгляду суперечливих питань для прийняття рішень про призначення (перерахунок) пенсій, яким ОСОБА_3 припинено виплату пенсії за віком на пільгових умовах, аргументоване тим, що відповідно до архівної довідки, виданої Галузевим Державним архівом Міністерства обороти України від 07.02.2017 р. №624/04, не підтверджено факт участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини 55064 за період з 26.11.1986 р. по 17.01.1987 р., оскільки в перевірених документах в/ч 55064 відсутні дані про роботу на території радіоактивного забруднення.
Однак суд не може погодитися з такою аргументацією прийнятого суб’єктом владних повноважень рішення з огляду на вищенаведені законодавчі норми. Окрім того, суд зазначає, що відповідачем не встановлено, що архівна довідка №19076 від 04.11.1993 р. містить неправдиві відомості, тобто не встановлено обставин, які б могли бути підставою для неврахування цієї довідки, по-друге, неможливість проведення перевірки первинних документів, на підставі яких була видана довідка, не може бути підставою для позбавлення позивача права на належний соціальний захист.
До такого ж висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 15.03.2018 р. у справі №184/1238/17.
Суд відхиляє посилання представника відповідача на лист галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.04.2013 р. стосовно видачі довідок управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу з порушеннями, оскільки такий не доводить те, що архівна довідка №19076 від 04.11.1993 р. видана ОСОБА_3 також без достатніх підстав.
У зв’язку з вищенаведеним суд вважає, що рішення комісії управління Пенсійного фонду в Тячівському районі по розгляду суперечливих питань для прийняття рішень про призначення (перерахунок) пенсій, оформленим протоколом №23 від 22 березня 2017 року, яким ОСОБА_3 припинено виплату пенсії, є протиправним і підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на наведене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами, а тому підлягають задоволенню.
Згідно вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_3 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) до Тячівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (місцезнаходження: вул. Робітнича, буд. 18, м. Тячів, Закарпатська область, 90500, код ЄДРПОУ - 41246752) про визнання протиправним рішення та зобов’язання поновити виплату пенсії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії управління Пенсійного фонду в Тячівському районі по розгляду суперечливих питань для прийняття рішень про призначення (перерахунку) пенсій, оформлене протоколом №23 від 22.03.2017 р., щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_3.
3. Зобов'язати Тячівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (місцезнаходження: вул. Робітнича, буд. 18, м. Тячів, Закарпатська область, 90500, код ЄДРПОУ - 41246752) поновити виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_3 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) з 01 квітня 2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
Повний текст рішення виготовлено 05 листопада 2018 року.
СуддяОСОБА_4