
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
01.11.2018Справа № 910/14052/18
Суддя Господарського суду міста Києва Привалов А.І., розглянувши при секретарі судового засідання Мазур В.М. у відкритому судовому засіданні
клопотання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України
про скасування заходів забезпечення позову
у справі № 910/14052/18
за позовом державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України
про визнання недійсним рішення
за участю представників сторін:
від позивача: Юрков М.О., довіреність від 26.12.2017р;
від відповідача (заявника): Бриль П.О., довіреність №01/2018 від 12.01.2018р.
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду міста Києва звернулось державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" з позовом до Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про визнання протиправним та скасування рішення.
В обґрунтування позивних вимог позивач посилається на те, що оскаржуваним рішенням Міністерства енергетики та вугільної промисловості, оформлене протоколом засідання комісії з реорганізації (перетворення) ДП "НЕК "Укренерго" від 18.10.2018 № 19, постановлено Комісії з реорганізації (перетворення) ДП "НЕК "Укренерго", відповідно до ч.4 ст.105 ЦК України, надати повноваження щодо управління справами юридичної особи ДП "НЕК "Укренерго". Делегувати повноваження щодо управління поточною діяльністю ДП "НЕК "Укренерго" Голові комісії ОСОБА_3
ДП "НЕК "Укренерго" є єдиним державним підприємством, яке згідно зі ст. 14 Закону України "Про електроенергетику" виконує функції диспетчерського управління об'єднаною енергетичною системою, а також здійснює передачу електроенергії магістральними та міждержавними електричними мережами.
Відповідно до розділу 2 Статуту, основною метою діяльності підприємства є забезпечення надійного та ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, стабільної роботи теплових, атомних і гідравлічних станцій України, а також об'єктів альтернативної енергетики, об'єднаних магістральними електричними мережами, забезпечення стійкості та живучості ОЕС України, запобігання порушенням нормального режиму роботи ОЕС України і аваріям системного значення, ліквідація можливих аварій, дотримання вимог енергетичної безпеки України.
Крім того, відповідно до Закону України "Про природні монополії", позивач є суб'єктом природної монополії у сфері передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, а тому на нього покладені функції забезпечення ефективності функціонування ринку, що перебуває у стані природної монополії.
Статтею 10 Закону України "Про природні монополії" передбачено, що суб'єкти природних монополій не можуть вчиняти дії, які призводять або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів, щодо яких здійснюється регулювання відповідно до цього Закону, або до заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками.
Отже, управління вказаним підприємством потребує значного практичного досвіду. При цьому, передача управління підприємством сторонній особі може призвести до значних негативних наслідків, що в подальшому можуть вплинути на стабільне енергопостачання в межах України в цілому.
Також, позивач зазначає, що спір, який виник між юридичною особою - ДП "НЕК "Укренерго", та її засновником - Міністерством енергетики та вугільної промисловості, випливає з управління діяльністю юридичної особи відповідно до ч.4 ст.105 ЦК України, а відтак такий спір має цивільно-правовий характер, а тому підлягає розгляду господарським судом.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.10.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №910/14052/18. Призначено підготовче засідання у справі на 22.11.2018р.
Одночасно з позовом позивачем було подано заяву про забезпечення позову, в якій позивач просив суд забезпечити позов шляхом:
- зупинення дії рішення Міністерства енергетики та вугільної промисловості, оформленого протоколом засідання комісії з реорганізації (перетворення) Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ДП "НЕК "Укренерго") від 18.10.2018 № 19 в частині: надання Комісії з реорганізації (перетворення) ДП "НЕК "Укренерго" відповідно до ч.4 ст.105 ЦК України повноважень щодо управління справами юридичної особи ДП "НЕК "Укренерго" та Делегування повноважень щодо управління поточною діяльністю ДП "НЕК "Укренерго" Голові комісії ОСОБА_3;
- заборони Міністерству енергетики та вугільної промисловості та утвореній ним комісії з реорганізації (перетворення) Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" здійснювати управління справами і поточною діяльністю Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", забезпечувати внесення змін (оформлювати, подавати документи держаним реєстраторам) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни керівника Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"..
В обґрунтування необхідності задоволення заяви про забезпечення позову позивач посилався на протиправність оскаржуваного рішення, оскільки, як зазначає позивач. невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду та унеможливити ефективний захист прав та інтересів позивача. А саме: якщо не зупинити дію оспорюваного рішення - управління позивачем будуть мати можливість здійснювати особи, які не мають дійсних правових повноважень на це. Відповідні правочини, дії, вчинені від імені позивача такою особою (без наявності повноважень) - будуть кваліфіковані як недійсні, можуть бути оскаржені контрагентами позивача, визнані недійсними судами. У контрагентів позивача виникнуть підстави для стягнення збитків, упущеної вигоди, спричиненими позивачем внаслідок дій неуповноваженого "керівника" позивача. Вказані протиправні правочини, а також інші дії неуповноважених осіб по управлінню позивачем - завдадуть майнової шкоди позивачу у особливо великому розмірі.
ДП "НЕК "Укренерго" є єдиним державним підприємством, яке згідно зі ст. 14 Закону України "Про електроенергетику" виконує функції диспетчерського об'єднаною енергетичною системою, а також здійснює передачу електроенергії магістральними та міждержавними електричними мережами.
Відповідно до розділу 2 Статуту, основною метою діяльності підприємства є забезпечення надійного та ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, стабільної роботи теплових, атомних і гідравлічних станцій України, а також об'єктів альтернативної енергетики, об'єднаних магістральними електричними мережами, забезпечення стійкості та живучості ОЕС України, запобігання порушенням нормального режиму роботи ОЕС України і аваріям системного значення, ліквідація можливих аварій, дотримання вимог енергетичної безпеки України.
Крім того, відповідно до Закону України "Про природні монополії", позивач є суб'єктом природної монополії у сфері передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, а тому на нього покладені функції забезпечення ефективності функціонування ринку, що перебуває у стані природної монополії.
Статтею 10 Закону України "Про природні монополії" передбачено, що суб'єкти природних монополій не можуть вчиняти дії, які призводять або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів, щодо яких здійснюється регулювання відповідно до цього Закону, або до заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками.
Враховуючи викладене, управління вказаним підприємством потребує значного практичного досвіду.
Передача управління підприємством сторонній особі може призвести до значних негативних наслідків, що в подальшому можуть вплинути на стабільне енергопостачання в межах України в цілому.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.10.2018р. заяву державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" задоволено повністю. Зупинено дію рішення Міністерства енергетики та вугільної промисловості, оформленого протоколом засідання комісії з реорганізації (перетворення) Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" від 18.10.2018 № 19 в частині: надання Комісії з реорганізації (перетворення) ДП "НЕК "Укренерго" відповідно до ч.4 ст.105 ЦК України повноважень щодо управління справами юридичної особи ДП "НЕК "Укренерго" та Делегування повноважень щодо управління поточною діяльністю ДП "НЕК "Укренерго" Голові комісії ОСОБА_3 Заборонено Міністерству енергетики та вугільної промисловості та утвореній ним комісії з реорганізації (перетворення) Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" здійснювати управління справами і поточною діяльністю Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", забезпечувати внесення змін (оформлювати, подавати документи держаним реєстраторам) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни керівника Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго.
29.10.2018р. Міністерство енергетики та вугільної промисловості України звернулось до господарського суду із клопотанням про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.10.2018р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.10.2018р. призначено судове засідання для розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову на 01.11.2018р.
30.10.2018р. через канцелярію суду від позивача надійшло клопотання про приєднання доказів; від відповідача - додаткові пояснення до клопотання про скасування заходів забезпечення позову.
01.11.2018р. до початку судового засідання через канцелярію суду від позивача надійшла заява про колегіальний розгляд справи.
Розглянувши в судовому засіданні заяву представника позивача про колегіальний розгляд справи, суд відмовив у її задоволенні, оскільки з обставин, наведених позивачем, не вбачається жодних підстав, які б обґрунтовували складність справи № 910/14052/18 на даній стадії судового процесу.
Представник заявника в судовому засіданні 01.11.2018р. підтримав клопотання про скасування заходів забезпечення позову та просив суд його задовольнити.
Представник позивача заперечував проти скасування заходів забезпечення позову.
Розглянувши клопотання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про скасування заходів забезпечення позову, суд зазначає наступне.
З заявленого клопотання про скасування заходів забезпечення позову та наданих в судовому засіданні пояснень представника Міністерства енергетики та вугільної промисловості України судом встановлено, що прийняті судом заходи забезпечення призвели до блокування владних повноважень Міністерства енергетики та вугільної промисловості України по управлінню корпоративними правами держави.
Також, у судовому засіданні представником Міністерства енергетики та вугільної промисловості України спростовано можливість настання негативних наслідків у випадку не застосування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.10.2018р.
Зазначені обставини встановлені судом лише після звернення Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з клопотанням про скасування заходів забезпечення позову та надання відповідних пояснень у судовому засіданні.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 137 Господарського процесуального кодексу України, не допускається забезпечення позову у спорах, що виникають з корпоративних відносин, шляхом заборони: здійснювати органам державної влади, органам місцевого самоврядування, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб покладені на них згідно із законодавством владні повноваження.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 145 Господарського процесуального кодексу України, суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи. За результатами розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, вжитих судом, постановляється ухвала.
Враховуючи те, що застосовані ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.10.2018р. заходи забезпечення позову суперечать п. 4 ч. 5 ст. 137 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про скасування заходів забезпечення позову.
Керуючись ст.ст. 145, 234 ст. 137 Господарського процесуального кодексу України, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою Господарського суду міста Києва № 910/14052/18 від 23.10.2018р., задовольнити.
2. Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Господарського суду міста Києва № 910/14052/18 від 23.10.2018р.
Відповідно до статті 235 Господарського процесуального кодексу України ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).
Ухвалу складено та підписано: 06.11.2018р.
Суддя А.І. Привалов