Рішення № 77615210, 30.10.2018, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
30.10.2018
Номер справи
686/19606/18
Номер документу
77615210
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 686/19606/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2018 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Бондарчука В.В.,

секретаря Потаніної О.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління Державної виконавчої служби ОСОБА_1 управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови про накладення штрафу,

встановив:

27 серпня 2018 року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління ДВС ГУЮ у Хмельницькій області про скасування постанови, посилаючись на те, що 15 серпня 2018 року на адресу позивача надійшла постанова державного виконавця ВП №56110515 від 14 серпня 2018 року про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. Із зазначеної постановою позивач не погоджується з наступних причин, 19 лютого 2018 року було задоволено адміністративний позов ОСОБА_2 до ГУ ПФУ у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії. 19 лютого 2018 року дана постанова набрала законної сили згідно постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду. 26 лютого 2018 року позивачем було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VII від 23 грудня 2015 року ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Позивач, вважаючи, що виплата коштів здійснюється в межах бюджетних призначень, про те, через відсутність необхідних коштів не в змозі в добровільному порядку виконати рішення суду, а тому вважаючи, що дані причини є поважними просить його позов задовольнити.

Представник позивача подав до суду заяву, в якій просив справу розглянути без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, подав до суду відзив на позов..

Суд, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 19 лютого 2018 року було задоволено адміністративний позов ОСОБА_2 до ГУ ПФУ у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01 січня 2016 року згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

19 лютого 2018 року дана постанова набрала законної сили згідно постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду.

26 лютого 2018 року ГУ ПФУ у Хмельницькій області отримало копію постанови суду від 19 лютого 2018 року по справі 686/25130/17.

ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 26.02.2018 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2

03 квітня 2018 року Хмельницьким міськрайонним судом було видано виконавчий лист №686/25130/17 на підставі якого було відкрито виконавче провадження.

06 квітня 2018 року державним виконавцем було направлено постанову про відкриття виконавчого провадження, яку ГУ ПФУ у Хмельницькій області отримало 16 квітня 2018 року.

Сума доплати згідно проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_2 за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року у розмірі 5 295,60 грн. виплачена у березні 2018 року, різниця між перерахованим та виплаченим розміром пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в розмірі 40 692,73 грн. буде виплачена у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018року.

Таким, чином Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в межах наданих повноважень, виконало постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 19.02.2018 року в частині здійснення перерахунку пенсії та виплати коштів в сумі 5 295 грн 60 коп.

Окрім того, за результатом проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду в березні 2018 року головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено інформацію до Пенсійного фонду України про суму пенсії, визначену за рішенням суду, яка нарахована, але не виплачена. ОСОБА_1 управлінням щотижнево надається зазначена інформація до Пенсійного фонд рахунку у України щодо різниці між розміром пенсії, нарахованої ОСОБА_2 за рішенням суду, та розміром, що фактично йому виплачений.

На виконання постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження № 56110515 від 06.04.2018 року, яка надійшла на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 16.04.2018 року щодо виконання виконавчого листа № 686/25130/17, що виданий 03.04.2018 року Хмельницьким міськрайонним судом Хмельницької області, головним управлінням підготовлено та направлено відповідь до управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 управління юстиції у Хмельницькій області про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з п. 20 та п. 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов’язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07 грудня 2017 року № 2246-УІІІ видатки на проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не були передбачені.

Бюджетом Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 8 від 11 січня 2018 року, кошти необхідні для виплати перерахованих пенсій, в тому числі на виконання судових рішень про перерахунок та виплату пенсій, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», передбачені бюджетною програмою за КЕКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду», згідно з якою Пенсійному фонду України на 2018 рік передбачені бюджетні асигнування на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року лише з 01.01.2018 року. Видатки на виплату перерахованих пенсій за попередні періоди бюджетом Пенсійного фонду України не передбачені.

Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21.02.2018року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»

Згідно п. 3 постанови № 103 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) підлягають перерахунку за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, з врахуванням відповідних окладів за посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, з врахуванням відповідних окладів за посадою, спеціального звання, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» починаючи з 1 січня 2016 року.

Частиною 1 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавець зобов’язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з пунктами 1, 16 частини 3 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов’язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Статтею 75 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин.

Поважними в розумінні наведених норм Закону №1404-VІІІ можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Тобто, виплати пенсій здійснюються ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011р. №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.

В силу ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Так, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже перераховану суму пенсії не було виплачено стягувачу у зв'язку з відсутністю державного асигнування.

Невиконання судового рішення ОСОБА_1 управлінням ПФУ у Хмельницькій області в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Тому суд приходить до висновку, про те, що невиконання рішення суду ГУ ПФУ у Хмельницькій області має місце з поважних причин, наявні у матеріалах справи докази переконливо свідчать про те, що позивач вживає всіх заходів наданих законом для виконання рішення суду, тому винесену постанову про накладення штрафу в сумі 5100 грн. на ГУ ПФУ у Хмельницькій області від 14 серпня 2018 року слід скасувати. Судові витрати по справі становлять 1 762 грн, які відповідно до ст.139 КАС України слід стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст.74,75 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 72-76, 139, 241, 246 КАС України, суд

ухвалив:

Позов задовольнити.

Скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 управління юстиції у Хмельницькій області від 14 серпня 2018 року про накладення на Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області штрафу в сумі 5100 грн. за виконавчим провадженням №56110515.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Хмельницькій області судові витрати в сумі 1762 грн на користь ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складання рішення в повному обсязі до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Позивач ОСОБА_1 управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області, місцезнаходження вул. Герцена, 10 м. Хмельницький, ЄДРПОУ 21318350.

Відповідач ОСОБА_4 примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ОСОБА_1 управління юстиції у Хмельницькій області, місцезнаходження вул. Тернопільська, 13/2 м. Хмельницький, ЄДРПОУ 35092158.

Текст рішення складено 30 жовтня 2018 року.

Суддя: