Рішення № 77627364, 06.11.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2018
Номер справи
0340/1702/18
Номер документу
77627364
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1702/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі – ФОП ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення № 000618-40 від 03.08.2018 року про застосування фінансових санкцій у розмірі 34000,00 грн.

Ухвалою суду від 07.09.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Ухвалами суду від 01.10.2018 року та від 11.10.2018 року у задоволенні клопотань представника відповідача про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення від 03.08.2018 року № 000618-40 про застосування фінансових санкцій є протиправним та необґрунтованим, оскільки рішенням Любешівського районного суду від 15.03.2018 року у справі №161/128/18 провадження по справі відносно позивача за ст. 177-2 КУпАП закрито за відсутністю складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що під час фактичної перевірки магазину, де здійснює господарську діяльність позивач, встановлено факт зберігання алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки, та без марок акцизного податку, чим порушено вимоги статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1251. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами у ФОП ОСОБА_1 відсутня, акт перевірки підписано та отримано позивачем без зауважень. За фактом встановленого порушення 06.02.2018 року позивачем надано пояснення, в яких зазначено, що алкогольні напої, що знаходились у магазині були придбані ним за готівку у невідомої особи. Вказує на те, що постановою Любешівського районного суду від 15.03.2018 року не спростовано факт зберігання ФОП ОСОБА_1 алкогольних напоїв без марок акцизного податку та з підробленими марками акцизного податку. Вважає, що оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що в матеріалах справи відсутні будь-які належні та допустимі докази, що підтверджують факт зберігання позивачем алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку та без марок акцизного податку. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача подала заперечення на відповідь на відзив, в якому зазначила, що факт зберігання алкогольних напоїв за місцем здійснення підприємницької діяльності позивачем не заперечується. При цьому, вказує на те, що дослідження марок акцизного податку на ознаки підробки було проведено джерелами ультрафіолетового випромінювання, під час якого встановлено відсутність у структурі паперу захисних волокон синього та червоного кольору при дії даного випромінювання на папір марок акцизного податку. У Додатку № 1 до акту перевірки наведено перелік алкогольних напоїв та марок акцизного податку з ознаками підробки, в якому є ідентичні номери на настоянку «Клуб медово-перцева». Тобто, проведене ультрафіолетове дослідження та наявність однакових номерів марок акцизного податку, яким марковані алкогольні напої, підтверджують факт зберігання позивачем за місцем здійснення господарської діяльності алкогольних напої маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки. Також перевіркою було встановлено, що позивачем зберігались алкогольні напої без марок акцизного податку, перелік яких наведений у Додатку № 1 до акту перевірки. Просила у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований 11.09.2009 року як фізична особа підприємець, про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

06.02.2018 року посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку господарської одиниці - магазину, що знаходиться за адресою: Волинська область, Любешівський район, село Лобна, вулиця Федорова, 80, де здійснює підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1, про що складено акт № 03/23/40-01/НОМЕР_1 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб’єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов’язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.

Перевіркою встановлено факт зберігання під прилавком торгівельного приміщення та у підсобному складському приміщенні алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки (під час ідентифікації даних марок акцизного податку під дією джерела ультрафіолетового випромінювання встановлено відсутність у структурі паперу захисних волок синього та червоного кольору), та факт зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку, перелік яких наведено у Додатку № 1 до акту перевірки), чим порушено вимоги статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1251.

03.08.2018 року ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №000618,40, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000,00 грн. за факт зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку та у розмірі 17000,00 грн. за факт зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно з пп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 ПК України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Як передбачено п.п. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14 ПК України, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Відповідно до п. 226.1, 226.5- 226.7 ст. 226 ПК України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов’язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об’ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об’ємних одиниць не здійснюється.

Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.

Згідно з п. 226.9 ст. 226 ПК України вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари; алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.

Відповідно до п. 226.11 ст. 226 ПК України зберігання не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняється.

Пунктом 5 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1251 (далі - в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Положення № 1251) передбачено, що марка для алкогольних напоїв, крім виноробної продукції (лікеро-горілчана продукція), вітчизняного виробництва виготовляється у зеленій кольоровій гамі, для алкогольних напоїв, які є виноробною продукцією, вітчизняного виробництва - червоній, для алкогольних напоїв, крім виноробної продукції (лікеро-горілчана продукція), імпортного виробництва - фіолетовій, для алкогольних напоїв, які є виноробною продукцією, імпортного виробництва - оранжевій, для тютюнових виробів вітчизняного виробництва (з фільтром та без фільтра) - зеленій, для тютюнових виробів імпортного виробництва (з фільтром та без фільтра) - синій кольоровій гамі.

На кожну марку наносяться такі реквізити: слова «Україна», «ОСОБА_2 ПОДАТКУ», «ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ» (для тютюнових виробів); позначення виду марки, що складається з початкових літер слів «алкоголь вітчизняний (лікеро-горілчана продукція)» - «АВ ЛГП», «алкоголь вітчизняний (виноробна продукція)» - «АВ ВП», «алкоголь імпортний (лікеро-горілчана продукція)» - «АІ ЛГП», «алкоголь імпортний (виноробна продукція)» - «АІ ВП», «тютюн вітчизняний з фільтром» - «ТВ ЗФ», «тютюн вітчизняний без фільтра» - «ТВ БФ», «тютюн імпортний з фільтром» - «ТІ ЗФ», «тютюн імпортний без фільтра» - «ТІ БФ»; індекс регіону України (згідно з додатком), що відповідає місцезнаходженню виробника продукції, позначений двома цифрами (для маркування вітчизняної продукції), серія із чотирьох літер і шестизначний номер, два двозначних числа (місяць і рік, у якому вироблено марки для алкогольних напоїв) або двозначне та однозначне числа (рік і квартал, у якому вироблено марки для тютюнових виробів) через скісну риску та сума акцизного податку (для алкогольних напоїв), сплаченого за одиницю продукції, з точністю до тисячного знака, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.

Згідно з п. 20 Положення № 1251 маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції. Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Відповідно до абз. 16 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Отже, вказаною нормою передбачена відповідальність, зокрема за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку.

Як вбачається з матеріалів справи ГУ ДФС у Волинській області під час проведення перевірки було встановлено факт зберігання під прилавком торгівельного приміщення та у підсобному приміщенні складському магазину, де здійснює підприємницьку діяльність позивач, алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку, а саме: під час ідентифікації даних марок акцизного податку під дією джерела ультрафіолетового випромінювання встановлено відсутність у структурі паперу захисних волокон синього та червоного кольору, та факт зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку.

У Додатку № 1 до акту перевірки описано виявлені під час перевірки алкогольні напої з підробленими марками акцизного податку та без марок акцизного податку у загальній кількості 28 пляшок на суму 2290,00 грн., а саме: настоянка «Клуб медово-перцева» у кількості 20 пляшок – марковані марками акцизного податку з ознаками підробки; коньяк одинарний чотири зірки «Закарпатський» у кількості 2 пляшки - марковані марками акцизного податку з ознаками підробки; настоянка «Бурштинівка Українська» у кількості 5 пляшок, з них 3 - марковані марками акцизного податку з ознаками підробки, 2 – без марок акцизного податку; шампанське «Советське напівсолодке» у кількості 1 пляшка – без марки акцизного податку; вино ординарне столове виноградне напівсолодке червоне «Ізабелла» 1 пляшка - без марки акцизного податку.

У відповіді на відзив позивач вказує на те, що виявлені під час перевірки алкогольні напої придбані ним у торгівельній мережі і відповідають державним стандартам, на підтвердження чого надав сертифікат відповідності на продукцію – настоянки «Клуб медово-перцева».

Однак, долучений до матеріалів справи сертифікат відповідності не спростовує факт зберігання позивачем алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку та без марок акцизного податку, крім того не свідчить про те, що вказаний сертифікат виданий саме на виявлену під час перевірки продукцію - настоянку «Клуб медово-перцева», оскільки у сертифікаті зазначено настоянка «Клуб медово-перцева» місткістю 0,7 дм. куб, а у Додатку № 1 до акту перевірки - 0,5 дм. куб.

Суд також звертає увагу на те, що вказаний акт перевірки підписаний позивачем без зауважень. При цьому, у своїх письмових поясненнях, наданих під час перевірки, ФОП ОСОБА_1 зазначив, що ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, касовий апарат та накладні на алкогольні напої, марковані марками акцизного податку з ознаками підробки, відсутні. Алкогольні напої, що знаходились у магазині під час перевірки були придбані ним за готівку у невідомої особи.

Не заслуговують на увагу і посилання позивача на постанову Любешівського районного суду Волинської області від 15.03.2018 року, відповідно до якої провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ст. 177-2 КУпАП (виготовлення, придбання, зберігання або реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв або тютюнових виробів) закрито за відсутністю складу адміністративного правопорушення, оскільки при розгляді справи Любешівським районним судом Волинської області не досліджувалися обставини, які мають значення при вирішенні даної адміністративної справи. Вказана постанова прийнята по справі відносно ОСОБА_1 за ст. 177-2 КУпАП, яка передбачає відповідальність за виготовлення, придбання, зберігання або реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв або тютюнових виробів. Разом з тим, під час проведення перевірки було встановлено не факт зберігання фальсифікованих алкогольних напоїв, а факт зберігання алкогольних напоїв маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки та без марок акцизного податку. У вказаній постанові констатовано лише, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази стосовно того, що під час перевірки ГУ ДФС у Волинській області від 06.02.2018 року алкогольні напої є фальсифіковані, між тим згідно з додатком № 1 до акту перевірки марки акцизного збору вказані, у зв’язку з чим суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 177-2 КУпАП.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведені позивачем доводи в обґрунтування вимог щодо скасування рішення від 03.08.2018 року № 000618-40 про застосування фінансових санкцій є безпідставними, оскільки не спростовують встановлений в ході перевірки факт зберігання позивачем алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку та без марок акцизного податку.

З огляду на встановлені під час розгляду справи обставини суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 243, 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (44254, Волинська область, Любешівський район, село Лобна, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код 39400859) про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

ОСОБА_3 Андрусенко