
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
05 листопада 2018 р. Справа №200/11901/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок пенсії за вислугу років, -
В С Т А Н О В И В:
01 листопада 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідно до тексту позивач просить суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області, які полягають у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугою років працівника МВС виходячи із 83% грошового забезпечення та не включення позивачу при перерахунку пенсії за вислугою років у розрахунок суму надбавки за несення служби в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, 33,3%, преміювання (посадовий оклад, оклад за спец. звання, надбавка за вислугу років, 100 відсоткова надбавка, надбавка за особливі умови служби) з 01.01.2016р.;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, 3) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНН 209880597, за вислугою років виходячи із 83% грошового забезпечення та включити позивачу при перерахунку пенсії за вислугою років у розрахунок суму надбавки за несення служби в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, 33,3%, преміювання (посадовий оклад, оклад за спец. звання, надбавка за вислугу років, 100 відсоткова надбавка, надбавка за особливі умови служби) з 01.01.2016р.;
- здійснити виплату недотриманої суми пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р.
Відповідно до ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Дослідивши позовну заяву, а також долучені до неї документи, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху, виходячи з наступного.
За приписами ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За приписами ч. 1 ст. 3 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Тобто, необхідною умовою розгляду судом позовної заяви є сплата особою, яка звертається з цією заявою, судового збору у визначеному розмірі.
Перевіряючи наявність сплати позивачем судового збору та визначаючи кількість вимог немайнового характеру, які заявлені позивачем, судом встановлено, що предметом адміністративного позову є визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області які полягають у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугою років працівника МВС із врахуванням 83% грошового забезпечення та не включення позивачу при перерахунку пенсії за вислугою років у розрахунок суму надбавки за несення служби в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, 33,3%, преміювання (посадовий оклад, оклад за спец. звання, надбавка за вислугу років, 100 відсоткова надбавка, надбавка за особливі умови служби) з 01.01.2016р. та зобов’язати здійснити перерахунок пенсії із врахуванням вищезазначених складових для перерахунку, з 01.01.2016 року, а також здійснити виплату недотриманої суми пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р.
При цьому вимоги щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманої суми пенсії судом вважаються похідними, оскільки визнання протиправним рішення, дії чи бездіяльності є передумовою для застосування іншого способу захисту порушеного права.
Отже, розмір судового збору, що підлягає сплаті за розгляд даного позову складає суму у розмірі 704.80 грн.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї документів, позивачем не було надано суду доказів щодо сплати судового збору. Натомість подано клопотання про відстрочення від сплати судового збору.
Суд зазначає, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя N R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981 р., та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Положеннями ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд зазначає, що особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Відповідно до п. 29 Постанови Пленуму від ВССУ 17.10.2014 року № 10 «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті ним судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
В обґрунтування відстрочення від сплати судового збору позивач посилається на те, є отримувачем пенсії за віком, інших доходів не має, відповідачем занижено розмір перерахованої пенсії та заборгованість з 2016 року по 2017 року не виплачена.
Разом із тим, суд зазначає, що доказів стосовно наявності обставин передбачених ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" для відстрочення від сплати судового збору, позивачем суду не представлено. Проте з матеріалів, доданих до позовної заяви, судом встановлено, що розмір пенсії позивача з 01.01.2018 року складає 5634,57 грн. (підтверджено листом-повідомленням Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області).
Враховуючи викладене, позивачу необхідно подати докази щодо наявності обставин для відстрочення від сплати судового збору передбачених ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" або докази сплати судового збору за подання до суду позовної заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, суд вважає за необхідне залишити даний позов без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок пенсії за вислугу років - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання до суду квитанції про сплату судового збору у розмірі 704,80 грн. або належних доказів, на підтвердження скрутного матеріального становища.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Буряк І. В.