Рішення № 77627009, 03.07.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2018
Номер справи
376/492/18
Номер документу
77627009
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 липня 2018 року м.Київ № 376/492/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та просить суд:

визнати протиправними дії щодо відмови у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

зобов'язати розглянути в установлений законодавством термін документи та призначити пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 04.06.2017.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що він працював на території радіоактивного забруднення. У зв'язку з вказаними обставинами відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.

Тому позивач вважає, що має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років як особа, яка працювала або проживала на територіях радіоактивного забруднення в період з 01 липня по 31 грудня 1986 році не менше 16-ти днів відповідно до ст. 15, ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Досягнувши відповідного віку, позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, однак отримав відмову з посиланням на те, що надані ним документи на підтвердження фактичного часу перебування у зоні відчуження та характеру й тривалості зайнятості не містять відомостей, необхідних для призначення пенсії на пільгових умовах.

На думку позивача вказана відмова є протиправною та такою, що порушує його права та законні інтереси.

Ухвалою Сквирського районного суду Київської області від 15.03.2018 дану справу направлено на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.04.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

На день розгляду справи від відповідача заяв, клопотань чи відзиву на позовну заяву не надходило.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 28.02.1993.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач під час проходження дійсної строкової військової служби брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі в/ч 7429 у період з 16.09.1986 по 06.11.1986, що підтверджується записом у військовому квитку серії НОМЕР_3, виданому 15.05.1985.

На думку позивача він, як ліквідатор наслідків ЧАЕС має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на десять років, у зв`язку з чим звернувся до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення державної пенсії та надав такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії серії НОМЕР_2, видане 28.02.1993; копію військового квитка серії НОМЕР_3, виданого 15.05.1985; копію рішення Тетіївського районного суду від 12.04.0993; копію довідок з центрального архіву Внутрішніх Військ МВС України № 3/41-142 від 29.03.1999 та № 3/41-143 від 29.03.1999; трудову книжку та довідки, які підтверджують трудову діяльність.

Однак листом від 15.09.2017 № 647/05 відповідач повідомив, що рішенням комісії Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 573 від 15.09.2017 позивачу було відмовлено, зазначивши в обґрунтування своєї відмови те, що у наданих позивачем довідках з центрального архіву Внутрішніх Військ МВС України відсутні відомості про періоди роботи та населений пункт чи об'єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Так, у наведених вище архівних довідках, зокрема, у довідці № 3/41-142 від 29.03.1999 вказано, що в документах військової частини 7429 є відомості про те, що єфрейтор ОСОБА_1 проходив дійсну військову строкову службу на посаді стрілка у період з 26.06.1985 по 07.01.1986, на посаді водія - з 07.01.1986 по 27.05.1987 та був звільнений в запас по закінченню терміну служби в Тетіївський РВК Київської області 27.05.1987. Крім того, довідка № 3/41-143 від 29.03.1999 підтверджує те, що відповідно до Директиви Головного штабу Збройних Сил України від 14.04.1993 «Про введення в дію Переліку військових частин, установ, підприємств і організацій, особовий склад яких брав участь у роботі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження» у розділі військові частини МВС зазначена військова частина 7429, термін виконання заходів з 07.05.1986 по травень 1987 року.

Обставини, на які посилається відповідач у своєму рішенні № 573 від 15.09.2017 як на підставу для відмови у призначенні пенсії, позивач вважає такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом порушеного права з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991

№ 796-XII (далі - Закон № 796-XII).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону № 796-XII, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Статтею 10 зазначеного Закону передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 рр. незалежно від кількості робочих днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців.

Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, передбачені ст. 55 Закону № 796-XII. Так, відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Зокрема, цією статтею встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня

1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на

10 років.

Призначення та виплата пенсій зазначеним категоріям проводиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону (ч. 3 ст. 55 Закону № 796-XII).

Таким чином, необхідними умовами для отримання права на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років є: набуття особою в установленному законом порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; наявність у такої особи страхового стажу не менше 15 років; досягнення особою 50-річного віку.

У свою чергу, документи, які подаються до Пенсійного фонду України та його управлінь для призначення пенсії, в тому числі на пільгових умовах, визначені Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Так, в силу приписів п.п. 5 п. 2.1 цього Порядку документами, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Вказаним вище нормам кореспондують положення ч. 3 ст. 65 Закону № 796-XII, відповідно до яких документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Аналізуючи наведені вище норми у сукупності, суд дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право на користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема, право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З матеріалів адміністративної справи вбачається, що статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 28.02.1993, виданого Київською обласною державною адміністрацією.

Крім того, судом встановлено, що позивач проходив службу у військовій частині

№ 7429 та у період з 16.09.1986 по 06.11.1986 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується записом у військовому квитку серії

НОМЕР_3, виданому 15.05.1985.

Судом також встановлено, що факт прийняття позивачем участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у наведений вище період досліджувався Тетіївським районним судом Київської області в рамках справи № 2-147 від 1993 року. Так, предметом розгляду даної справи було встановлення факту проходження позивачем військової служби з 26.06.1985 по 27.05.1987 та перебування позивача в зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 16.09.1986 по 06.11.1986.

За результатами розгляду вищезазначеної справи Тетіївський районний суд Київської області виніс рішення від 12.04.1993, яким було встановлено факт перебування позивача в

с. Розсоха Чорнобильського району Київської області - в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у період з 16.09.1986 по 06.11.1986.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд також звертає увагу на те, що за наявності інших доказів, що підтверджують періоди участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відсутність інформації у довідці архівної установи про періоди роботи та населений пункт чи об'єкт, де проводилися роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яка є лише одним з додаткових документів, не може слугувати самостійною підставою для відмови особі у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, оскільки законом не визначено вичерпний перелік доказової бази щодо призначення такої пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За таких обставин, враховуючи, що позивач досягнув 50 - річного віку, набув в установленому законом порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зв'язку з тим, що у період з 16.09.1986 по 06.11.1986 брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, дійшов висновку про наявність у нього всіх визначених чинним законодавством складових для призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

З огляду на викладене, дії відповідача щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років суд вважає протиправними та такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України.

Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років з 04.06.2017, суд зазначає наступне.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративний суд, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.

У свою чергу, ознакою дискреційних повноважень є право суб'єкта владних повноважень приймаючи рішення, вчиняючи дії чи утримуючись від їх вчинення, діяти із певною свободою розсуду, тобто можливістю обрати одне з кількох юридично допустимих рішень.

Разом з тим, у зв'язку з досягненням позивачем певного віку, набуття ним в установленному законом порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та участі у період з 16.09.1986 по 06.11.1986 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, враховуючи протиправні дії пенсійного органу, відповідач має прийняти рішення про призначення позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку на

10 років відповідно ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч .1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Судом встановлено, що із заявою про призначення пенсії позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України 15.06.2017, надавши всі необхідні для цього документи, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії серії НОМЕР_2, видане 28.02.1993; копію військового квитка серії НОМЕР_3, виданого 15.05.1985; копію рішення Тетіївського районного суду від 12.04.0993; копію довідок з центрального архіву Внутрішніх Військ МВС України № 3/41-142 від 29.03.1999 та № 3/41-143 від 29.03.1999; трудову книжку та довідки, які підтверджують трудову діяльність.

Таким чином, з урахуванням наведених вище положень законодавства та доказів, право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років виникло у позивача з 15.06.2017, а не з 04.06.2017.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області розглянути в установлений законодавством термін документи та призначити ОСОБА_1 з 15.06.2017 пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 72, 73, 77, 90, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41249465) щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41249465) розглянути в установлений законодавством термін документи та призначити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 15.06.2017.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Головенко О.Д.