
16.10.2018 Справа № 756/16236/17
Номер справи 756/16236/17
Номер провадження 2-а/756/233/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2018 року Оболонський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Яценко Н.О.,
за участі секретаря - Хоменко І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
04 грудня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 29 грудня 2015 року перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 та провести виплату ОСОБА_1, виходячи з 60 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці МВС України від 22 травня 2017 року №22/6-6523, що становить 6 967,62 грн, з урахуванням проведеного перерахунку. Окрім того просив стягнути з відповідача на свою користь сплачений судовий збір у сумі 640,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 31.10.2015 наказом МВС України його було звільнено у відставку за п. 65 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та з 01.11.2015 призначена пенсія по лінії МВС України у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 60 % грошового забезпечення.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», яким передбачено перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Однак у порушення визначених законодавством строків МВС України повідомило Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ лише на початку 2017 року. Після чого на підставі отриманих з територіальних органів Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, і були підготовлені довідки про розмір грошового забезпечення (з урахуванням грошового забезпечення поліцейських) для перерахунку пенсій відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивачу відомо, що МВС України направило до територіальних органів Пенсійного фонду України відповідні довідки про грошове забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій у травні 2017 року, у зв'язку з чим йому своєчасно не був проведений перерахунок раніше призначеної пенсії з вини органів Пенсійного фонду України та державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
Окрім того Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, посилаючись на відсутність відповідних коштів у Державному бюджеті України, повідомило позивача про те, що перерахунок його пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
ОСОБА_1 вважає, що відповідач фактично відмовив йому у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії та її виплати, виходячи з 60% грошового забезпечення з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідці МВС України від 22 травня 2017 року №22/6-6523, що становить 6 967,62 грн.
Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва 14 грудня 2017 року за позовом ОСОБА_1 відкрито скорочене провадження.
Окрім того ухвалою Оболонського районного суду м. Києва 14 грудня 2017 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії в частині зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 29 грудня 2015 року по 04 червня 2017 року перерахунок раніше призначеної пенсії - залишено без розгляду.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2018 року скасовано ухвалу Оболонського районного суду м. Києва від 14 грудня 2017 року про залишення позову в частині без розгляду та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України (в редакції на час звернення позивача до суду) суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Пунктом 10 Перехідних положень КАС України, який набрав чинності 15.12.2017, встановлено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
29 березня 2018 року Оболонським районним судом м. Києва ухвалено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії розглянути за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання о 14 год. 00 хв. 19 липня 2018 року.
Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва 19 липня 2018 року по справі залучено правонаступника відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16). Також ухвалою закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті о 12 год. 45 хв. 16 жовтня 2018 року.
У судове засідання 16 жовтня 2018 року позивач не з'явився, про час та місце повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі, у якій також зазначив, що позов підтримує та просить його задовольнити.
У судове засідання 16 жовтня 2018 року представник відповідача не з'явився, про час та місце повідомлявся належним чином, причини неявки не повідомив та письмового відзиву на позов не надав.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з огляду на таке.
31 жовтня 2015 року наказом МВС України № 2214о/с позивача звільнено у відставку за п. 65 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114.
01 листопада 2015 року позивачу призначена пенсія по лінії МВС України у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 60 % грошового забезпечення.
Цим Законом, а саме статтею 63 передбачений перерахунок раніше призначених пенсій.
Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» статтю 63 було доповнено новою частиною 3, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Вказаний нормативно-правовий акт набрав чинності з 29 грудня 2015 року.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
На підставі вищевказаного судом достовірно встановлено, що у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з 29 грудня 2015 року.
Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке є вищим ніж грошове забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), яке позивач отримував перед звільненням з органів внутрішніх справ та з якого йому була нарахована пенсія.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (Порядок).
У цьому Порядку наведена певна процедура, яка передує перед проведенням перерахунку пенсії, і яку органи державної влади повинні дотримуватися та діяти згідно з її положеннями.
У п. 1 Порядку передбачені умови перерахунку раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій, який проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Саме на підставі такого рішення державні органи, наведені у п. 2 Порядку повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, до вказаного переліку входить і Міністерство внутрішніх справ України.
Після отримання такого повідомлення Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження такої інформації свої територіальні органи про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Такі списки складаються у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації та подаються органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з п. 3 Порядку на підставі отриманих списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Враховуючи, що у позивача право на перерахунок пенсії виникло з 29 грудня 2015 року, то МВС України повинно було повідомити Пенсійний фонд України у строк до 03 січня 2016 року. Пенсійний Фонд України повинен був повідомити свої територіальні органи про підстави перерахунку пенсії колишнім міліціонерам у строк до 08 січня 2016 року, а територіальні органи Пенсійного фонду України у строк до 18 січня 2016 року повинні були направити органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
На підставі цих списків органи внутрішніх справ, у яких проходив службу пенсіонер, у строк до 18 лютого 2016 року повинні були подати до відповідних органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських за посадами, що відповідають посадам, які раніше обіймали особи рядового і начальницького складу до звільнення на пенсію.
Однак своїми листами МВС України лише від 03 лютого 2017 року № 1461/05/22-2017 та повторним від 22 березня 2017 року №4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
У листопаді 2017 року МВС України направило до територіальних органів Пенсійного фонду України відповідні довідки про грошове забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій у травні 2017 року.
Викладене свідчить, що позивачу своєчасно не був проведений перерахунок раніше призначеної пенсії з вини органів Пенсійного фонду України та державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
Згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22 травня 2017 року № 22/6-6523 грошове забезпечення позивача з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, на 01 січня 2016 року складає 6 967,62 грн.
На запит позивача у відповіді від 24.11.2017 № 28629/03/Д-2699 відповідач підтвердив отримання з МВС України довідки про грошове забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії на підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Разом з тим, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, посилаючись на відсутність відповідних коштів у Державному бюджеті України повідомило про те, що такий перерахунок буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Посилання відповідача на необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку, суд вважає необґрунтованими, оскільки, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (аналогічна правова позиція викладена в рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України (в редакції станом на день звернення позивача до суду) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до ч. 3 ст. 51 якого, перерахунок пенсії не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Окрім того Верховний Суд Рішенням від 15.02.2018 № 820/6514/17 (щодо перерахунку пенсій пенсіонерам МВС з урахуванням грошового забезпечення поліцейських) дійшов висновку, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015.
Суд також зазначив, що посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує право мирно володіти своїм майном, гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З урахуванням зазначеного суд вбачає необхідним позовні вимоги задовольнити, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 29 грудня 2015 року перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 та провести виплату ОСОБА_1, виходячи з 60 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці МВС України від 22 травня 2017 року №22/6-6523, що становить 6 967,62 грн, з урахуванням проведеного перерахунку.
Згідно ст. 139 КАС України суд вбачає необхідним за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 640,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 6-14, 77, 139, 242-246, 255 КАС України, ст. 51, 54, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 19 Конституції України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити з 29 грудня 2015 року перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 та провести виплату ОСОБА_1, виходячи з 60 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці МВС України від 22 травня 2017 року №22/6-6523, що становить 6 967,62 грн, з урахуванням проведеного перерахунку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Н.О. Яценко