
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
25 жовтня 2018 р. № 1440/2299/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 55200 до відповідача:Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області, вул. Грушевського, 3, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200 про:визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області з вимогою визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради, якою було відмовлено в поновленні йому виплати матеріальної допомоги як малозабезпечений сім'ї за період з 01.12.2017 по 30.11.2018, зобов'язати відповідача поновити виплату матеріальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї за період з 01.12.2017 по 30.11.2018.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що в жовтні 2017 році він звернувся до відповідача за призначенням соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї і йому було призначено відповідну допомогу. Однак, в подальшому при проведенні перевірки правильності та повноти призначення допомоги було виявлено, що частина доходів не вказана. Позивач вважає, що виявлені під час перевірки виплати були незначними за разові роботи та він просто не пам'ятав про них. Також, позивач зазначив, що самостійно виховує доньку та доглядає батька-інваліда другої групи. Родина живе фактично на пенсію батька, та дуже потребує цієї допомоги.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Відповідачем надано відзив, в якому позиція викладена наступним чином. Після призначення позивачу матеріальної допомоги, Управлінням соціального захисту населення робиться автоматична вигрузка запитів на ДФС по всім отримувачам державних допомог. В березні 2018 року Управління отримало інформацію, що ОСОБА_1 не вказано в декларації про майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги доходи отримані ним у 2017 році, а саме 39,93 гривень від військової частини А-2183 та 508,20 гривень від ПФ ТзОВ медичного коледжу «Монада». При таких обставинах при обчисленні сукупного доходу сім'ї підлягало включенню і ці суми, але оскільки позивач їх приховав, то це викривило розрахунок сукупного доходу сім'ї.
Враховуючи, що позивач не вперше отримує зазначений вид допомоги, то він чітко усвідомлював, що працевлаштування, навіть на один день на роботу, спонукає його отримати відповідну довідку про отримані доходи. Саме за такі дії позивач несе відповідальність і саме бездіяльність позивача спонукали припинити виплату оскаржуваного виду допомоги та відмовити в подальшому призначенні на 6 місяців, оскільки за результатами проведеного перерахунку в період з 01.10.2017 по 28.02.2018 утворилась переплата в сумі 9,54 гривень.
Відповідачем також подано клопотання про призначення справи до слухання за участі сторін, в задоволенні якого відмовлено ухвалою від 25.10.2018.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження 25.10.2018 без виклику сторін, відповідно до вимог ст.263 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 проживає у м. Первомайську, у складі сім'ї до якої входять його донька ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, батько ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3
ОСОБА_1 працює викладачем у ТОВ медичний коледж «Монада».
25.10.2017 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
До заяви ОСОБА_1 додано заяву про призначення допомоги, довідку про склад сім'ї, довідку про навчання доньки в 9 класі ЗОШ №15-колегіум, декларацію про майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, довідку про доходи ПФ ТзОВ медичний коледж «Монада», довідка Первомайського МРЦЗ.
На підставі зазначених документів ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.10.2017 по 31.03.2018.
В період з 01.10.2017 по 28.02.2018 Управлінням соціального захисту населення перераховано на користь ОСОБА_1 4093,2 гривень державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
03.03.2018 Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради отримало довідки про доходи з Державної фіскальної служби, відповідно до яких встановлено, що окрім доходів зазначеного у заяві позивач мав дохід від військової частини А2183 в розмірі 221,86 гривень та від ПФ ТзОВ медичний коледж «Монада» в розмірі 508,20 гривень.
11.04.2018 Управлінням соціального захисту населення Первомайської міської ради повідомило ОСОБА_1 про надання ним неправдивої інформації та припинення виплати матеріальної допомоги.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Відповідно до ст.7 Закону якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Таким чином, для прийняття рішення про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям необхідно дотримання двох умов: 1) навмисного неповідомлення про отримання доходу у вигляді заробітної плати; 2) факт впливу доходу на встановлення права на соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї та на її розмір.
З приводу доходу у сумі 508,20 гривень від ПФ ТОВ Медичний коледж «Монада», то суд звертає увагу, що у відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків напроти зазначених цифр стоїть позначка « 131 сума єдиного внеску».
Тобто, це не є доходом, виплаченим роботодавцем позивачу, є лише сумою сплаченого за рахунок роботодавця за позивача єдиного внеску. Позивач не був отримувачем цих коштів. Відповідно до п.5 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, у переліку видів доходу, який враховується під час обчислення о сукупного доходу сімей (одержувачів) не входить сплачений роботодавцем єдиний внесок за робітника.
Таким чином, сума 508,20 гривень ПФ ТОВ Медичний коледж «Монада» не впливає на встановлення права на соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї та на її розмір.
Щодо доходу у сумі 221,86 гривень отриманого позивачем за 1 робочий день у військовій частині А2183, то зазначений дохід повинен враховуватися під час обрахунку о сукупного доходу сімей (одержувачів).
Разом з тим, незначний розмір цього доходу, а також та обставина, що позивач перебував у трудових відносинах з в/ч А2183 лише один день, узгоджуються з поясненнями позивача про те, що він просто не пригадав про цей випадок під час звернення про отримання матеріальної допомоги. Такі дії позивача неможливо кваліфікувати як навмисне приховування інформації про отримання доходу у вигляді заробітної плати.
Крім того, незначний розмір зазначеного доходу також не вплинув би на право позивача на встановлення права на соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї, оскільки навіть з додатковим доходом 221,86 гривень на рік з трьох осіб, така сім'я все одно не вийде з категорії малозабезпеченої.
Щодо впливу цієї суми на розмір допомоги, то відповідачем не надано розрахунку на скільки б зменшилась сума призначеної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї у такому випадку, а тому суд вважає цю обставину недоведеною.
У будь-якому випадку під час ухвалення рішення суб'єктом владних повноважень повинен враховуватися принцип пропорційності, дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Надання позивачу та його сім'ї державної соціальної допомоги повністю відповідало меті Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», а саме забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму найменш соціально захищеним сім'ям.
Навпаки, позбавлення позивача соціальної допомоги за формальними та дрібними підставами, суперечить як цілям Закону, так і ст.46 Конституції України, відповідно до якої соціальні виплати та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. При цьому, припиненням виплати соціальної допомоги порушуються не лише права позивача, а його неповнолітньої дитини.
Відповідно до ст.8 КАС України людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
За таких обставин суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову.
При цьому, відповідно до ст.6 Закон соціальна допомога призначається на шість місяців. У цьому випадку, ОСОБА_1 призначалась соціальна допомога на період з 01.10.2017 по 31.03.2018, а не як зазначено у позовній заяві по 30.11.2018.
За таких обставин позов необхідно задовольнити частково, відновивши права позивача на отримання соціальної допомоги лише на період, на який вона була призначена, а в подальшому протиправно припинена.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55200, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області (вул. Грушевського, 3, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ідентифікаційний код 03194559) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області щодо припинення виплати ОСОБА_1 соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.10.2017 по 31.03.2018.
3. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області ОСОБА_1 виплатити з урахуванням вже раніше сплачених та повернутих коштів соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з 01.10.2017 по 31.03.2018.
4. В задоволенні позовних вимог про зобов'язання виплатити соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з 01.04.2018 по 30.11.2018 відмовити.
5. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко