
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 824/1013/17-а
Головуючий у 1-й інстанції: Григораш Віталій Олександрович
Суддя-доповідач: Сушко О.О.
19 вересня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Залімського І. Г. Смілянця Е. С.
за участю:
секретаря судового засідання: Платашем В.О.,
представника позивача: Прибилюк І.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного підприємства "Гранд-Інвестбуд" на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року (м. Чернівці, 02 квітня 2018 року) у справі за адміністративним позовом приватного підприємства "Гранд-Інвестбуд" до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Чернівецької міської ради про скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати Наказ Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради №28/2-17сд від 30.10.2017 року про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт №1-3/08Ч від 07.02.2008 року.
Відповідно до рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала апеляційну скаргу в повному обсязі, підтримуючи попередні обґрунтування позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, відповідно до Державного акта на право постійного користування землею від 16.11.1995 року І-ЧВ №000303, земельна ділянка №6, площею 0,8965 га, на вул. В.Комарова, 28-Г перебуває в постійному користуванні ЗАТ "Трансмост". Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, в розділі загальні відомості про земельну ділянку зазначено: земельна ділянка за кадастровим номером 731013600:11:003:0005, Чернівецька область, м. Чернівці, вулиця Комарова; вид використання - для обслуговування кафе "Озерне" та будівництва літньої сцени; форма власності - комунальна, площа земельної ділянки - 0,8965 га.
07.02.2009 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Чернівецькій області надано позивачу Дозвіл на виконання будівельних робіт №1-3/08 від 07.02.2008 року з продовження будівництва рекреаційного комплексу по вул. Комарова, 28-Г в м. Чернівцях (ІІ-чергі будівництва: звукопоглинаюча споруда, місток для рибалки, пірс для пожежної машини, пішохідна доріжка, туалет). Будівельні роботи та авторський нагляд здійснює Закрите акціонерне товариство "Трансмост". Технічний нагляд здійснює позивач.
26.07.2017 року прокуратура Чернівецької області звернулась до Чернівецької міської ради з листом про доручення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради проведення перевірки дотримання містобудівного законодавства під час будівництва об'єктів нерухомості суб'єктами господарювання, в тому числі рекреаційного комплексу "Озерне" по вул. Комарова, 28-Г в м. Чернівцях, який належить позивачу.
В період з 10.10.2017 року по 24.10.2017 року у відповідності до направлення № 74/8-17 від 10.10.2017 року проведено позапланову перевірку ПП "Гранд-Інвестбуд", з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті: "Продовження будівництва рекреаційного комплексу по вул. В.Комарова, 28-Г в м. Чернівцях (II черга будівництва: звукопоглинаюча споруда, місток для рибалок, пірс для пожежної машини, пішохідна доріжка, туалет)".
За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки №28, яким встановлено порушення позивачем норм містобудівного законодавства, в тому числі:
- у позивача, як замовника будівництва відсутні документи, які б посвідчували право користування земельною ділянкою на якій здійснюється будівництво, відповідно ПП "Гранд-Інвестбуд" не має права на її забудову в розумінні Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Будівництво об'єкта "Продовження будівництва рекреаційного комплексу по вул. Комарова, 28-Г в м. Чернівцях (ІІ черга будівництва: звукопоглинаюча споруда, місток для рибалок пірс для пожежної машини, пішохідна доріжка, туалет" здійснювалось з порушенням містобудівного законодавства;
- позивачем не забезпечено здійснення технічного нагляду на об'єкті "Продовження будівництва рекреаційного комплексу по вул. Комарова, 28-Г в м. Чернівцях (ІІ черга будівництва: звукопоглинаюча споруда, місток для рибалок пірс для пожежної машини, пішохідна доріжка, туалет";
З метою усунення виявлених під час перевірки порушень, 24.10.2017 року відповідачем винесено Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким вимагається привести об`єкт "Продовження будівництва рекреаційного комплексу по вул. Комарова, 28-Г в м. Чернівцях (II черга будівництва: звукопоглинаюча споруда, місток для рибалок, пірс для пожежної машини, пішохідна доріжка, туалет)" у відповідність до вимог чинного містобудівного законодавства. Термін виконання - 24.12.2017 року (а.с. 2-21).
За результатами проведеної позапланової перевірки відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та на підставі службової записки головного спеціаліста, головного державного інспектора Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради Гедзя В.А. від 27.10.2017 року щодо анулювання дозволу на виконання будівельних робіт №1-3/084Ч від 07.02.2008 року, виданого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Чернівецькій області на об'єкт "Продовження будівництва рекреаційного комплексу по вул. В.Комарова, 28-Г в м. Чернівцях (II черга будівництва: звукопоглинаюча споруда, місток для рибалок, пірс для пожежної машини, пішохідна доріжка, туалет)", відповідачем винесено Наказ від 30.10.2017 року №28/2-17сд "Про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт", яким анульовано дозвіл на виконання будівельних робіт №1-3/08Ч від 07.02.2008 року, виданий Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Чернівецькій області, замовник - ПП "Гранд-Інвестбуд".
Листом від 30.10.2017 року №251/18-1/15.5-17 відповідач повідомив позивача про анулювання Дозволу на виконання будівельних робіт №1-3/08Ч від 07.02.2008 року.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не погоджується, виходячи з наступного.
30.10.2017 року, відповідачем було прийнято рішення про анулювання позивачу дозволу на виконання будівельних робіт №1-3/08Ч від 07.02.2008 року.
Перелік умов, за яких дозвіл на виконання будівельних робіт може бути анульовано визначено положеннями ч. 6 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»:
1) подання замовником заяви про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт;
2) наявності відомостей про ліквідацію юридичної особи, що є замовником;
3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю;
4) скасування містобудівних умов та обмежень;
5) систематичного (два і більше разів підряд) перешкоджання проведенню перевірки посадовими особами органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставою для прийнята такого рішення відповідач зазначив відсутність документів, які б посвідчували право користування земельною ділянкою на якій здійснюється будівництво.
21.01.2005 року за договором купівлі-продажу, укладеним між ЗАТ «Трансмост» та позивачем, останній набув у власність Рекреаційний комплекс «Озерне», який розташовано в м. Чернівці, по вул. Комарова, 28- Г, на земельній ділянці, яка належить ЗАТ «Трансмост» (Державний Акт на право постійного користування землею І-ЧВ № 000303 16.11.1995 року).
За договором купівлі - продажу майна, право власності на рекреаційний комплекс «Озерне» перейшло до нового власника, то ж до нового власника - ПП «Гранд - Інвестбуд» перейшло право і на земельну ділянку (кадастровий номер 7310136300-11-003-0005), на якій розташовано дане майно, згідно ст. 120 ЗК України.
Після набуття позивачем у власність Рекреаційного комплексу «Озерне», за договором купівлі-продажу від 21.01.2005 року, інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Чернівецькій області, на звернення з відповідною заявою позивача, останньому відповідачем було видано дозвіл на виконання будівельних робіт № 1-3/08, для продовження будівництва рекреаційного комплексу по вулиці Комарова, 28 - Г в м. Чернівці (II - черга будівництва: звукопоглинаюча споруда, місток для рибалок, пірс для пожежної машини, пішохідна доріжка, туалет), тобто за таких самих умов, які існують на даний час, і це відповідало чинному законодавству України.
У відповідності до положень містобудівного законодавства, будівництво вважається правомірним, якщо власник земельної ділянки чи землекористувача або інша особа одержали у встановленому містобудівельним законодавством порядку дозволи на забудову об`єкта містобудування на виконання будівельних робіт відповідно до ст. ст. 29, 30, 31, 34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Під належним дозволом слід розуміти передбачений Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» дозвільний документ, що дає право виконувати підготовчі та будівельні саме того об`єкту і на тій земельній ділянці, яка передана з цією метою певній особі.
Водночас, відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права (стаття 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»), стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод підлягає застосуванню для захисту правомірних очікувань щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною майна.
Враховуючи викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу приватного підприємства "Гранд-Інвестбуд" задовольнити повністю.
Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Наказ Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради №28/2-17сд від 30.10.2017 року про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт №1-3/08Ч від 07.02.2008 року.
Стягнути на користь приватного підприємства "Гранд-Інвестбуд" (58018, вул. Комарова, 27/28, м. Чернівці, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 33173863) судовий збір в розмірі 4000 грн. (чотири тисячі гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради (58008, вул. Б.Хмельницького, 64-а, м. Чернівці, Чернівецька область).
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 24 вересня 2018 року.
Головуючий Сушко О.О. Судді Залімський І. Г. Смілянець Е. С.