Постанова № 7762535, 04.12.2009, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2009
Номер справи
2а-5974/09/0670
Номер документу
7762535
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 2а-5974/09/0670

категорія 2.11.17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2009 р.                                                                                 м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Попової О. Г.,

при секретарі - Снігірьовій О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "ім. Смика" до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,-

встановив:

Приватне підприємство "ім. Смика" звернулось до адміністративного суду з позовом до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень. В позові зазначає, що за результатами невиїзної документальної перевірки з питання своєчасності сплати орендної плати з юридичних осіб за період з 30.01.2009 року по 13.07.2009 року державним податковим інспектором був складений акт № 59/18/5-03743799 від 28.07.2009 року, в якому зафіксовано порушення з боку Приватного підприємства "ім. Смика" вимог ст. 17 Закону України "Про плату за землю", а саме: несвоєчасна сплата орендної плати. На підставі вказаного акту Овруцькою МДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення від 28.07.2008 року:

- №0000601530/0, яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку, передбаченого ст. 17 Закону України "Про плату за землю" та на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ за затримку на 164 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 23151,69 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф в розмірі 50% у сумі 11575,85 грн.

- №0000611530/0 яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку, передбаченого ст. 17 Закону України "Про плату за землю" та на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ за затримку на 13 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 9041,26 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф в розмірі 10% у сумі 904,13 грн.

- №0000621530/0 яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку, передбаченого ст. 17 Закону України "Про плату за землю" та на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ за затримку на 74 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 18082,52 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф в розмірі 20% у сумі 3616,50 грн.

Позивач не погоджується з податковими повідомленнями - рішеннями від 28.07.2008 року №0000601530/0, №0000611530/0 та №0000621530/0 та просить їх скасувати, так як ст.17 Закону України "Про плату за землю" регулює питання сплати орендної плати за землі державної та комунальної власності, а орендовані позивачем землі відносяться до невитребуваних земельних часток. Також посилається на те, що орендна плата вносилась згідно п.11 договору про оренду землі один раз на рік до 20 числа місяця після закінчення календарного року, а тому відповідачем нараховані штрафні санкції по зобов'язаннях, строк сплати по яким ще не наступив.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з вищезазначених підстав.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали. Надали суду заперечення щодо позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суд встановив: 28.07.2009 року державним податковим інспектором Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції проведено невиїзну документальну перевірку "ПП ім. Смика" з питання своєчасності сплати орендної плати з юридичних осіб за період з 30.01.2009 року по 13.07.2009 року, про що складено акт № 59/18/5-03743799 від 28.07.2009 року.

В акті перевірки зазначено, що Приватним підприємством "ім. Смика" порушено граничний строк сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку, передбаченого ст. 17 Закону України "Про плату за землю" та зазначеного в декларації №28 від 20.01.2009 року.

На підставі вказаного акту Овруцька МДПІ прийняла податкові повідомлення-рішення від 28.07.2008 року:

- №0000601530/0, яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку, передбаченому ст. 17 Закону України "Про плату за землю" та на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ за затримку на 164 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 23151,69 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф в розмірі 50% у сумі 11575,85 грн.

- №0000611530/0, яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку, передбаченому ст. 17 Закону України "Про плату за землю" та на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ за затримку на 13 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 9041,26 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф в розмірі 10% у сумі 904,13 грн.

- №0000621530/0, яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку, передбаченому ст. 17 Закону України "Про плату за землю" та на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ за затримку на 74 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 18082,52 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф в розмірі 20% у сумі 3616,50 грн.

Суд не погоджується з висновками податкового органу з огляду на наступне.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 2 КАС України визначено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно, розсудливо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Вказані принципи вимагають від суб’єкта владних повноважень ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення при прийнятті рішення, при прийнятті рішень органи публічної влади мають діяти старанно, уважно, вмотивовано, дотримуючись принципів верховенства права та моральних норм.

2 грудня 2008 року між Народицькою районною державною адміністрації Житомирської області, як орендодавцем з однієї сторони, та ПП "імені Смика", як орендарем з другої сторони, було укладено договір оренди земельної ділянки, площею 475,18га, сільськогосподарського призначення на підставі розпорядження Народицької РДА від 2.1.2.2008 року № 209, яка знаходиться на території Закусилівської сільської ради за межами населеного пункту (невитребувані земельні частки).

Згідно умов укладеного договору (п.11), за користування земельною ділянкою орендар зобов'язувався вносити орендну плату у грошовій формі в розмірі 99248,96 грн. один раз на рік не пізніше 20 числа місяця після закінчення календарного року.

Актом прийому-передачі земельних ділянок від 05.12.2008 року позивачем прийнято земельні ділянки сільськогосподарського використання площею 475,18 га, які знаходяться за межами населеного пункту (невитребувані земельні частки (паї)) на території Закусилівської сільської ради Народицького району Житомирської області.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України "Про плату за землю").

Статтею 17 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

Статтею 19 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Згідно ст. 13. Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Невитребувані земельні частки (паї) не відносяться до земель державної чи комунальної власності, що підтверджується листом Державного комітету України із земельних ресурсів від 15.01.2009 року .

Отже, так як позивач, ПП "ім. Смика", не орендує та не використовує земель державної чи комунальної власності, то він наділений правом встановлювати, за угодою з орендодавцем, розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю. Пунктом 11 договору оренди від 02.12.2008 року встановлено, що орендна плата вноситься один раз на рік не пізніше 20 числа місяця після закінчення календарного року. Договір оренди не визнаний нечинним, не оспорено право райдержадміністрації розпоряджатися вказаними земельними ділянками.

Земельні ділянки, які орендує позивач, мають особливий статус, а тому питання щодо строків та умов спати орендної плати не регулюються положенням ст.17 Закону України "Про плату за землю". Подана декларація щодо нарахованої орендної плати на 2009 рік ПП "ім.Смика" суперечить умовам договору оренди земельних ділянок.

Статтею 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено превалювання сутності над формою, тобто, операції повинні обліковуватись відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з форми, а в п.п. 4.4.1. п.4.4. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зазначено, що в разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

З урахуванням викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про плату за землю", Законом України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст.ст. 2, 86, 158-163, 254 КАС України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення - рішення Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції від 28.07.2008 року №0000601530/0, №0000611530/0 та №0000621530/0.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя:                                                                                          О.Г. Попова

Повний текст постанови виготовлено: 09 грудня 2009 р.